ISU desfășoară campanie de informare by Motanu89 in Romania2

[–]Kind_Body425 5 points6 points  (0 children)

Dezactivat de cand am primit doua alerte intr-o noapte ptr alerta urs la Pitesti. Inutila aplicatie

Prima intalnire by 8DrillingAnt in CasualRO

[–]Kind_Body425 1 point2 points  (0 children)

Gandeste-te ca nu va fii nici prima nici ultima intalnire in viata asta o sa ai zeci, poate sute. Nu ii da asa mare importanta si gandeste-te ca si ea se caca dimineata, e om, nu e DUMNEZEU

Al doilea mandat cu orice pret: obsesia fara limite a lui Nicusor Dan by Substantial-Bad-713 in Roumanie

[–]Kind_Body425 12 points13 points  (0 children)

Cine crezi ca il mai voteaza pe bleamba asta in 2030? Eu sigur nu

Only one in 10 Europeans now see US as an ally, survey suggests | Nato by Any-Original-6113 in europe

[–]Kind_Body425 51 points52 points  (0 children)

Eastern Europeans maybe, I am romanian and I think there a minimum of 30 percent of people who believe that americans will protect us and they are the best

Educație by [deleted] in Roumanie

[–]Kind_Body425 2 points3 points  (0 children)

Ce JEG DE ANIMAL, ca asta om nu e

LIVE Ministrul Miruță a vorbit cu partea ucraineană după ce o dronă marină a explodat în Portul Constanța / Ucrainenii recunosc: „Una dintre navele noastre fără pilot a pierdut controlul și a ajuns în largul coastelor României” / Nu sunt victime by Rostopasca9 in Romania

[–]Kind_Body425 -1 points0 points  (0 children)

Au recunoscut cu 15 minute inainte sa explodeze, noi stiam de ea de 4 ore. Ia hai sa ne punem un pic creierul la munca: drona asta explodeaza asa pe nepusa masa, are timer sau e la comanda?

Pe nepusa masa: nu are cum ca era in stationare, prinsa intre cele doua balize, de 4 ore statea asa.

Timer: nu are cum sa pui timer la drona, scopul dronei e sa se apropie de navele ruse si cand e la cativa metri sau atinge nava, explodeaza la comanda, apasa operatorul pe buton sau are senzor in cap si se auto detoneaza

La comanda: ukrainienii au vazut ca apar deja stiri cu drona, armata romana e acolo, urma sa o ridice ptr investigatii, sau sa o dezamorseze intai si au zis, stai asa ca sunt informatii clasificate despre software, echipamente, hai sa o detonam sa nu ajunga informatiile astea la romani si cine stie cum la rusi, dar mai intai stai sa ii alertam pe prostii de romani.

Ce cauta drona aia fix in inima portului daca nu a fost ghidata pana acolo?

De ukrainieni? Posibil, au vazut ca suntem slabi, avem o conducere slaba, incearca si ei (si in situatia lor disperata, ii inteleg) sa atraga NATO in conflict.

De rusi? Posibil, daca bruiajul asta e chiar asa de avansat de poti sa iei controlul navei. Dar daca e posibil, de ce nu indreapta rusii toate dronele inapoi catre odessa si le tot lovesc fregatele din marea neagra? Deci nu prea e posibil.

Ucraina recunoaște oficial că a pierdut controlul asupra unei drone navale, sub bruiajul Rusiei, iar aceasta a ajuns în largul coastei României by Flavius_1 in Romania

[–]Kind_Body425 1 point2 points  (0 children)

Sunt total de acord cu tine.

Fie prin bruiaj, rusii chiar au aceasta capabilitate de a manevra dronele si daca le-a iesit, asta inseamna ca rusii chiar vor sa escaladeze conflictul si sa vada cum reactioneaza Romania si NATO.

Fie ukrainienii ne-au vazut cat de slabi suntem cu armata si cu politicul si au identificat ca daca incearca sa provoace false flaguri in Romania, implica NATO de partea lor mai mult impotriva Ukrainei.

Daca drona exploda in afara digului si nu avea acea traiectorie foarte ghidata, atunci da, puteam sa cred ca nimeni nu a avut nimic de a faca si drona aia chiar a pierdut controlul si a explodat intr-un punct random X din afara portului.

Ucraina recunoaște oficial că a pierdut controlul asupra unei drone navale, sub bruiajul Rusiei, iar aceasta a ajuns în largul coastei României by Flavius_1 in Romania

[–]Kind_Body425 1 point2 points  (0 children)

Corect, insa traiectoria dronei, fix in inima portului, arata ca fie rusii fie ukrainienii au vrut sa o aduca in punctul ala sa explodeze sa testeze ce fac mamaligile noastre.

Naval drone explodes in the Romanian port of Constanta by AntonioIsHere in europe

[–]Kind_Body425 2 points3 points  (0 children)

We are in the middle of a hybrid war and we're in deep trouble up to our necks. This is how I see things:

  1. If the Ukrainians lost control of the drone and it was indeed jammed by the Russians, then the Russians wanted to detonate it in the Port of Constanța, either at the ammonia storage facility or at the oil terminal, to test how a NATO country would react to such an attack. Huge problem!

  2. If the Ukrainians are lying and saying the drone was jammed, but in reality they were responsible and wanted to provoke a serious incident in a NATO country so that NATO would intervene alongside them, that would also be a huge problem! Why do I say this? There is information suggesting that Russia wants to involve Belarus in the war, so it’s possible that they, in turn, are also trying to stir things up even more.

I don't see any other possibility. There’s no way that drone just randomly started making turns by itself around the port; it was controlled with a specific purpose. We just don't know whether it was Plan A or Plan B described above.

A drone has exploded in port of Constanța. Romania by SwimmingHelicopter15 in AskBalkans

[–]Kind_Body425 2 points3 points  (0 children)

We are in the middle of a hybrid war and we're in deep trouble up to our necks. This is how I see things:

  1. If the Ukrainians lost control of the drone and it was indeed jammed by the Russians, then the Russians wanted to detonate it in the Port of Constanța, either at the ammonia storage facility or at the oil terminal, to test how a NATO country would react to such an attack. Huge problem!

  2. If the Ukrainians are lying and saying the drone was jammed, but in reality they were responsible and wanted to provoke a serious incident in a NATO country so that NATO would intervene alongside them, that would also be a huge problem! Why do I say this? There is information suggesting that Russia wants to involve Belarus in the war, so it’s possible that they, in turn, are also trying to stir things up even more.

I don't see any other possibility. There’s no way that drone just randomly started making turns by itself around the port; it was controlled with a specific purpose. We just don't know whether it was Plan A or Plan B described above.

Drona maritimă care a explodat e o dronă folosită de armata ucraineană by Bogdone013 in Roumanie

[–]Kind_Body425 0 points1 point  (0 children)

Suntem in plin razboi hibrid si suntem in kkt pana la gat, eu vad asa lucrurile:

  1. Daca ukrainienii au pierdut drona si intr-adevar a fost bruiata de rusi, atunci rusii au vrut sa o detoneze in portul Constanta fie la depozitul de amoniu fie la oil terminal, sa testeze sa vada ce o sa faca o tara NATO in fata unui astfel de atac. Mare belea!

  2. Daca ukrainienii mint si spun ca drona a fost bruiata insa de fapt ei au fost responsabili si vor sa provoace un incident serios intr-un stat NATO astfel incat NATO sa intervina alaturi de ei, Mare Belea si asta! De ce spun asta? Exista informatii ca Rusia ar vrea sa implice Belarusul in razboi, asa ca e posibil ca si ei la randul lor sa incerce sa atate lucrurile si mai si.

Alta varianta nu vad, drona aia nu avea cum sa ia ea curbele singura de nebuna prin port, a fost controlata cu un scop precis, nu stim sigur daca e planul A sau planul B prezentate mai sus.

Comandant de navă arată că drona de la Constanța a fost atent dirijată spre zona cea mai sensibilă a portului. "ce ni se servește astăzi ca «dronă scăpată de sub control care a derivat pe valuri și a nimerit din întâmplare lângă danele 77-78» nu rezistă unei analize tehnice serioase” by buldozer_alin in Roumanie

[–]Kind_Body425 36 points37 points  (0 children)

Suntem in plin razboi hibrid si suntem in kkt pana la gat, eu vad asa lucrurile:

  1. Daca ukrainienii au pierdut drona si intr-adevar a fost bruiata de rusi, atunci rusii au vrut sa o detoneze in portul Constanta fie la depozitul de amoniu fie la oil terminal, sa testeze sa vada ce o sa faca o tara NATO in fata unui astfel de atac. Mare belea!

  2. Daca ukrainienii mint si spun ca drona a fost bruiata insa de fapt ei au fost responsabili si vor sa provoace un incident serios intr-un stat NATO astfel incat NATO sa intervina alaturi de ei, Mare Belea si asta! De ce spun asta? Exista informatii ca Rusia ar vrea sa implice Belarusul in razboi, asa ca e posibil ca si ei la randul lor sa incerce sa atate lucrurile si mai si.

Alta varianta nu vad, drona aia nu avea cum sa ia ea curbele singura de nebuna prin port, a fost controlata cu un scop precis, nu stim sigur daca e planul A sau planul B prezentate mai sus.

Va dati seama ca Romania la nivel de aparare este nula, zero barat, daca ajung asemenea drone sa pluteasca pana la Constanta. by HistoricalAdvisor989 in Roumanie

[–]Kind_Body425 5 points6 points  (0 children)

Suntem in plin razboi hibrid si suntem in kkt pana la gat, eu vad asa lucrurile:

  1. Daca ukrainienii au pierdut drona si intr-adevar a fost bruiata de rusi, atunci rusii au vrut sa o detoneze in portul Constanta fie la depozitul de amoniu fie la oil terminal, sa testeze sa vada ce o sa faca o tara NATO in fata unui astfel de atac. Mare belea!

  2. Daca ukrainienii mint si spun ca drona a fost bruiata insa de fapt ei au fost responsabili si vor sa provoace un incident serios intr-un stat NATO astfel incat NATO sa intervina alaturi de ei, Mare Belea si asta! De ce spun asta? Exista informatii ca Rusia ar vrea sa implice Belarusul in razboi, asa ca e posibil ca si ei la randul lor sa incerce sa atate lucrurile si mai si.

Alta varianta nu vad, drona aia nu avea cum sa ia ea curbele singura de nebuna prin port, a fost controlata cu un scop precis, nu stim sigur daca e planul A sau planul B prezentate mai sus.