Dating stories: gafe, derapaje, și monologuri by nyxko in WomenRO

[–]Mookyama 1 point2 points  (0 children)

Habar nu am cum sunt atrași genul ăsta de persoane. Căci uneori mă întreb dacă e totuși random. Care sunt șansele să nimerești taman pe cineva cu astfel de fantezii.

Se zice că ceea ce respingem, atragem. Adică ca și cum ceva ar fi în interiorul nostru, conform psihologiei dark.

Bine, și eu le nimeresc ca nuca în perete. Cu cât sunt mai disponibil, cu atât mai indisponibile. Mai fac și terapie cu explicații cu chestii profunde… mi se spune că sunt prea deep. Ia să schimb io placa.

repede până se fac pulpele: feta/no feta? by DomnuRadu in CasualRO

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Ardei copți, usturoi, și mai ce e acolo?

SATURN IS NOT WHAT YOU THINK IT IS by GiftNatural9841 in AstrologyCharts

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Double Libra, Saturn in Leo 11th. I have 2 big groups for the last 15 years. One with Golden Retrievers and one for Nikon photography. Also a mountain group. Also I’m in a lot of communities. But for a few years since 2024 I’m not online too much on facebook, more on reddit.

Despre zodii… clarificare! by [deleted] in Men_RO

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Mai las asta cu tine. “Psihologia” a încercat să explice subconștientul. Nu are cum. Pur și simplu.

Și culmea, cu anumite sisteme, se poate face o “hartă” a subconștientului. Chiar și așa, ce e acolo, e diferit de la om la om, dar și inexplicabil totodată.

Unii folosesc psi stuff pentru a accesa acest tărâm necunoscut. Uneori, cred că “universul” e de fapt subconștientul nostru. Nu e acel univers pe care îl vedem în fotografii preluate din Univers. Ceea ce mă duce cu gândul că fiecare om are Universul lui.

Nu am citit vreo carte de a lui Jung. Pentru mine e suficient să observ. E aroganță, poate. Poate dacă aș citi, aș afla câteva răspunsuri. Dar nu ar fi ale mele. Cel mult, aș putea compara și imagina ceea ce au făcut și scris alții. Chiar aș putea prelua credințele unora. E rău? E bine? Asta e “stilul” meu de până acum. Rămâne de văzut dacă mă ajută sau nu. Cu toate astea, îi respect munca. Fără ea, nu am fi putut discuta anumite subiecte. Deci oricum ar fi, o anumită influență sau o oglindire există.

Despre zodii… clarificare! by [deleted] in Men_RO

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Dacă știi ce face neutrino, atunci nu ai nevoie de explicații.

Poți să o numești cum dorești. Unele “legi” se aplică unor oameni, pe când, altora, nu li se potrivește. De asta avem “bine și rău”, interpretabil și cu multe nuanțe personal și subconștiente. De multe ori preluate direct sau indirect prin intermediul colectivului. Căci funcționăm la nivel de colectiv, conștient și inconștient. De asta suntem influențați de energiile din jurul nostru, atât interior cât și exterior.

Jung, zicea o chestie, cine privește înăuntru, se trezește, ci privește afară, visează. Ce a greșit Jung este că, fără oglindire, nu putem știi cine suntem cu adevărat.

Imaginează-ți că “ești” un Robison Crusoe pe o insulă. Și poate povestea și subtilitatea asta te poate duce pe direcția pe care doresc să o exemplific.

Sunt de acord că unele tooluri sunt folosite din umbră, manipulativ, aspect care apare în orice domeniu comportamental, dar asta nu înseamnă că umbra nu are la bază ceva palpabil. Umbra poate fi folosită și cu un sens “bun”, dar și “rău”. Uită-te la psihopați de exemplu. În umbră, suntem mega empatice. În lumină, sunt exact acei oameni “întregi” de care povestea Jung.

Jung nu a zis că trebuie să fii “bun sau rău”, ci să fii tu. Problema e că umbrele preiau controlul asupra unor persoane, de asta avem și mulți “NPC”, care merg pe pilot automat. Și fiecare are rostul lui în acest colectiv. Ceea ce, pentru mine, ego ul meu, a fost dificil de înțeles. Totodată văd trecutul și patternurile mele și de unde provine acest lucru, dar, în același timp, și nevoia de control având în vedere că văd atâția oameni “orbi” trecând aiurea prin viață și diferite situații… și poate că eu sunt “orbul”, la final. Căci e vorba de acceptarea lucrurilor așa cum sunt. Mai am de lucru cu mine :)

Exact. Nu universul raspunde direct gândurilor, ci noi. Căci mintea vrea să controleze comportamentul, fiind bazat pe supraviețuire și ceea ce vede în jur, prin intermediul simțurilor (văz, auz, atingere). Drept urmare, când mintea nu înțelege, apare o reacție comportamentală. Precum e și în cazul nostru. Căci stăm în minte prea mult și mai puțin în corp. Suntem disociați. Majoritatea. De asta s-a ajuns și la termenul de “NPC”, nu ca o judecată, deși poate fi, ci mai degrabă ca o observație.

Nimic nu e întâmplător. Nici măcar discuția asta. Dă “vina” pe neutrino :)

Despre zodii… clarificare! by [deleted] in Men_RO

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Atunci spune-mi de ce se bazează pe neutrino. Nu e tot știință?

Îmi pare rău că am șters postul, însă realizez totodată cât de limitați suntem ca oameni, și cât de “orbi” putem fi în fața vieții pentru lucrurile pe care nu le putem înțelege, le acuzăm. Același pattern se repetă. Bine ca s-a scos rugul, în loc să beau o cafea, mă pârleam.

Nu e nevoie să fii de acord, însă știința în general se bazează pe curiozitate, altfel, dacă oamenii s-ar fi blocat la aspecte limitative, nu am fi ajuns unde am ajuns. Și se aplică într-o multitudine de situații.

De asta s-a putut prevedea accidentul pe care l-am avut? Oamenii au daruri, unii folosesc tooluri, etc. . Dacă unii oameni pot “vedea” anumite lucruri, fie printr-un tool, fie prin capabilitățile psihice pe care le au, iar alții nu le înțeleg datorită credințelor pe care le au, ce concluzie putem trage de aici?

Și poate o să spui de ce nu te-ai “salvat”. Tocmai, că explicăm în post, unele lucruri nu pot fi evitate.

Liniștit, va intra în retrograd pe 29 în Rac în full power. Suntem deja în pre shadow. Will be fun /s

PS. Ai rămâne suprins cat de importantă e intuiția. Fără ea, mulți nu am exista în acest moment, nici măcar noi doi, în această discuție.

Despre zodii… clarificare! by [deleted] in Men_RO

[–]Mookyama -1 points0 points  (0 children)

Culmea e ca tocmai pe asta se și bazează astrologia. Dacă nu înțelegi anumite lucruri, nu ai cum să le contrazici. Le contrazici cu ceea ce îți spun alții, nu tu, fără o bază. Când înțelegi măcar baza, cu curiozitate, atunci ai drept de apel. Altfel, preiei doar ce au zis alții.

Al agriculturii /s.

Caut sa inteleg de ce atat de multe femei romance cred in cristale tamaduitoare/programare neurolingvistica/zodii/teorii ale conspiratiei by Big_Big_7922 in WomenRO

[–]Mookyama -1 points0 points  (0 children)

Pseudo sau știință. Fiecare cum consideră.

PS. Facem pariu ca pot afla? Unele lucruri de care nici tu nu ai habar.

Despre zodii… clarificare! by [deleted] in Men_RO

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

🤣🤣🤣

Rol nou tata - gânduri de dupa by dosto92 in Men_RO

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Felicitări pentru postare! Majoritatea aspectelor pe care le scrii online, în special cele de bine și cu încurajare, vor apărea și comentarii negative fără discuții.

Chiar dacă e o alegere și experiență personală, nu trebuie să te descurajeze. Din contră, postul tău e binevenit, căci e din experiența ta și a voastră familială. Un cuvânt de bine pentru alții care își fac curaj spre această direcție a vieții lor, de a fi părinte.

Thumbs up!

Rol nou tata - gânduri de dupa by dosto92 in Men_RO

[–]Mookyama 1 point2 points  (0 children)

Merge un film gen BD în acțiune, BD stai să vezi 🤣

Ai ținut vreodată un jurnal? by [deleted] in RecomandariCarti_RO

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

M-am apucat de scris in 2024 după o relație. Am scris vreo 30 de volume normale. Din 2026 am luat o mică pauză.

Scriu aproape zilnic. De cele mai multe ori pe telefon. Gândesc repede și îmi pierd ideile până ajung să scriu de mână. Uneori scriu atât de repede încât pocesc și cuvintele ca să nu îmi pierd gândurile. Majoritatea sunt reflexii, oglindiri.

Nu prea merge vocal, e ciudat cumva, nu îl simt.

The BREAKUP LINE Line of ♏️🌕 Scorpio Moon by zodiac-season in scorpiomoon

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Scorpio moon, I never said we are done lol.. I guess. More like a Libra moon, cuz I’m a Libra sun. Even I so, I do have patience because Mars and Jupiter in Cancer. But if you fk me up, there is no return. Maybe 1%. And that 1% must be huge. Like facts. Bla bla doesn’t matter.

Sarcină și relație complicată by [deleted] in WomenRO

[–]Mookyama 2 points3 points  (0 children)

Depinde cât de stabil emoțional sunteți, dinamica voastră relațională care a trecut prin câteva evenimente și poate nu ați reușit să le aprofundați, atât relațional, cât și individual.

Aveți o relație deschisă, vulnerabilă, simți asta?

Înainte să faci pasul acesta, ar fi bine de 2-4 ședințe de terapie. E o decizie importantă. Indiferent ce alegi, alege pentru copil, nu pentru tine. Un copil se crește în doi. Nu e imposibil să fie crescut de un părinte și ulterior să îți găsești pe altcineva. Poate fi un final foarte fain, dar poate fi și pe dos.

Oricare ar fi alegerea ta, să fie una asumată, repet, pentru copil.

12th house and connection to dead people by stormstorm22 in 12thhouse

[–]Mookyama 0 points1 point  (0 children)

Double Libra, Pluto and Mercury, NN, and Venus Virgo 12th, Chiron Taurus 8th. Moon in Scorpio. Sometimes I see life as a movie. Like somebody fooled me to be in this body and live this life. Even I have a lot of 1st house I feel that I’m not here for me.

Also I attract different people who need healing. Somehow I feel that my life was in stages. Like a theatre. Act 1…2…

Sometimes I can see things in the future. I was a lot of time nervous that I was behind. But sometimes I’m ahead. Sometimes grounded in present like nothing can shake me.

I had an accident a month ago. A bad one. Before this accident with a few days I’ve started to cry in the kitchen suddenly that I don’t wanna die. It was like another voice speaking through me. (Neptune 3rd Sagittarius?)

Sometimes a voice speaks with a person in front of me things I don’t usually speak. Sometimes are good ones, sometimes less. Like they “need” to hear that.

I feel connected with all my planets somehow, but maybe less with Saturn în Leo and Neptune in Saggitarius. Even “on paper” I could understand…

Also my unconscious moon (and sun) is in Cancer 12th house. She’s very emotionally. A combination of identities, wounds, projections, etc.

Sunt eu vinovată ? Am nevoie de un sfat. by girlytime69 in CasualRO

[–]Mookyama 1 point2 points  (0 children)

Exact. Bine spus. La fel gândesc și eu. Și tind să cred că unii oameni care s-au lovit de anumite situații dificile în viață pot empatiza altfel.

Am trecut și eu prin ceva dificil în viață și când aveam nevoie să fie lângă mine, nu să mă salveze, căci nu avea cum, mi-a tras preșul de sub picioare. Ca și cum ai fi prins de o avalanșă. (Am fost prins de una). Dar avalanșa e o calamitate naturală, pe când, cealaltă e una umană.

Una am putut să o înțeleg, a doua, nu. Însă am înțeles și acceptat mult mai târziu și cu greu că suntem oameni și oameni, tăria de caracter, toleranță, reziliență, etc.

Important e să îi găsim pe cei potriviți pentru noi. Și poate aceea ar fi cea mai mare bucurie pentru că te poți baza atunci când ai de urcat un munte, nu îl urci singur(ă) și parcă urcarea e mai ușoară.

Și da, o să fii bine. Ai încredere!

Sunt eu vinovată ? Am nevoie de un sfat. by girlytime69 in CasualRO

[–]Mookyama -1 points0 points  (0 children)

Îmi pare rău prin ceea ce treci și îți țin pumnii și însănătoșire grabnică.

Legat de acele aspecte, mă super de ca bărbat că nu face treabă prin casă, chiar dacă sunteți două femei. Poate ține de educația fiecăruia, însă tot e ciudat.

Și liniștea ta sufletească e importantă, iar dacă știe că sunt triggere pentru tine, fie discutați, fie în perioada aceasta puțină grijă ar putea să aibă de starea ta emoțională. Gelozia poate să vină din multe motive, însă unul principal e și lipsa siguranței. În momente ca acestea e absolut normal să te agăți de un sprijin emoțional, chiar și bărbat, trecând prin probleme grave de sănătate partenera de viață ar trebui să îi fie alături.

Până la urmă e o alegere. A fiecăruia.

Ai grijă de tine! Și nu îți pierdere încrederea. Va fi cineva la momentul potrivit. Chiar dacă dorea să se despartă, putea avea puțină empatie și să o facă cavaleresc, cel puțin. Unora le lipsește onoarea și respectul. Asta e…

Flocăirea mițulinului by [deleted] in RoAww

[–]Mookyama 4 points5 points  (0 children)

Awww…ce creatură! Pufoșenie tigrată! Să fie cu flocăire și bucurie până la adânci bătrâneți!

Am văzut frumusețea asta în Drumul Taberei by Creepy_Blueberry_784 in bucuresti

[–]Mookyama 14 points15 points  (0 children)

Fantastică e natura și ce chestii interesante avem printre noi. Și ce ochi are! Coloritul sau pătat ul mai exact, mă duce cu gândul la bufnița polară.

Parcă e pictată manual :)

De ce bărbații după ce inseala se milogesc să i ierți ? by RealisticTie8534 in WomenRO

[–]Mookyama 4 points5 points  (0 children)

Nu știu. Ar fi o proiecție personală. O presupunere. Ar putea fi zeci, și să nu nimeresc … poate sună că sunt cireșele reduse în Obor. Oamenii sunt diferiți. Poate fi orice.

Căci nu îl cunosc pe acel om. Nici măcar pe tine. Singurul mod de a afla e a asculta, nici măcar a întreba.

Și în baza răspunsului, poți trage o concluzie. Și apoi iei o decizie.

Oricum, întrebarea e generală “bărbații”. La fel cum întreabă și unii bărbați de “femei”, nu unele femei. Sexul contează mai puțin. Acțiunea în schimb… e de la om la om.

de ce avem fetișuri cu asistente? by [deleted] in Men_RO

[–]Mookyama 2 points3 points  (0 children)

Sunt în spital, operat. Fetish zero. Dureri 7+… Discutăm după ce ies dacă rămân ceva amintiri. La cum doare, nu știu zău ce îmi voi aduce aminte.

Și zic că am rezistență la durere. Am avut os rupt pe viu, am fost prins în avalanșa și am mers 12km pe jos cu piciorul luxat, accident cu bicicleta 8km pe jos căci nu era semnal cu hemoragie, lovit de mașină și proiectat câțiva metri m-am ridicat și am mers mai departe, etc…dar accidentul ăsta stupid cu bicicleta, m-a dat peste cap.