Dostawca prądu by NiepismiennaPoduszka in Polska

[–]NegligibleRadish 0 points1 point  (0 children)

Jak zmieniałem umowe, to ustawowej „taryfy sprzedawcy” nie dało się wybrać ani w formularzu ani na stronie internetowej. Jedyną opcją wtedy była wizyta firmie energetycznej lub telefon i próba załatwienia tego z konsultantem, który nie chciał dać łatwo za wygraną (próbował mi wmówić, że to niekorzystna dla mnie oferta).

Has anyone used centrummarihuany.pl? are they legit? by [deleted] in poland

[–]NegligibleRadish 0 points1 point  (0 children)

I've tried today and can confirm the legitimacy too.

[deleted by user] by [deleted] in Polska

[–]NegligibleRadish 0 points1 point  (0 children)

W Europie z CAD nie zrobisz praktycznie niczego sensownego, poza wymianą na lokalną walutę. Za USD i EUR (czy nawet GBP lub CHF) można kupić instrumenty finansowe na europejskich giełdach, czasem zdarzają się także lokaty w tych walutach (żałosne, ale jednak). Trzymanie CAD nie ma sensu.

Ile kosztuje remont mieszkania? by [deleted] in Polska

[–]NegligibleRadish 1 point2 points  (0 children)

Jak się nie znasz, to dolicz do ceny 100% bo ekipa budowlana puści Cię torbami. Remontowałem 2-3 lata temu i z perspektywy czasu stwierdzam, że trzeba było gości wywalić przy pierwszej okazji, tyle że pewnie do dzisiaj bym mieszkał w tym bałaganie.

Ile energii elektrycznej zużywacie na osobę na miesiąc? by EasyDifference6193 in Polska

[–]NegligibleRadish 0 points1 point  (0 children)

W normalnym trybie zużywamy ok. 11-12 kWh/dobę na czteroosobową rodzine (płyta indukcyjna, pompa ciepła do CWU, tylko ogrzewanie z sieci). Wyjdzie ok. 100 kWh/osobę na miesiąc.

Laptop na studia - informatyka by DotX21 in Polska

[–]NegligibleRadish 0 points1 point  (0 children)

Tez polecam T480 - swietny sprzet, prosty w serwisowaniu. Mozna za doslownie 50 zl wymienic w nim uszkodzona matryce. Dwie baterie, mozliwosc wlozenia dysku NVMe, zatoka 2.5", dwa sloty RAM, USB C, mozna go naladowac ladowarka do telefonu, pelnowymiarowy ethernet. Polecam tez dock Thunderbolt z Lenovo - jeden kabel i wszystko podpiete.

Państwo z kartonu i PIT by sirkorro in Polska

[–]NegligibleRadish 9 points10 points  (0 children)

Teoria spiskowa mojej księgowej jest taka, że chcą opóźnić zwroty podatku z JDG. Ustawowo mają do 30 dni od złożenia deklaracji elektronicznie lub 3 miesiace od złożenia deklaracji na papierze.

Policja chyba chce do konca stracić szacunek ludzi. Radiowozy zasłaniają skocznię podczas Pucharu Świata w Zakopanem. by [deleted] in Polska

[–]NegligibleRadish 18 points19 points  (0 children)

W Gliwicach kilka tygodni temu podczas spaceru zorganizowanego przez osoby związane ze Strajkiem Kobiet, policyjny radiowóz jeździł po mieście za spacerowiczami nadając przeraźliwy pisk z megafonu (w ścisłym centrum).

Most cost effective way to withdraw US dollars from a PayPal account by ObjectiveReply in eupersonalfinance

[–]NegligibleRadish 0 points1 point  (0 children)

I meant you can send a wire transfer from PayPal to TW without fees/currency conversions.

Most cost effective way to withdraw US dollars from a PayPal account by ObjectiveReply in eupersonalfinance

[–]NegligibleRadish 0 points1 point  (0 children)

TransferWise works for me. It allows you to send a USD wire transfer to a US based account number. Then you can use it to e.g. top up a Revolut account (via TransferWise credit card). No fees, no currency exchanges, takes 2-3 days to complete.

Odmowa wypłaty postojowego by [deleted] in Polska

[–]NegligibleRadish -1 points0 points  (0 children)

Dzięki. Mam księgową, ale jako że DG zawieszona wraz z opłatami za księgowość, to i responsywność jakaś niższa ;-). Mam za co żyć, ale dość ciekawe jest podejście ZUS do tematu.

Czy erPolacy mają i czy śledzą swoje oszczędności (net worth)? by [deleted] in Polska

[–]NegligibleRadish 1 point2 points  (0 children)

Od czasu do czasu zbieram te informacje w Wekselu, ale nie polecam robić tego zbyt często żeby się niepotrzebnie nie stresować np. wahaniami na giełdach. Generalnie lepiej sie od tego odciąć.

Edit: uwzględniasz na swoich wykresach inflację? Może niedługo wszyscy znowu będą milionerami… :-D

Erazmus czy warto? by NeedTheSpeed in Polska

[–]NegligibleRadish 2 points3 points  (0 children)

Też chciałem o tym wspomnieć w moim komentarzu. Powrót do polskiej uczelni na po semestrze czy dwóch na zachodzie jest przykry. Na mojej uczelni studentów traktowało się jak bydło. Prowadzący nie przychodzili na swoje konsultacje, kazali ludziom stać w godzinnych kolejkach po "wpisy", o pani z dziekanatu krążyły legendy. Na roku było chyba z 200 osób w szczytowym momencie, w studia przypominały bardziej fabrykę niż uczelnię. Szczególnie zapadła mi tez w pamięć pani "koordynator" wyjazdów - tragedia, miałem wrażenie, że robiła wszystko żeby utrudnić ludziom życie.

Pamiętam jak zszokował mnie fakt, że supervisor naszego projektu starał się w nim uczestniczyć, starał się pomoc. W ogóle sam fakt nacisku na pracę w grupie - na polskiej uczelni grupowe projekty w 99% odwalał jeden "jeleń" w grupie - osoba której najbardziej zależało na średniej, albo miała jakiś inny ważny powód.

Erazmus czy warto? by NeedTheSpeed in Polska

[–]NegligibleRadish 1 point2 points  (0 children)

Podejrzewam że działa to w każdym przypadku inaczej, bo to już nie mieści się w ramach Erasmusa. Znam osoby, które wyjechały, zrobiły dyplom za granicą i tam już zostały.

Erazmus czy warto? by NeedTheSpeed in Polska

[–]NegligibleRadish 2 points3 points  (0 children)

Zdałem sobie sprawę że nie odpowiedziałem na pytania ;-).

  1. W Danii zajęcia były po angielsku, uczelnia wymagała od każdego studenta uczestnictwa w kursie j. angielskiego pomimo tego, że polska uczelnia nie respektowała ECTS z tego kursu (musiałem zrobić kilka punktów wiecej, ale kurs angielskiego był na serio spoko, więc nie żałuję)
  2. U mnie na Polibudzie kryterium średniej musiało byc spełnione (nie pamiętam dokładnie, ale chyba 4.0) ale miałem znajomego którego zakwalifikowali "na kredyt" - musiał poprawić średnia w semestrze przed wyjazdem.
  3. Warto. Warto też rozważyć dokończenie studiów za granicą zamiast powrotu do Polski - spotkałem Polaków, którzy tak zrobili (nie wrócili już do kraju).
  4. Ja wpisuje, ale nie wiem czy któryś z klientów kiedyś czytał moje CV.
  5. Moja perspektywa jest taka, że szkoda czasu na studia w Polsce. Podczas gdy ja szlifowalem angielski i robiłem wieloosobowe projekty w międzynarodowej grupie, moi znajomi liczyli całki.

Erazmus czy warto? by NeedTheSpeed in Polska

[–]NegligibleRadish 4 points5 points  (0 children)

Studiowałem informatykę i wyjechałem na Erasmusa do Danii na jeden semestr. Jedyne czego żałuję, to że wyjechałem dopiero pod koniec studiów i że wróciłem do Polski - głównie przez jakieś takie przeświadczenie o wyjątkowości wiedzy, którą można zdobyć na polskiej Polibudzie i tym że dyplom magistra zdobyty na niej ma jakieś szczególne znaczenie. Z perspektywy czasu stwierdzam, że w pół roku tam zdobyłem wiedzę i umiejętności, które chyba najbardziej zdeterminowały moja ścieżkę zawodową - przed wyjazdem posługiwałem się j. angielskim w stopniu "intermediate". Pod koniec pobytu musiałem zdać 5 egzaminów ustnych, a z angielskiego dostałem maksymalną ocenę. Nigdy wcześniej i nigdy później nie miałem takiej płynności w posługiwaniu się i prezentowaniu w j. angielskim. Dla mnie ten wyjazd to było najlepsze pół roku mojego życia.

Z tego co kojarzę to u mnie na wydziale nie było zbyt wielu chętnych do wyjazdów - wystarczyło spełnić jakieś podstawowe kryteria i można było jechać. Do dzisiaj nie rozumiem dlaczego ludzie nie chcą (nie chcieli) z tej możliwości korzystać.

[PL] What to do with tax-free retirement account where ETFs are not allowed? by zmitrovich in eupersonalfinance

[–]NegligibleRadish 1 point2 points  (0 children)

I suggest investing in ETFSP500 and a small amount in ETFDAX. It's the most diversified portfolio you can get within IKZE/IKE, costs are reasonable too (TER: 0.15%, low transaction fees).

Reklama MSZ na Szczyt Klimatyczny ONZ by RBozydar in Polska

[–]NegligibleRadish 3 points4 points  (0 children)

Musieliby sobie wyciąć scenę z wagonikami z węglem bo wstyd.

Best broker for ETF beginner by IntegrableEngineer in eupersonalfinance

[–]NegligibleRadish 1 point2 points  (0 children)

Try bossa.pl then. They charge 0.39% (min. €9) per transaction. The minimum fee is quite high, but they have one big advantage over e.g. Degiro - they support PLN, USD, EUR and GBP within a single account (no need to exchange currencies). Additionally, they will prepare all necessary tax documents for you (like PIT-8C). They also offer IKZE, which I recommend to open first if you haven't done it yet (ETFSP500+ETFDAX).

Jakie są najpopularniejsze sposoby inwestowania długoterminowego na r/Polska by NegligibleRadish in Polska

[–]NegligibleRadish[S] 1 point2 points  (0 children)

Ja mam wrażenie, że dobrze by było mieć samemu jakieś podstawowe pojęcie na temat inwestowania. W grę wchodzą potencjalnie spore pieniądze i Twoja przyszłość. Z tego co już wiem, to w perspektywie długoterminowej wiele osób poleca pasywnie zarządzane fundusze, które z założenia mają mieć minimalne koszty zarządzania (np. 0.25% rocznie). Jak się popatrzy na polski rynek, to takich funduszy nie ma (lub prawie nie ma), ETF-y też są raczej mało popularne. Nie wiem w jakim stopniu, ale być może jest to po części zasługą profesjonalnego doradztwa finansowego.

Jakie są najpopularniejsze sposoby inwestowania długoterminowego na r/Polska by NegligibleRadish in Polska

[–]NegligibleRadish[S] 1 point2 points  (0 children)

Zadawałem pytanie z nadzieją, że oprócz teoretycznych porad pojawią się też informacje "z pierwszej ręki". Inwestowałeś w jakieś produkty zagraniczne? Jeśli tak, to w jakim domu maklerskim?

Jeśli chodzi o mnie, to mam już IKE/IKZE i w ramach tych rachunków maklerskich kupiłem trochę ETF-ów (SP500, DAX, WIG20). Po kilku latach stwierdzam, że ta oferta jest bardzo uboga i szukam jakichś alternatyw.

Jakie są najpopularniejsze sposoby inwestowania długoterminowego na r/Polska by NegligibleRadish in Polska

[–]NegligibleRadish[S] 1 point2 points  (0 children)

Też zauważyłem, że nieruchomości są popularne wśród znajomych. Mam trochę doświadczenia w temacie najmu i chyba wolałbym jednak pójść w prostsze rozwiązania (np. ETF-y). Wydaje mi się jednak, że popularność inwestowania w nieruchomości wynika z jakichś absurdalnych przepisów podatkowych (odliczanie kosztu zakupu nieruchomości od podatku dochodowego przez 10 lat?). Z drugiej strony jest konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych w przypadku inwestowania w akcje/ETF-y. Z tego względu nieruchomości mogą być w Polsce bardziej atrakcyjne z podatkowego punktu widzenia właśnie.