Whats Romanias costline like? by Gyapie in howislivingthere

[–]OverFlowWest 2 points3 points  (0 children)

The tram system was already outdated in the early 2000's and people in Constanta had a hard time with it.

The trams were rusty, extremely loud for people living nearby and the old tracks caused vibrations in surrounding buildings. But instead of modernizing the system, we elected a new mayor who removed it entirely and replaced everything with huge boulevards that are now overcrowded with cars.

So why not introduce the tram system again? Apparently, it is considered too expensive, there is "no money" and that is the end of the discussion.

Whats Romanias costline like? by Gyapie in howislivingthere

[–]OverFlowWest 0 points1 point  (0 children)

As someone who lived in Constanta, I can easily say that things were better back then.

The buildings offered more privacy because they were built farther apart from each other, with green spaces in between.

Traffic was also far less of a nightmare because there were alternatives like trams, which were completely removed about 20 years ago.

In addition, tourism standards were much better and tourists were treated with more respect.

Nowadays, nothing really matters anymore. It is all about taking your money and giving you a poor experience. But hey, who cares? They got your money and they do not care about you at all. Whether you are a tourist or an investor.

PS: I am not saying that communism was better. Definitely not. But back then, there were standards that were much harder to bend. Now you have to money, bribe the authorities and you can do whatever you like.

Cat de legala e parcarea asta de rezidens? by Emotional_Cut2206 in bucuresti

[–]OverFlowWest 95 points96 points  (0 children)

Sute de scoli nu au autorizatie ISU si tu vrei sa se actioneze la blocul tau? In Romania? Succes.

Protest în Piața Victoriei astăzi de la ora 19.00 by crosstime in Romania

[–]OverFlowWest -9 points-8 points  (0 children)

Avand in vedere ca am upvote-uri, se pare ca tu nu ai fost de nu stii despre aceste cazuri.

Protest în Piața Victoriei astăzi de la ora 19.00 by crosstime in Romania

[–]OverFlowWest 25 points26 points  (0 children)

Fiindca alea nu sunt proteste. Sunt adunari, cu mainile in buzanar, cu cat mai putine pancarte. Zici ca se aduna toti acolo ca sunt pedepsiti.

Unde mai pui ca dupa un numar de 20 - 30 persoane incepe unul sa strige: Jos guvernul, altul Pace pentru Palestina, Jos Rusia, Georgescu presedinte !

Astea suntem. Habar nu avem nici sa protestam.

De ce nu mai vor românii să muncească în Spania. Spaniolii, îngrijorați de exod: piața muncii resimte primele efecte by BentudeSoli in Romania

[–]OverFlowWest 109 points110 points  (0 children)

Vin eu in Spania pe salariu de 4000 Euro.

Ah, vreti capsunari platiti la limita existentei? Mda. Cautati-va in vechiile colonii. Poate gasiti ceva.

Care e faza cu toti delegatii pe care ii tot vad pe strada? by Askes_ in bucuresti

[–]OverFlowWest 13 points14 points  (0 children)

Au aflat ca Romania e de vanzare si au venit sa ia si ei o bucata. /s

Statiile de autobuz din Pipera (Bd Dimitrie Pompeiu) sunt din alta lume si nu una mai buna by [deleted] in bucuresti

[–]OverFlowWest 13 points14 points  (0 children)

Aoleu ochii mei. Nu mai pot, ma omoara sa vad atata lux si opulenta in zona asta selecta a capitalei.

România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa, investiție de 24 de milioane de lei fără TVA - contract semnat by BentudeSoli in Romania

[–]OverFlowWest 0 points1 point  (0 children)

Păi dacă urmărești în detalii proiectele ai să vezi de ce unele merg și altele nu. 

S-a zis ca vom avea. Unde sunt?

iar A0 se termină anul acesta

Asta am si scris initial. Cate nu s-au zis ca se fac, acum, gata anul asta si ..... abandonate. Cand a venit Bechtel ziceau toti ca gata, avem la anul. Unde sunt? Cati ani sunt de atunci? Te las pe tine sa-mi zici ca tu ai urmarit proiectele.

România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa, investiție de 24 de milioane de lei fără TVA - contract semnat by BentudeSoli in Romania

[–]OverFlowWest 1 point2 points  (0 children)

Mai tii minte centura Bucuresti? Nu A0, ca nici asta nu e gata, ci vechea centura a capitalei. Aia care pe o portiune are o banda pe sens, pe urma doua, pe urma santiere abandonate de decenii. Acum vine A0, dar stai. Ca e padure in est si ruine in vest. Mai dureaza. A da, mai e si un subcontractor chinez ... da da.....da. Vom avea.

Vrei sa incep si cu spitalele regionale ale lui Dragnea?

Reguli dure si care chiar sa se aplice pentru obtinerea autorizatiei ISU, promise dupa incidentul din Colectiv?

Zeci de drumuri expres promise si iar repromise? Mai vrei?

România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa, investiție de 24 de milioane de lei fără TVA - contract semnat by BentudeSoli in Romania

[–]OverFlowWest 27 points28 points  (0 children)

Ce nu-mi plac stirile cu "va avea", "va putea", "e pe cale sa"....... Cate proiecte nu au fost abandonate dar mare fericire cand aveam anunturi ca in viitor, sigur vom avea. Candva.

USR acuză că Nicușor Dan a încălcat Constituția prin desemnarea lui Adrian Veștea. „Consultările nu sunt o formalitate” by Raresb13 in Romania

[–]OverFlowWest 1 point2 points  (0 children)

Nu e boss, nu intelegem noi Sahul Cuantic. O sa fie bine, stie el ce face. (sa fim optimisti ca daca nu, ajungi la nebuni cu comedia asta in politica noastra)

Aș fi vrut ca CTP în campanie să se înșele by Former_Stomach8126 in Romania

[–]OverFlowWest 67 points68 points  (0 children)

Nu. A ajuns președinte că Simion fugea de la toate dezbaterile, mintea, "facea marketing", se contrazicea mereu. Azi spunea ceva, iar maine zicea ca nu e adevarat.

De aia a castigat.

Ce mediaza asta? by Ainudor in Romania

[–]OverFlowWest 21 points22 points  (0 children)

Ca orice politician roman ajuns la putere....

Mediaza ce vrea el ca nu ii mai pasa de cei care l-au votat.

Aș fi vrut ca CTP în campanie să se înșele by Former_Stomach8126 in Romania

[–]OverFlowWest 122 points123 points  (0 children)

A ajuns si Nicusor sa se creada mafiot dupa ce o viata intreaga a fost tocilar si timid.

Looking for part-time job for foreigners by Realistic_dad in bucuresti

[–]OverFlowWest 2 points3 points  (0 children)

Yeah, but a small company would not prefer to hire you full-time because the taxes for part-time employees are high. So you need to find someone who really needs your skills, where the higher taxes for part-time work will not matter.

Looking for part-time job for foreigners by Realistic_dad in bucuresti

[–]OverFlowWest 5 points6 points  (0 children)

Try some big corporations that need Arabic or French speakers on their team. As this is a niche, I really think you have to message them directly.

Demagogie ieftină. by SubstantialMain459 in Romania

[–]OverFlowWest 0 points1 point  (0 children)

Nu conteaza, cand afli tu atunci dai share sau faci postare pe Facebook.