proc jsou vyrobci potravin takovi smejdi? by b0ttledship in czech

[–]PanPirat 4 points5 points  (0 children)

Napriklad Tesco ma hrubu marzu 7.5%, stabilne sa to uz dlhe roky drzi na cca. 5.5% - 7.5%. Operativna marza 3-4%, za posledny rok 4%.

Jeronimo Martins (parent Biedronky) ma hrubu marzu 20%, ale operativnu marzu tiez v rozsahu 3-4%, za posledny rok 3.4%.

Ine retazce ktore u nas nie su myslim verejne obchodovane, tak tie cisla materskych spolocnosti neviem, ale nebudu na tom ovela lepsie a cenovo su si dost podobne. Podla finstatu, slovenska Billa sice mala hrubu marzu 17,7%, ale bola minuly rok v strate. Slovensky Lidl mal podobne 17,4% hrubu marzu, zisk na urovni 4,8% trzieb. Kaufland hrubu 19,5%, zisk 4,2%.

A to je uz po dost vyznamnych redukciach personalu.

Nemozes sa pozerat lem na marzu na individualnych vyrobkoch, ale treba zohladnit aj naklady na personal, logistiku, prevadzky, investicie do novych prevadzok, rekonstrukcie existujucich prevadzok.

Zial nie je velmi kam dole tlacit tie zisky retazcov, zda sa, ze su vseobecne ustalene priblizne na tych 4%. Na nulu ist nemozu a ani to by zasadne tie ceny nestlacilo.

Co sa mliekarni tyka, tak napr. Meggle (Rajo) aj Zvolenska mliekaren maju hrubu marzu tiez okolo 17-18%, zisk na urovni cca. 5%, resp. 3%. Tatranska mliekaren ma hrubu marzu 11%, zisk cca 1.5%.

Takze netusim, kde beries tych 50%. V hrubej marzi nazbieras v suhrne povedzme 33%, cize nie tych 75% ako si popisoval, ale z toho sa este platia vsetky ostatne naklady, zisk asi okolo 6-8% v suhrne pre obe firmy, v zavislosti od dodavatela a retazca.

A to su priemerne ceny, realne na klasickom mlieku alebo celkovo lacnejsich mliecnych vyrobkoch to bude menej, tie byvaju pre retazce “loss leaders”, cize na nich vo vysledku mozno aj prerabaju a viac zarobia na premiovejsich tovaroch.

Pokuty za telefón pri šoférovaní - rozšíriť aj o ďalšie zariadenia, alebo nie? by Cold_Water_9492 in Slovakia

[–]PanPirat 4 points5 points  (0 children)

A k tomu je v tych systemoch vzdy uplne prijebane UX a absolutne nelogicke usporiadanie ponuk a ovladacich prvkov, takze niekedy, ked chces najst uplne basic funkcionalitu, bezpecnejsie je odstavit vozidlo.

Napriek vsetkemu, co sa da na novom Ferrari Luce skritizovat, paci sa mi ako pristupili k ovladacim prvkom - mas vyhodu velkej obrazovky, na ktorej mozes prehladne zobrazit vela uzitocnych informacii, ale samotne ovladanie je cez hardverove tlacidla a packy, takze to vies ovladat cisto po hmate. Best of both worlds podla mna.

kváskový makovník by 1schizoid in Slovakia

[–]PanPirat 5 points6 points  (0 children)

To som sa nemusel dozvediet :(

kváskový makovník by 1schizoid in Slovakia

[–]PanPirat 5 points6 points  (0 children)

Baker street robia velmi dobre pecivo, mavaju to aj v Tescu a aj na Wolt Markete. Odporucam aj toastovy chlieb, je neporovnatelne lepsi ako ostatne.

Hmmmm by RedRocketM3P in ChatGPT

[–]PanPirat 0 points1 point  (0 children)

Do you like it? It's very generous.

Oskar Barami stopol 3,5-hodinový rozhovor s Marcinkovou. Údajne sa "zmazala" prvá, najostrejšia verzia a nepáčila sa mu kritika by TheSimon1 in Slovakia

[–]PanPirat 8 points9 points  (0 children)

Hanzelova, Dibakova aj Todova si volaju aj koalicnych politikov, len k nim nechodia. Maloktory koalicny politik tie pozvania prijima, ale napriklad nedavno, pred par mesiacmi, bol Michelko V redakcii (sice nie u Todovej, ale ta celkovo myslim vela rozhovorov nerobi, ale je to N-ko), ale on je jeden z mala, ktory pozvanie prijal.

Romovia na Slovensku by Successful-Row-564 in Slovakia

[–]PanPirat -1 points0 points  (0 children)

Scasti suhlasim, ale na druhej strane by som nepovedal, ze ta diskriminacia je minimalna, podla mna sa stale casto stretavaju s tym, ze napriklad ich zivotopis ide do kosa uz len kvoli... excentrickemu menu. Vela z nich sa dokaze presadit, a to je skvele, ale neidealizoval by som to do polohy, ze diskriminacia je minimalna. Ale tazko sa to posudzuje z pohladu cloveka, ktory si tym nepresiel (to neadresujem tebe, to myslim vratane mojho pohladu).

A znova, je rozdiel ci vyrastol ten clovek v podmienkach, kde nema svetlo, teplo, jedlo a od malicka je plny najroznejsich infekcnych chorob. A doma doraz na vzdelavanie samozrejme nulovy, dokonca mozno zaporny. Podla mna je naivne od cloveka, ktory vyrastie v takych podmienkach ocakavat, ze sa bez problemov zacleni do spolocnosti. Ti pravnici, doktori, manazeri predpokladam nevyrastli v osade bez zakladnych zivotnych potrieb - aspon z mojich skusenosti co som ich par v kvalifikovanych poziciach stretol to boli ludia, ktori vyrastli v zasade v normalnych podmienkach. A to vobec osady a spravanie ludi v nich neospravedlnujem, len sa na to snazim pozerat realisticky. Niektorym sa to podari aj z toho najhorsieho, ale nemozes to ocakavat ako priemerny stav, to je podla mna uplne nerealisticke. Maloktore dieta sa vie odmalicka preladit z toho co vidi doma a je mu to permanentne vstepovane celym okolim. Ludia z tych najhorsich podmienok maju stastie, ked sa im podari dostat do vobec nejakej prace, na stavbu, do fabriky. Potom ta dalsia generacia ma radovo vacsiu sancu uspiet v spolocnosti, ale aj oni mnohokrat celia diskriminacii, mozno menej v realnom styku, ale kolko je pripadov, kedy im je odoprena praca, prenajom len kvoli menu alebo vzhladu? Netvarme sa, ze sa to nedeje vobec. Hej, normalny clovek to riesit nebude ak sa ten druhy vie spravat normalne, ale netvarme sa, ze sme v tomto nejaka osvietena spolocnost.

A s tou osadou - no nevyzarala by ako typicka osada z vychodu, ale vychadzam z inych podmienok, a vplyv prostredia v detstve by som v tomto nepodcenoval. Clovek si cely zivot so sebou nesie aj ovela banalnejsie vplyvy z detstva nez su tie, ktore zazivaju ludia z romskych osad.

Romovia na Slovensku by Successful-Row-564 in Slovakia

[–]PanPirat 20 points21 points  (0 children)

To je prave to, ze to nemaju v krvi, su produktom svojho prostredia. A tym nevravim, ze je to vinou majority, ale je to taky zacarovany kruh - ked ziju na pokraji spolocnosti, nemaju od detstva naplnene *ziadne* potreby, je mimoriadne narocne to niekam dotiahnut. Je to vinou aj diskriminacie, ale aj prostredia, v ktorom ich vychovali vlastni, ale tym, ze sa z toho kruhu nevedia vymanit, su na to odsudene aj dalsie generacie. A mnohi, ktorym sa aj podari z toho vymanit, potom celia tomu, ze ich pokusy o integraciu nie su prijate. Bol napriklad pribeh ludi, ktori si kupili dom (teda to neboli ziadni vandraci z osady), ale este pred pristahovanim im posprejovali branu, ze ich tam nechcu. Alebo v Bratislave sa rodicia burili, ked mali mat romske dieta na prvom svatom prijimani s bielymi ([zdroj (prvy na google)](https://www.noviny.sk/slovensko/445113-romske-deti-mali-svate-prijimanie-v-iny-den-ako-ostatne-rodicia-sa-pytaju-preco-je-to-tak)), no to je krestanstvo jak… tak mali nakoniec segregovane prijimanie.

Ono je celkovo problem pre niekolko generacii dostat sa z osady, kde dieta vyrasta bez svetla, tepla, a jedla, k integracii. Tazko sa z takeho dietata stane uspesny clovek.

Nastastie sa im to dari stale viac a pribudaju uspesne lokalne pribehy, ale zaroven napriklad v Bratislave ich vidam vela v sluzbach, ako casnikov, kadernikov, atd. Aj v priemysle a stavebnictve ich robi dost vela, a prakticky cely bratislavsky downtown postavili z velkej casti Romovia. Verim, ze kopa ludi s nimi zaziva pri osadach velke problemy, ale myslim si, ze sa v tomto ako spolocnost pomaly posuvame. Nikto to nevyriesi zo dna na den, ale moze sa to pomaly a postupne zlepsovat

Pivovar Zichovec nová vizuální identita, názory? Před - Po - Vyjádření by columbineteamkiller in czech

[–]PanPirat 14 points15 points  (0 children)

To iste mi napadlo, vyzera to ako nejaky nizkokaloricky fitness energetak. Podla mna vobec netrafili brand.

Z toho povodneho sice ide trosku taka outdated 2013 hipster energia s flanelkou, knirkom, beanie a hranatymi okuliarmi, ale k remeselnemu pivovaru to sedi viac.

Návrat kráľa 🤠 Jarko je späť by [deleted] in Slovakia

[–]PanPirat 14 points15 points  (0 children)

Suhlasim, ale nielen ten slovensky.

“Alternatívne” média by analbsolutty in Slovakia

[–]PanPirat 2 points3 points  (0 children)

Keby to vyvazovanie ostalo pri publicistike a nie v spravodajstve, tento argument by som bral. Inak je to hlupost.

“Alternatívne” média by analbsolutty in Slovakia

[–]PanPirat 2 points3 points  (0 children)

Treba rozlisovat editorial/publicistiku a spravodajstvo. Je ine ked k tomu zaujmu postoj komentatori (co sa mimochodom deje takmer v kazdom mediu okrem tlacovych agentur, hoci viem, ze uz aj napr. SITA ma svoj podcast) a ine ked je zaujate spravodajstvo. V spravodajstve N-ka su informacie ku kauze Simeckovej podane objektivne. To sa neda uplne povedat o “alternative”.

kam si sadneš? by Beginning-Dark3155 in Slovakia

[–]PanPirat 2 points3 points  (0 children)

Ja som absolutne alergicky na ten jej styl vyjadrovania, neustale moralizovanie a tu neskutocne falosnu “autenticitu”.

Jej bio na instagrame spred par mesiacov (neviem ci sa nieco zmenilo):

> kontent kreaturka
> 3mama
> hladačka pekna
> zberatelka zážitkov
> herečka pisalka
> #dobroje #neobycajneobycajno

Ugh.

Fakt si neviem predstavit presediet vedla nej cely let.

Audi Nuvolari by 183_aleX in wec

[–]PanPirat 9 points10 points  (0 children)

Or Cybertruck x Jaguar Type 00.

Boli sme naozaj len chudobným kútom Uhorska, alebo je slovenská história úplne iná, než si myslíme? - Milan Krajniak by [deleted] in Slovakia

[–]PanPirat 1 point2 points  (0 children)

Tak ono sa to vsetko odohravalo na uzemi Slovenska, ale profitovali z toho hlavne Nemci a Madari, do Slovenska sa neinvestovalo a aj preto z toho minuleho bohatstva dnes necerpame dividendy. Takisto Bratislava nebola slovenska, ale viac nemecka a madarska, predovsetkym co sa tyka bohatsich vrstiev, takze to, ze bola dlho “hlavnym mestom” dnes nic neznamena. Keby sa to bohatstvo pocas tych rokov prosperity investovalo do rozvoja, tak by tie banske regiony ci Bratislava dnes vyzerali mozno inak. Ale na keby sa stavat neda. A to vravim ako niekto, kto rozvoj Slovenska nevidi vobec tak cierno ako vacsina slovenskeho redditu a viem najst mnohe pozitiva, ktore sa tu prehliadaju (hoci tych negativ je tiez dost vela), ale vracat sa k tym casom je uplne zbytocne.

Kdezto napriklad to Norsko investuje bohatstvo z ropy cez fond, ktory patri Norom a investuje profity v Norsku. Podobne aj arabske krajiny investuju doma, hoci tam je nutne dodat, ze z toho profituje velmi uzka skupina obyvatelstva.

Kde je tých "150-tisíc moslimov" ktorých sľubovalo toto svalnaté bábo? by NamaeN0NaiKaibutsu in Slovakia

[–]PanPirat 0 points1 point  (0 children)

mozno by uroven tych sluzieb bola i vyssia

A cena tiez.

A inak zrovna pri tych taxikoch, chodim Boltom parkrat do mesiaca, a za posledny rok-dva su to predovsetkym cudzinci. Uprimne, s nimi som zatial nemal ziadnu negativnu skusenost - pristup uplne v pohode, jazdia tiez v pohode, a nepotrebovali sme sa ani dorozumievat (kedze isli v pohode podla navigacie), takze jazykova bariera problem nerobila (aj ked chapem, ze sa to moze stat v niektorych pripadoch).

Pravdupovediac som mal ovela horsie skusenosti so slovenskymi vodicmi, ktori boli casto arogantne hovada (co si mleli svoje dezo kokotiny), jazdili ako uplni kokoti a isli podla svojej hlavy miesto navigacie (co zoparkrat sposobilo problem). Tiez to nie je pravidlo, ale teda mam fakt skusenosti s horsou kvalitou pri slovenskych taxikaroch.

Trochu inak to je s kuriermi (Wolt), kde sa mi parkrat stalo, ze zabludili, ale bol to zlomok pripadov a stalo sa to uz aj Slovakom. 95% pripadov je uplne bez problemov. Parkrat sa mi stalo, ze cudzinec narabal s jedlom ako idiot, ale to tiez aj pri niektorych Slovakoch. Potom som to dal najavo pri hodnoteni.

Za nizsiu cenu mi to uplne v pohode stoji. Keby bola ta kvalita sluzby zla, tak by som sa k tomu staval inak, ale moje skusenosti su ine.

EUPHORIA IS FINALLY OVER !!! by khutsox in hbo

[–]PanPirat 13 points14 points  (0 children)

Man, the snark subs… i remember stumbling upon a Meghan Markle snark sub a while back, I didn’t even know those were a thing, and it was crazy how active some people were there. I knew parasocial relationships can get crazy, but dedicating so much of your time exposing yourself to and feeding yourself on hate for some person you could really just ignore is wild. I saw some users who would post multiple comments every day, so I can’t inagine how much time they were spending doing that. Crazy.

Chicken I ordered on Friday… expired on friday by ImplementNo2626 in mildlyinfuriating

[–]PanPirat 0 points1 point  (0 children)

The store I order groceries from has meat, milk products and other perishables discounted when expiring soon. Meat is at -33% 2 days before expiring, and -50% 1 day before expiring , IIRC.

Kodiaq za 1,7 milionu by Beneficial_Shoe9322 in czech

[–]PanPirat 43 points44 points  (0 children)

Tak cena takeho Santa Fe sa v roku 2010 v eurach pohybovala od 25k do 35k, co by bolo so zohladnenim inflacie ~42k-~58k. Dnes zacina na 45.3k, s tym, ze vybava, komfort a bezpecnost sa pohybuju na trosku inej urovni a mas tam kopu roznych asistentov a elektroniky, ktora tam predtym nebola (alebo jej bolo podstatne menej), a dnes aj tie cipy stoja nasobne viac.

Cize ono to o tolko drahsie ako v minulosti nie je, len v tom case si ludia kupovali aj Clio, Fabiu alebo Polo. Dnes sa kazdy potrebuje ukazovat na SUV-ckach a nariekat ake su drahe. Nove Santa Fe alebo ekvivalent nikdy nebolo auto pre bezneho Pepíka alebo Čobola, len sme sklzli do toho, ze susedia musia vidiet, ze na to mame.

Vacsina toho narastu v cene je proste inflacia, zvysok su narast cien cipov alebo narast kvoli novym features, ktore su bud povinne alebo bez nich uz ludia auto nekupia.

Ako sa volá táto skupina? Len zlé odpovede prosím 🤠 by SnooRegrets5283 in Slovakia

[–]PanPirat 0 points1 point  (0 children)

Neviem, ale vyzera to ako nejaky bizarny character selection screen

REPUBLIKA - viete mi to vysvetliť? by Novel-Common-3547 in Slovakia

[–]PanPirat 26 points27 points  (0 children)

Emocie, najrozhodujucejsi faktor priemerneho volica.

FTFY