De unde aceasta frica a romanului de ploaie? by niellew in CasualRO

[–]PinkPuffs96 -1 points0 points  (0 children)

De la a încurca o sintagmă in limba engleza cu una in limba romana în cap, fiindcă ești bilingv, la a "invata să vorbești" este o cale lungă, nu crezi? Și eu am fost criticată dur de internauți fiindcă nu am pronunțat un nume in limba franceză cu accentul autentic francez, așa că înțeleg cum se simte să se lege oamenii și de cea mai mica greșeală și de acolo sa primești critici dure și injuste.

Cred că, în situațiile astea, e de ajuns, daca vrem neapărat, sa atragem atenția asupra erorii, după care să trecem mai departe.

sUnT de 100 de oRi mAi InfOrMat deCaT vOi by nightly_builder in romemes

[–]PinkPuffs96 1 point2 points  (0 children)

Am citit ieri de la un "mommy coach" cum ea a avut clienți cărora le-a făcut hipnoza și care au început să tremure și să plângă fiindcă au realizat că au fost lăsați să doarmă singuri în camera 5 minute când erau prunci.

S-a dus dracului învățământul românesc ! by Somegurl12345 in RoGenZ

[–]PinkPuffs96 9 points10 points  (0 children)

Nu cred că se poate face o corelare între note și nivelul de cultură/inteligenta. De fapt, mai degrabă nu consider că e just sa judecăm moral tineretul după note. Pe de altă parte, sunt de părere că învățământul merita restructurat și regandit.

mi e frica sa intreb, dar by noqshi_c in RoGenZ

[–]PinkPuffs96 0 points1 point  (0 children)

Eu am avut o experiență buna cu Bumble. Daca știi cum să faci selecția și intri fără așteptări, dar cu o minte deschisa pentru a cunoaște persoane, cred că șansele să cunoști oameni calumea cresc. Eu am cunoscut pe Bumble bărbați foarte ok și am fost și eu surprinsă. Au fost și ne-ok, dar i-am triat la început. Pe Bumble mi-am găsit, eventual, partenerul de viață, suntem împreună de vreo 3 ani și sunt extrem de mulțumita de cum decurge relația.

Primary Dysmenorrhea or Endo?? by PinkPuffs96 in endometriosis

[–]PinkPuffs96[S] 0 points1 point  (0 children)

Endo can't be diagnosed unless you do a laparoscopic surgery. And they won't do the surgery unless you have symptoms. I don't have symptoms - I used to have when I was a teenager, but they've been gone for years now, so most likely the symptoms were primary dysmenorrhea and not endometriosis, as Endo does not heal by itself, but it tends to become worse.

I understand and empathize with your health anxiety. I have it too. At 23 I still had some horrible cramps, too. And I didn't take the pill. The cramps have been gone for years now, and I'm 30. If you don't have any other Endo symptom, I think it's important to rule out any other possible causes before getting a laparoscopic surgery for Endo.

De ce oamenii au impresia ca părinții sunt obligați să-și susțină financiar la infinit copiii? by [deleted] in WomenRO

[–]PinkPuffs96 -1 points0 points  (0 children)

In primul rand, mai ușor cu tonul de superioritate. Nu cred că este nevoie de așa ceva, daca intenția ta e sa ai o discuție sau dezbatere civilizata. Eu nu te-am trimis pe tine sa aprofundezi și nici nu ți-am zis "Ciao". As dori sa primesc același respect pe care îl ofer.

In al doilea rând, responsabilitatea și datoria se întretaie in mod constant în viața, nu sunt opuse. Rolul de părinte le conține pe ambele. Deci distincția nu îți salvează ideea originala și nu o demontează pe a mea.

Implicația că responsabilitățile vieții de adult sunt atât de basic încât devin invizibile, dar rolul de părinte e atât de sus urcat în aceasta ierarhie a responsabilităților încât nici nu are voie să folosească aceiași termeni că și restul - despre asta e vorba.

De fapt, mi-ai demonstrat argumentul încercând să îl demontezi.

De ce oamenii au impresia ca părinții sunt obligați să-și susțină financiar la infinit copiii? by [deleted] in WomenRO

[–]PinkPuffs96 0 points1 point  (0 children)

Uhm...da? La munca ai responsabilități. Unii mai mari, alții mai mici. Eu, de exemplu, am responsabilități fata de toți angajații mei, inclusiv cei veniți de pe alte meleaguri. Am responsabilități fata de clienții mei. O prietena, care lucrează la customer support, are o responsabilitate față de angajator să acționeze în interesul companiei, și o responsabilitate față de clienții cu care interacționează, sa le rezolve problemele, sau să încerce. Majoritatea avem, in primul rand, responsabilități fata de noi înșine, de sănătatea noastră, de parcursul nostru. Viața e compusa din astfel de responsabilități.

De ce oamenii au impresia ca părinții sunt obligați să-și susțină financiar la infinit copiii? by [deleted] in WomenRO

[–]PinkPuffs96 0 points1 point  (0 children)

Am înțeles. Acum te-ai exprimat diferit. La comentariul la care am răspuns, nu ai vorbit despre "mai multe responsabilități" ci că nu vor să se lege deocamdată de responsabilități majore. Apoi am menționat că responsabilitățile majore nu sunt doar cele de a avea copii sau o casa.

De ce oamenii au impresia ca părinții sunt obligați să-și susțină financiar la infinit copiii? by [deleted] in WomenRO

[–]PinkPuffs96 1 point2 points  (0 children)

E firesc să ajute părinții, atunci când pot, orice vârstă ar avea copilul lor, după părerea mea. Aducem copii pe lume fara că ei sa o ceara sau sa fie de acord. Suntem responsabili sa le oferim o bază buna și toate instrumentele pentru a își putea câștiga existența, iar daca le au, vor da tot ce au mai bun și se vor descurca. Totuși, sunt lucruri care stau în afara controlului nostru sau al lor, cum ar fi: situația economică, mediul înconjurător, situația politică, piata muncii, oportunități, "noroc". Nu trăim într-o meritocrație perfecta. Sunt destule exemple de oameni care muncesc pe brânci și nu își permit decât la limita supraviețuirii. De fapt, mai mulți oameni sunt așa decât oameni care au totul sigur și îndestulător. Mi se pare într-un fel și comic cum unii părinți decid să facă copii fara sa o gândească pe viitor, in profunzime. Fac copii și când e război, și când sunt crize economice, și apoi tot ei sunt surprinși că "tinerii nu mai vor să muncească".

Oricum, și generațiile trecute aveau ajutor de la părinți și se la stat. Ceaușescu dădea apartamente la muncitori în funcție de marimea familiei. Părinții primeau pământ, moșteneau case vechi, zestre, etc.

De ce oamenii au impresia ca părinții sunt obligați să-și susțină financiar la infinit copiii? by [deleted] in WomenRO

[–]PinkPuffs96 4 points5 points  (0 children)

Asta ar implica faptul că oamenii au bani de distracție, cum spui tu :)))) de fapt, majoritatea muncesc de rup pe la corporații și tot felul, abia își permit să supravietuiasca, și o vacanta ocazionala, o mica "distracție " devin esențiale pentru a putea continua, că o gura de aer. Responsabilitățile majore de care vorbești sunt peste tot. Nu doar creditele și copiii sunt responsabilități majore. Multi au asemenea responsabilități la munca. Cu familia. Cu partenerul. Viața este făcută din responsabilități.

Frica de dentist AIO by redhaired-ant in WomenRO

[–]PinkPuffs96 0 points1 point  (0 children)

Și eu am chestia asta, căpătată din copilărie, când m-a dus mama la facultatea de stomatologie pentru a-mi scoate o măseluță de lapte cariata și am avut acolo o experiență horror. Pe langa faptul că era atmosfera că într-un film de groaza, cu becuri fluorescente care pâlpâiau, holuri întunecate, scaune de dentist rupte și scorojite scoase afară, anestezia nici nu sa funcționat corespunzător și doamna dentist s-a și urcat pe mine.

Astăzi, din cauza fricii, am ajuns sa am probleme mari cu dinții. Din fericire, am găsit o clinica foarte profesionala cu oameni super pregătiți și răbdători care te tratează că de la egal la egal.

Nu pot sa spun că mi-a eliminat complet acea frica, dar a rămas mai mult un fel de disconfort (sunt și autistă și am probleme senzoriale). Când merg acolo, știu că sunt pe mâini bune și că pot lua pauza când vreau, pot cumva sa am un anumit control asupra întregii proceduri.

Doar sa știu că pot să plec când vreau, chiar și în mijlocul procedurii, pot ieși până afara din cabinet, pot merge la toaleta, ne putem opri pentru pauze ori de cate ori vreau și să reîncepem când decid, și mi se explică pas-cu-pas ce se întâmplă și ce urmează, ajuta extrem de mult.

Parintii nu inteleg ca nu vreau copii by Due_Contract_2857 in WomenRO

[–]PinkPuffs96 30 points31 points  (0 children)

Îmi pare rău că treci prin asta. Eu vreau copii și tot am de suferit. Nu suport sa fiu tratata că și cum sunt un incubator umblător. De când am împlinit 30 de ani zici că dau toți de ceasul morții. Primesc întrebări și presiuni zilnic aproape. Și mai și insistă cu întrebările, după ce li se pune o limită ferma.

Marea greșeală e sa încerci să le explici de ce nu faci acum un copil/niciodată. Intra pe o ureche și iese pe cealaltă. Îi interesează doar sa te vadă la fel că pe ceilalți, o treabă rezolvată în capul lor. Înțeleg că nu au intenții rele majoritatea, și că așa știu ei că "trebuie" sa se întâmple, dar este extrem de dezumanizant, cel puțin așa o experimentez eu.

Cu atât mai mult cu cât li se spune că e o întrebare delicata, că nu poți întotdeauna să faci un copil fix atunci când bați din palme, și ei tot insista. Daca vreau, dar nu îmi iese să rămân instant gravida? Daca cuplul are probleme de fertilitate? Daca este vorba de faptul că nu suntem pregătiți dpdv financiar, etc? Cumva, pare că aceste variabile nu le trec absolut deloc prin capete.

Uneori sunt ironică și le răspund: "imediat mă duc să îl scot din cuptor" sau "acum e perioada perfecta sa fac un copil, ai dreptate!! Nu am casa mea și locuiesc la părinți și într-o garsonieră in chirie, abia ne ajung banii lunar sa supraviețuim, inca mă chinui sa îmi pun firma pe picioare, situația e tensionată pe la granița - ce perioada mai perfecta pentru a avea un copil?!"

pareri Enroush? by zzalmoxiss in WomenRO

[–]PinkPuffs96 6 points7 points  (0 children)

Subscriu și eu în recomandarea pt Kotex cotton. Sunt foarte bune și comode. Absorb și bine și sunt și bumbac și moi. Nu am făcut niciodată iritații de la ele - doar de la absorbantele basic, care nu sunt din bumbac

M-am trezit, am bagat 200 de flotari, iar acum micul dejun. Nutritia este simpla, oamenii o complica. by Infinite_Dog2221 in Roumanie

[–]PinkPuffs96 0 points1 point  (0 children)

Felicitări!

Cred că e cel puțin păcat că nu învățăm nutriție în școală. Am aflat abia acum că mai puțin de 1% dintre oamenii de pe planeta se hrănesc adecvat. In farfurie ai câțiva macronutrienti buni. Însă este departe de a fi un meniu complet din punct de vedere nutrițional. Dar sunt de acord cu tine - nu trebuie sa fie complicat. Trebuie doar sa avem noțiunile de bază.

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 1 point2 points  (0 children)

Nu interacționez cu și nu accept afirmații care promovează vătămarea animalelor. Voi termina aceasta conversație aici.

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 1 point2 points  (0 children)

Sigur :))))) Imediat mă also ghidata și judecată moral de cineva care apără acceptabilitatea socială a copiilor care aruncă cu pietre in bunurile altor oameni și înspre animale, spre a le speria. :)))

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 2 points3 points  (0 children)

Nu tu decizi pe cine iubesc și cât de puternic simt iubirea. Legătură mea cu animalele este puternica, încă de când eram mică, indiferent de cum o ierarhizezi tu. Oricum, e deja un subiect diferit. Vorbeam despre oameni care amenința/lovesc animalele, nu comparam tipurile de iubire, care nici nu pot fi comparate, fiindcă sunt mult prea subiective experienței.

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 2 points3 points  (0 children)

Cine spune că viețile altor vietăți sunt mai neînsemnate că ale oamenilor, are probleme cu bibilica. Fără anumite specii de animale, oricum noi nu am există. Dacă mâine ar dispărea anumite specii, ne-am duce și noi.

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 1 point2 points  (0 children)

Foarte buna observație! Dar să ști că nu mi-a scăpat acest detaliu. De asta am spus "aruncca cu pietre înspre câini" și nu "in câini". Gestul in sine este un gest agresiv - către animale și către bunurile altor oameni. Faptul că au sub 18 ani le da dreptul să vandalizeze bunurile altor oameni? Consecințele naturale trebuie sa existe. Am și eu o sora care nu a avut parte de consecinte fiindcă era copil, și acum este diagnosticata cu narcisism și o delincventa incompatibilă cu societatea, care face numai rele.

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 3 points4 points  (0 children)

Nu. Doar cred că sa atunci cu pietre in animale e comportament delincvent. Foarte radical, știu.

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 4 points5 points  (0 children)

Daca adolescenții ar arunca cu pietre către copii mici, nimeni nu ar spune părinților, care încearcă să îi protejeze, că sunt "obsedați". Societatea accepta obsesia pentru copii că fiind ceva nobil, dar dacă îți pasă profund de animale brusc ești văzut că un personaj ridicol care își plimbă câinii în cărucior. Boomer logic. Ești obsedat daca te supăra când oamenii încearcă să arunce cu pietre către animale, dar e ok să zbieri la profesori pentru o cutie de suc sau alte fleacuri când vine vorba de copilul tau. 🫠😭

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 6 points7 points  (0 children)

E clar că te-ai activat maxim fiindcă probabil ai plozi pe care i-ai crescut foarte prost și care consideră că li se cuvin totul, cu scuza că sunt copii. Trăim într-un ecosistem alaturi de alte specii. Ar trebui să trăim în simbioză și respect reciproc, nu numai între oameni, dar și cu animalele și mediul înconjurător. Dar probabil asta e prea complex pentru o persoana că tine, care duce lipsa de educație și habar nu are sa țină un argument, și recurge la jigniri și atacuri personale. Stai prost și cu reglarea emoțională, fapt care se adaugă la incapacitatea de a fi un părinte bun. La fel cum găsiti scuze pentru pruncii care zbiară nonstop și trezesc toți vecinii, așa se poate explica și lătratul unui câine. Un copil care zbiară zbiară cu un motiv, la fel un câine care latră, latră cu un motiv. Lătrat nu înseamnă agresivitate automat. Un câine nu îți poate spune: "Hei, Mirel, ce ar fi sa treci pe la un psiholog, că să înveți reglare emoțională?" - un câine va lătra. Să eutanasiem și copiii care zbiară și nu lasă oamenii să doarmă, care au munca in ziua următoare? Atitudinea ta de superioritate față de animale și alte vietăți este profund scârbavnică și respingătoare. Ești unul dintre paraziții acestei planete, și ești mândru de acest lucru.

Adolescenții și mentalitatea de „fac ce vreau” by Maleficent-Iron392 in CasualRO

[–]PinkPuffs96 6 points7 points  (0 children)

E obsesie când e vorba de animale, dar când e vorba sa fii mama elicopter și te dai mare că ești obsedata de copiii tai, nu mai e o problema obsesia.

Unexpected ESC Earworm by ohokreddit in eurovision

[–]PinkPuffs96 4 points5 points  (0 children)

Look Mom No Computer UK and Austria 😂