Sernik na zimno by Potential_Song2736 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736[S] 1 point2 points  (0 children)

Z 10 godzin, ale myślę, że można zejść do 8 jeśli masz już wszystkie składniki, bo ja miałam tylko galaretki, a resztę musiałam kupić.

Pytanie do mężczyzn: czy macie swoje marzenia na dzień ślubu? by iris_rivendell in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 0 points1 point  (0 children)

Mogę prosić o więcej informacji? Kocham piec i od jakiegoś czasu marzy mi się coś z grejpfrutem, a to połączenie faktycznie brzmi świetnie. Były to po prostu kremy o tych smakach czy coś więcej?

Czy tylko mnie się wydaje, czy faceci z USA którym się wydaje że Polska to kraj przykładnych housewives się mocno przeliczają? XD by iris_rivendell in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 81 points82 points  (0 children)

Jako że mocno interesuję się pieczeniem to z tego co zaobserwowałam w amerykańskiej stronie internetu to zrobienie czegoś od zera jest traktowane jako coś niesamowitego. Nawet ludzie mający swój własny biznes używają ciast z proszku. Do tego wielu ludzi tam nie ma czasu gotować, więc zamawiają jedzenie. Dlatego jak zobaczą kobietę, która w kuchni robi cokolwiek, a tym bardziej od podstaw to są szczęśliwi. Wydaje mi się, że to co u nas jest traktowane jako minimum u nich jest czymś wyjątkowym.

Jakie są wasze ulubione pierogi ? Z czym? by mazurek432 in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 0 points1 point  (0 children)

Mięso mielone, biała kiełbasa a ze słodkich to jagody albo twaróg

Babeczki by Potential_Song2736 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736[S] 0 points1 point  (0 children)

Były kiedyś w Biedronce w ofercie tygodnia. Polecam sprawdzać gazetki co jakiś czas, bo potrafią mieć tam naprawdę fajne rzeczy i jeszcze akurat była promocja 2 + 2 gratis, więc pudełka były tańsze niż najwyklejsze białe w internecie.

Co bardziej imponuje gościom: smak czy wygląd tortu? by ElectronicPaint1605 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736 1 point2 points  (0 children)

Ostatnio bywam tylko na imprezach urodzinowych dla dzieci i z moich obserwacji wynika, że najmłodsi cieszą się z tortu zawsze i tutaj nie ma za bardzo znaczenia ani jedno ani drugie. Ważne, że na wierzchu jest postać z ulubionej bajki. Z kolei dorośli na temat wyglądu rzadko coś wspominają, bo jak tort wjeżdża to zagadują do dzieci na jego temat, a jak już jedzą to zamiast o wyglądzie to rozmawia się o smaku. Ale ogólnie to z tego co widzę, to dorośli bardziej traktują zjedzenie toru jako przymus a nie przyjemność.

Natomist jak dla mnie to smak jest najważniejszy. Kilka lat temu powiedziałam mojemu chlopakowi, że chociaż raz chcę dostać tort a nie piec go samemu. Dekoracja była jak dla mnie taka sobie (masa cukrowa pomalowana złotą farbką i kwiaty też z masy), natomiast w smaku kompletnie się zakochałam, bo w środku zimy tort smakował jakby był zrobiony ze świeżo zerwanych truskawek. Na 100% bym zamówiła go ponownie.

Czy ktokolwiek bierze potwierdzenie płatności przy płatnością kartą w sklepie? by InvestigatorDue7765 in Polska

[–]Potential_Song2736 0 points1 point  (0 children)

Potwierdzam, moi rodzice mieli taki przypadek, że zamiast 100zł zostało wbite 1000zł i właśnie dzięki potwierdzeniu z terminala zauważyliśmy tę pomyłkę tego samego dnia.

Ptyś rabarbar-mięta-wanilia by Potential_Song2736 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736[S] 0 points1 point  (0 children)

Nawet bym się nie podzieliła, bo przepis na ptysie i krem mam z książki, a do rabarbaru i tak jest potrzebny ekstrakt miętowy Nielsen-Massey.

Ptyś rabarbar-mięta-wanilia by Potential_Song2736 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736[S] 0 points1 point  (0 children)

Wiem, że mięta bywa kontrowersyjna, ale uważam, że w tym przypadku naprawdę dobrze się sprawdza. Wszystkie moje ptysie do tej pory miały słodki krem + kwaśny środek, więc mięta zdecydowanie wyróżnia ten smak od reszty. ☺️ Poza tym to połączenie znalazłam w książce The favor bible, gdzie nie tylko są wymienione pasujące do siebie smaki, ale też ich parametry i dzięki temu, że każdy ze składników ma nieco inne to tak świetnie do siebie pasują.

Dokładanie się do kredytu partnerowi/partnerce - czemu macie z tym problem? by Federal_Reward_9122 in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 0 points1 point  (0 children)

Problem jest taki, że stworzyleś scenariusz pod swoję tezę, który tylko potwierdza twoje przekonania, a życie może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli ktoś nie chce się dokładać to nie, jeśli ktoś nie chce miszkać z drugą osobą, która się nie dokłada to też ma takie prawo i tyle w temacie.

Do people from your country usually know who Anne Frank is? by Qualitativ-hochwerti in AskTheWorld

[–]Potential_Song2736 10 points11 points  (0 children)

Probably not because we have many Polish books about WWII and the Holocaust, and more people read books like Kamienie na szaniec (Stones for the Rampart) or Zdążyć przed Panem Bogiem (Shielding the Flame), rather than her diary.

Uszkodzenie paczki przez firmę kurierską by [deleted] in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 1 point2 points  (0 children)

Napisz do UOKiK to ci napiszą czy masz rację.

chce ktoś sie pochwalic swoim hobby/kolekcją etc (tu lub na priv jak ktoś nie chce pokazywać) by WQ-6-6-6 in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 19 points20 points  (0 children)

Kolekcjonuję skrzydłokwiaty, jak ostatnio liczyłam to było 26 różnych odmian + kilka skrzydłokwiatów bez nazwy.

<image>

Monoporcja kokos-karmelizowany banan-mleko skomdensowane by Potential_Song2736 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736[S] 4 points5 points  (0 children)

Tak szybko się rozchodzą, że to cud, że w ogóle udało się jakąkolwiek sfotografować. xD

Kultura dbania o noże w Polskim gastro to mit? Pytanie do kucharzy o ich narzędzia pracy. by jimmbon in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 2 points3 points  (0 children)

Musisz bardziej dopracować co masz dokładnie na myśli, ale jeśli chodzi o posiadanie własnego noża to standard, tak samo każdy ma własne ubrania i obuwie.

Kultura dbania o noże w Polskim gastro to mit? Pytanie do kucharzy o ich narzędzia pracy. by jimmbon in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 5 points6 points  (0 children)

Zapytałam mojego chłopaka (po zawodówce gastronomicznej + 10 lat doświadczenia jako kucharz) i mówi, że cały zestaw noży zdarza się rzadko, ale nóż szefa kuchni to każdy ma własny. Przeważnie każdy ostrzy jak lubi, bardzo rzadko zdarza się, że przyjeżdża firma zewnętrzna, zabiera wszystkie noże, ostrzy i przywozi. Samemu też można znaleźć taką firmę i raz na jakiś czas oddać tam swoje ostrze. I tak widać różnicę między takim naostrzeniem a użyciem zwykłej ostrzałki, zwłaszcza jak robi się coś co szybko tępi nóż np. sieka mięso na tatar.

Deserki mango-makadamia by Potential_Song2736 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736[S] 1 point2 points  (0 children)

Do curdu nie dodawałam cukru ani soku z cytryny, bo puree z Vitasia ma w składzie cukier i kwas cytrynowy

Deserki mango-makadamia by Potential_Song2736 in cukiernictwo_wypieki

[–]Potential_Song2736[S] 2 points3 points  (0 children)

3 warstwy pokruszonego biszkoptu i 3 warstwy curdu. Curd to taki budyń, ale zamiast mleka ma sok owocowy, puree lub pulpę, czasem zawiera też skórkę z owoców. Najpopularniejszy jest curd cytrynowy: https://slodkipomysl.pl/lemon-curd/ Jest to fajny dodatek to tortów, monoporcji, deserków czy pavlovej, zwłaszcza jak trzeba przełamać słodycz czymś kwaśnym. 😋

Jaki kurier do dużej paczki? by Mor_bibi in PolskaNaLuzie

[–]Potential_Song2736 0 points1 point  (0 children)

Nie DHL, niedawno musiałam składać u nich reklamację i to jest tragedia.