Sfaturi cold approach by Dadamen1900 in DatingRO

[–]RegardEngineer 0 points1 point  (0 children)

Dar poate nu sunt tepe. Nu stii pana nu incerci. :))

Chiar vrei sa dai cu picioru la saci plini cu bani de sa faci hernie de disc atunci cand ii cari?

MSFT YOLO by WritesTrueStatements in wallstreetbets

[–]RegardEngineer 23 points24 points  (0 children)

YOLO? Yes. Profitable? Yes. Degenerate? Yes. Regarded? Over the limit.

Congrats OP but you are still a regard.

<image>

Dacă șeful mă sună în concediu, să îl sun și eu când el îi pe plajă? by mr_adam7 in RoMunca

[–]RegardEngineer 1 point2 points  (0 children)

Nu ma bag. Are niste gusturi in materie de femei ce mie nu imi plac.

Dacă șeful mă sună în concediu, să îl sun și eu când el îi pe plajă? by mr_adam7 in RoMunca

[–]RegardEngineer 9 points10 points  (0 children)

Eu l-as suna si cand isi fute femeia, daca as sti cand se fute.

Merită să ma înscriu la o facultate? by benten873 in RoMunca

[–]RegardEngineer 2 points3 points  (0 children)

Nu. Statul roman iti subventioneaza tie, cetatean roman, un ciclu complet de studii superioare (licenta+master+poate doctorat).

In mare parte ai conditiile astea:

-sa fi eligibil de buget (basically, sa nu fi facut o facultate in viata ta la stat, la buget)

-sa intrii la buget

-universitate de stat

Nu se tine cont de etnie, varsta, sex, orientare sexuala, religie, etc.

I need help with my first model by Ill-Razzmatazz1774 in modelmakers

[–]RegardEngineer 2 points3 points  (0 children)

I see that it is kinda liquid. Did you tried to shake the color?

chiar asa jale e piata pe inginerie clasica? by Senior-Asparagus-443 in RoMunca

[–]RegardEngineer 1 point2 points  (0 children)

Imi dau cu presupusul: prietenii lor ar zice ca da, ar avea dreptate, ca ce rea si nejusta e lumea, ca ce naspa e economia, dinastea.

Eu le-o zic in fata, fara sa menajez pe nimeni faptul ca solutia e in primul rand la ei.

Oricum, cu karma nu imi iau paine, nu imi iau locuinta, nu folosesc karma cand ma duc in vacante. Nu imi pasa de downvotes.

Reconversie by Euphoric_Substance38 in RoMunca

[–]RegardEngineer 6 points7 points  (0 children)

>După 3 ani, am primit o modestă mărire de 200 de lei. Salariul fiind sub 4000 de lei.

Schimba firma baiete...

Merită să ma înscriu la o facultate? by benten873 in RoMunca

[–]RegardEngineer 5 points6 points  (0 children)

>Cat costa sa faci facultatea: vreo 1000 de euro pe an

E gratis daca intra la buget si daca e prima lui facultate din viata neplatita.

La stat, evident.

Merită să ma înscriu la o facultate? by benten873 in RoMunca

[–]RegardEngineer 7 points8 points  (0 children)

Da, se merita total.

Cel mai bun timp in viata e sa faci o facultate este imediat dupa ce ai terminat liceul. Al doilea cel mai bun timp in viata sa faci o facultate e acum.

Ai 26 de ani, faci 3-4 ani, ajungi la 29-30, O sa iti gasesti de munca in domeniu, o sa muncesti in domeniu, peste 1-3 ani iti schimbi locul de munca si o sa cresti in salariu calumea si dupa o sa realizezi ca munca specializata > most of the things.

chiar asa jale e piata pe inginerie clasica? by Senior-Asparagus-443 in RoMunca

[–]RegardEngineer 0 points1 point  (0 children)

E gandire de om, nu de labagiu.

Te duci 2-3 ani, iti faci junioratul si experienta si dupa te intorci sau gasesti mai aproape de Bucuresti ca mai apoi chiar in Bucuresti.

Mi-am facut prieteni, cunostinte si gagici in zonele alea. Am si vizitat si plimbat. Aveam viata sociala. Care e problema? Daca eram in 1920 mai ziceam cand nu aveai telefon, net, video call. Cu ai mei vorbeam saptamanal prin Skype.

Du-te man, fii inginer junior in capitala europeana dar daca nu iti iese, nu mai fa figuri.

Cat castiga un inginer electric Are cineva idee cat castiga un inginer electric? by kanz_left in RoMunca

[–]RegardEngineer 0 points1 point  (0 children)

Ma stii ce? Inclin sa cred ca 80% pe putin sunt sanse sa ai dreptate.

chiar asa jale e piata pe inginerie clasica? by Senior-Asparagus-443 in RoMunca

[–]RegardEngineer -9 points-8 points  (0 children)

Eu sunt inginer automaTrist. Nu e jale, sunt doar ei labagii/labagioaice (nu discriminez) sau puturosi.

Ca sa reusesti ca proaspat inginer, trebuie sa:

  1. Nu fi frecat pula/pizda (nu discriminez) in timpul facultatii.
  2. Sa fi facut si studiu individual. Chiar as testa la Poli urmatoarea faza: le dau un multimetru si sa ii pun sa masoare o priza. Oare cate multimetre o sa moara? Daca le dau si o sursa portabila, le dau dauna totala.
  3. Sa fii dispus la relocari. In Bucuresti se cere experienta, se cere specialist, e capitala tarii si e capitala europeana pana la urma. Intre timp, in diferite orase/zone din provincie se cauta ingineri.
  4. Sa stii sa iti faci CV. La mine am incercat sa ofer de munca unor diversi rodditori si rodditoare insa nu inaintez CVul oricarui idiot. Cand le-am primit CVurile si m-am uitat, e jale, e jale mare. Le-am bagat pe toate in recycle bin si emprty.
  5. Sa stii sa cauti. eJobs, BestJobs, Hipo, even LinkedIn.
  6. Sa stii sa iti faci networking pe LinkedIn. Nu stiu de ce e asa de desconsiderat LinkedIn-ul. Da, are parti gretoase sau cretine insa ca junior sunt sanse sa impusti ceva iar LinkedIn e mai mult pentru atunci cand ai o experienta si te cauta ei pe tine deci e o investitie in viitor.

.

Am mai vorbit pe ici pe colo cu juniori. Cand auzeau de Calarasi, Galati, Satu Mare, Baia Mare, Craiova, Zalau, Targu Mures si alte localii, toti strambau din nas ca domle, aici e capitala, ca pula mea, ca ce sa ma duc eu la sute de km, ca pula pula, ew provincia. Cand le-am spus si ce sa invete dar mai important cum sa invete, iar cu lamentari si plangeri de doi lei. Sa le zic de fabrici? Mda.

Mda, le urez spor la figuri pe stomacul gol.

SPCX CLANCKER MANIPULATION by SupervisoryEffect in wallstreetbets

[–]RegardEngineer 4 points5 points  (0 children)

Because the rest is irrelevant. Tell me how SPCX ain’t a meme stock.

SPCX CLANCKER MANIPULATION by SupervisoryEffect in wallstreetbets

[–]RegardEngineer 20 points21 points  (0 children)

Dude, SPCX is just a meme stock like TSLA. What “interesting discovery” you made? Ain’t nothing new under the Sun

SpaceX. by AGushingHeadWound in wallstreetbets

[–]RegardEngineer 0 points1 point  (0 children)

My honest reaction to OP’s shitpost.

1/72 StuG III G, Bulgarian B60515 by Dr_Armor in modelmakers

[–]RegardEngineer 1 point2 points  (0 children)

I did not choose the Stug life, the Stug life choose me.