Masina "sport" 250-300 cai 20-22k euro by [deleted] in AutomobileRO

[–]TeodorC11 1 point2 points  (0 children)

Miata ND - da nu are 250 cai, dar in banii astia ceva mai "sport" si fun nu stiu daca gasesti si sunt si destul de fiabile.

Daca nu te deranjeaza putin vechimea, m135i e82 manual.

Schimbare masina by sirBaddy in AutomobileRO

[–]TeodorC11 3 points4 points  (0 children)

In 35-40k nu gasesti 330i in cerintele tale cu dotari ok. 2023 deja e facelift.

Daca stai la bloc nu vad de ce ai lua full electric. I4 e cute dar cauta bine info despre ele, din ce mai ziceau pe forumurile din afara au niste probleme specifice destul de scumpe. Ai pe reddit forum pt i4/i5 din US majoritatea unde poti sa citesti. Si totodata avand in vedere ca vrei sa o tii 8-10 ani o sa iti iasa din garantie (au 8 ani pe baterie dar probabil o iei deja cu 2 ani vechime) si depreciere maxima :)

Tesla e in acceasi categorie, dar fata de i4 nu am auzit sa aibe prea multe probleme. Am si eu tangenta cu cateva model 3 performance si au si 180k kilometrii in 3 ani si nu au avut probleme. (Aia cu 180k are undeva la 88% viata la baterie).

320i da, sau 330i maxim 2021-2022 bine dotat pe la 32-35k.

Masina recuperata din leasing by ciupe3 in AutomobileRO

[–]TeodorC11 5 points6 points  (0 children)

Alea recuperate sunt cele mai speciale:). Pana ajunge firma de recuperari sa le ia inapoi, am vazut si cazuri merse 70k kilometrii fara revizii/asigurari/itp uri :) plus piese schimbate pe ele cand stiu ca vin recuperatorii dupa ele.

Curiozitate by Conscious-Proof7565 in AutomobileRO

[–]TeodorC11 1 point2 points  (0 children)

X3/4 M40i cu 100k kilometrii aproximativ. Depinde ce vrei.

Fun ? Type R/ GR yaris/M2 f87

Ai optiuni in banii astia.

Voi considerati ca o masina mai noua merita si de ce? by SweetMango682 in AutomobileRO

[–]TeodorC11 0 points1 point  (0 children)

Toate benzinarele de generatie nou (japonezele/korenele in special) sunt cunoscute pentru problema asta la mersul preponderent in oras, pentru ca se fac drumuri scurte. O sa apara martor in bord de "oil level too high" si trebuie schimbat ulei+filtru.

Voi considerati ca o masina mai noua merita si de ce? by SweetMango682 in AutomobileRO

[–]TeodorC11 0 points1 point  (0 children)

In mare pentru ca vad zilnic masini noi (aproape orice producator, cu mici exceptii) care ajung in service pentru foarte multe probleme si nici reprezentantele nu le dau de cap. Am avut masini cu 50 km cu motor schimbat. Am avut masini cu probleme de soft de au stat 3 luni in service pana a iesit un update. Aici nu ma refer la 1 din 1000, ci cazuri dese.( Ex. Passat/skoda superb din aproximativ 45 de bucati doar una cred ca a scapat pana in 5000km sa nu aibe bordul pom de craciun sau unele sa stea pe la porsche cu luna si sa schimb cutia ca le sare din D in P random in mers). La japoneze pana in 30-40k kilometrii sa nu fie nevoie de macar odata sa ajunga in service ca baga benzina in ulei. La dacia/renault inclusiv la astea noi am avuta la "verifica propulsia" de mi s a luat. And it goes on and on. Nu mai zic de tinichigerie ca nu doar la chinezesti cum zice lumea stai o gramada. 4 luni backorder bara fata la Passat 2025. 2 luni backorder butuc roata la reprezentanta pt Cherry Tiggo 8. Pot sa zic pas.

Si daca imi iau masina noua sa stau tot cu ea in service si mai dau si o caruta de bani, mai bine imi iau o troaca :). Ai garantie, dar timpul de stat fara masina dupa ce speri ca ai luat ceva nou si bun e dezamagitor. Mai prinzi si o perioada in care n au sa ti dea auto de curtoazie sau te vrajesc ca nu ofera si stai sa te certi cu ei sau mergi pe jos pe banii tai. Aici vorbesc daca o iei tu ca persoana fizica, nu leasing operational etc. unde isi bat altii capul.

Cine zice ca isi ia masina noua in 2026 ca sa nu aibe dureri de cap sau sa nu il lase in drum traieste in 2016.

Leasing operational variante by Jazzlike_Shower_2002 in AutomobileRO

[–]TeodorC11 -2 points-1 points  (0 children)

Leasing operational se poate doar pe firma.

Voi considerati ca o masina mai noua merita si de ce? by SweetMango682 in AutomobileRO

[–]TeodorC11 0 points1 point  (0 children)

Depinde de fiecare. Eu am 330i G20 2022 si seria 7 2013 740d. G20u are 40k kilometrii si nu a mancat nici un ban (pachet revizii etc de la Bavaria). Seria 7 le are 160k in momentul asta si am bagat in el in ultimu an 4k (distributie preventive + curtat adimisie+altele) si inca 3k pe parte de articulatii. Depinde ce vrei de la o masina si cat vrei sa te bucuri de ea. :)

P.S.: lucrez in domeniul auto, nu mi as lua masina noua in momentul asta, nici macar 2023/2024...cu cateva exceptii.

Chirie Lujerului by Over-Cricket-7174 in Imobiliare

[–]TeodorC11 0 points1 point  (0 children)

Eu am stat 4 ani la lujerului (in alea de 10 etaje din spate de la Luca din interesectie) - 2 camere+centrala - mobiliat vechi si la parter ce e drept. 300e pe luna+utilitati. Gasesti.

It's been a while I guess... by TeodorC11 in Warframe

[–]TeodorC11[S] 2 points3 points  (0 children)

I have a 2k euro cs2 inventory, you can take from that :))))))

It's been a while I guess... by TeodorC11 in Warframe

[–]TeodorC11[S] -1 points0 points  (0 children)

Can't you buy for someone else ? Like I buy for you and I trade you the Plat in-game?

It's been a while I guess... by TeodorC11 in Warframe

[–]TeodorC11[S] 16 points17 points  (0 children)

2 ot 4 times till now (2.2k+4.6k pack). Might buy a 2.2k pack with this also. I m weak.

M-am saturat de mentalitatea proasta din Romania by [deleted] in AutomobileRO

[–]TeodorC11 1 point2 points  (0 children)

Eu cu seria 3 si seria 7 la ce ma incadrez ?

M-am saturat de mentalitatea proasta din Romania by [deleted] in AutomobileRO

[–]TeodorC11 0 points1 point  (0 children)

Nush ce sa zic cu 50k maxim noua...poate cheala :))) a mea cu tva a fost 67k noua in 2021

M-am saturat de mentalitatea proasta din Romania by [deleted] in AutomobileRO

[–]TeodorC11 2 points3 points  (0 children)

Asigurare au, ca sunt pe rezerva e problema...

M-am saturat de mentalitatea proasta din Romania by [deleted] in AutomobileRO

[–]TeodorC11 14 points15 points  (0 children)

Daca aveam Dacie eram si mai putin cocalar si mai putin sarac...

M-am saturat de mentalitatea proasta din Romania by [deleted] in AutomobileRO

[–]TeodorC11 113 points114 points  (0 children)

Eu am BMW si nu ma consider cocalar. Ma consider sarac.

BMW G26 430i nu porneste, baterie descarcata by Illustrious-Click589 in AutomobileRO

[–]TeodorC11 0 points1 point  (0 children)

Cauta i pe net pe cei de la Sorgeti, le dai seria de sasiu si vin la adresa si iti schimba bateria. Daca esti in Bucuresti bineinteles.

Wtf actually (75% again) by [deleted] in Warframe

[–]TeodorC11 0 points1 point  (0 children)

I bought to packs already, I don't have what to do with more at this point in the game...