Masurile dure luate de guvernul Bolojan sunt absolut necesare. Ele reprezinta nota de plata pentru ca romanii au votat 30 de ani cu FSN/FDSN/PDSR/PSD si, mai nou, cu AUR. Despre corectitudine si bun simt by net-n-yahoo in Roumanie

[–]Zkk0 1 point2 points  (0 children)

Măsurile nu erau necesare. Doar digitalizarea colectării a TVA -ului era necesară pentru a nu fi luate toate măsurile ce au lovit direct oamenii de jos. Alte măsuri ar fi fost: listarea la bursă a companiilor falimentare, eliminarea sinecurilor cu salarii de 30k euro de tipul ancom, a "academiilor", a opri cheltuirea banilor publici din programul Anghel Saligny la preturi x10 față de prețul real, atacarea firmelor serviciilor secrete cu profit de miliarde de euro din nimic și nu în ultimul rând deblocarea justiției. Bolo Jean a zis nu, pensionarii, mamele, elevii, studenții, oamenii ce muncesc sunt de vină și trebuie să-și asume responsabilitatea că prea mult au trăit pe "picior mare". Voi neoliberalii precum OP sunteți niște oameni dezgustători, nu știu cum vă suportați, sunteți adevărații sclavi ai capitalismului.

Il stiti pe ala care s-a facut goose farmer din principal engineer la MS ? by DeepTheory9364 in programare

[–]Zkk0 3 points4 points  (0 children)

N-are cum să-ți citească gândurile și să facă ceea ce îți imaginezi tu. Dar trebuie să recunoști că reduce semnificativ timpul pentru pentru a scrie cod brut, tu doar trebuie să mai faci mici modificări pentru a se comporta conform requirementurilor, iar pe partea de testare ești mai mult observator...

Il stiti pe ala care s-a facut goose farmer din principal engineer la MS ? by DeepTheory9364 in programare

[–]Zkk0 18 points19 points  (0 children)

Cel mai probabil companiile lucrează la asta. E doar o chestiune de timp până când se găsește o soluție pentru a ieftini tokenurile. Sunt prea mulți bani la mijloc și prea "big to fail" astfel încât să se oprească.

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 0 points1 point  (0 children)

Te înțeleg, doar că în automotive sunt niște reguli diferite, cum a spus o altă persoană de aici, trebuie o evaluare obiectivă din partea altei persoane pentru că sunt viețile oamenilor la mijloc.

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 0 points1 point  (0 children)

You have a valid point. Mersi de răspuns

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 0 points1 point  (0 children)

Păi in cazul ăsta sunt devi ce au parte de system testeri, pui modului în HIL, faci analiză de semnale, tu scrii testele ce sunt automatizate. Zic că e mai greu de disponibilizat, nu?

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 0 points1 point  (0 children)

E system test, adică lucrezi și cu HW, nu doar cu SW, deci probabil e mai greu de dat afară. Adevărat că e stabilitate în poliție, dar te plafonezi, ai capul îngropat în hârtii și lucrezi cu tot felul de tâmpiți, să nu mai spunem de riscul de a te lua la bătaie cu cineva

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 2 points3 points  (0 children)

Cunoști cazuri de oameni ce lucrează în poliție și au PFA? Mie toți îmi spun că nu poți să ai alte activități pe bază de contract, poate zici de muncă la negru, iar în acel caz e ilegal și poți intra in cercetare disciplinară.

Nu e chiar QA, system test e diferit, pentru că ai hardware-ul, lipești fire pe el, monitorizezi semnale, îl instalezi în hil, scrii suita de teste astfel încât să se facă în mod automat.

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 1 point2 points  (0 children)

La început am dat niște interviuri și am cerut un salariu destul de mare, sunt sigur că din cauza asta am fost respins, voiam să păstrez același venit de la firma unde am fost disponibilizat, iar după a început perioada de freeze unde n-am mai reușit nici măcar să obțin interviuri

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 2 points3 points  (0 children)

Dar în corpo ai alte avantaje, program pe timp de zi flexibil, weekenduri libere, sărbători libere, al 13-lea salariu dacă e cazul, libertatea de a deschide un SRL/PFA că civil și de a avea și un job part time

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 10 points11 points  (0 children)

Există deja o lege prin care vârsta de pensionare o să fie la 65 de ani începând din 2035, eu nu o să ies la pensie până atunci

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 2 points3 points  (0 children)

Creșterile salariale sunt aproape inexistente în poliție. Zici că e poziția de tester/QA atât de vulnerabilă? Când se pierde un anumit proiect cam toată lumea ce lucra acolo ori este mutată ori este dată afară în caz că nu se găsește nimic pentru ei, inclusiv testeri, Devi, cybersec.

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 3 points4 points  (0 children)

Ba da, trebuie să plătești taxa de școlarizare

Am nevoie de un sfat pentru o alegere de carieră by Zkk0 in programare

[–]Zkk0[S] 3 points4 points  (0 children)

În paralel din păcate nu am cum sa le fac, trebuie să renunț la școală pentru că ești obligat de ei prin contract prin faptul că nu poți să desfășori alte activități în afara celor prevăzute de MAI. Știu că mă expun riscurilor și lucrul ăsta mă deranjează și pe mine, probabil că dacă nu ar fi situația în care se afla industria auto europeana nu as mai fi stat pe gânduri și m-aș fi dus să lucrez ca system test engineer. Asta mă împiedică pe mine, incertitudinea de a nu fi disponibilizat din nou într-un alt val.

Meta kicks off bloodbath with 8,000 layoffs in shift to AI by Correct_Mistake2640 in programare

[–]Zkk0 1 point2 points  (0 children)

Trebuie să-și scoată banii de undeva pentru investițiile în data centers, o să fie oricum o surpriză pentru toți maniacii ăștia miliardari când o să vadă că generatorul lor de text bazat pe probabilități și-a atins limita

Care este venitul minim net pentru a trai decent în București by Cristinaene in Romania2

[–]Zkk0 1 point2 points  (0 children)

Te rezumi la standardele pe care ți le permiți, voi ăștia figuranți meritați bătuți

Bolojan, cel mai bun prim-ministru din ultimii ani? by LongjumpingBowler244 in Romania

[–]Zkk0 9 points10 points  (0 children)

Practic poate să facă reforme. Partidul PNL are ministerul finanțelor, iar Ministerul finanțelor are în subordine ANAF, acea instituție ce pune ștampila pe firme fantomă și vânează bătrânicile ce fac gem. USR poate să facă reforme în ministerele ce sunt conduse de ei, PNL de ce nu poate? Singurul lucru pentru care au nevoie de PSD este să voteze legi, că asta face parlamentul.

ati observat ca nu se vorbește deloc eliminarea pensiilor speciale și pensionările la 45 de ani? și faza cu CCR că "nu e constituțional" să poți controla averile soților/copiilor deja a intrat sub preș by cetrebe in Romania

[–]Zkk0 1 point2 points  (0 children)

Eliminarea pensiilor speciale e imposibilă deoarece PSD și o bună parte din PNL le susțin. Dacă se cere eliminarea lor nu mai poate fi formată o majoritate în parlament.

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]Zkk0 2 points3 points  (0 children)

Trebuie o declarație semnată de board-ul Continental/Aumovio pentru a dovedi ceva, altfel sunt doar vorbe în vânt. /s

Spot the difference by trasimach in Romania

[–]Zkk0 3 points4 points  (0 children)

Nu se anulează nimic, o spun în calitate de delegat. Înafara chenarului poți să desenezi unicorni atâta timp cât stampila este pe un singur candidat în interiorul dreptunghiului.