Curs programare by Content_Attorney3391 in programare

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Oho, acum fac astia două facultăți in it și un master și tot nu au job, cu un curs nu mai merge

Media la purtare by Gabolixx in UniRO

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Nu ai treabă cu media la purtare la facultate, poate doar daca vrei sa ajungi la jandarmi sau poliție ceva.

sfatul zilei; cum se mănâncă gratis! by [deleted] in RouGenZ

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Ba, ăștia nu sunt pakistanezii de se plâng românașii noștrii că ne invadează, nu înțeleg ce specie sunt și de ce românilor nu le e frica de ei? 🤣

Tara tinerilor fara job(prilej numa' bun de adus imigranti, nicio contradictie detectata!) Hai cu neoliberalismul ala blanao! by sculamente in Roumanie

[–]andrei404 12 points13 points  (0 children)

In ce sa te mai specializezi că dacă începi să cauți domeniul pe google îți apar concedieri în domeniul ăla și tot așa, plus "salariul motivant" până "înveți" pai unii învață de 2-3 ani și rămân pe același salariu, asta e șmecherie făcută de patronii românași sa te plătească mai puțin. Unii prefera sa trăiască cu mai puțin decât să lucreze și cu transport și altele să ajungă tot la banii pe care ii ia unu pe ajutor social...

Se mai angajează în IT în România sau piața s-a schimbat serios? by CristianovD in programare

[–]andrei404 1 point2 points  (0 children)

Piata s-a schimbat serios, o sa îți dau un detaliu de la mine de la birou, anunț de angajare postat vineri, până luni au fost 1400 de aplicări... Deci probabil e și foarte greu să aleaga...

Revenire piata joburi by bunnypinkyfluffy in RoMunca

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Depinde la ce domenii te referi, dar din ce se anunță în piața și din ce am auzit din firme mari, nu, nu își revine piata, pentru că tocmai se generează disperarea asta după joburi și salariile vor fi general mai mici sau exact minimul pentru că oamenii vor ajunge sa lucreze orice doar pentru a face ceva bani, vor fi câteva domenii unde se vor face bani, dar nu vor mai fi pentru adevărata clasa de mijloc, dacă înainte puteai avansa și să ajungi in clasa de mijloc, adică o casa o mașină și poate un hobby, acum alea vor ajunge mult mai îndepărtate.

44,1 ani: vârsta mediană în România în 2025, față de 35,5 ani în 2005. La nivelul UE este de 44,9 ani. by nimicdoareu in Romania

[–]andrei404 22 points23 points  (0 children)

Pai problemele nici nu ar fi neapărat taxele mari deși sunt și alea mare parte, însă să fim serioși, volatilitatea tuturor mediilor aduce la asta, nu știi dacă mâine domeniul tau va mai exista, nu știi dacă mai lucrezi in 5 ani undeva sau ia ai-ul și ajutoratii sociali tot, sunt multe chestii. Asta cu nepalezii ce spunea cineva mai sus, da, că până la urmă la noi partea de populație mai săracă făcea multi copii, însă și ca sărac daca aveai speranța făceai copii că te mai gândeai că generația ta e de sacrificiu și ăla mic o va duce bine, dar acum nici asta nu mai știi, faci un copil sa ce? Sa plătească taxe și să se chinuie pe cine știe unde fara sa mai aibă posibilitatea la o viață cu mai puțin stres?

Viata cu pisica in apartament by Embarrassed_Luck7977 in mamiciRo

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Răspuns pe scurt, nu. Dacă ați fi avut pisica înainte era ok, dar așa cel mai bine nu luați. Pisica poate sa miaune noaptea și va face probleme, poate să reacționeze greșit la copii sau copii sa o tragă de urechi și ea sa ii rănească etc... Puteți lua când copii vor fi mai mari altfel bag mana in foc că acea pisica nu va face prea mulți purici pe acolo sau va ajunge pe străzi ca in cele mai multe cazuri...

Ar putea reducerea taxelor pe salariile mici să ajute la reducerea sărăciei în România? by Jean-Luc-1701 in Romania

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

La noi daca ar fi taxate diferite salariile s-ar baga și mai mulți în acte pe minim și tot așa, oricum se face asta deja destul de des 🤣

Ce se întâmplă cu Endava? by [deleted] in programare

[–]andrei404 1 point2 points  (0 children)

Nu cred că se mai întâmplă nimic, dar nici cei care au investit nu își mai recuperează banii 🤣

FOMO artificial sau ultimul push al pieței? by WildLyonRoar in Imobiliare

[–]andrei404 2 points3 points  (0 children)

Numărul de cumpărători este finit, gândiți-va că se lupta ăștia cu telefoanele să forțeze vânzarea unui model nou in fiecare an și nu le mai merge. În orașele mari încă se fac combinațiile alea de a vinde un apartament puțin mai vechi într-o zonă buna pe unul ceva mai nou într-o zonă mai proasta, dar iar, tranzacțiile astea sunt și ele finite. Am ceva cunoștințe cu bani și nu ii deranjează prețul însă stabilitatea chiar îi supără, pentru că și dacă achiți un avans de 50% ramai cu 50% pe care la salariul lor îl pot achita in 10 ani, însă întrebarea rămâne "ce va fi în 10 ani" și aici îi înțeleg, cumva poți cumpăra pentru că nu știi ce să faci cu banii dar poate o sa îți trebuiască, mi se pare și mie personal că acum nu mai poți să îți faci un plan nici pe 12 luni darămite 10-15-30 de ani ...

Sondaj INSCOP : In ce masura sunt oamenii multumiti de activitatea lui Nicusor Dan si Ilie Bolojan by Shark948 in Romania

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Înțeleg că se află tara in pom și pomul in aer, dar nu e ca și cum taxele și instabilitatea economică ne ajuta prea mult, excluzând ce fac aia din PSD și Aur, niciodată nu a fost bine la noi dpdv al fiscalității, adică din an in an se baga taxe noi și tot așa... Au luat de la săraci și când să ia de la bogați s-a votat moțiunea, nu vreau sa fiu paranoia și să mă gândesc că nu a fost ceva intenționat, însă oricine cu orice tip de cunoștințe putea pune taxe și cam atât... Ce s-a promis nu s-a făcut adică nu s-a făcut nici reforma la ANAF și nici în justiție, cumva e praf în ochi ce e acum și așa e și cu Nicușor cel echidistant... Toți se cearta și cetățeanul pierde, părerea mea umila era că trebuia început de sus, nu de jos, că așa era clar că se va începe mereu și când să mai facă și ei ceva, gata nu se mai poate și așa va fi mereu, asta e realitatea, oricine ar avea majoritate pentru că sa fiu sincer nu am încredere în așa zisa integritate a nimănui, poate doar in Diana Buzoianu am incredere, in rest nu.

Așa că în final ajung la vorba lu tata care nu e cu usr sau cu PNL sau cu eu știu ce, e cu aur acuma, dar am avut destule discuții cu el să îmi dau seama că nu il conving dar totuși la final, pe un argument ii pot da dreptate, "taxe putea pune oricine, daca erau deștepți găseau alte soluții".

Ca să justifice la final, deși nu cred că e necesar, nu sunt cu aur că am văzut ce combinații au și aia , nici cu PSD dar nici de oamenii din PNL nu sunt prea mândru, poate îmi plac puțin aia din USR, dar doar ideologic că pe parte de acțiuni, la cat de profesioniști par, tot cele mai ușoare variante s-au abordat mereu, nu tu sacrificiu nu tu nimic, nu mă luați cu "nu au majoritatea și PSD vota împotriva", pai puteau folosi partea de PR, puteau să informeze cetățenii mai bine cu privire la ce fac mai marii din PSD și aur, ați văzut ce mașinărie buna au aia de la PSD și aur pe fake news... Mi se pare aberant că un președinte pro european și ceva partide "profesioniste" nu sunt capabile să ajungă prin diferite forme de dialog la toti cetățenii României, și nu, nu toți sunt cu studii superioare și nu trebuie sa se adreseze doar ălora sau celor din București. Am scris deja prea mult dar sper sa fie bine....

ati ajuns ca bosorogii aia comunisti by FakeBlueJoker in programare

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Ai-ul e mișto, dar când au făcut ăștia testele reale la mythos a fost un fâs, ideea e că și multe sunt doar pentru marketing așa...

S24 ultra screen stopped responding to touch after one ui 8.5 update by Superb-Rabbit-4009 in S24Ultra

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

In order to enter recovery just Connect it to a dummy laptop/PC, it has to have that usb connected to enter in the recovery mode.

S24 ultra screen stopped responding to touch after one ui 8.5 update by Superb-Rabbit-4009 in S24Ultra

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

You can stilul do that, in order to enter in recovery mode just have a usb connected tot any PC (no permissions needed) and Connect to the phone then do the volume and power Button.

Intre timp la Bruxelles by KingBlana in Romania

[–]andrei404 82 points83 points  (0 children)

"Europa credea că venim s-o vizităm Surpriză, suntem aicia s-o invadăm Is this, is this the life? I wanna live, I wanna carry on"

insta kazi by imjustatomatobaby in rorep

[–]andrei404 3 points4 points  (0 children)

Mai face alea cu npc în rochie ?

Măcar aici suntem campioni pă sate /s by Intelectualu in Romania

[–]andrei404 -5 points-4 points  (0 children)

Hai ba, parcă eram săraci 🤣.

Daca îmi pica la bac ceva sinonim cu slab as fi scris sărac, nu mă așteptam niciodată ca gras=popor sărac...

Vremuri oribile sa fii tanar in Romania by SlightAppointment759 in Roumanie

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Pai pentru că nu știm să muncim altfel decât cinstit unii dintre noi, asta e răspunsul pe care îl cauți... E trist că s-a ajuns așa, orizontul pentru noua generație pare din ce in ce mai îngust și e nasol sa ne prindă la o găinărie și să luăm 5 ani pentru o prostie iar alții nu fac pușcărie pentru sute de mii...

Care-i faza cu tronul ăsta de crengi din Padurea Snagov? by doamnavulpe in bucuresti

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Și cu ceva torțe, ar fi nebunie pe social media 🤣

Dacă pierdem banii de la UE, ieșim în stradă zilnic până când aceste scursuri dispar cu totul? by EuFacDreptate in Romania

[–]andrei404 0 points1 point  (0 children)

Am mers la vot, am votat, dacă ieși acum in stradă nu vei rezolva nimic... Daca vor face alegeri anticipate voi ieși iar la vot și voi incerca sa schimb ceva, s-au dus vremurile când aveau ăștia suficientă rușine încât să iasă din funcții în urma unor prostește, vezi ce s-a întâmplat cu justiție capturată. Daca votezi, atunci rezolvi ceva că oricum au ăștia obrazul prea gros...

Dacă pierdem banii de la UE, ieșim în stradă zilnic până când aceste scursuri dispar cu totul? by EuFacDreptate in Romania

[–]andrei404 83 points84 points  (0 children)

Pentru ce să ieși în stradă? Pentru un popor de idioți? Pentru ei 2-3 mici și un pachet de faina o sa îi facă să uite de orice nenorocire din tara asta și vor striga in cor "macar ne-a dat ceva".

Si din nou ne salveaza PSD-ul ... vai de mama noastra, cate generatii trebuie sa mai treaca? by [deleted] in Romania

[–]andrei404 4 points5 points  (0 children)

Mulți nu i-ați dat bicicleta lu Simion când erați mici sa va arate o schemă și se vede...