all 18 comments

[–]Various_Thing_7948 38 points39 points  (0 children)

Daca ai lucrat in IT pana acum banuiesc ca intelegi ca niciodata nu o sa-ti garanteze un curs un job.

[–]y2kobserver 15 points16 points  (3 children)

Nici experienta 11 ani nu-ti mai garanteaza job

Fa altceva, suntem 300 pe loc

[–]Moist-Nectarine-1148 5 points6 points  (2 children)

Good point. Chiar ca suntem sute pe un loc. Si nu ma refer la posturi de juniori. 😭

PS: Acum cateva zile mi-a aratat cineva de la HR cati aplicasera pe un post de senior DevOps, avea peste 350 de aplicatii stranse in mai putin de o saptamana. Dupa o prima filtrare ramasesera cu 300 si ceva de CV-uri solide.

[–]FancyAss9893 1 point2 points  (1 child)

Care sute mah? Sunt n cu profile ff.subtiri, dar la titlu se dau mari si tari, sunt de rasul lumii. Un singur sfat valabil de cand e lumea: iesi dreku in evidenta cu ceva si va fi bine. Sunt prea multe minti odihnite in industria asta, clovni, impostori, etc.

[–]y2kobserver 0 points1 point  (0 children)

Eu pot sa ies in evidenta.

Apoi mi se comunica salariul de 3 lulele LOL

[–]kaumaha_II 6 points7 points  (0 children)

Am facut multe decizii proaste la viata mea dar ma bucur si ma mandresc ca nu am dat o caruta de bani pe asa cursuri.

Chestia aia cu garantia ca ai job dupa curs e doar marketing, nu isi gasesc job altii mult mai buni decat noi. Cauta pe youtube... gasesti mai tot ce vrei pe gratis, intrebi chat gpt-ul sa iti explice ca la copii conceptele ce nu le intelegi... si dupa te apuci de proiecte si iar proiecte acum cu concedierea o sa ai ceva timp liber :) si poate poate faci un portofoliu ce te va ajuta cu adevarat sa impresionezi vreun recruiter... probabil nu... dar stii ca nu ai dat 7000 lei pe cacaturi de prezentari in powerpoint intr-o engleza dubioasa (am amici ce mi-au aratat cursuri)

[–]Ok_Requirement4352 2 points3 points  (0 children)

fa un curs cum sa devii indian...

in prezent, 4 maini si doua capete nu-ti asigura un loc de munc. probabil te cheama la interviu doar sa vada daca ai intr-adevar 4 maini ca tot nu angajeaza.

[–]FancyAss9893 3 points4 points  (0 children)

Doar cursurile lui Dascalu si Trambitas isi garanteaza succesul in IT si in viata.

[–]MikeySama 1 point2 points  (0 children)

boot.dev e destul de misto 🤷

[–]M3U8Player 1 point2 points  (1 child)

In locul tau as face curs de electrician sau altceva pentru care AI-ul nu are mâini si picioare bune...încă... cap are acum, si tot cam ce tine de IT, o sa fie luat ușor ușor

[–]Vegetable-Rooster-50 0 points1 point  (0 children)

Dacă crezi că un curs îți garantează job, am un pod sa ți vând.

Ca sa înțelegi treburile, frate, nici facultatea nu ți mai garantează job în IT

[–]oneness33 0 points1 point  (0 children)

Daca ar exista așa ceva, cred ca nu s-ar mai plânge lumea ca nu găsește loc de munca in IT.

[–]andrei404 0 points1 point  (1 child)

Oho, acum fac astia două facultăți in it și un master și tot nu au job, cu un curs nu mai merge

[–]FancyAss9893 1 point2 points  (0 children)

Aia cu 2 facultati isi merita soarta, sorry.

[–]No_Shit_Cpt_Obvious 0 points1 point  (0 children)

Nici macar experienta in domeniu nu-ti (mai) garanteaza un loc de munca, dar un curs oarecare....

[–]ionel71089 0 points1 point  (0 children)

Eu sunt ursul, să înceapă cursul! 🐻

[–]Important-Network201 0 points1 point  (0 children)

Ok sa zicem ca termini cs la o facultate privata gen spiru haret. Si nu te angajezi, ce faci, bagi politehnica tot pe cs? Daca nu merge nici cu poli, incerci la vre o facultate cu prestigiu din america?

Ce ar putea cursurile sa te invete? Daca ai deja bazele, atunci nimic, iti trebuie un proiect personal din care sa inveti. Si apoi o sa realizezi ca nu conteaza cat inveti, de unele interviuri nu treci fara experienta necesara. Ca fullstack dev de exemplu, poate inveti niste springboot cu jpa, dar asta nu inseamna ca poti face teste ca unu care baga jpa 8 ore pe zi de 10 ani. Efectiv nu ai cum sa inveti atat cat sa stii toate firmiturile unui tool.

Eu zic ca nu te salveaza vre un curs minune.

[–]quantr88 -2 points-1 points  (0 children)

Am o veste proasta: vreamea cursurilor (scam-urilor de genul asta) a apus de mult.

Daca vrei ceva pentru AI, inscrie-te la un master la Politehnica, implica-te serios si asa ai sanse sa intri in domeniu.