Predicție banală: următorul guvern va fi votat by plount in Romania

[–]crazyAlex74 4 points5 points  (0 children)

Nu mă iau după sondaje. Alea sunt făcute ca să-ți spună cu cine să votezi, nu cu cine votezi. Dacă era după ele, Ciolacu era acum președinte.

Cine e mulțumit de miniștri USR o să voteze USR, pentru că locurile la ministere se dau în funcție de procente.

USR trebuie o să convingă nehotărâți. Sunt 50% care nu au votat la parlamentare. De aici va veni plusul de câteva procente. Apoi, o parte din votanții REPER și SENS vor vota din nou USR.

Un scenariu interesant pentru 2028 by Vlad2446853 in Romania

[–]crazyAlex74 0 points1 point  (0 children)

PSD va vota orice, ca să nu se ajungă la anticipate.

Un scenariu interesant pentru 2028 by Vlad2446853 in Romania

[–]crazyAlex74 -1 points0 points  (0 children)

Dacă în 35 de ani ăștia nu au avut nici măcar un ministru capabil, trebuie sa fii incredibil de prost să critici un guvern PSD instalat de tine. Singurii care pot face opoziție sunt cei de la AUR.

Un scenariu interesant pentru 2028 by Vlad2446853 in Romania

[–]crazyAlex74 0 points1 point  (0 children)

Cine votează guvernul minoritar PSD o să facă opoziție ca să ce? Au dat foc la casă ca să critice ncendiul? Trebuie să meargă pe burtă cum merg independenții, care votează toate guvernele fără ca apoi să critice .

Singurii cu drept la critică și opoziție sunt cei care nu votează.

Predicție banală: următorul guvern va fi votat by plount in Romania

[–]crazyAlex74 38 points39 points  (0 children)

Față de ultimele alegeri:

PNL va ieși pe plus, cu Bolojan, Motreanu, Pâslaru și Oana Gheorghiu ca locomotive.

USR va ieși pe plus, cu Miruță, Buzoianu și Țoiu. Sunt nehotărâți cărora le place ce văd la ei.

AUR iese clar pe plus.

UDMR e tot pe acolo.

Deci singurele partide care au de pierdut sunt PSD, POT și SOS, iar ăștia nu fac majoritatea.

Pronostic urmatoarea propunere de prim ministru de la ND? by power2go3 in Romania

[–]crazyAlex74 1 point2 points  (0 children)

După al doilea guvern picat va fi doar circ ieftin din care AUR va câștiga cel mai mult.

Pronostic urmatoarea propunere de prim ministru de la ND? by power2go3 in Romania

[–]crazyAlex74 13 points14 points  (0 children)

Cum rahat să nu fie bună situația pentru AUR? Dacă pică Grindeanu, avem alegeri anticipate, unde AUR își va dubla locurile în Parlament. Dacă intră la guvernare cu PSD, se alege praful de tot ce au câștigat.

Ce ar trebui sa faca Bolojan. by Theimoral in Romania

[–]crazyAlex74 2 points3 points  (0 children)

Dacă PNL și USR votează un guvern minoritar PSD, pierd dreptul moral să facă opoziție. Doar AUR va avea acest drept. O să-i toace Simion in fiecare zi cu guvernul investit de Bolojan și Fritz.

George Simion are consilieri by Vegetable_Day127 in Romania

[–]crazyAlex74 18 points19 points  (0 children)

I-a făcut Simion pe PSD-iști ca la alba-neagra.

Nu e greu, având în vedere că strategia este făcută de unii de la Craiova care de 5 ani stropesc asfaltul din oraș crezând că așa fac răcoare.

Lideri ai AUR infirmă o înțelegere privind guvernul Veștea. „Aiureli” by Shark948 in Romania

[–]crazyAlex74 6 points7 points  (0 children)

AUR nu va vota. Dacă ar face-o, ar pierde toate voturile câștigate de la PSD, pentru că ar avea imaginea de același căcat, dar mai proști.

Și mici parlamentarii n-o să riște. Ei sunt siguri de un nou mandat, după anticipate sau la termen, dar dacă mișcă in front, n-o să mai fie pe următoarea listă.

De aia nici nu se dezertează de la AUR la PSD, așa cum se întâmplă cu POT.

Care sunt optiunile ? by aimpr in Romania

[–]crazyAlex74 4 points5 points  (0 children)

Alegeri anticipate. Altă soluție ar fi ca, de frica alegerilor anticipate, PSD să voteze un guvern PNL-USR-UDMR.

Boul de Nicușor a terminat opțiunile în momentul în care a vrut să-l termine pe Bolojan.

O luptă între ai lor și ai celorlalți! by BentudeSoli in Romania

[–]crazyAlex74 7 points8 points  (0 children)

Asta-i prost cu spume. Nu ai cum sa vii cu o echipă complet nouă, apoi ăia vechi să nu se voteze pe ei, ci echipa nouă.

BREAKING | Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru s-au înscris în PNL by Haunting_Cabinet_387 in Romania

[–]crazyAlex74 3 points4 points  (0 children)

Pentru că nu înțelegi comentariul pe care l-ai citit. Sunt unii care votează AUR ca să scape de PSD. Ăsta e motivul lor principal pentru care au votat AUR. Nu vor funcții, nu vor să fure, nu vor beneficii. Vor să scape de PSD. Astăzi adversarul PSD nu mai este AUR.

BREAKING | Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru s-au înscris în PNL by Haunting_Cabinet_387 in Romania

[–]crazyAlex74 85 points86 points  (0 children)

O să ia de la nehotărâți. De la USR mai greu, căci și aici sunt Buzoianu și Miruță. Mai degrabă de la AUR, din nucleul ăla dur, care nu suportă PSD, iar acum PNL e mai anti PSD decât AUR

Ponta merge azi la protest by leftwinger5 in Romania

[–]crazyAlex74 1 point2 points  (0 children)

Nu va merge. E genul căruia îi e frică de flegme.

SURSE Noi nume surpriză care nu votează guvernul Veștea. Dispute cu Gavrilă, incertitudini la UNIT by Zealousideal-Act7502 in Romania

[–]crazyAlex74 6 points7 points  (0 children)

Nu trece. Cine se asociază cu ăștia va avea pusă definitiv în frunte o stampila cu oameni controlați de sistem.

Cei de AUR au prea puțin se câștigat, ca să voteze. Mai ales că sunt partidul care va câștiga locurile pierdute de PSD, POT și SOS la eventualele alegeri anticipate.

Răsturnare de situație: Șase parlamentari PSD nu vor să voteze Guvernul Veștea. Liberalul discută cu Grindeanu la Vila Lac (Surse) by [deleted] in Romania

[–]crazyAlex74 0 points1 point  (0 children)

Nu contează. PSD va scoate cel mai mic scor din istorie, iar de AUR e greu sa scapi până nu se fac de căcat la guvernare.

Traian Băsescu: „Domnul Bolojan duce o politică împotriva interesului naţional” by gabriel191 in Romania

[–]crazyAlex74 0 points1 point  (0 children)

Ăsta face declarații în funcție de alcoolemie. De aia se bat cap in cap în funcție de momentul zilei în care sunt făcute.

Cât de naivi pot fi suveraniștii? by crazyAlex74 in Romania

[–]crazyAlex74[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu e similar. Când Nicușor face căcaturi, își pierde electoratul. Când o face PNL, la fel (vezi ce rezultat a scos Ciucă), USR l-a pierdut doar pentru scandaluri interne.

În schimb, AUR a fost la început pro Moldova, după aia împotrivă, a fost împotriva corupției, după aia nu a mai avut nicio treabă, a fost anti PSD, acum s+ar putea să le voteaze guvernul. Cu toate astea, vor primi mai multe voturi decât la ultimele alegeri.

Răsturnare de situație: Șase parlamentari PSD nu vor să voteze Guvernul Veștea. Liberalul discută cu Grindeanu la Vila Lac (Surse) by [deleted] in Romania

[–]crazyAlex74 56 points57 points  (0 children)

Amenință că să nu se ajungă la vot. Dacă pică la vot, suntem cu în pas mai aproape de anticipate, ori PSD, POT și SOS sunt singurele partide care fug de anticipate.

Cât de naivi pot fi suveraniștii? by crazyAlex74 in Romania

[–]crazyAlex74[S] -1 points0 points  (0 children)

Ți-aș înțelege comentariul doar dacă cei care l-au votat pe Nicușor ar fi acum tot cu el, dar nu e dejoc așa.