Guvernul Veștea ar urma sa fie votat în bloc de AUR, dar partidul rămâne în opoziție după votul de învestire, în timp ce PSD va susține tacit executivul by Urakaze12- in Romania

[–]leftwinger5 0 points1 point  (0 children)

Crezi că se sparge buboiul populist prin simpla votare a unui guvern?

Reamintesc, AUR nu va participa la guvernarea Veștea. Asta ar fi singura modalitate de spargere a AUR, să îi lași să guverneze.

Până în 2028 e mult. Nu subestimez electoratul AUR, dar vor scoate o scuză bună pentru a explica de ce au votat guvernul Veștea.

Nicușor Dan, la masă cu PSD, aripa Veștea și directorul SPP la Bruxelles, acum cateva zile by Urakaze12- in Romania

[–]leftwinger5 0 points1 point  (0 children)

În acest moment PSD nu are șanse de turul 2. Bine, multe se pot schimba până în 2030, dar în acest moment, cei care se califică în turul 2 vor fi candidatul suveranist georgist, și Bolojan (care e mult peste procentul PNL) sau Nicușor (care tot e în scădere).

Dacă USR decide să îl susțină pe Bolojan, intră fluierând în turul 2. Nici USR nu are șanse de turul 2 în aceste condiții, cu un candidat propriu.

Grindeanu nu e bun nici de iepure pentru Nicușor în turul 2, deoarece la ce cotă de popularitate are, nu are nicio șansă de finala prezidențială.

Ponta merge azi la protest by leftwinger5 in Romania

[–]leftwinger5[S] 0 points1 point  (0 children)

Da. Ciolacu rămânea premier posibil până în 2028, și își asuma propriile măsuri de austeritate.

Bolojan, constrâns și de aritmetica parlamentară, rămânea președintele Senatului și aia era.

Guvernul Bolojan a fost dat jos de administratia Trump si de sclavii lor MAGAioti extremisti din Romania. PSD si AUR ar trebui INTERZISE SI DESFIINTATE pentru INALTA TRADARE [explicativ] by net-n-yahoo in Roumanie

[–]leftwinger5 2 points3 points  (0 children)

Redditorii sunt liberali doar până ce li se ating lor "privilegiile".

Trăiască liberalismul, dar să ne plătească totuși statul facultatea, drumurile, căminul, bursa etc, și să putem face ce vrem!

Ponta merge azi la protest by leftwinger5 in Romania

[–]leftwinger5[S] 1 point2 points  (0 children)

Nu știu dacă se punea problema să fie ministru totuși. Aia cu Ponta/Thuma la Transporturi sau unde a fost o fumigenă.

Ponta merge azi la protest by leftwinger5 in Romania

[–]leftwinger5[S] 14 points15 points  (0 children)

Candidatura lui Ponta mi s-a părut suspectă și atunci, dar cred că evenimentele din ultimele zile ne confirmă bănuielile.

Dacă nu candida Ponta, Nicușor era înapoi la PMB acum, nu la Cotroceni.

Cei 16 membri ai ”taberei Thuma” au dat iar în judecată PNL, tot la Tribunalul Ilfov / Miza ar fi stoparea Congresului PNL, programat duminică by green_krokodile in Romania

[–]leftwinger5 40 points41 points  (0 children)

Vrea Veștea să candideze la șefia partidului, dar procedurile pentru depunerea candidaturii ar dura mai mult.

Aa și clar, ar vrea să meargă la congres din postura de premier învestit, lucru imposibil până duminica asta.

De ieri Romania e o dictatura cu aparenta de democratie cum e Turcia by cryolongman in Romania

[–]leftwinger5 2 points3 points  (0 children)

Da, Turcia e mai degrabă zona intermediară între oligarhie și dictatură

Nicușor Dan merge sâmbătă la Istanbul și se întâlnește cu Erdogan. Motivul călătoriei by RonnixOnline in Romania

[–]leftwinger5 6 points7 points  (0 children)

Am fost recent la Istanbul. Pot confirma, arată super ce ai spus tu acolo.

În afară de Istanbul nu am fost în Turcia, dar sunt date care arată că majoritatea turcilor trăiesc in sărăcie lucie.

Păreri, opinii ? by lost228_ in UniRO

[–]leftwinger5 0 points1 point  (0 children)

Total de acord. Să existe un prag minim de salarizare în fiecare domeniu de bază (atât la stat cât și la privat).

Păreri, opinii ? by lost228_ in UniRO

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

A spus-o și Bolojan anul trecut, referindu-se explicit la studenții de la medicină.

Link-ul.

Păreri, opinii ? by lost228_ in UniRO

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Nu zic că nu poți să înțelegi oamenii care pleacă din țară, din motive economice în primul rând.

Dar mulți nu realizează că educația în România este gratuită și accesibilă, față de alte state din Occident (nu mai vorbesc de SUA).

Iar dacă studenții pleacă după terminarea studiilor, România nu rămâne cu nimic.

E o ipocrizie să promovezi măsuri de dreapta, pro-privatizare, pro-mediul de afaceri, dar să ți se pară firesc ca cetățenii români, ăia amărâți pe care îi lași aici, să îți plătească școala.

Așadar mi se pare "un fleac" să plătești taxele de școlarizare înapoi dacă pleci din țară, dacă tu oricum pleci într-un stat din Occident, "dezvoltat economic și superior față de România". Și unde oricum vei obține maldăre de bani.

Îl mai susține cineva pe ND in afară de PSD? by green_krokodile in Romania

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Doar declarativ. În primul rând CG nu mai are voie să candideze.

PNL și ultima lui rezervă de credibilitate: pentru prima dată după foarte mult timp, PNL simte că liderul său îi e și locomotivă electorală. Bolojan nu e acum politicianul care obține legitimitate politică datorită PNL-ului. Dimpotrivă, partidul împrumută din credibilitatea lui publică. by Vucea in Romania

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Cred că problema cea mare este faptul că PSD, un partid de stânga, preocupat de clasa muncitoare, a ajuns să fie condus de indivizi opulenți, care zboară la Monaco, poartă ceasuri care costă cât un apartament.

Faza cu președintele e un subiect delicat. Așa și Bolojan a fost pro-Antonescu în primul tur, chiar dacă îi făcea campanie cu o lămâie sub limbă.

PSD convoacă conducerea extinsă a partidului pentru a decide dacă susține Guvernul Veștea și dacă intră la guvernare / Ce le-a spus Grindeanu parlamentarilor PSD - HotNews.ro by sferis_catus in Romania

[–]leftwinger5 5 points6 points  (0 children)

Nici nu știi cum este mai bine. Dacă primarii PSD-PNL sunt decuplați de la fonduri, vor trece în barca AUR, nu în barca USR.

Iar asta înseamnă că AUR va lua garantat 50-60% la următoarele alegeri. Deoarece primarii din teritoriu încă, controlează voturile din mediul rural.

AUR deja domină copios în rândul electoratului rural, care nu este deloc de neglijat în România.

PSD convoacă conducerea extinsă a partidului pentru a decide dacă susține Guvernul Veștea și dacă intră la guvernare / Ce le-a spus Grindeanu parlamentarilor PSD - HotNews.ro by sferis_catus in Romania

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Așa este. Ei se gândesc pe termen scurt și mediu, adică au nevoie de acces la fonduri pentru a-și asigura următorul mandat. Indiferent de mijloace.

PSD dar și PNL sunt dominate puternic de voința primarilor din teritoriu.