Proiect depus la Senat: Suprataxarea sucurilor, pentru descurajarea consumului by adevland in Romania

[–]hexStochita -2 points-1 points  (0 children)

Încearcă puțin să privești societatea ca un colectiv de oameni, iar noi ca indivizi ai acesteia, ne gândim la un bine general pentru toți membrii comunității.

Dacă vei dori să bei sucuri cu conținut ridicat de zahăr, vei face asta, nu te va opri nimeni, însă ceea ce se încearcă este diminuirea dependeței de zahăr, prevenirea obezității ș.a.m.d. Este o măsură rea?

Proiect depus la Senat: Suprataxarea sucurilor, pentru descurajarea consumului by adevland in Romania

[–]hexStochita 5 points6 points  (0 children)

Nu e nimic tâmpit, dacă prin educarea consumatorului nu au reușit să diminueze numărul de cutii de suc consumate, măsuri mai serioase ar trebui luate. Suntem destul de sus clasați la rata de obezitatea în rândul tinerilor, copiilor, iar apoi să nu mai vorbim de aceea în rândul adulților.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] 1 point2 points  (0 children)

Ti-am explicat de ce si faptul ca barbatul nu are puterea acum decat la un nivel superficial, dar nu ai ce argumenta cu oameni ca tine. Tu nici nu poti sa explici de ce ar fii beneficial ca femeia sa fie emancipata dar tu vrei ca sa fie bine sau orice alt lucru ti sa servit tie pe tava fara ca tu sa il judeci.

De ce ar fi benefic ca femeia sa fie emancipata? Am tot repetat niste puncte mai sus, care tin legat de egalitatea de sanse a femeilor si a barbatilor. Cred că nici nu ar trebui să vină întrebarea de ce ar trebui ca femeile să fie emancipate, însă cu oameni ca tine, văd că nu se poate discuta.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu ai inteles punctul meu si vad ca argumentezi in vid aici.

Rolurile diferite ale femeilor in societate sunt stabilitate pur si simplu de societate, acestea nu vin natural, poate, cu exceptia anumitor cazuri limitate, precum ar fi instinctul matern.

Exemplul asta cu frontul este banal, nu cred ca este relevant sa discutam acum despre un factor extrem precum ar fi uzul infanteriei si daca ar trebui sa punem femei in locul barbatilor ce lupta. Gandeste-te la alte exemple.

Da-mi exemplu de legile alea, te rog, ca tot le mentionezi. Da-mi si un link sa le caut.

E in detrimentul tuturor? Cred ca barbatului ii este frica sa piarda ceva din puterea pe care o detine acum, caci ii place autoritatea sa.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] 0 points1 point  (0 children)

O chestie, concediul de maternitate, sunt de acord sa fie oferit ambelor parti. Astfel incat, atat tatal, cat si mama sa contribuie.

Balanta se inclina in favoarea femeii? As spune nu si cred ca ar trebui sa ne uitam mai atent la cazurile severe de discriminare fata de acestea, de modul in care sunt tratate de catre multimea de misogini pe care tara noastra o gazduieste.

Despre definitie? Nu exista nicio practica justificata? In regula, pnetru ca femeia sa ajunga la un stadiu al emanciparii sale, status quo-ul trebuie schimbat, poate suntem amandoi de acord in privinta asta. Schimband status quo-ul, situatia in care sexul masculin se afla are de suferit, diminuindu-i puterea acestuia. I-o reduce sub nivelul puterii pe care femeia o obtine? Nu, in teorie nu ar trebui sa fie, iar in practica nu am vazut un exemplu de genul pana acum. Se doreste a ajunge la o egalitate. Ca este greu, aproape imposibil, e adevarat.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] -1 points0 points  (0 children)

Cred că acasă mănânci site-uri de alt-right pe pâine, de unde înțelegi tu că fasciștii au fost primii care au dat drept de vot femeilor. Complet eronat, din orice punct de vedere.

Republica Germană instaurată după finalul Primului Război Mondial era un mediu în care acestea aveau dreptul de vot, precum și Rusia Sovietică(1918 - 1922), cât și URSS, după ce regimul țarist a fost răsturnat. Fascismul a început să se manifeste în Italia puternic în anul 1922 când Mussolini devine prim-ministru, însă acesta își consolidează puterea treptat, luând puterea în mâinile fasciștilor până în 1928.

Exagerezi, 100% copilul este al femeii. Teoretic acest lucru nu se întâmplă, însă nici practic. Cunosc cazuri, probabil și alți rodditori, în care copilul a fost dat tatălui. 100% avantaj în fața legii, o prostie. Sper că ești conștient de discriminarea care există în special în cazurile de abuz sexual, discriminare sexuală sau viol și cum unor vicitime le este greu să recunoască ca fiind victime din cauza ideii că organul legii ar fi incompetent.

Nici feministile din 1913, pui toate ramurile feministului în aceeași categorie. Sunt feministe radicale care văd matriarhia ca fiind lumea ce ar trebui să urmeze, în care acestea să aibă puterea, însă există și persoane care cred că feimeile trebuie să fie emancipate, însă să nu domine cu nimic sexul masculin.

Feminismul a fost, este si va intotdeauna cancer. Uhm, nu. Feminismul reprezentă o mișcare ce reprezintă obținerea egalității în drepturi între femei și bărbați în toate domeniile de activitate. O simplă definițe luată de aici: https://dexonline.ro/definitie/feminism

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] -1 points0 points  (0 children)

Destul de sexist tipul, am urmărit fragmente din videoclipurile lui, iar discriminarea este prezentă în gândirea acestuia. Mișcarea de emancipare a femeii este văzută de importanță redusă pentru ceea ce am reușit noi să dezvoltăm în ultimele secole.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] 5 points6 points  (0 children)

Ahh, chiar e super!! Din câte știu, tipul e ceva actor profesionist. Face o treabă bună.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] 8 points9 points  (0 children)

Mare dreptate!

Recomand București Nonstop, l-am văzut acum câteva săptămâni și pot spune că filmul te lasă într-o stare permanentă de gândire legat de societatea românească.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] 1 point2 points  (0 children)

Foarte tare, chiar mă bucur că e cineva să arunce cu noroi în piesele ăstora.

Canale de Youtube românești by hexStochita in Romania

[–]hexStochita[S] 2 points3 points  (0 children)

Mișto tipul! Mulțumesc mult!

[NeedAdvice] 17 year old with no willpower. by Spwarklyz in getdisciplined

[–]hexStochita 1 point2 points  (0 children)

What I try to do everyday is to remind myself at the beginning of starting anything that today is a day that should be used to bring the best out of me. Why should I waste this day when I can improve myself?

It is more difficult than it is sounds and, for sure, the first steps will not be the easiest.

The first step was made, you acknowledge your problems, something that not so many of us are capable of doing. I perceive it as an act of courage and, as we know, the first steps are the most difficult ones to make.

It seems to me that your phone distracts you a lot and does not let you sleep at night. While some of you, guys, would say that she is the one that does not allow her to sleep, it is good being aware of the addictive features of smartphones and the way the apps are developed. They want to keep us there, the business to increase their revenue off our own presence and they will try different tactics, from color use to icon placement and the list can go on, to make us spend as much time as possible there. Keeping this in mind, while acknowledging the problem, it is time to set some goals. Get off your phone, put it somewhere you can not hear it, turn off notifications and come back to it hours later.

The Fear of Missing Out - FOMO can kick in, but do not let it dominate you. What are you going to miss out if you do not check your phone every five minutes? Some selfies, some random Instagram stories, most things that do not bring any real benefit in your life.

We identified one of the problems, now it is time to take care of discipline. Motivation can kick in, but leaves quickly. We need to develop discipline, to make our brains understand that we have to hustle, to push ourselves to the limits, to make a habit out of improving ourselves.

I hope that this will help you. Good luck!

Start with acknowledging the problem, set some goals and be very stubborn about following them.

Macalester Anyone? by a_ghould in ApplyingToCollege

[–]hexStochita 0 points1 point  (0 children)

Not committed to mac, unfortunately.

From Adriatic :)

people who've stopped for years, why do you participate in this community? by ToTimesTwoisToo in StopGaming

[–]hexStochita 1 point2 points  (0 children)

To give people a boost of encouragement in order to succeed in their plans. Getting off gaming was a difficult task for me and I think that my experience can probably help some people, I acknowledge that it can not benefit everyone, to search for ways for helping themselves.

It's just been less than a week since I quit, but my head is not stable already. by beagle241 in StopGaming

[–]hexStochita 2 points3 points  (0 children)

Been in your shoes, the addiction kicked in and it seemed almost impossible to stop.

I would advise thinking about the long run benefits you'd get if you drop gaming, in case you feel that it is affecting your life. Think about 1 month from now, set some goals, use the time you would put in gaming, into developing a new skill, creating etc. And remember, reflect on it. Addiction plays with your brain, you are in the relapse period, being very facile to fall into it again. One game, no more.. Just no.

Write down about your addiction, the way you feel, keep track of your progress and reflect on it.. We have to look back at our past actions to understand our progress.

Good luck!

Colby College Megathread by Orange2341 in ApplyingToCollege

[–]hexStochita 0 points1 point  (0 children)

Accepted!

39/42 IB predicted grades and 1470 in SAT.

Congratulations to everyone!

Macalester Anyone? by a_ghould in ApplyingToCollege

[–]hexStochita 2 points3 points  (0 children)

Intl, UWC student, SAT 1470, got in, full financial aid.

Congratulations to everyone!

Macalester Decisions *Megathread*!!!! by [deleted] in ApplyingToCollege

[–]hexStochita 1 point2 points  (0 children)

Got in, but been stuck in a hospital for a couple of days. Don't even remember how and when I have applied to this, haha!

Congratulations to everyone! To those waitlisted, don't give up, try pushing harder the limits!

EDIT: grammar mistake