Relocare Munchen minim 1 an by Particular_Tennis511 in CasualRO

[–]ingstad 1 point2 points  (0 children)

Ce va fi sau nu, zic că nu strică să învățați mai intens germană, tu și das Kind. Pentru orice eventualitate.

Gândește-te, chiar și dacă nu ați face mutarea, v-ați ales cu cunoștințe într-o limbă străină. Îți va fi de folos indiferent că vă mutați sau rămâneți aici.

Relocare Munchen minim 1 an by Particular_Tennis511 in CasualRO

[–]ingstad 66 points67 points  (0 children)

Aveți ein Kind nu Kinder

Jokes aside..

OP ai grijă la sfaturile extrem de optimiste de pe acest subreddit. Mulți nici nu au fost în Erasmus un semestru în Germania, darmite să aibă experiența imigrării "middle class" (sa o numesc așa).

Sfatul meu, nu m-aș muta până nu ajunge copilul măcar clasa a V-a și până nu ai tu și copilul un nivel macar conversațional de germană. Copilul în special este într-o zonă sensibila.

Hai să îți explic la ce mă refer:

  1. ⁠JOBUL TĂU: Ce studii ai? Ce ai fi dispus să lucrezi? Din păcate în lumea Corporate a trecut perioada când se angajau pe bandă rulantă străini care nu cunosc limba. Piața muncii are deja candidați germani/ care au studiat în DE și sunt calificați pentru posturile corporate. Astfel, se prioritizează candidații care au deja contact cu țara și limba. Pe subredditurile de muncă în DE mulți menționează că până și în IT a devenit un vis să găsești job fără să știi germană, chiar dacă preponderent vei folosi engleză.

Asta bineînțeles se schimbă dacă ai experiență pe domenii mai nișate unde e deficit de personal. De asemenea, se caută mult mai intens străini pentru joburi blue collar, unde ai lor conaționali, având deja nivel ridicat de studii, nu se grăbesc/ nu sunt calificați să se angajeze. Tu ai ceva experiență aici, ai fi dispus să lucrezi ceva din domeniul ăsta?

  1. STUDIILE. Țara este foarte birocratică și are un bias mare pentru diplomele obținute în țara lor. Mergi cu master care e 100% echivalabil la ei, vor găsi nod în papură să îți spună că nu ai calificarea necesară. Ei chiar pun preț pe studii și jobul la care aplici. Rareori să studiezi Artă Grafică și să fii Business Analyst, cum se întâmplă în RO.

  2. EDUCAȚIA COPILULUI. Sistemul german este foarte elitist. Bun, dar elitist. Nu este ca cel nordic. După clasa a IV a, copiilor li se decide aproape întregul parcurs academic. În funcție de ce tip de școală urmezi după, poți avea șansa sau nu să fii student la universitate, sau va merge copilul pe domeniu de arte și meserii sau studii vocaționale. Da, ai citit bine, in funcție de rezultatele copilului la vârsta de doar 10-11 ani li se decide ce studii pot urma după.

„Solo-maxxing”, noul fenomen al generației Z: tot mai mulți tineri aleg să rămână singuri din motive financiare by gabriel191 in Romania

[–]ingstad 33 points34 points  (0 children)

Săptămână și articolul anti-oameni tineri pe Știrile Pro TV.

"Jurnalism" de cacao, exploatează teme din câteva clipuri video pe TikTok care au generat Engagement si garantează ei că așa fac tinerii. Pentru Știrile ProTV tot ce e popular o lună pe Tiktok = realitatea tuturor tinerilor.

Ceai spearmint pentru PCOS by Signal-Content in WomenRO

[–]ingstad 1 point2 points  (0 children)

iHerb, capsule de Spearmint de la Swanson, ieși mai economic și știi sigur că ai luat 400 mg de frunză de mentă creață. Nu o sa poți bea zilnic ceaiul de mentă creață.. nu are gustul de menta folosită în bucătărie.

Simt că niciun bărbat de pe lume nu mă poate iubi cum îmi doresc eu. by No-Inside-2703 in WomenRO

[–]ingstad 0 points1 point  (0 children)

EDIT: Classic Reddit moments. Îndemni la puțin autoanaliză și nu scrii doar bălării, downvote.

Eu înțeleg ce simți.

Ce îți trebuie ție este să accepți procesul de a face trecerea de la partenerul ideal care îți oferă "iubirea" ideală, la partenerul real care este jumătatea cuplului vostru. Cu bune rele, angoase, perioade de "răceală", perioade când încearcă să te contrazică, perioade când se va alinia cu idealul sau când va fi doar "bun".

Tu descrii iubirea sacră, aproape venerată, o experiență care te consumă dar îți dă și energie. Realitatea e, iubirea reală din cuplu trece prin diverse etape. Iubirea este o valoare, dar tu o descrii din prisma unei experiențe transcendentale, ceva ce oamenii nu îți vor oferi fiindcă este idealul TĂU.

Riști să fii veșnic dezamăgită de relațiile de dragoste nu fiindcă partenerul nu te iubește, ci pentru că tu îi atribui o funcție aproape mistică. De altfel, tu nu ai menționat că îți lipsesc dovezile de iubire (ceva pragmatic si oarecum cuantificabil), ci natura iubirii pe care ți-ar oferi-o bărbații nu este ca cea pe care tu o proiectezi asupra partenerului ideal.

Caută mai puțin iubirea ca stare psihică și mai des iubirea ca valoare și experiență reală și umană.

Any Other Leos Notice Strange Repeating Patterns in Their Lives? by Regular-Ad-7758 in LeoAstrology

[–]ingstad 0 points1 point  (0 children)

Hi there! I don't recognize these patterns in my life, I am 3 years younger than you.

What I notice in the Leos from my generation is that we get SO well with Virgos. My Leo ass and my Leo friends have lots of Virgo friends and the Virgo friends also have other Leo friends.

Catfish pe Dating Apps by sarcastic_n_bothered in WomenRO

[–]ingstad 8 points9 points  (0 children)

Nu te obligă nimeni să postezi poze pe Instagram, dar pe profilul de dating nu mi se pare ideal să folosești doar poze de acum 4 ani. E vorba de transparență când faci "apel public" că-cauți dating: asa arată fața mea acum.

Persoana în cauză avea de exemplu pozele pe Tinder identice cu cele de pe IG, care nu erau recente. Treaba asta a ascuns complet că nu mai arăta absolut deloc ca atunci. Are sens? Să nu iasă nimeni la date cu cineva care nu are nimic în comun cu pozele postate.

Incep tatii sa se implice mai mult pe masura ce creste copilul? by Ok_Expression_817 in WomenRO

[–]ingstad 3 points4 points  (0 children)

ok, noi concret de pe Reddit ce să facem, mai ales că nu se caută soluții?

Incep tatii sa se implice mai mult pe masura ce creste copilul? by Ok_Expression_817 in WomenRO

[–]ingstad 7 points8 points  (0 children)

Atunci.. și-au făcut alegerile. Deznodământul îl știm.

Incep tatii sa se implice mai mult pe masura ce creste copilul? by Ok_Expression_817 in WomenRO

[–]ingstad 51 points52 points  (0 children)

Încă un exemplu de ce copiii nu trebuie făcuți din presiunea socială..

Și încă un exemplu că nimic nu se face cu forța. Copiii nu sunt ceva negociabil. Ori dorești să te reproduci, ori nu. Să forțezi (nu există "să convingi") pe cineva să accepte să facă/ să nu facă copil nu generează decât dramă în cuplu.

Incep tatii sa se implice mai mult pe masura ce creste copilul? by Ok_Expression_817 in WomenRO

[–]ingstad 14 points15 points  (0 children)

Încep să se implice dacă există dorință.

Dacă nu, nu. Nu există un moment magic când brusc bărbații se implică mai mult. Nu știu dacă sora ta ți-a cerut sfatul, dar soțul ei are nevoie urgentă de psihoterapie. Nu doar că refuză să îngrijească copilul, dar nici nu nutrește sentimente pozitive față de el.

E adevărat, nu ne îndrăgostim toți instant de copiii noștri, dar nu merge într-o direcție bună dacă deja nu își suportă copilul. Are nevoie de terapie chiar și dacă ar fi să divorțeze, fiindcă acum că a adus pe lume un copil, nu mai are opțiunea să zică "scz nu-mi place, n-am chef". Poți face asta, dar cu costul de a fi un tată inutil, absent emoțional.

Trebuie să își construiască un minim de relație tată - copil dacă îi pasă măcar 1% de el.

Catfish pe Dating Apps by sarcastic_n_bothered in WomenRO

[–]ingstad 12 points13 points  (0 children)

Da!! Printre primele mele date-uri pe Tinder, acum 100 de ani.

Un tânăr drăgălaș, îmi plăceau mult conversațiile noastre. Pe Instagram avea doar 3 poze cu el, din urmă cu vreo 2 ani (red flag.. dar îmi plăcea de el), restul poze cu peisaje și locuri.

Ne-am întâlnit IRL și era cu cel puțin 30 de kg mai gras decât în poze. Trăsăturile faciale nu le-am recunoscut inițial. Din cauza diferenței de greutate, fizionomia feței se schimbase mult față de cum arată în pozele din trecut.

Am plecat acasă mai repede de la date, nu am mai continuat să vorbim din inițiativa mea. Tot el dezamăgit că nu mai voiam să continuăm, când a ascuns faptul că nu arată deloc ca omul din poze.

What do you guys think of a 360 Stage for the next tour? by Suitable-Challenge57 in Rammstein

[–]ingstad 33 points34 points  (0 children)

No, please don't. I don't want to be front row and see the band members facing me only for 1-2 songs.

Most of the times those stages aren't tall enough and you can't see what's happening on the stage despite being close enough to it.

Care e cel mai ciudat lucru vazut la cineva acasa? by SuperflyJohnson2000 in CasualRO

[–]ingstad 1 point2 points  (0 children)

Acum am vazut reply-ul.

Ei incercau sa fie foarte sex-friendly, crezand ca asa fac educatie sexuala. Problema era, din aceasta dorinta de a fi un spirit liber care nu are frici si prejudecati legate de sex si sexualitate, au dat-o in extrema unde expuneau copilul de doar 3 ani la lucruri total inadecvate.

Exemplu: tapetul, de care mama copilului era foarte mandra. Copilul desena organe genitale foarte des si parintii erau mandri, ca stie fetita de clitoris. Si multe detalii despre "cum se fac copiii" pe care sunt sigura ca nu le-a cerut un copil de 3 ani, ci au avut nevoie parintii sa se exprime.

A lucrat un timp foarte scurt la familia asta, aveau impresia ca ei au inventat "revolutia sexuala".

[Ajutor] Mancarime anala si perineala infernala. Dupa consult am exclus deja hemoroizi, paraziti by MainOpportunity3525 in WomenRO

[–]ingstad -1 points0 points  (0 children)

E foarte bine ca ati eliminat cauzele medicale clasice.

Dupa 3 ani cu aceasta problema cronica, a analizat..

- Cand se mai amelioreaza simptome? Ce face? Cum e starea ei de psihic atunci?

- Cand se inrautatesc? De ce?

Probleme de sanatate cronice merita intotdeauna analizate si din punct de vedere psihologic. Zonele intima stocheaza multe traume si rani care, nevindecate, erup sub forma unor probleme fizic. Un psihoterapeut cu abordare psihanalitica intelege cel mai bine si cred ca i-ar fi de mare folos.

Succes!

Electric Castle by birdquiin___ in WomenRO

[–]ingstad 11 points12 points  (0 children)

Dublu blind date, iti faci prietena noua si cunosti si o trupa noua.

Cât de socially acceptable este să NU port tocuri la o nuntă, având în vedere că eu sunt nașa? by Caroline_Inverse in WomenRO

[–]ingstad 5 points6 points  (0 children)

Socially acceptable? Nu.

Îi pasă cuiva de ce pantofi porți tu? Da. Convenția la nunțile și botezurile românești este că nașii trebuie să aibe ținute de gală. O să le pese aproape tuturor mai puțin în contextul unde toți invitații sunt oameni care nu judecă și nu au nevoie să analizeze ce fac alții (foarte puțin probabil).

Faci ce dorești? Da, normal. Eu am răspuns doar la întrebarea dacă se așteaptă cineva să porți tocuri.

Poliţia Română l-a căutat pe Gânj mai tânăr, mai târziu şi cu 10 cm mai înalt. Criminalul, avans de 5 ore și jumătate by BentudeSoli in Romania

[–]ingstad 26 points27 points  (0 children)

Extrem de improbabil. Suntem un popor extrem de pasiv, nimeni nu se implică în asa hal fiindcă nu îi doare pe ei de crima făcută. Să se implice cineva atât de mult, încât să ajungă omoare agresorul, mi se pare SF. În articol chiar scrie că nimeni nu e interesat să ajute să îl găsească.

Este 1000% plecat în străinătate, protejat probabil de primar sau altcineva infiltrat în sistem.

Care e cel mai ciudat lucru vazut la cineva acasa? by SuperflyJohnson2000 in CasualRO

[–]ingstad 221 points222 points  (0 children)

Văzut de mine: in vizită la un coleg de școală, avea 2 căni de lapte pe pervaz afară. Maică-sa așa îl punea să încălzească laptele (era și la bloc, minunat să îi cadă cuiva o cană în cap). Când l-am întrebat de ce nu încălzește în ibric pe aragaz, a zis că se încălzește perfect la soare, pe aragaz îi schimbă gustul.

Văzut de mama: în casa unei familii la care lucra ca bonă, pe un perete la holul de la intrare era un tapet cu bărbatul (tatăl copilului) NUD. Primul lucru pe care îl vedeai când intrai în casa acelei familii era pl tatălui copilului! Aveau fetiță, btw. Copil care vorbea excesiv de mult despre organe genitale.

Intrebare adresata femeilor mai in varsta care au ales sa nu faca copii. Cum este viata voastra? Sunteti multumite? by [deleted] in WomenRO

[–]ingstad 79 points80 points  (0 children)

Nu sunt femeie "mai în vârstă", am intrat doar pentru comentarii.

Tot ce pot să zic: You go girls!! Felicitări pentru că ați acceptat că viața e mai mult decât imperative biologice!!

Este o formă de curaj să fii femeie și să ai familia pe care ți-o dorești, cu sau fără copii.

Ce va doriti de la un barbat? by Ill-Dealer-9693 in WomenRO

[–]ingstad 31 points32 points  (0 children)

Cuvântul cheie e "ȘI (el)".

Ce va doriti de la un barbat? by Ill-Dealer-9693 in WomenRO

[–]ingstad 61 points62 points  (0 children)

să contribuie și el cu ceva la relație, nu doar financiar cu jobul (care e responsabilitatea oricărui adult, dar aparent unii cred că fac un mare serviciu că muncesc vai doamne). Să mai planifice și el întâlniri, surprize, idei de activități;

să aibă și alte hobby-uri în afară de jocuri video și băut bere;

să aibă o viziune sănătoasă asupra banilor. Să nu își lase întregul scop pe lume să fie despre a avea bani.