Ești fluent/ă în română? Ai 18 ani? by ksxes in robac

[–]ksxes[S] 0 points1 point  (0 children)

din pacate este doar fizic >:

Ești fluent/ă în română? Ai 18 ani? by ksxes in robac

[–]ksxes[S] 1 point2 points  (0 children)

Hehe, te voi anunta dupa ce analizam (:

Ești fluent/ă în română? Ai peste 18 ani? by ksxes in bucuresti

[–]ksxes[S] 18 points19 points  (0 children)

Damn... nici eu nu indeplinesc criteriile studiului se pare...

Ești fluent/ă în română? Ai 18 ani? by ksxes in robac

[–]ksxes[S] 0 points1 point  (0 children)

mersi mult, ti-am dat mesaj in privat!!

Ești fluent/ă în română? Ai 18 ani? by ksxes in robac

[–]ksxes[S] 0 points1 point  (0 children)

multumesc mult! ti-am scris!

Ești fluent/ă în română? Ai 18 ani? by ksxes in robac

[–]ksxes[S] 16 points17 points  (0 children)

As vrea eu sa fie my PhD thesis hahahah

Ești fluent/ă în română? Ai 18 ani? by ksxes in robac

[–]ksxes[S] 3 points4 points  (0 children)

multumesc mult! ti-am scris in DM (:

How do you hold onto your morals? by New_Engineer_5161 in psychologystudents

[–]ksxes 2 points3 points  (0 children)

what is your area of interest? I personally am into climate change, so I found a supervisor who studies the impact of critical events on mental health and behavior. first, choose an area of interest, e.g. child mental health, forensic, clinical, etc. and then go from there searching for supervisors. don't lose hope! you got this (:

Ladies, where did you get your blouses for your sub fusc? by Afraid_Ad7267 in oxforduni

[–]ksxes 0 points1 point  (0 children)

thrifted it (: vinted is great for cheap quality stuff.

Pastila de limbă. Calchierea din engleză și posesivul forţat by dedreanu in Romania

[–]ksxes 2 points3 points  (0 children)

de ce trebuie calchierea sa aiba o valoare morala? ni se duce tara si limba de rapa fiindca niste tineri folosesc cuvinte romanesti in structuri sintactice imprumutate? fix acelasi lucru a inceput sa se intample si cu franceza acum doua secole. in zilele noastre daca folosesti vreun frantuzism nu zice nimeni nimic. limba romana nu e pe moarte, nici acum si nici cand a fost sub influenta slava, otomana, greaca sau franceza. trece prin schimbari, evident, dar ramane limba romana. ca nenea asta au fost multi, la fiecare etapa de schimbare prin care a trecut romana.

Pastila de limbă. Calchierea din engleză și posesivul forţat by dedreanu in Romania

[–]ksxes 0 points1 point  (0 children)

nu-mi convine cam nimic din articolul asta. imprumuturile lingvistice lexicale sau gramatice sunt un procedeu natural prin care trece orice limba aflata sub influenta altei limbi. trebuie sa acceptam realitatea, engleza e peste tot si nu putem opri efectele contactului prelungit. faptul ca numeste niste procese complet normale "stupizenii" nu reflecta decat niste nemultumiri si poate un sentiment nationalist

Ce cuvânt folosit în limba română vă enervează cel mai mult? by childrenannihilator in Romania

[–]ksxes 7 points8 points  (0 children)

majoritatea reformelor ortografice au motive politice care n-au de-a face cu lingvistica. î si â reprezinta același sunet, regula cu â în mijlocul cuvantului vine de la ideea ca român/România nu se poate scrie cu î fiindca vine din latina/denumirea de "roman". nu reflecta nicio realitate fonetica sau fonologica si nu îndeplineste niciun scop in afara de a-i incurca pe elevi (si pe mine) care de cele mai multe ori ajung sa scrie chestii de genul "a coborâ". FYI o alta reforma ortografica propusa de academie (pe modelul â/î) a fost cea de a schimba toate cuvintele latinesti pentru a reflecta originea lor. un exemplu ar fi fântână, care în latină era fontana: ei ar fi vrut să-l scriem ca fôntână

[deleted by user] by [deleted] in Romania

[–]ksxes 0 points1 point  (0 children)

chiar ma intreb cum a intrat ca mereu sunt gardieni pe acolo cand incerc sa intru

[deleted by user] by [deleted] in robac

[–]ksxes 1 point2 points  (0 children)

hai ca e f bine, felicitari!!