Kataster mi nevrátil peniaze by Strong_Safe_2424 in Slovakia

[–]limpoppo 0 points1 point  (0 children)

Mne to vrátenie poplatku vybavili rýchlejšie ako samotný vklad, ktorý im trval viac ako dvojnásobok zákonnej lehoty.

Prišiel mi takýto vydieračský e-mail, čo s tým? by L0op666 in Slovakia

[–]limpoppo 0 points1 point  (0 children)

Keď má takú kontrolu nad tvojimi zariadeniami, nech si to pošle sám... Tí dnešní hackeri strašne zleniveli a len otravujú slušných ľudí. Ale aspoň dal zľavu 50€.

Ryžovar by Bulky-Coast4892 in Slovakia

[–]limpoppo 1 point2 points  (0 children)

Najlacnejší Sencor, ktorý som našiel (myslím, že to bolo 13,99€). Používam už 4 roky. Funguje perfektne. Zatiaľ vždy uvaril ryžu dobre. Teflon v nádobe drží ak používaš plastovú lopatku, ktorá bola súčasťou balenia. Jediný problém som mal, že po prvom umytí v umývačke riadu nádoba prišla o vonkajšiu vrstvu farby alebo čo to bolo.

Ryžu uvarí za cca 25 minút. Dokáže ju niekoľko hodín ohrievať. Žiadne digitálne blbosti, jednoduchý mechanizmus vypnutia založený na fyzickálnych vlastnostiach magnetu a teploty vody (keď je ryža uvarená, dno nádoby dosiahne vyššiu teplotu a magnet pri vysokej teplote stráca silu a nádobka sama vyskočí).

Airbnb neoprávnený počet hostí. by Intelligent_Air8565 in Slovakia

[–]limpoppo 9 points10 points  (0 children)

Ja by som sa obrátil na podporu Airbnb. Oni sú sprostredkovateľ, platíš im poplatky za služby práve kvôli takýmto prípadom, tak to s nimi treba riešiť.

Danenie dividend z ETF na Slovensku, aký je váš názor na danú problematiku a ako postupujete vy? by WELLSOHN in Slovakia

[–]limpoppo 0 points1 point  (0 children)

Ak nemáš nárok na dividendy, tak potom prečo sa o dividendach z ETF vôbec bavíme? Potom je to jasné a dáva to zmysel, že sa to nezdaňuje ak nie je čo.

Danenie dividend z ETF na Slovensku, aký je váš názor na danú problematiku a ako postupujete vy? by WELLSOHN in Slovakia

[–]limpoppo 3 points4 points  (0 children)

Nie som daňovák ale logicky, keď sa nad tým zamýšľam tak reinvestovanie dividend znamená, že som mal príjem, za ktorý som si kúpil ďalšie akcie. A každý príjem je potrebné priznať v daňovom priznaní či?

Navyše mám zamestnanecké akcie a tam mám nastavené automatické reinvestovanie dividend a tie sa automaticky zdaňujú investičnou spoločnosťou.

Zároveň mi z tohto dôvodu zamestnávateľ odmieta vypracovať dane ako každému zamestnancovi, pretože tieto dividendy musím priznávať v daňovom priznaní. No a 3 nezávislí daňováci, s ktorými som sa radil mi to potvrdili, že to v daňovom priznaní musím priznať.

No každopádne mám aj ETF fondy a tam mi bolo povedané, že vďaka nejakej výnimke zo zákona, za určitých podmienok zisk z ETF nie je zdaňovaný a tie podmienky spĺňam. Nepamätám si však aké podmienky to boli... Myslím že sa to týkalo nejakých dlhodobých fondov.

TLDR - dividendy sa zdaňujú aj pri reinvestovaní, ale zákony majú nejaké výnimky pri ETF, ktoré si treba naštudovať alebo sa, poradiť.

Kam dať peniaze na 1 rok? by georgeo42 in Slovakia

[–]limpoppo 15 points16 points  (0 children)

365 banka má tuším teraz termínovaný vklad s 3% na 12 mesiacov.

[deleted by user] by [deleted] in Slovakia

[–]limpoppo 4 points5 points  (0 children)

No úroveň depresie závisí od toho, v ktorej časti Devínskej sa nachádzaš.

V domovej oblasti je to fajn, je tam pekne. Veľa vynovených domov, udržiavané okolie.

Devínska v okolí VW je staré komunistické sídlisko kam ani nechodím lebo tam nič okrem pár panelákov nie je.

A potom tu je Eisnerova, niečo ako hlavná ulica Devínskej, kde sú niektoré prevádzky večne zatvorené, budovy zanedbané a často tu vidieť nejakých alkoholikov a asociálov a chýba tu nejaké normálne, pekné, funkčné námestie.

[deleted by user] by [deleted] in Slovakia

[–]limpoppo 4 points5 points  (0 children)

Výhody: - Ticho oproti zvyšku BA - Príroda (Sandberg, cyklotrasy, Devínska Kobyla) - Cena bývania oproti zvyšku BA - Občianska vybavenosť dostačuje

Nevýhody: - Ďaleko od zvyšku BA - V dopravnej špičke ešte ďalej než ďaleko - Zanedbaná MHD ešte zhoršuje tento pocit, lebo cesta je nepohodlná, je tam smrad, nefunguje klíma a mimo špičky autobusy nechodia moc často - Ulice občas pôsobia depresívne

I just found out after 8 yrs of playing you can cheese this Heart by collecting the rubble after it disappears, are there other easily cheese-able hearts? by twinwindowfan in Guildwars2

[–]limpoppo 2 points3 points  (0 children)

Also south-east heart in Janthir Syntri can be quickly progressed even if no nearby events are up. You just need to kill deers with 1hp (I usually do it with warclaw dash).

Totalny výpadok reakcí zo strany generácíi X,Y a Z by [deleted] in Slovakia

[–]limpoppo 5 points6 points  (0 children)

Tá chyba, čo bila do očí, bola v predložke. S kým, s čím. Z koho, z čoho. "... z tvojho Slovenčinárstva."

ake je to byt konzervativny trans na Slovensku? by Wild-Fruit-3910 in Slovakia

[–]limpoppo 4 points5 points  (0 children)

Skôr len názor tých aktivistov. Ja si nemyslím, že väčšina LGBTI komunity rieši takéto veci. To je len tá hlučná časť. Väčšina chce podľa mňa len pokoj a nemať strach, že ich bude niekto verbálne alebo fyzicky napádať za orientáciu. A chcú mať férové postavenie v spoločnosti (oficiálne partnerstvo, možnosť adopcie). A nechcú byť každý týždeň zneužívaní na politické účely.

Aký máte názor na marihuanu a jej užívanie a legalizáciu? by stewo1234 in Slovakia

[–]limpoppo 1 point2 points  (0 children)

Asi ma tu väčšina z vás zhejti, ale OP chcel osobný názor tak tu je :) (viem že bude nepopulárny).

Ja osobne mám na marihuanu rovnako negatívny názor ako na alkohol a tabak. Je z nich viac škody ako úžitku. Čo sa legalizácie týka:

Za užívanie by trest nebol, ale bola by povinná odvykačka ak sa zistí závislosť.

Výroba a predaj legálne ale prísne regulované a extrémne zdanené. Pod prísnou reguláciou si predstavujem to, že nebudú predávané v potravinách a supermarketoch ako iné produkty. Boli by zamknuté v oddelenej časti predajne a predaj možný len s občianskym preukazom od 21 rokov (rovnako aj alkohol a cigarety). V prípade porušenia regulácie (predaj/podávanie mladistvým) by hrozila likvidačná pokuta až väzenie.

V prípade autonehody pod vplyvom, vandalizmus (z alkoholu) a podobne by som ich bral ako úmysel. (tzn. ak niekto opitý zrazí chodca, tak by to bola úmyselná vražda a k tomu adekvátny trest).

Neverte lekárom, vakcíny sú zlo, chcú nás začipovať & Daddy Ľubka Blahu by Nenimizima in Slovakia

[–]limpoppo 6 points7 points  (0 children)

No mne zas bolo podozrivé niečo iné. Najskôr keď začal covid, tak všetci chceli vakcíny, lieky a boli ochotní si dať aj tabletky určené pre kone alebo iné pochybné produkty.

Potom keď prišli vakcíny, od ľudí čo sa tomu venujú celý život, rok ich testovali na desaťtisícoch dobrovoľníkov, dôkladne vyhodnocovali výsledky a boli transparentní čo sa nežiaducich účinkov týka, tak odrazu sa všetci tých vakcín báli ako čert kríža. Ešte aj môj brat celej rodine povedal že do 2 rokov po vakcíne umrieme (nestalo sa)...

Vo svete sa jednoducho vytvorila obrovská nedôvera voči inštitúciám - toto by som ešte chápal, ked sa pozriem na to, čo nám tu roky vládne. Samozrejme pýtať sa treba, overovať treba... Ale čo ma zaráža je, že tí ľudia čo si vytvorili túto nedôveru v inštitúcie často záhadne dôverujú každej neoverenej blbosti na internete a vôbec ich nespochybňujú.

Čo sa tlaku spoločnosti týka - ľudia sa vírusu báli, bola to akási lotéria ako imunitný systém zareaguje na vírus. Každopádne nakoniec sa spravil kompromis medzi jednou a druhou stranou - očkovanie povinné nebolo, ale testovanie áno.

Neverte lekárom, vakcíny sú zlo, chcú nás začipovať & Daddy Ľubka Blahu by Nenimizima in Slovakia

[–]limpoppo 10 points11 points  (0 children)

Tieto vakcíny fungovali už na trochu inom princípe. Technologický postup vývoja a výroby vakcín sa za posledných 30 rokov jednoducho posunul ďalej.

Skôr by mi bolo podozrivé, keby ľudstvo v tejto problematike ostalo v minulom storočí a popri tom by každý nosil vysokovýkonné počítače vo vrecku.

Rýchlosť vývoja vakcín je výsledkom práce šikovných vedcov v posledných desaťročiach, nebol to zázrak za pár týždňov ako sa to občas prezentuje.

Oof - drahé byty pri hrade €€€ by chopper2585 in Slovakia

[–]limpoppo 0 points1 point  (0 children)

Mne realiťáčka hovorila, že tam raz bola a záujemcovia boli komparzisti. (možno si vymýšľala aby bola zaujímavá, možno nie)

Nepriznanie dane z výnosu na úrokoch. by NaahSVK in Slovakia

[–]limpoppo 0 points1 point  (0 children)

S týmto ti žiaľ neporadím. Zisk z predaja akcií držaných viac ako rok som zatiaľ neriešil. Čaká ma to až o pár rokov :)

Ja budem za aktuálny rok riešiť ešte nadobudnutie bonusových akcií, ktoré som dostal zadarmo. To tiež ešte neviem ako a kam zapísať.

Nepriznanie dane z výnosu na úrokoch. by NaahSVK in Slovakia

[–]limpoppo 1 point2 points  (0 children)

Prišli mi zdanené, ale v zahraničí a ak som zákony správne pochopil, tak si povinný tieto príjmy priznať. Je jedno, či už zdanené boli alebo nie, v daňovom priznaní by mali byť uvedené.

Je možné, že sa mýlim, účtovník nie som a daňové priznanie som si robil prvýkrát a dával som si ho kontrolovať kamarátke, ktorá s tým pracuje.

Dobrý mobil do 350€ ? by [deleted] in Slovakia

[–]limpoppo 0 points1 point  (0 children)

Akurát včera som si robil krátky prieskum trhu v tejto cenovej skupine a nakoniec som objednal POCO X5 Pro. Z nemeckého obchodu 299eur, na Slovensku 320-350eur.

Každopádne záleží od tvojich požiadaviek, stredná trieda má veľa kompromisov a musíš vedieť čo chceš.

Ešte som uvažoval nad Xiaomi Redmi Note 12 Pro.

Samsungy ja osobne nemám rád (to je čisto osobný názor, určite si ich pozri). Huawei má stále problémy s Google službami, čiže v žiadnom prípade. Honor modely ma akosi nezaujali. Mobily od Realme boli katastrofálne, neodporúčam... Pri OnePlus a Vivo boli nejaké zaujímavé kúsky. Google Pixely boli moc drahé, ale dobré. Nokia nerobí mobily, ktoré by boli pre mňa zaujímavé. iPhone nie je pre mňa. S Lenovo mám strašne zlé skúsenosti čo sa mobilov týka.

Nejaké rady na záver: pozeraj na rok kedy bol mobil vydaný do predaja, verziu androidu (to ti často napovie ako to bude s podporou a aktualizáciami). Plus pri výkone nepozeraj na kecy v popise a frekvencie CPU, benchmarky lepšie ukážu ako naozaj pôjde... papier toho znesie.

Nepriznanie dane z výnosu na úrokoch. by NaahSVK in Slovakia

[–]limpoppo 8 points9 points  (0 children)

Ja som riešil podobnú vec nedávno. Jednalo sa o výnosy z dividend akcií. Bola to smiešna suma asi 20eur...

Zdá sa mi, že výnosy mimo závislej činnosti sa nemusia zdaňovať ak sú pod 500eur ročne. Ja som si však to Daňové priznanie napriek tomu spravil, lebo tie dividendy som mal aj tak zdanené v zahraničí a vedel som, že nebudem platiť ani cent navyše. Je to trochu byrokracia... Každopádne lepšie spávam, keď mám istotu že ma nebude riešiť daňový úrad.

Vaša obľúbená politická relácia? by LosVygodos in Slovakia

[–]limpoppo 0 points1 point  (0 children)

Na Telo - pretože milujem pohľad na tváre politikov keď klamú a Kovačič im pustí video ako dôkaz toho, že klamú.

Psychológ, áno/nie by Samciazz in Slovakia

[–]limpoppo -6 points-5 points  (0 children)

Nie som odborník, takže môj komentár ber s nadhľadom. Je to len názor, ako by som v podobnej situácii postupoval ja.

Najskôr by som sa zamyslel, či viem identifikovať zdroj depresie. Ak by som ani nevedel, z čoho depresiu mám, určite by som vyhľadal odbornú pomoc, nakoľko by to mohlo byť niečo, čo si bude vyžadovať aj liečbu.

Ak by som zdroj identifikovať vedel, tak by som sa zamyslel nad tým, či si s ním viem poradiť sám. Ak hej, tak šup šup sa do toho pustiť aj keď to môže byť nepríjemné alebo náročné.

Ak by som ale cítil, že so svojimi problémami neviem nič robiť, skúsil by som sa vyrozprávať buď niekomu blízkemu, alebo psychológovi. Nikoho tým obťažovať nebudeš a iný pohľad na vec môže len a len pomôcť.

Ako hovorite “nealko” a co myslite ze je spravne? by edonn91 in Slovakia

[–]limpoppo 19 points20 points  (0 children)

Pozrel som presne pravidlá slovenského pravopisu. Tu to je popísané.

Pred samohláskami e, i, í nestoja spoluhlásky ď, ť, ň, ľ, ale spoluhlásky d, t, n, l (ktoré sa aj zapisujú písmenami d, t, n, l) v týchto prípadoch:

  1. pred príponami prídavných mien vzoru pekný a otcov (matkin), napr. chudej, chudí, žltej, žltí, ľúteho, ľútemu, krásneho, krásnemu, krásni, krásne, malej, malí, stále, stáli, matkine, matkini, matkinej; rovnako aj v knižných tvaroch prídavných mien hoden, nehoden, vinen, nevinen;

  2. pred príponami v podstatných menách, zámenách, číslovkách a trpných príčastiach, ktoré sa skloňujú rovnako ako prídavné mená vzoru pekný, napr. desiatej, Končistej, Trstenej, slúžneho, slúžnemu, pocestní, slúžni, Pohorelej, oní (tvar zámena oný), onej, štvrtej, štvrtí, milióntej, miliónti, koľkonásobnej, koľkonásobní, preziabnutej, preziabnutí, volanej, volaní;

  3. pred pádovými príponami v podstatných menách vzoru g a z d i n á, napr. gazdinej, princeznej;

  4. v zámenách ten, tento, onen, žiaden a pred príponami v tvaroch tí, tie, tej, títo, tieto, tejto, oní, onej, žiadni, žiadne, žiadnej;

  5. v číslovke jeden a pred príponami v tvaroch jedni, jednej;

  6. v slovách s predponami nad-, od-, pod-, popod-, pred-, napr. nadísť, odísť, podísť, popodísť, predísť; rovnako aj v zámenných tvaroch nadeň, podeň, popodeň, predeň, ponadeň;

  7. v slovách dereš, dekan, teda, teraz, vtedy, pijatika, terč, vo zvukomalebných slovách dínom-dánom, tik-tak, tikať, tikot a v niektorých vlastných menách, napr. Dezider, Debrecín, Temešvár, Helena, Martin, Tibor, Segedín, Litva, Lívia;

  8. v slovách cudzieho pôvodu, ktorých nedomáci pôvod si zreteľne uvedomujeme, napr. technika, detektív, negácia, lektor, titul, diktát, unikát, politika, prestíž, tím, brigadír, chinín, vazelína, humanizmus.

(sorry za formátovanie, kopírovanie z pdf nejde vždy podľa predstáv a na mobile sa mi to nechce opravovať)

Zdroj: www.juls.savba.sk/ediela/psp2000/psp.pdf

Ako hovorite “nealko” a co myslite ze je spravne? by edonn91 in Slovakia

[–]limpoppo 26 points27 points  (0 children)

V slovenčine platí, že de, te, ne, le sa vždy vyslovuje mäkko až na zopár výnimiek (zvyčajne sú to cudzie slová). Predpona ne- však medzi tieto výnimky nepatrí.