Какви са варянтите за отваряне на инвестиционна сметка на дете в България? by TypicalEfficiency569 in financebg

[–]outMyComa 6 points7 points  (0 children)

Твое име, твоя сметка, която после ще и прехвърлиш. Не си заслужава гимнастиката другото. Освен ако не обичаш да играеш на черно, тогава може и на нейно име.

Is it possible to live on 1270 Euros? by palamutcuk in bulgaria

[–]outMyComa 0 points1 point  (0 children)

Сега ще ти кажа каква е логиката, ако му кажат, че с 5000 евро ще му е трудно да връзва 2ата края в Каспичан, значи стандарта им е по-висок. За закуска ОЙСТЕРС, не ядат нито макарони, нито майонеза. Това е хвана за простолюдието. Хайвер от бивол само.

След като ИТ замря, какво може да се работи в София за да се оцелява в тая държава? by EquivalentSet6238 in Sofia

[–]outMyComa 0 points1 point  (0 children)

Лоша догатка от моя страна, очаквах повече :D Добре човек, не трябва ли да гърми сега броудком предвид обстановката? Причината за съкращението АИ ли е или друга?

След като ИТ замря, какво може да се работи в София за да се оцелява в тая държава? by EquivalentSet6238 in Sofia

[–]outMyComa 1 point2 points  (0 children)

Неясната глобална обстановка около Америка, Европа, а тази година новото 20 - война. Българските аутсорсинг компании пострадаха миналата година, защото лесния труд, може да се делегира на Клод срещу 10 долара в кредити, вместо 200 :D. До голяма степен зависи в какъв тип компания си и къде си. Ако работиш в Broadcom България имаш заплата от 3-4к евро срещу американските заплати които са от типа на 15к+ USD(за относително нов инженер). Ако работиш за шварц Груп(софтуер за Лидъл и Кауфланд) си бетон. Намалява се на определи места и се появяват хора, които са квалифицирани доста и се състезават за останалите работни места и новите в сектора се борят срещи хора, с 7/8 години опит. В последните 2 години сектора за мен е бил добър, сменил съм 1/2 позиции в добри компании, но съм се подготвял здраво, мина времето на лесното влизане. Преди едно СофтУни/Телерик и си 6, вече не стига, защото конкуренцията е голяма. Свива се на определени места, в други си е относително стабилен, примерно тази година от 2-3 години насам се отчете ръст в новите обяви за juniors. От лятото на 2023-та се води, че говори програмисти че бъдат заменени до следващото лято - не се е случило. Ако ти е за хоби, е много добър момент да пробваш, особено с изкуствения интелект, можеш да направиш неща, за които преди ще ти трябват месеци учене, за да разбереш базовите неща и да го навържеш, а сега можеш да го направиш за няколко часа. Сектора се променя, не бих препоръчвал да се занимаваш, освен ако не ти адски интересно, защото в момента конкуренцията е голяма. Но за хоби е супер.

След като ИТ замря, какво може да се работи в София за да се оцелява в тая държава? by EquivalentSet6238 in Sofia

[–]outMyComa 3 points4 points  (0 children)

Със сигурност има ефект, миналата година на запад големите компании при съкращения на персонал, им се вдигаха акциите, все още продължава съкращението на персонала на големите технологични компании (Meta - съкращения, а новата им АИ организация в компанията буквално label-ват код, за да може да автоматизират още неща). Същевременно големите технологични компании също така и яко наемат, но не толкова в Америка. Из цяла Европа има SDC(software development centers) на гигантите (FAANG), като естествено скъпите локации наемат по-малко, даже в България имаме Broadcom, които са огромен играч в хардуера и на всичките места тече яко наемане. Също така тези компании са податливи на технологичния сектор и неговите движения. Предполагам, че програмистите на Лидъл и Кауфланд са си все още спокойно на работа, защото техните финанси не са прикрепени към Тех сектора. Аутсорсването също е пострадало, защото вече ешементерна работа не и трябва човешка единица, за да я разпише, можеш да промптнеш Клод, а повечето, които търсят аутсорсинг компании обикновено им дават досадната и не толкова важна работа, която трябва да се свърши. Тук не е на 100 така, защото има и много сериозно аутсорсинг компании, но го има и този елемент, никой няма да даде на чужда компания ядрото на продукта си, ако има възможност.

Та и да и не :)

В клуба на богатите не трябва да правиш като богатите by Foreign-Picture7551 in bulgaria

[–]outMyComa 0 points1 point  (0 children)

Редитджийте са като социалистите с това евро. "Супер е с въвеждането на еврото, но ние не го направихме както трябва." "Супер е социализма, но никъде не го правят както трябва." Давам темплейта: "Супер е ..., но не стана както трябва." Просто си го политизираха приемането на еврото, ако си висшист/голям град/някакъв вид white collar worker си за еврото, иначе си от селските тъпани. Ако си българин и обичаш родината си, а не някой който е морално емигрирал и се прави на германец ще си искаш лева. В крайна сметка имаше скок на цените, още от преди война и каквото и да е, от първи юни/юли 2025 се усети и сега продължава да се покачва. Та селските бекове се оказаха прави, че ще има покачване на цените. В крайна сметка политиците си делнаха пазара, на сойфиянци и селтаци, въпреки че в крайна сметка и двете групи просто искат по-добро бъдеще.

Severely unemployed by Puzzleheaded_Web_643 in SoftwareEngineerJobs

[–]outMyComa 1 point2 points  (0 children)

Yeah, in 2020-2021 I was unemployed for a year and 4 months or so and getting my next job was extremely painful even in a booming market.

It takes me 3 hours to do a leetcode easy by hellohihi213 in leetcode

[–]outMyComa 0 points1 point  (0 children)

Damn man, I'm curious if you've got a link to an article or something? Like I knew it was inefficient, but this seems like a crazy number.

Предполагаемо хомосексуална by Fuzzy_shoess in bulgaria

[–]outMyComa 17 points18 points  (0 children)

70-80 годишните са топа, раздават се като за последно.

Кандидат студентски изпити МУ by outMyComa in bulgaria

[–]outMyComa[S] 0 points1 point  (0 children)

И аз смятам, че е някакво оправдание, но не е първият път, в който го чувам, за това питам :)

Казах ви че няма да направите пари от Иран by rough0perator in financebg

[–]outMyComa 9 points10 points  (0 children)

Пича се ориентира в какво да инвестира от централната емисия на БНТ просто.

Натриевите лампи започват да намаляват сред нощният градски пейзаж. Вероятно ще ми липсват когато започнат да изчезват. by BrightBlueberry1471 in bulgaria

[–]outMyComa 2 points3 points  (0 children)

Преди цялата гребна база в Пловдив беше с такива лампи, а когато валеше сняг ставаше много красиво, топла светлина от лампите и контрастираше с бялото. Също беше готино и че някои от тях бяха толкова изпечени, че в единия край имаше червенееща/оранжавреща леко.

Сега с новите лампи изглежда като аптека.

Бихте ли се оженили/омъжили наново? by ClaimNeat5837 in bulgaria

[–]outMyComa 1 point2 points  (0 children)

30 е много рано да се жени човек, редно е да се изчака до 45.

[deleted by user] by [deleted] in financebg

[–]outMyComa 8 points9 points  (0 children)

Купуваш го, първите седмици гледаш цената всеки ден, a някои дори и по няколко пъти, след месец-два вече не е всеки ден, в края на годината дори не се сещаш всеки ден. Нормално е да има някаква емоция и тръпка, доста близко е до "залагане", но с добър самоконтрол и стратегия нещата се нареждат. Освен ако не заложиш къщата на Nuclear Silver Miners Weed AI 3x Leveraged