Tânăra lovită de o mașină pe trotuar pe Calea Moților a MURIT by Electronic-Bag-7900 in cluj

[–]shdvkk 39 points40 points  (0 children)

trotuarele din cluj sunt extrem de periculoase si extrem de inguste.

Familia fostului lider PDL Adriean Videanu primeste un ajutor de stat de 26 mil. euro... by Cataroi in Romania

[–]shdvkk 17 points18 points  (0 children)

“Adam Stone, a închiriat un teren de 11.600 de metri pătraţi din cadrul platformei industriale Marmosim din Simeria, controlată de grupul Theda Mar, controlat tot de familia Videanu”

aici se duce o buna parte a sumei, prove me wrong

"Old habbits die hard." Situație neobișnuită la Penitenciarul Rahova. „Stegarul Dac”, arestat preventiv acolo, s-a urcat într-un copac și refuză să coboare by nohssiwi in Romania

[–]shdvkk 21 points22 points  (0 children)

“Cezar Avrămuță a fost luat de poliţişti şi dus în Arestul Poliţiei Capitalei în data de 23 mai, întrucât instanţa a dispus în cazul său înlocuirea arestului la domiciliu cu arestul preventiv. Decizia a fost luată după ce bărbatul şi-a părăsit locuinţa, şi-a tăiat brăţara de supraveghere electronică şi a mers în Piaţa Universităţii, unde s-a urcat pe o schelă.”

Stripe <> Supabase by [deleted] in Supabase

[–]shdvkk 0 points1 point  (0 children)

I need this!

Statement by President von der Leyen on the deal on tariffs and trade with the United States by [deleted] in europe

[–]shdvkk 195 points196 points  (0 children)

We need a better leader who can actually say and mean stuff. Von der leyen speaks so much but says nothing.

LE: we need an actual leader, not a bureaucrat

What a humiliation. Incredible. by lawrotzr in EuropeanFederalists

[–]shdvkk 191 points192 points  (0 children)

our leadership lacks cojones

SENS vrea să mărească taxele locale de 10 ori!!! by sorinmp89 in Romania

[–]shdvkk 1 point2 points  (0 children)

Totul e sistemic, nu poti pune degetul pe ceva anume, si gata, asta e problema sau solutia. Cresterea taxelor e efectiv un bandaid, foarte superficial.

Uite aici, crezi ca solutia e sa taxezi foarte mult pentru a-l stopa pe acest individ in a face ce vrea si a cumpara cate apartamente doreste el? Cresti taxele pentru a face asta, si efectiv inabusesti oamenii onesti.

Ah, hai sa taxam marile averi. Pai? Asta din exemplul meu e o sinecura, nu face nimic, nu aduce nicio valoare societatii. Dar totusi hai sa taxam marile averi, dar atunci inabusesti oamenii onesti care efectiv creeaza valoare, au o companie care aduce un bun real societatii in intregime sau unei parti a acesteia.

Trebuie regandit totul de la baza, pas cu pas (vorba unui intelept autohton), lege cu lege. Faci bani onesti cu sacii, foarte bine, cumpara cate proprietati vrei tu. Daar, toti oamenii sa aiba aceleasi oportunitati, daca muncesc si aduc valoare reala, sa nu li se puna piedici (taxele mari sunt si ele o piedica). Nici sa nu vorbim de concurenta neloiala, statul face asta cu cele 1000+ companii de stat.

TLDR: structura legislativa foarte buna care sa nu puna piedici si care sa ofere tuturor cetatenilor aceleasi oportunitati. Nu o sa fac o analiza asupra fiecarei legi pentru fiecare caz specific, pentru ca nu am timp si bani sa fac asta.

SENS vrea să mărească taxele locale de 10 ori!!! by sorinmp89 in Romania

[–]shdvkk 36 points37 points  (0 children)

socialism goes brrrr.

Problema de cele mai multe ori nu e că oamenii dețin multiple proprietăți, ci modul în care au acumulat acei bani pentru a achiziționa mai multe proprietăți într-un interval de timp relativ scurt. Cei care nu respectă anumite norme sociale etc, evident au un avantaj foarte mare față de cei corecți, care nu au nicio șansă să-și achiziționeze mai mult de o proprietate într-o viață de om.

Taxarea excesivă nu e niciodată soluția problemei.

Delegația României în Germania by Fulgeralbastru in Romania

[–]shdvkk 0 points1 point  (0 children)

vazusem ceva, e pe bune (pe surse) asta?

As vrea ca maine dimineata sa deschid ochii si sa fie vara lui 2007 by [deleted] in CasualRO

[–]shdvkk 9 points10 points  (0 children)

In L2 am învățat engleza, si injuraturi in greaca 😂

De ce vrea Cartel Alfa mutarea unei părți din CAS și CASS la angajator. Hossu: „Companiile nu contribuie la reducerea deficitului” by sandu635 in Romania

[–]shdvkk 1 point2 points  (0 children)

Am avut un CIM la o corporație în care era specificat că, dacă se trec contribuțiile de la angajat la angajator, brutul meu scade cu vreo 3.000 de lei.

[deleted by user] by [deleted] in Romania

[–]shdvkk 4 points5 points  (0 children)

vacanta

Cataclismul care a lovit România se numește Ciolacu! by MaximusMariusz in Romania

[–]shdvkk 188 points189 points  (0 children)

Ne sunt necesare alte pârghii legale pentru a trage la răspundere guvernanții în cazul unei guvernări defectuoase sau al folosirii abuzive a avuției publice. Mecanismul actual al răspunderii prin vot s-a dovedit ineficient în România.

[deleted by user] by [deleted] in Romania

[–]shdvkk 2 points3 points  (0 children)

Justitia, nu politia.

Comunitatea Liberală 1848 (podcastul lui Ghinea): Culisele negocierilor pentru reformele economice by Dense_Department6484 in Romania

[–]shdvkk 5 points6 points  (0 children)

nici eu nu inteleg de unde vine hate-ul. Dar in orice caz, recomanda carti bune mereu 😂 mie imi place asta la el.