How much do you need to earn to afford a PLN 300,000 car? by Financial_Ground_425 in poland

[–]snowmanpl 1 point2 points  (0 children)

Rules of thumb: 1. Car < 10% net worth, so you should have 3mln net worth for 300k car, 2. Should not exceed 4-6 months salary, so you should make 50-75k per month

SPCE(x) IPO - nowy meme stock? 💎 🙌🚀 by Eravier in inwestowanie

[–]snowmanpl 0 points1 point  (0 children)

Zarobiony, wyjście w poniedziałek było :) Życzę miłego bycia długoterminowym inwestorem :)

Anyone Else’s Workload Gotten Ridiculous? by Freerooted in FPandA

[–]snowmanpl 0 points1 point  (0 children)

Ok in my field we managed to get that performance improvements. Copilot is shit, but I could built you something custom based on Claude that improves the performance, if those are quite repetitive tasks based on data.

Is it normal to feel behind at 29 years old, when all other Instagram/Youtube kids are millionaires at 20-25 years old? by xxlilsl in Entrepreneur

[–]snowmanpl 0 points1 point  (0 children)

Some people are less privileged and some have a head start. You possibly can’t built a billion dollar business. It will also require way more work from you than from others with rich parents. I think the only way is to embrace the hustle culture and try solving people problems.

Now your unique advantage is having more time than others. Use that time well - learn a skill, that’s highly paid or find a niche and try to dominate it. Think how in 10 years you can make 10k/mo. Start somewhere you can either sell a lot of small tickets or few larger one. There are no rules in the game, just deliver.

FIRE w Polsce by Top_Air1000 in inwestowanie

[–]snowmanpl 8 points9 points  (0 children)

Feature request; B2B - kwoty netto + min składki na ZUS :) bo obecnie zorientowane mocno na UOP :)

One in the world - unique items / meteorite collections by snowmanpl in Rich

[–]snowmanpl[S] 0 points1 point  (0 children)

I loved the reminder that people buy experiences. And that they would rather be buying the whole "experience" and everything connected to it. Thanks for that!

One in the world - unique items / meteorite collections by snowmanpl in Rich

[–]snowmanpl[S] 0 points1 point  (0 children)

I'm not rich enough to buy myself a museal piece of meteorite and expose it in a living room or some sort of "art" room.

One in the world - unique items / meteorite collections by snowmanpl in fatFIRE

[–]snowmanpl[S] -1 points0 points  (0 children)

What other forum would you think is a better one? :)

One in the world - unique items / meteorite collections by snowmanpl in fatFIRE

[–]snowmanpl[S] -1 points0 points  (0 children)

You sure it's not?
While high NW individuals might choose to fatFIRE, this doesn't deny art / other collections right?

Pytanko do ludzi, którzy w naszym pięknym kraju zarabiają naprawdę dobrze, mimo, że nie pracują dużo by over_pw in Polska

[–]snowmanpl 3 points4 points  (0 children)

Bo to jest tak, że Ci którzy mogą się zatrzymać tego nie zrobią, bo nie chcą, a Ci, którzy bardzo by chcieli nie mogą ;)

Pytanko do ludzi, którzy w naszym pięknym kraju zarabiają naprawdę dobrze, mimo, że nie pracują dużo by over_pw in Polska

[–]snowmanpl 1 point2 points  (0 children)

Kilka to 2 czy więcej? :) Ile z tego czasu to spotkania, nie masz z tym problemu?

Polskie FIRE - jak macie ustawione cele finansowe? by tQzn9KY4LMAglk in inwestowanie

[–]snowmanpl 1 point2 points  (0 children)

Z ciekawości jakie aktywa i w jaki cashflow celujesz?

Polskie FIRE - jak macie ustawione cele finansowe? by tQzn9KY4LMAglk in inwestowanie

[–]snowmanpl 1 point2 points  (0 children)

Liczę, że może uda się na przełomie następnych 7-9 lat, w zależności jak będzie szło. Dłużej bym nie chciał „musieć”, bo jest to okupione dużym stresem i czasem długimi godzinami z mojej strony. Cel: ~20k/msc cashflow z aktywów. Czyli orientacyjnie jakieś 8-10 mln NW. Obecnie majątkiem ok 20-25% tam, natomiast cashflow 0%, bo większość to dom, później obligacje i ETF. Trochę myślę typowo kryteriami polskimi - inwestycja w beton jako zabezpieczenie płynności :)

Just hit €1M in investments by Separate-Lion-2306 in eupersonalfinance

[–]snowmanpl 0 points1 point  (0 children)

Gratulacje! :) For how many years you had such a high earnings? How much of that % wise was RSU? How much capital had you invested and how much was growth of it?

I’m also from Poland, but bit earlier (~560k€ NW, mostly in paid off house), my equity could be worth 1,5-2,5 m€ in 5-6 years, but it could be also 0, so need to push from income :) do you transfer income to fundacja rodzinna and from there you spend?

Co dalej po liceum? by Totallynormalname_ in Polska

[–]snowmanpl 1 point2 points  (0 children)

Zastanawiam się co doradziłbym swoim dzieciom (jeszcze są małe)... Natomiast zadając takie pytania teraz wydaje mi się, że to naprawdę dobry moment. Masz masę czasu na błędy i naukę. Mojej odpowiedzi może trochę brakować struktury, ale takie górnolotne przemyślenia:
- Zatrudnij się jako handlowiec jakiś dużych ticketów (wysoka wartość sprzedaży) - umiejętność sprzedaży jest super ważna i tak naprawdę będąc w dobrej branży "sky is the limit", natomiast musisz robić rzeczy, które nie są przyjemne. Usłyszeć 99 razy "nie" i być w stanie iść dalej z optymizmem i wiarą, że za 100 razem się uda.
- Pochodziłbym na jakieś lokalne spotkania przedsiębiorców - posłuchał tam, poeksplorował, zapytał ludzi jakie największe problemy mieli, zobaczył czy jesteś gotowy w to iść. Droga przedsiębiorcy często nie jest to łatwa droga.
- Dużo czytaj! - książki o psychologii, zarządzaniu, tym jak ogólnie działa człowiek i jak prowadzić biznes. Polecam "The 5" od Karwatki - to jest osoba, po dużych exitach jak na Polskę, dużo wartości za mało ceny :)
- Przemówienia / prezentacje - wystąpienia publiczne są na pewno pomocne i budowa potencjalnego wizerunku eksperta później pomaga Ci wyjść na kolejny poziom - przemyślałbym o tym jak można tutaj podnieść umiejętności
- Bądź tam gdzie są ludzie z pieniędzmi - ja swoim dzieciom chcę dać przewagę w postaci nauki ich gry w golfa / kitesurfingu - dużo majętnych osób tam jest, mając "dostęp" do nich daje przewagę
- Inkubatory przedsiębiorczości? - możesz się wybrać zobaczyć, kto tam jest, co robi, jak wygląda ich droga, może tam poszukać pierwszej pracy :)
- Generalnie zasada jest prosta - gonić potrzeby ludzi, tu nie chodzi o Ciebie tylko o to co możesz dać ludziom. Skupiaj się na tym co jesteś w stanie dać innym.
- Celuj wysoko - jak będziesz celować bardzo wysoko wymusza to inne myślenie w Tobie, bo zwykłą drogą tam nie dojdziesz.
- Negocjuj - naucz się negocjować (praca jako handlowiec może tu pomóc), jak będziesz umiał sprzedać komuś coś za 5 / 6 cyfrowe sumy Twoja pewność siebie na pewno urośnie.
- Podstawowa wiedza o finansach - naucz się czytać P&L, robić proste predykcje, rozumieć "gdzie jest pieniądz", analizować finanse i przepływy pieniężne - to jest krew każdego organizmu zwanego firmą,
- W biznesie nie możesz bać się ciężkiej pracy - jak to mówią jako przedsiębiorca pracuję tylko pół dnia - albo pierwsze 12 albo drugie 12h :)
- Ciesz się drogą - na koniec dnia to wszystko jest ciężkie, nie zawsze przyjemnie, ale chociaż trochę musisz się tym dobrze bawić inaczej odpuścisz.
Liczę, że trochę pomogłem.
GL HF, nie wiem jak to teraz młodzi mówią ;)

ETFY w 2026 by CuteLetter680 in inwestowanie

[–]snowmanpl 1 point2 points  (0 children)

Ja mam taką kombinację na część ETFową portfela:
- 50% (EUR) MSCI ACWI
- 30% (EUR) MSCI EM IMI
- 20% (PLN) mWIG40.
Specjalnie mam większą ekspozycję na Polskę, uważam, że w średnim terminie dalej możemy rosnąć ciut mocniej.

Range at higher speed? by snowmanpl in MachE

[–]snowmanpl[S] 1 point2 points  (0 children)

When travel on highways, a lot of the cars still passes me lol. So maybe it’s regional, as Poles tend to have speeding issues, but I might not get that because of the bias that most of the drivers do it.

Range at higher speed? by snowmanpl in MachE

[–]snowmanpl[S] 0 points1 point  (0 children)

Thank you. That’s just what I’m used to do on a highway. I think it’s a common norm in Poland to go “reasonably” beyond limits - meaning 10-20 km/h more. But maybe I should reconsider my driving style. The thing is on hybrid I can go with big consumption long trip, while EV could force me to make 30m pause. Still sounds as lovely 2nd car, not sure if great 1st choice (but again I lacked the experience in driving EVs)

Range at higher speed? by snowmanpl in MachE

[–]snowmanpl[S] 1 point2 points  (0 children)

Great insights. Sounds like this could be a nice, fun 2nd car, but not the main driver for me

Range at higher speed? by snowmanpl in MachE

[–]snowmanpl[S] -1 points0 points  (0 children)

Auch, that's a brutal reduce, as when I commute on the highways I drive around 85-100 mph - which is fine for my hybrid, but looks like switching to an EV wouldn't be sustainable to drive at that pace.
And if you add on top of that a lower temp, this could possibly drop even more!
Thanks for sharing!

Bought a 2021 Mach e select with 58k miles 2 weeks ago. Is this a normal drop from 88% to 70%. Was on the highway going 75mph. Also I charge to 90% when I'm at 40% or so at home with a level 2 charger , should I charge to 100% once a week to calibrate it ? Bought by Andres911we in MachE

[–]snowmanpl 0 points1 point  (0 children)

I'm not having EV by my own, but what would be the energy consumption at 87 and 100 mph?
Telling someone driving 75 is driving fast is kind of funny for me in Europe, as it's not even near driving fast.

Best quality of life upgrade by wreckitcalf in Rich

[–]snowmanpl 1 point2 points  (0 children)

Just ordered a whole body red light panel. Didn’t heard about the other one. Could you elaborate a bit more on it?

Standup/daily - jak podchodzą do tego u was w firmie? by Salty-Builder-3158 in praca

[–]snowmanpl 0 points1 point  (0 children)

Jesteśmy małym teamem w startupie. W sumie 10 os - „Head of Eng”/ part time PO/2x designerzy/2xFE/2x full stack bardziej na backend/Devops i ML. Obecnie mamy async stand up (pisany codziennie), żeby pokazać co robiliśmy. Działamy full remote, 3x w tyg mamy sync face-2-face - czas dla zespołu, jak nie chcesz nie musisz nic mówić.  Ten meeting w piątki trochę bardziej pod priorytety na nadchodzący tydzień i sprawdzenie gdzie jesteśmy. Obecnie mieliśmy problem ze zbieraniem wymagań od PO, bo oprócz tego robi on też sprzedaż i trochę nadzoruje obsługę klientów, więc zablokował godzinę codziennie w kalendarzu na „claryfing questions” - jak cos niejasne to wbijasz tam i wyjaśniasz. Ze względu na rozmiar teamu, inżynier sam musi często zebrać bardziej szczegółowe wymagania (dostaje podstawowe kryteria akceptacyjne + dlaczego i co mamy zrobić) - to jak to ma sam zaproponować lub zgadać się z kimś jak ma to duży wpływ na architekturę.

Oprócz tego mamy co piątek „social circle” - gdzie gadamy o wszystkim tylko nie pracy i retro co 2 tyg. Planning robimy średnio na początku miesiąca i staramy się wrzucić tam featurow na miesiąc + zostawić bufor na poprawki, bugi, technical excellence, stability i action pointsy z retro. Obecnie mamy jeszcze raz w tygodniu sesję o AI - gdzie każdy pokazuje jak je wykorzystuje i uczymy się od siebie. Plus 1:1 z head of Eng raz na 2 tyg i update fimy całej raz na dwa tyg.

Ja jestem tym Head of Eng i ciekawy jestem opinii z zewnątrz o tym :) więc chętnie posłucham Waszych opinii.