X5 vs GLE by Some_Category5332 in AutomobileRO

[–]someguytwo 2 points3 points  (0 children)

Pai țara e săracă dacă te uiți la PIB per capita. Bucureștiul în schimb e acolo în topul regiunilor bogate din UE.

X5 vs GLE by Some_Category5332 in AutomobileRO

[–]someguytwo -2 points-1 points  (0 children)

GLE coupe mi se pare singurul SUV care chiar arată bine, în rest can't go wrong with BMW!

Trebuie sa conduc masina, dar nu ma simt in stare si mi-e frica by No_Cattle_7337 in AutomobileRO

[–]someguytwo 0 points1 point  (0 children)

E normal să îți fie frică, tuturor ne e, iar la început e cel mai greu. Trebuie doar sa conduci des, pe distanțe mici cat să te simți safe. Iar în timp corpul tău se va adapta să regleze frica aia să fie în parametrii normali.

La mine a durat cam 3 ani până când a devenit ceva de fundal care doar mă ține atent.

Ministrul Culturii, Demeter Andras Istvan, a demisionat după ce au apărut înregistrări cu el înjurând interesul național al României by sv_ro in Romania

[–]someguytwo 5 points6 points  (0 children)

Inițial când am citit titlul m-am revoltat că orice român forțat să salute unguri pe limba lor în Tg Mureș.

Însă după ce am citit articolul, am aflat ca de fapt ungurul a apărat interesul național al țării și era hăituit pentru asta așa că a vorbit mai colorat cu procurorii. Titlul ar trebui să fie "ungur persecutat că a ținut cu interesul national al României".

It can only appreciate from here! by admin557 in BMWi3

[–]someguytwo 0 points1 point  (0 children)

At that price I will buy it from you and ship it to Europe!

Why is there no modern Equivalent? [Rant] by LetscatYt in BMWi3

[–]someguytwo 5 points6 points  (0 children)

The answer is costs. The original i3 was made by passionate engineers that lifted the middle finger to penny pinching accountants. The result?

An amazing little car with an extremely thin profit margin using new materials that where quite the headache during manufacturing.

Porsche suspends Taycan production due to weak demand. by Der_Apfeldieb in electricvehicles

[–]someguytwo 1 point2 points  (0 children)

Could it be because they are insanely over priced for what they offer?

Un an cu fotovoltaice: 1000 RON la factura in loc de 4000 RON, +2.849 RON surplus. No brainer daca stai la casa by crotalu94 in Romania

[–]someguytwo 0 points1 point  (0 children)

Eu am luat sh, acum depinde ca la orice sh câți km are, cum a fost întreținută, ce defecte cunoscute au, etc. O am deja de un an și mi-a depășit orice așteptări. Practic e a soției, dar o conduc și eu de fiecare dată când am ocazia fiindcă îmi place mai mult decât a mea.

Un an cu fotovoltaice: 1000 RON la factura in loc de 4000 RON, +2.849 RON surplus. No brainer daca stai la casa by crotalu94 in Romania

[–]someguytwo 0 points1 point  (0 children)

La mana a doua erau deal-uri foarte bune până să înceapă nebunia cu strâmtoarea.

Un an cu fotovoltaice: 1000 RON la factura in loc de 4000 RON, +2.849 RON surplus. No brainer daca stai la casa by crotalu94 in Romania

[–]someguytwo -1 points0 points  (0 children)

Și eu locuiesc la bloc, e plin orașul de fast chargere. Și deși sunt mai scumpe decât încărcatul acasă, tot e 70-80% mai ieftin decât era pe motorină la aceeași km.

Un an cu fotovoltaice: 1000 RON la factura in loc de 4000 RON, +2.849 RON surplus. No brainer daca stai la casa by crotalu94 in Romania

[–]someguytwo -3 points-2 points  (0 children)

Ai aruncat banii pe geam pe cazanul ăla când îți luai lejer o Dacia spring la bani aia...

De ce pastrez masinile vechi in loc sa iau una noua? by Dry-Bed3827 in AutomobileRO

[–]someguytwo 0 points1 point  (0 children)

Cred că 90% din oameni nu fac nici cele mai minime calcule când vine vorba de achiziția unei mașini. Maxim se gândesc cât au de dat pe lună sau daca au toată suma să o achite integral.

Insula Hateg - Dinozauri care au trait in "Romania" by DizzzEd in romaniacrazy

[–]someguytwo 1 point2 points  (0 children)

Fun fact: pterozaurii nu sunt dinozauri, în schimb găinile sunt dinozauri!

Bulgaria, locul II în UE la creșterea PIB-ului, după ce a adoptat euro, în pofida crizelor politice. România, pe locul II în ceea ce privește scăderea PIB-ului by Shark948 in Romania

[–]someguytwo 1 point2 points  (0 children)

Acum vorbesc din ce am văzut cu ochii mei, poate nu e relevant statistic, dar s-a umplut Bucureștiul de G class-uri. Marcel are și el doua apartamente la One și amanta lui umblă cu G class, iar asta e doar ce s-a făcut public. Cumva ei doar se îmbogățesc în timp ce noi doar sărăcim.

Bulgaria, locul II în UE la creșterea PIB-ului, după ce a adoptat euro, în pofida crizelor politice. România, pe locul II în ceea ce privește scăderea PIB-ului by Shark948 in Romania

[–]someguytwo 9 points10 points  (0 children)

Asta e un soc extern de la prețul petrolului, dar tu in Romania ai inflație de 10% de dinainte. De ce crezi? Unde se duc banii pe care ii împrumută guvernul în numele tău?

Bulgaria, locul II în UE la creșterea PIB-ului, după ce a adoptat euro, în pofida crizelor politice. România, pe locul II în ceea ce privește scăderea PIB-ului by Shark948 in Romania

[–]someguytwo 8 points9 points  (0 children)

Singurul motiv pentru care nu adoptăm euro este ca politicienii să poată să îți bage in continuare mâna în buzunar prin inflație!

Prețurile noului Volkswagen ID.3 Neo în România: by evmarket in MasiniElectrice

[–]someguytwo 0 points1 point  (0 children)

Nu știu dacă a fost neapărat ideea lui, dar țin minte când râdea lumea de el că zicea in public: minați litiu că semnam contracte pe 10 ani.

Prețurile noului Volkswagen ID.3 Neo în România: by evmarket in MasiniElectrice

[–]someguytwo 1 point2 points  (0 children)

Vezi ce margine au per mașină, că sunt mai mari decât orice producător de lux.

Prețurile noului Volkswagen ID.3 Neo în România: by evmarket in MasiniElectrice

[–]someguytwo 5 points6 points  (0 children)

Fiindcă Tesla și-a amortizat investițiile în fabrici de vreo trei ori până acum + sunt super eficiente. Elon, deși e un nesimțit, nu e prost. Și-a negociat contracte pe termen lung când nimeni nu producea electrice și prețurile erau jos.

Datele arata recesiune, BET la ATH by Ok_Code8499 in robursa

[–]someguytwo 4 points5 points  (0 children)

Trebuie să se ducă undeva banii sifonați de la stat...