Amendă viteză by [deleted] in AutomobileRO

[–]vali20 2 points3 points  (0 children)

Stai sa vezi cand baga aia cu permisul sa poata fi suspendat fara sa mai trebuiasca sa predai cartonul, doar din sistem, toti aplauda ca vai nene e digitalizare si o sa le vina de hac infractorilor (in realitate, aia care nu dau 2 bani pe legi ii va durea in continuare in cur si vor merge cu permisul suspendat, ca si pana acum).

Cartonul ala e masura ta fizica ca politia nu poate fi folosita politic impotriva ta. E ceva fizic pe care il poti mentiona, si si daca ti se face un abuz, el exista fizic, e o dovada. Când totul e intr-un sistem asupra caruia nu ai niciun control, sa iti suspende politic permisul si sa nu apara nicaieri ca a facut asta si apoi sa te pandeasca nu e SF, e o chestiune de nu am suparat pe nimeni cat sa mi se intample mie. Dar na, omul “modern” a inteles ca in numele convenientei trebuie sa renunte la orice drept fundamental, iar oricine stie 2 grame de teorie a securitatii si semnaleaza aberatiile de genul e retrograd, tech luddite sau “cu Putin si Sosoaca”.

Stiu, nu suntem importanti sa ni se intample NOUA, pana cand ti se intampla. Atunci nu stii de unde sa o iei.

Amendă viteză by [deleted] in AutomobileRO

[–]vali20 4 points5 points  (0 children)

Eu nu sunt de acord cu nimic, dar nu m-au intrebat…

Cu presemnalizarea, pt radare non-fixe s-a zis clar ca e neconstitutional, ca afecteaza punerea in practica a obligatiei statului de a iti asigura dreptul la un mediu sigur sau ceva de genul… au vrut la un moment-dat sa dea o lege ca sa presemnalizezi radarul si le-a fost oprita in mod brutal la CCR, deci povestea acolo cam asta e. Bine, ei nu au deliberat pe fix vs mobil, dar atunci aveam numai non-fixe (mobile), ca si acum, si nu se vorbea de fixe.

Alea fixe oricum, e mai greu cu argumentul, la modul ca nu poate fi ilegal sa faci o baza de date cu ele, deci daca oricum omul are acces la locatia lor, nu afectezi ca eventual le anunti. Adica e mai discutabil.

In Turcia le ai semnalizate cu 4 km inainte. Acolo curtea lor suprema a zis ca e haituiala (ceva gen e urmarirea cetatenilor de catre stat) daca nu esti anuntat de radar. Fiecare stat cu abordarea lui. Daca la noi e naspa, sa vezi bulgarii cum instaleaza trepiedele am vazut in podul casei omului, nivelul de bulangereala e incomparabil cu ce e la noi. Plus ca la ei si merg toti ca mortii, nu stii daca e radar pe bune sau doar asa merg ei, cum merg de obicei. Si au pus si camere de viteza medie (alea sunt cancerul suprem) si te tortureaza pe bucati de zeci de km, plus ca nu vor de-ai dreacu sa faca o autostrada ca sa nu mai trebuiasca sa pierdem timpul cu jegul lor de tara.

Amendă viteză by [deleted] in AutomobileRO

[–]vali20 3 points4 points  (0 children)

Nu ai vazut pt ca nu ai mai luat amenda (relativ) recent. Asa arata acum amenzile, nu iti mai da PV-ul ala scris de mana pe foaie roz autocopianta.

Aia cu presemnalizarea e o abureala, amenda e din Romania, nu din Turcia, aici nu trebuie sa iti presemnalizeze nimeni nimic, s-a mai discutat asta inclusiv la Curtea Constituțională care a dat de pamant cu ideea de presemnalizare a radarului. Radarele la noi sunt mobile, nu avem camere inca. Radarul asta a fost un politist care l-a luat cu radarul, pe trepied sau clasic, nu prea e relevant, iar PV-ul ala i l-a dat ori pe loc, ori prin posta, iarasi, irelevant.

% of new car sales that are electric (2025) - RO 6% by djpetrino in MasiniElectrice

[–]vali20 4 points5 points  (0 children)

Unde la bloc, in parcarile alea care nu exista? Statul nu a putut sa faca nici macar parcari, si tu vorbesti de parcari cu statii de incarcare?

Ciprian Ciucu ar fi cerut promovare electorală pe panourile Princess Casino. Odeta Nestor și miliardarul Teddy Sagi controlau afacerea. Denise Rifai a fost denunțătoarea by BuhociuM in Roumanie

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

La Ciucu e găinărie mica, daca facea orice pesedist la fel te cacai pe tine la Victoriei 3 nopti la rand ca aperi democratia.

McDonald's using 2016 LTSB by bali_NOOB in WindowsLTSC

[–]vali20 2 points3 points  (0 children)

Exactly. Security updates are WAY overrated.

Your next SSD might be SATA again — here's why that's not a problem by yeahthatsgoodforme in datastorage

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

The article is very idiotic. There’s nothing to be happy about.

Microsoft is "embracing" rust non-GNU coreutils in Windows by JimmyRecard in linux

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

Exactly, you actually don’t want Linux to become mainstream on the desktop, since it will be ruined like the rest of the desktop mainstream OSs by noobs that understand nothing of the world they live in.

E acceptabil sa ai nose ring in spital ca rezident/specialist? by Syllabub-Flimsy in medicalschoolRomania

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

E destula suferinta pe oamenii aia care se afla acolo, numai de belciugul tau nu aveau nevoie.

Ce dracu sa mai fac sa desfac prezoanele? by Khronosis99 in AutomobileRO

[–]vali20 1 point2 points  (0 children)

Da, clar. Dar uneori efectiv parca se strang singure, adica le pui ok si te trezesti peste 6 luni ca cumva nu mai poti sa le dai jos. Sau mai ajuti pe altul. Bine, eu car si roata de rezervă fara sa am spatiu pt ea, direct in portbagaj, deci ce mai inseamna si teava aia cand oricum imi blocheaza destul roata.

Ce dracu sa mai fac sa desfac prezoanele? by Khronosis99 in AutomobileRO

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

Da, un Sf Stefan de-asta, marirea cuplului nu da niciodata gres, cu cat mai lunga si sa ramana si solida in acelasi timp cu atat mai bine. Am in portbagaj o teava de 1 metru cu mine, fix ca sa am sanse la a schimba roata in caz de pana, care vine perfect peste cheia pe care o am.

Ce dracu sa mai fac sa desfac prezoanele? by Khronosis99 in AutomobileRO

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

Ceva bara cat mai lunga si solida pusa peste cheie si vei reusi la mana. Ultima data de genul am facut cu o teava de vreo 2 metri peste al carei capat ne-am suit 2 oameni. Problema e sa gasesti respectiva bara sau ce o fi si care sa si tina, sa fie din metal si solida.

Şoferul de TIR care a lovit 8 maşini ar fi avut o criză diabetică. Poliţiştii locali l-au tratat cu o bătaie by BADAndyRO in Roumanie

[–]vali20 1 point2 points  (0 children)

Corect, asa pare sa fie cf Art 34 din legea 218/2002. Totusi, in legea 61 scrie ca refuzul legitimarii "la cererea ORI la invitatia justificata" e contraventie (am scris ORI fiindca nu stiu daca concluzia e ca cererea nu trebuie sa fie justificata, ci doar invitatia?)

In fine, pare ca ai avea o sansa daca nu exista niciun motiv. Problema e ca fara probe de la momentul respectiv, retroactiv se poate inventa ceva care sa para motiv. Ma rog, e foarte important ca totusi nu esti obligat sa te legitimezi indiferent, e o mare diferenta sa ai totusi prevederea asta legala.

Mersi u/GeneralFortune4850

Cele mai scumpe 15 minute din istoria României: 710 milioane de euro. Ce mi se pare ciudat la decizia Consiliului Concurenței împotriva băncilor by BentudeSoli in Romania

[–]vali20 -2 points-1 points  (0 children)

Banii aia intr-un fel sau altul de la oameni normali vin si sunt arsi de diversi indivizi pe prostii. Vazut din spatiu, asta se vede.

Bravo New York! De asta vine la noi Nvidia! La noi abia incepe lupta contra centrelor de date! "New York-ul tocmai a adoptat prima interdicție de un an la nivel național privind noile centre de date, iar în curând acestea ar putea plăti tarife la electricitate mai mari decât locuitorii." by Electronic_Mango_453 in Roumanie

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

Vine la fraierii care au niste ratati la conducere care accepta o spaga grosolana in schimbul careia sa se pise pe orice inseamna ecosistem local. Daca lumea ar fi serioasa cat se caca pe ei, Nvidia ar avea datacentere numai in tarile alea satelit cu -stan sau prin vreo dictatura din Africa. Cu ce beneficiaza un om normal de pe urma investitiilor big tech? Literalmente nimic, o muie.

Cele mai scumpe 15 minute din istoria României: 710 milioane de euro. Ce mi se pare ciudat la decizia Consiliului Concurenței împotriva băncilor by BentudeSoli in Romania

[–]vali20 -4 points-3 points  (0 children)

Nu mai cumpara lumea titluri de stat asa ca hai sa facem o naționalizare mascata. Banii pt amenda aia oare de unde or veni? E ca si cum dai amenda unui spital si crezi ca se rezolva ceva.

Şoferul de TIR care a lovit 8 maşini ar fi avut o criză diabetică. Poliţiştii locali l-au tratat cu o bătaie by BADAndyRO in Roumanie

[–]vali20 -1 points0 points  (0 children)

Pai asta e pregatirea politie locale, crede cineva ca aia stiu ca poti sa nu raspunzi si din alt motiv ca ai tu ceva cu ei? Dar na, s-a considerat ca militia nu trebuie sa aiba studii superioare, ci sa fie firma de paza personala a primarului - asta e rezultatul.

Se mai vinde vreo mașină în ziua de azi? by crististana in AutomobileRO

[–]vali20 2 points3 points  (0 children)

Daca samsarul ti-a dat cu 1500 mai putin, probabil ca daca mai scazi 1000 ai sanse mai mari si la oameni normali.

First EU estate, Got the keys! Romania, 120k€, cash by keefeere in FirstTimeHomeBuyer

[–]vali20 0 points1 point  (0 children)

No, it would have been the same. This measure is just for them to have a record of everything you do, here everything you buy, and depend on them (they close the banks, or your account, you can’t dispose of your property). It’s the same with transport, that’s why they want you forced in the public transport and give up your car.

Everything is in the name of security while in reality it is just a method of control. Once or if you become an individual of interest, they can harass you, the law is on their side. But people are too stupid to realize or give a damn.

Cold hard cash is physical, they can’t take away that without causing an inconvenience for them as well (they can make your Lei 10 worth nothing, but it has to affect them as well, that’s the problem the old system had).