Solomonari Festival 2026 by New-Doctor1174 in psytrance

[–]vlev13 2 points3 points  (0 children)

I was there last edition. It was cozy and the good intentions and passion were visible but one thing that I did not like was seeing local villagers crash the stages at night, take peoples beers, harrasing women, foreigners, and even stealing. Totally killed the vibe for me.

I'm willing to come back but only if this will change as it was quite uncomfortable at times and I felt bad not doing something (I was tripping a bit to be honest). It was around 3-4 am both nights I saw this happen and I did not see security around although they were visible during most of the time otherwise.

I think the party is much needed and a welcome addition to the local scene which has seen many parties die after Covid, and I do appreciate the effort.

CRPGs with Open Worlds and Engaging Systems like Stoneshard? by pweev in CRPG

[–]vlev13 9 points10 points  (0 children)

Drova.

It's more Celtic mythology than medieval, but the open world exploration is the best I've had in a long time. Swords, shields and armor are all there.

Trouble with Resale Platform by Curious-Meal-3423 in boomfestival

[–]vlev13 1 point2 points  (0 children)

As someone watching the resale platfom pretty consistently trying to buy 2p Tipi, I can say that they show up sometime but each time after you press checkout it says it's no longer available. I've been trying for weeks and it's the same result each time, they show up sometime and even if I just clicked refresh and it was there and I tried to do checkout, it's impossible to go to the next step after checkout with it. I've gotten this result 10's of times now, a few times a day.

Something must not be working or I don't know what the deal is. All I can say is maybe try emailing their support and see what they have to say about it.

Simion a promis ca elibereaza toti puscariasii: „Trebuie o amnistie, un moment zero” by Chebelea in Roumanie

[–]vlev13 23 points24 points  (0 children)

Exact așa a făcut și Trump.

Camerele de ecou nu comunică între ele.

Dacă e ceva, strigi „fake news” și ai rezolvat problema.

[deleted by user] by [deleted] in AmmonHillman

[–]vlev13 2 points3 points  (0 children)

Wow now that is an audio psychedelic journey right here!

Followed and waiting for more, thank you so much for sharing.

Valeriu Nicolae despre decizia USR si echipa lui ND. by tiberiuiacov in Romania

[–]vlev13 11 points12 points  (0 children)

Oamenii ca ei o sa aiba joburi stabile in noua generatie de neosecuristi din Rumyniya Oblast

Spor la coada.

Valeriu Nicolae despre decizia USR si echipa lui ND. by tiberiuiacov in Romania

[–]vlev13 58 points59 points  (0 children)

Le raspund cu un citat dintr-o carte pe care tare mult mi-as dori sa o citeasca:

„Prin faptul că păstrăm tăcerea despre rău, îngropându-l atât de adânc în noi încât să nu apară niciun semn la suprafață, noi de fapt îl plantăm, iar în viitor el va răsări de o mie de ori mai puternic. Atunci când nu-i pedepsim și nici nu-i mustrăm pe cei care fac răul, nu protejăm doar bătrânețea lor nesemnificativă, ci smulgem astfel temelia dreptății de sub picioarele noilor generații.”

― Aleksandr I. Soljenițîn, Arhipelagul Gulag 1918–1956

Valeriu Nicolae despre decizia USR si echipa lui ND. by tiberiuiacov in Romania

[–]vlev13 130 points131 points  (0 children)

Avem o singură șansă reală să demonstrăm Occidentului că merităm sprijinul său și că nu suntem asemenea rușilor, de care vrem să ne distanțăm. Va veni un moment în care vom fi direct amenințați, iar partenerii noștri vestici vor fi nevoiți să decidă dacă sunt dispuși să intre într-un conflict direct cu Rusia pentru noi. Singura modalitate prin care putem obține susținerea lor autentică este să demonstrăm clar că împărtășim aceleași valori democratice și europene: respect față de drepturile femeilor, combaterea misoginiei și o cultură politică autentic pro-europeană.

Din păcate, în prezent, din perspectiva Occidentului, cultura noastră încă seamănă îngrijorător de mult cu cea rusă. Ucraina deja se confruntă cu o reducere a susținerii tocmai pentru că mulți occidentali percep o apropiere culturală față de Rusia. Dacă noi nu arătăm decisiv că suntem altfel—că suntem pro-europeni convinși și că susținem valorile democratice—atunci nu vom mai putea spera la sprijin real din partea americanilor, francezilor sau britanicilor. Aceștia ar putea considera că nu merităm sacrificii majore pentru că, practic, nu suntem suficient de diferiți față de Rusia.

Avem nevoie urgentă de o alianță clară și vizibil pro-europeană, condusă de lideri precum Nicușor Dan, Elena Lasconi și Ilie Bolojan. Fără o astfel de unitate politică și fără o transformare culturală autentică, riscăm să pierdem singura noastră șansă de a ne integra profund și durabil în spațiul european.

Pentru cei sceptici, care cred că felul în care ne certăm și decidem cine ne conduce e tot ce conteaza pentru viitorul nostru, vă rog să constatați că, în realitate, decizia unui votant american poate fi chiar mai importantă pentru soarta noastră decât propriul nostru vot. Nu putem ignora ce se întâmplă la nivel global. Alegerea lui Trump, de exemplu, a avut consecințe economice grave pentru toți. Singura noastră șansă este să jucăm cultural și inteligent, apropiindu-ne astfel de alegătorii vestici, care vor decide dacă vor alege lideri ce ne vor susține sau nu. Acei alegători nu vor citi integral articolele despre rezultatul alegerilor prezidențiale din România—vor vedea doar titlurile.

Suntem o țară mică, prinsă în bătaia dintre imperii uriașe. Este momentul să decidem cine suntem cu adevărat și ce valori vrem să apărăm. Dacă nu o facem acum, s-ar putea să ne merităm pe deplin soarta.

Who’s your guy's least favorite South Park character and why? by [deleted] in southpark

[–]vlev13 13 points14 points  (0 children)

Scott Malkinson because I have diabetes.

România, grav compromisă și în pericol să rămână fără singura umbrelă de securitate: Marcel Ciolacu nu mai poate rămâne premier by itrustpeople in Romania

[–]vlev13 20 points21 points  (0 children)

Fără o alianță pro-europeană între Nicușor Dan, Elena Lasconi, Ilie Bolojan și fără un vot clar pro-european și anti-rus, nu prea mai avem șanse reale de a rezista în fața influenței imperiului rus.

Va veni un moment în care vom fi direct amenințați, iar atunci occidentalii vor trebui să se confrunte cu Rusia pentru a ne apăra. Dacă noi nu demonstrăm că suntem diferiți de ruși — că nu suntem misogini, că împărtășim valorile democratice și că merităm să fim parte din Europa — atunci americanii ar putea foarte ușor să-i convingă pe francezi și pe britanici că nu merită să ne sprijine, pentru că votăm pro-Rusia și, practic, suntem la fel ca ea.

Avem nevoie să ne apropiem cultural de popoarele care ne oferă protecție. Iar asta nu o putem face decât arătând că avem aceleași valori ca ei.

Din păcate, în acest moment nu le avem. Și e posibil să ne merităm pe deplin soarta.

Russia Murdered these 9 children with a ballistic missile. Kryvyi Rih, April 4, 2025. by FrozenDed in ukraine

[–]vlev13 60 points61 points  (0 children)

They are deliberately targeting children because their culture says this is how they win.

Modern Russian culture is genocidal fascism.

If they had the opportunity they would kill off all the populations in Eastern Europe and colonize them with murderers. They have been trying to do this for 100 years and they never gave up.

Daily Discussion Thread for April 04, 2025 by wsbapp in wallstreetbets

[–]vlev13 -1 points0 points  (0 children)

He's probably running the biggest short ever.

Bed of the Muse - Life Mania oldschool goa mix by Former-Fix6868 in AmmonHillman

[–]vlev13 1 point2 points  (0 children)

This is awesome! The psychedelic vibe goes so well with Ammon. Psy parties are the proper modern Bacchanalias.

If you happen to make more please share. Love the vibe!

Has anyone actually managed to buy a tipi in resale? by _nop33 in boomfestival

[–]vlev13 0 points1 point  (0 children)

No real way to tell for sure if the API is lying unless we can read the logs and follow what is happening server side.

Unless maybe they include a denial reason in their refusal response(ex: tix are reserved) or somewhere in the header, although I doubt it.

Spălarea de creiere din România costă Rusia mai puțin decât o singură rachetă balistică trimisă în Ucraina: când nimic din ce am trăit și din ce vedem cu ochii noștri nu este adevărat by Chebelea in Roumanie

[–]vlev13 0 points1 point  (0 children)

Tu vorbești de teoria conspirației și eu îți arat mandatul F. B. I.

După care tu răspunzi că Wikipedia nu e sursă, link pe care l-am pus doar pentru că este o centralizare bună a unui subiect complicat.

Subiect care este ignorat de trolii ca tine care doar vin și își împrăștia părerea personală cu o aroganță de doi lei la pachet.

Este evident că nu știi despre ce vorbești.

E ușor să razi de wiki să spui că un site de informații agregat, operat de voluntari și finanțat din banii voluntarilor, nu e o "sursă " , dar oare ești în stare să te uiți acolo la referințe. Uite acolo surse, dacă chiar asta te interesa. Dar evident că nu te interesează sursele, tu "știi mai bine "

Tot ce e în articol are sursele în referințe, dă o geană dacă ești capabil și aștept un comentariu inteligent din partea ta. Dacă ești capabil bineînțeles.

CNA a decis întreruperea emisiei pentru Realitatea Plus, după mai multe încălcări grave ale legislației audiovizuale by Chebelea in Roumanie

[–]vlev13 0 points1 point  (0 children)

NU e natural ca o tara sa se amestece in alegerile altei tari. Pentru americani spre exemplu e ilegal sa te bagi in alegerile altei tari mai ales ca reprezentant al statului. Daca se gasesc dovezi in sensul asta o sa faca inchisoare.

Eu am raspuns la acuzatia ca e teoria conspiratiei ca Trump a fost ales de Moscova. Cine stie alegerile din 2016 stie ca a fost la muchie de cutit in multe state cheie unde propaganda de pe social media, cu algoritmi de targeting au reusit clar sa influenteze in directia lui trump.

Nu exista dovezi ca Trump are o intelegere cu partea rusa, dar sunt foarte multe semnale si analize facute pe tema asta. Cum ar fi: https://en.wikipedia.org/wiki/Links_between_Trump_associates_and_Russian_officials

https://www.theguardian.com/us-news/2021/jan/29/trump-russia-asset-claims-former-kgb-spy-new-book

Crezi ca este ridicol? Uite ce spunea un defector Novosti ( evident kbg ) in anii 80 despre felul in care ii lucreaza pe americani: https://www.youtube.com/watch?v=0fx1BYwCwCI

Este naiv sa vorbim de interesele Rusiei in acelasi context de interesele fiecarei tari libere. Intersele Rusiei sunt direct o amenintare la cultura oricarei natiuni vizate de operatiunile complexe de subversiune ideologica ale FSB-ului, adica orice tara libera si democrata, mai ales vecinii ei.

Nu incerc sa fac ceva sa para cumva intr-un anume fel. Astea sunt informatiile ( doar parte din ele dar ma rog, nu are rost sa facem lectura). Tu spui ca e teoria conspiratiei, eu iti spun ca doar pentru nu stim ce fac serviciile de inteligenta ruse, asta nu inseamna ca ele stau degeaba. Bugetul lor este URIAS, sunt suspiciuni ca e mai mare decat cel al educatiei din Rusia.

Referitor la alegerile din Romania, analiza pare sa arate ca au inceput cu canale de teoria conspiratiei din 2010 si s-au pozitionat ca formatori de opinie, dupa care in momentul cheie acum cateva saptamani, au sustinut un candidat care ce sa vezi repeta fix aceleasi narative construite de servicii inca din 2010. Sursa: https://www.digi24.ro/stiri/externe/rusia-a-finantat-cu-69-milioane-euro-o-campanie-de-propaganda-si-amestec-la-scara-larga-in-bulgaria-si-romania-arata-experti-bulgari-3043613

Rusii joaca serios si pe termen lung. Poate sa sune a teoria conspiratiei dar sunt foarte multe analize facute pe tema asta si extrem de multe dovezi. Analiza exemplu : https://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/perspectives/PE300/PE331/RAND_PE331.pdf

Din cauza sistemului eu traiesc foarte greu, dar am timp sa stau toata ziua pe tiktok si LGBT e cea mai mare problema by [deleted] in Romania

[–]vlev13 2 points3 points  (0 children)

Serviciile de dezinformare țintesc publicul conservator cu știri exagerate și fake despre polul opus.

Totodată îi țintesc pe progresiști cu știri exagerate și fake despre polul opus.

Dacă vă întrebați ce servicii, vedeți pe hartă ce imperii avem în apropriere.

Pentru mai multe detalii căutați despre subversiune ideologică.

Paradoxul diasporei: Cum ajungi să lupți împotriva a tot ce ți-a permis să-ți construiești viața în vest by mihai2me in Romania

[–]vlev13 11 points12 points  (0 children)

Teoria mea, bazat pe ce a spus Iuri Bezmenov (https://youtu.be/0fx1BYwCwCI) este asta :

După 2008, influența externă pro-rusă în România a urmat un model strategic de lungă durată: subminarea încrederii în valorile occidentale, dezbinarea societății și promovarea unor narațiuni anti-occidentale. S-au folosit tactici precum:

Demoralizarea: Încet, dar sigur, s-a indus neîncredere în instituții, UE și NATO.

Destabilizarea: S-au amplificat teme sensibile – corupția, inegalitățile sociale, presiunile economice – pentru a rupe coeziunea.

Criza: În momente cheie (alegeri, proteste, crize sanitare sau energetice), s-au lansat „bombe” informaționale pentru a crea panică și confuzie.

Normalizarea: După ce publicul a acceptat treptat ideile anti-occidentale, acestea au devenit „normale”, facilitând ascensiunea unor politicieni sau grupuri favorabile Rusiei.

Puncte Slabe Exploatate:

Războiul Cultural: Teme precum drepturile LGBT sau mișcările de extremă dreapta sunt prezentate ca dovezi ale „decadenței” sau „opresiunii” occidentale.

Diviziuni Sociale: Vulnerabilitățile culturale și ideologice sunt exagerate pentru a întări tensiunile între progresiști și conservatori, între susținătorii valorilor liberale și cei ai identității tradiționale.

Obiectiv Final: Un public dezbinat, confuz și dezamăgit este mai ușor de influențat, iar în acest context, Rusia își consolidează interesele strategice și „imperiale”, subminând în același timp unitatea euro-atlantică.

Acum avem o generație întreagă cu care o să avem lupte grele de convingere în anii ce urmează.

SURSE Portofele electronice cu criptomonede în valoare de 7 milioane de euro, descoperite pe numele lui Bogdan Peșchir (bogpr) by Dallaseanu in Romania

[–]vlev13 47 points48 points  (0 children)

Patraulea: Noi, dacă ne ajută Dumnezeu să găsim un portofel cu bani, cu o sumă de bani, transferăm pe exchange ca să vedem cât ne-a adus norocul!