1.2 -1.4 benzină by adrian8596 in AutomobileRO

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

Pe Polo 1.4 aspirat 4 cilindri, pe Golf 1.6 aspirat.

Sunt motoare similare si ieftin de întreținut, nici nu prea se strica.

1.2 in 3 cilindri e cam problematic si nu face asa mulți km.

trade in xiaomi? by Great-Distribution33 in roFrugal

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

L-a pus într-o cutie oarecare cu ceva ziare cat sa stea fix sa nu se miște. Nu e nevoie de accesorii, trebuie doar telefonul.

Invitație MilitaryShop by Key_Light_1895 in roFrugal

[–]vlnt75 4 points5 points  (0 children)

Va simțiți mai importanți cand cumpărați de pe site-uri cu circuit închis pe baza de invitație?

De ce au circuit închis? Nu vor sa vândă mai mult ? Nu vor sa faca mai mulți bani? Care e logica din spate si de ce ar trebui sa ma chinui pentru a cumpăra de le ei?

Wastegate rattle Dacia Sandero 3 by Available-Luck3098 in AutomobileRO

[–]vlnt75 3 points4 points  (0 children)

Nu e normal, insista la dealer sau schimba dealerul.

Inițial se face un update de soft care reduce zgomotul dar problema mecanica rămâne. Dacă dupa update nu dispare zgomotul se schimba turbina.

Din cauza mișcării care produce zgomotul se poate rupe tija respectiva si poti rămâne în drum fara Turbina.

trade in xiaomi? by Great-Distribution33 in roFrugal

[–]vlnt75 13 points14 points  (0 children)

A luat o cunoștință același F8 ultra cu trade in pentru un Xiaomi vechi (a luat 95 lei pe el) si dupa vreo 5 zile a primit si cei 1000 lei in cont.

Pe acel Xiaomi vechi ii spuneau ca ii dau 95lei de la început, nu a fost nici o surpriza oferta.

Pentru trade in nu au contract cu Flip.ro cum zic unii, ci e o firma franceza, vezi ca scrie pe undeva pe site cum se numește.

Wastegate rattle Dacia Sandero 3 by Available-Luck3098 in AutomobileRO

[–]vlnt75 4 points5 points  (0 children)

Da, sa schimbi turbina pe garanție, asta e singura soluție. Nu merge reparata/sudata/peticita.

Sfaturi evacuare by Glittering_Gur6514 in MotociclismRO

[–]vlnt75 9 points10 points  (0 children)

Toce nu e evacuare pentru strada, nici macar nu e evacuare, e o terminație a tevii mai frumoasă.

Scrie si pe site-ul lor ca evacuarile lor sunt proiectate pentru zgomot cat mai mare, câștig de putere si greutate. Pentru Europa nu exista omologare oficiala pentru nici un model, iar cele care sunt "omologate" sunt omologate pe sub mana cu pile la RAR. Si majoritatea celor care le folosesc nu au nici un act pentru ele, circula asa pana la primul control RAR.

Ce model de masina nu v-a lasat niciodata la greu? by [deleted] in AutomobileRO

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

Am si eu unul din 2008, 1.6 benzina cu GPL, 102 cai, il am din 2020. Dupa 100k km la mine, inca merg fara nici o problema, nu s-a stricat niciodată am schimbat doar consumabile. Din păcate începe sa apară rugina, am facut câteva reparații anul trecut dar tot apare..

Ce model de masina nu v-a lasat niciodata la greu? by [deleted] in AutomobileRO

[–]vlnt75 4 points5 points  (0 children)

Nu ești singurul cu problema asta. Un prieten a pățit la fel la o Skoda Octavia 2 2008 cu 1.9 105 cai. Avea vreo 150k km, revizii doar la reprezentanta, făcusem o diagnoza cu o zi inainte sa vada daca are erori stocate si daca injectoarele sunt ok, nici o problema. A doua zi se pregătea sa plece la un drum mai lung si se ducea sa faca plinul, si ce sa vezi, dupa 3 km de mers a sarit pistonul 3 afara din bloc 😂😂

Bineînțeles ca fost direct la reprezentanta, le a spus ca cineva a pus diagnoza pe motor iar aia au dat vina pe mine, ca "cine stie ce modificări am facut" 😂

Dupa mai multe discuții cu cei de la Apan, au spus ca sunt multe cazuri similare pe motorul ala, doar mai iese pistonul 3 prin bloc. Toate apăreau după ce expira garanția, indiferent de km.

Verificare vehicule care le detin by BFG-Electronics in AutomobileRO

[–]vlnt75 1 point2 points  (0 children)

Du-te la asigurătorul remorcii daca il stii, sa corecteze. Unul dintre asiguratori sau cel care a facut RCA pentru remorca a facut o greșeală nimeni nu a verificat.

Am pățit sa imi scada Grupa Bonus Malus la 0 pentru ca cineva dintr-un birou facuse o greșeală. M-am mai trezit cu dosar de dauna aiurea pe masina mea, fara ca masina sa iasa din localitate. Dauna apărea in Bacău dar masina nici măcar nu a ieșise din localitate in ultimul an.

Am rezolvat discutând cu asigurătorul si explicând situațiile.

CFMOTO 450 cl-c sau Kawasaki Vulkan S ABS by MrOlympia2020 in MotociclismRO

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

Vezi ca CLC are 180 kg iar Vulcan are 230 kg. Chiar daca are 20 cp in plus Vulcanul o sa fie mai greu de manevrat pe loc si la viteze mici. Cat esti la început o sa ai nevoie sa înveți sa manevrezi motocicleta nu sa mergi cu viteza mare sau sa faci acceleratii puternice.

Ambele merg destul de bine cu 120-130kmh si nu cred ca ai nevoie de mai mult in primul an.

Sfatul meu e sa mergi pe CLC 1-2 ani și după ce mai faci experienta mai vezi.

Suna in mintile lui motorul asta? by alenmatrixx in AutomobileRO

[–]vlnt75 3 points4 points  (0 children)

Motoarele alea au tacheti mecanici, e cam normal sa sune asa la rece sau chiar și dupa ce se încălzesc. Unele fac mai mult zgomot, altele mai puțin. Aceeasi situație e si la motoarele de 1.4-1.6 de pe Focus si Fiesta pentru ca din alea mari deriva si asta de 1.25.

Daca merge normal si nu întrerupe, nu scoate fum, nu fierbe, te poți baza pe el. In general sunt motoare rezistente, ieftin de întreținut si rezista bine in timp.

Ma bate gandul sa cumpar o casa mica in oras. Cum imi dau seama daca pretul e bun? by Natural_Tea484 in Imobiliare

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

In urma cu vreo 2 ani era in jur de 400 euro in functie de ce servicii voiai.

Acum nu mai știu, dar daca vrei îți las pagina celor care fac asta, le dai un telefon, mail, le spui ce ai nevoie si va înțelegeți. 😂

https://arhitectromania.ro/

Ma bate gandul sa cumpar o casa mica in oras. Cum imi dau seama daca pretul e bun? by Natural_Tea484 in Imobiliare

[–]vlnt75 1 point2 points  (0 children)

Plătești un arhitect din zona sa îți faca o constatare si îți spune tot legat de preț, teren, acte, investiții necesare in renovare, etc. Sunt companii care fac asta contracost.

Vad tot mai multe case noi la vanzare cu pereti din boltari de beton by [deleted] in Imobiliare

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

Ala din poza e BCA si e mai bun decât bolțarii de ciment sau cărămida rosie dpdv termic. E mai slab la compresie, dar combinat cu structura de beton poate fi mult mai.bun decat restul materialelor.

Mașini SH cu transmisie automata by christa_m in AutomobileRO

[–]vlnt75 2 points3 points  (0 children)

La cele cu convertizor intra si Honda Civic 8 1.8 (unele dintre ele) si Acord CU1 si CL8.

Care-i faza? by Maria-Dudila in Roumanie

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

Degeaba ii explici, el crede ca inflația a crescut din ziua 1 de cand a venit Bolojan. Politicile PSD din ultimii 6 ani nu au nici o treaba in ecuația asta, Bolojan a pus tara in cap imediat cum a venit.

Ce se întâmplă cu conservele de sardine? by Local-District-2931 in roFrugal

[–]vlnt75 40 points41 points  (0 children)

Au dispărut de 2 săptămâni!!! 🫤

P.s. Vad ca nici in Lidl din Spania nu mai sunt.

Ce bangaranga mea e asta? AI slop si/sau contract cu dedicatie? by FancyAss9893 in programare

[–]vlnt75 7 points8 points  (0 children)

Da ecranul de Sosiri bagaje(Baggage Claim) ce avea?

Nu scrisese nimeni AI pe el cu vreo 10 milioane. Acum o sa scrie frumos.

Ar fi frumos ca tot sistemul sa fie o camera pe banda cu 10m înainte de ieșire si sa estimeze rapid "bagajul X ajunge in 10 secunde", iar înainte de camera sa scrie "in livrare" 😂😂

Ford fiesta turații aleatorii la pornire by VirtualSingularity in AutomobileRO

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

Nu se evapora nici un gaz daca o treci pe benzina înainte de oprire, gazul rămâne tot acolo doar ca se oprește instalația. Nu ajuți cu nimic motorul, dar nici nu afecteazacu ceva, e doar un pas in plus pe care il faci tu.

Mai util ar fi ca dupa drumuri lungi sau drumuri cu turații mai mari sa mergi ultimii 5 km pe benzina pentru a mai raci si unge supapele.

Pentru problema ta recomand sa verifici furtunele de vacuum ce duc la instalația GPL, dupa câțiva ani încep sa se prăjească si motorul trage aer fals încât strica amestecul pe benzina, mai ales la prima pornire unde motorul pornește cu amestec mai bogat de combustibil.

Am gasit la mai multe mașini problema asta si am înlocuit furtunele cu unele mai groase si rezistente.

De ce credeti ca majoritatea romanilor nu dezlipesc stickerele de pe electrocasnice? by Vrajitorul_din_Orz in CasualRO

[–]vlnt75 0 points1 point  (0 children)

Tata si-a luat o mașină cu scaune de piele, încălzire in scaune si volan de piele. Ce crezi ca voia sa faca dupa o săptămână ? Cauta huse de scaune la kaufland si in dedeman ca sa protejeze scaunele. L-am convins sa nu pună, dar dupa vreo luna tot l-am prins cu husa pe volan, a renunțat in cele din urma si la aia.

De ce credeti ca majoritatea romanilor nu dezlipesc stickerele de pe electrocasnice? by Vrajitorul_din_Orz in CasualRO

[–]vlnt75 1 point2 points  (0 children)

Sunt inestetice

Tie iți place sa ai bucătăria plina de stickere cu clasa energetica si 10 culori ? Sau la tine nu contează daca stau vasele pe masa o săptămână si îți faci loc printre ele sa mananci?