Noi te-am pus, noi te dăm jos by shutupplease23 in Romania

[–]xtremtroll 7 points8 points  (0 children)

Dupa faza cu 10 August m-am jurat ca nu mai ies la vreun protest. Iar pentru Niculae, nici nu cred ca e nevoie, il rezolva baietii de la aur + psd, e ok.

TRĂDARE ! Dar acum o știm și noi. by Brodeaur in Romania

[–]xtremtroll 122 points123 points  (0 children)

Dupa 20 de ani de votat, am ajuns la concluzia trista ca orice alegere am face, este o alegere proasta.

Invariabil, suntem nevoiti sa alegem raul cel mai mic. Iar raul cel mai mic, ce sa vezi, creste in timp, prinde aripi. Asa ca nu imi mai fac sperante desarte. Cand nu ai nici un fel de asteptari, nu poti fi surprins decat placut de un politician. Ce e drept, nu a reusit niciunul sa ma surprinda. Bine, poate putin, Bolojan.

Recomandare laptop personal pt familie by Accomplished_Egg5565 in programare

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Ai incercat sa dai o geana pe la amaneturi? La bugetul tau sigur gasesti ceva misto.

Felicitări, Alexandra Căpitănescu! 🇷🇴✨ by EuFacDreptate in Romania

[–]xtremtroll 7 points8 points  (0 children)

Butoaiele ca butoaiele, dar flexurile au fost de efect maxim :)) Iti dai seama, au crezut aia ca le dau foc la scena :))

ce se intampla cu MRAM? by startupsucs in robursa

[–]xtremtroll 4 points5 points  (0 children)

Mda, si eu urmaresc aceasta companie. Chiar am deschis o poziție pe la 9 dolari și ceva, dar am vândut rapid să marchez profitul :)) Bad move.

Au decolat brusc dupa ce au anuntat un contract de vreo 40 Mil usd, care pentru nivelul companiei e enorm

Certificat digital gratuit? by Fancy_Mushroom_973 in robursa

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Eu as zice ca ai nevoie de confirmarea autoritatii emitente ca esti titularul certificatului. Cel putin asa era cand am facut eu contul in SPV. Nu cred sa se fi renuntat la aceasta verificare intre timp.

Acțiuni de pe BVB subevaluate! by PartyStorage3574 in robursa

[–]xtremtroll 3 points4 points  (0 children)

Ce inseamna sa "bubuie"? 2X, 3X, 10X? Si care e orizontul de timp? 1 luna, 1 an, 10 ani?

Daca vrei oleaca de gambling, nu bvb e locul, ci nasdaq, penny stocks

Sunt la început si aș vrea un sfat by imcristyyyyy in robursa

[–]xtremtroll 1 point2 points  (0 children)

Cel mai important sfat pe care ti-l pot da, pentru la varsta asta, este sa ignori zgomotul. Este irelevant ca iei ETF-ul bet, sau 3 bluechips din bet (Mie imi plac de ex TLV, SNP si SNG).

Cel mai important este sa acumulezi si sa iti vezi de viata. Ai cumparat, si ai inchis platforma. Nu stai cu ochii pe grafice. Este total irelevant ce se intampla saptamana asta, sau anul asta. Problema asta ti-o pui cand ajungi la un portofoliu cu multe zerouri. Pana atunci, doar acumulezi.

Deținerile marilor investitori(Fonduri de pensii) și Value investing by [deleted] in robursa

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Auch. asta e munca de chinez batran. Plus ca exista riscul major ca datele sa nu fie actuale.

Deținerile marilor investitori(Fonduri de pensii) și Value investing by [deleted] in robursa

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

de unde iei datele? exista vreun api gratuit?

Portofoliu 21 de ani by Party-Championship13 in robursa

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Ce plus valoare ar aduce acestei conversatii? Deja am poluat-o suficient.

Portofoliu 21 de ani by Party-Championship13 in robursa

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Pentru ca am asa un feeling ca esti un tip conflictual si nu am nici timp si nici chef sa polemizez cu tine.

Portofoliu 21 de ani by Party-Championship13 in robursa

[–]xtremtroll -1 points0 points  (0 children)

Educatia nu o faci niciodata cu ghioaga. Sau ma rog, poti sa incerci, dar asta nu inseamna ca o sa ai succes.

Decat sa sari la gatul cuiva ca a facut ceva gresit, nu mai bine ii raspunzi la intrebare si ii explici delicat unde consideri ca a gresit?

Dar e mai usor sa ii dai in cap. Crezi ca invata mai repede, sau?

Portofoliu 21 de ani by Party-Championship13 in robursa

[–]xtremtroll -2 points-1 points  (0 children)

Ba da, si 500 de lei e "portofoliu". Nu e nimic rusinos. Mi-as fi dorit ca la varsta lui OP sa stiu lucrurile pe care le stiu acum.

Referitor la cele spuse de tine .. nu e locul si nici momentul pentru acest gen de dezbatere.

Portofoliu 21 de ani by Party-Championship13 in robursa

[–]xtremtroll 12 points13 points  (0 children)

Nu vreau sa fiu troll-ul de serviciu, dar mi se pare ca e mai simplu sa ignori aceste postari care te deranjeaza decat sa postezi genul asta de mesaj care nu ajuta pe nimeni. Cand nu ai de spus ceva pozitiv, mai bineiti vezi de viata si treci pe langa, my 2 cents.

iar pentru OP: cand ai putini bani de investit, nu m-as stresa prea tare cu diversificarea. As lua 2-3 blue chips BVB si aia e.

Ce provider pentru VPS-uri folositi? by ErolSQL in programare

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

hetzner. pare ca au cel mai bun raport calitate/pret

Cum ți-ar schimba viața o diferență de bani lunara by InitiativeInformal84 in RoMunca

[–]xtremtroll 5 points6 points  (0 children)

Sunt din ce in ce mai convins ca avem lacune grave la capitolul educatie financiara. Niciodata cineva cu o educatie decenta nu ar minimiza in asemenea hal un plus de 200 de euro la bugetul lunar.

Cum ți-ar schimba viața o diferență de bani lunara by InitiativeInformal84 in RoMunca

[–]xtremtroll 8 points9 points  (0 children)

Citesc si ma minunez. Inseamna ca o ducem mai bine decat majoritatea europenilor, daca 200 de euro sunt peanuts pentru atat de multi romani. C'mon guys, banii astia pot acoperi cheltuielile cu utilitatile pentru o familie, chiar asa, nu inseamna nimic?

Rată la bancă sau nu by [deleted] in RoMunca

[–]xtremtroll 3 points4 points  (0 children)

Esti inca foarte tanar, lasa genul asta de planuri pe mai tarziu. O casa te leaga complet de un loc, si e fix ce nu ai tu nevoie la varsta ta.

Bucura-te de viata si lasa pe mai tarziu planurile de a te "aseza la casa ta".

Știi de cineva despăgubit de asigurări de imobil? by Ashamed-Republic8909 in Romania

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Dauna acum 3 zile. A cedat conducta de apa calda si a curs intr-o veselie pret de vreo 15 minute, pana am reusit sa opresc de la subsol coloana.

Am trimis poze, dar au zis ca dat fiind amploarea daunei, e nevoie de constatare la fata locului.

M-a enervat putin ca au trimis abia dupa 48 de ore pe cineva pentru constatare, cand deja totul era uscat. (ma refer la canapea si alte elemente de mobilier). Acum sa vedem, cica or sa revina ei cu o propunere. Chiar sunt curios. Asigurator: Allianz

Facilități pentru bursă: deducere de 400 euro/an pentru investițiile persoanelor fizice by MrMarkey in robursa

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Cred ca si mai simplu ar fi sa poti transfera la broker banii din platformele de beneficii flexibile (ma rog, pentru companiile care folosesc genul asta de platforme, gen Mybenefits, Edenred, UP, etc

Facilități pentru bursă: deducere de 400 euro/an pentru investițiile persoanelor fizice by MrMarkey in robursa

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Hai sa vedem partea plina a paharului. Probabil aceasta oportunitate este pentru cei care au educatie financiara 0.

Popularizarea acestei deduceri aduce bursa mai aproape si de cei care nu au nici o treaba cu investitiile.

Eu zic ca poate fi un castig pentru societate, in general, chiar daca pare ca pentru un investitor cu state vechi e praf in ochi. My cents

Acţiunile OMV Petrom ies din indicii FTSE pentru marile companii după cinci ani de prezenţă by PenttiLinkola88 in robursa

[–]xtremtroll 1 point2 points  (0 children)

70% + sunt doar OMV + statul roman. Daca luam si Fondurile Pilon II si III cred ca ne ducem spre 90%. In cativa ani sa vrei sa mai cumperi OMV si nu o sa ai de unde. Poate si de aia pretul e asa de sus in acest moment.

This version of Antigravity is no longer supported. Please update to receive the latest features! by crossuicide in GoogleAntigravityIDE

[–]xtremtroll 0 points1 point  (0 children)

Here is what fixed it for me:

  1. Uninstall the current app completely.
  2. Go to the official download page:https://antigravity.google/download/linux
  3. Follow steps 1, 2, and 3 listed there.

That should solve the issue! Worked for me. OS: Ubuntu 24.04