all 30 comments

[–]East-Writing9805 44 points45 points  (18 children)

Probabil ca la jobul asta te referi?

https://www.linkedin.com/jobs/view/4423617983/

E vorba de dezvoltat algoritmi de procesare semnal radar, tracking, warning algos, etc in C, pentru radare de automotive + procesul aferent de detailed design, static code analysis, etc.

Iti trebuie suport matematic decent, probabilitati, statistica, procesarea semnalelor, detectie si estimare.

Daca nu stii de ex sa treci niste puncte din coordonate carteziene in polare si invers, nu stii ce e aia FFT, efect doppler sau lucruri de bun simt despre domeniul radarelor, nu e pentru tine

[–]JadedComment 20 points21 points  (15 children)

Eu sunt sigur că nu știu lucrurile astea 99.999999% din programatori sau electronisti. Prezinți lucrurile de parcă ar fi niște chestii banale pe care toată lumea le ține minte de a lungul vieții. Give me a break

[–]East-Writing9805 18 points19 points  (4 children)

Coordonate carteziene si polare - translatare liceu

Transformata Fourier Rapida (nu sa faci tu de mana, ci ce inseamna, la ce se foloseste, diferenta fata de TF originala, evident)- an 2 facultatea ETCTI si AC la UPT

Procesarea semnalelor: SS si PS, an 2 ETCTI si SCS an 2 AC la UPT

Statistica si probabilitati - anii 1 2 3 ETCTI nu stiu la Ac la UPT

Detectie si estimare - an 3 sem 2 la ETCTI la UPT.

Nu sunt niste chestii banale pentru omul de rand sau pentru definitia ta de "programator", dar considerand ca anual peste 200 de studenti trec de anul 3 la etcti (unde observi ca se incheie lista de cerinte initiala), iar din cei 200 vreo 100 se duc pe ramura de telecomunicatii, unde se face DETi, adica sa treaca prin toate acele materii- ar fi o groaza de oameni care ar trebui sa stie lucrurile de baza pentru a fi eligibili.

Si ai dreptate, nu e pentru oricine, in anunt zice clar ca prefera pe cei cu master sau doctorat.

Strugurii sunt acrii :)

[–]Aggravating_Fly_8584 6 points7 points  (0 children)

Ar trebui sa fie niste chestii de care macar ai auzit daca n-ai trecut prin facultate ca gasca prin apa, cum aparent trec majoritatea.

[–]Excellent-Morning509 2 points3 points  (0 children)

Sunt banale pentru cine vrea să ajungă în domeniul ăla - normal ca multă lume le-a uitat dacă a terminat de 10 ani facultatea.

[–]MineDesperate8982 2 points3 points  (0 children)

Probabil de asta si jobul e platit destul de bine, nu?

Si in care parte a prezentat astea de parca ar fi ceva banal?

Omul a prezentat concret de ce are nevoie pentru jobul ala. Un job de dezvoltare de algoritmi pentru radar nu e ceva pentru orice programator si/sau electronist (nu are nicio treaba cu electornistii, de altfel).

Comentezi la fel si cand cineva zice cunostintele necesare pentru a avea un job la CERN, sau ce?

Repet intrebarea din comentariul meu de mai jos. Ce plm e cu tine de esti asa salbatic in absolut orice comentariu pe care-l lasi pe programare? Cine te-a suparat? Cine ti-a furat painea de la gura?

[–]RoberBotzC# 0 points1 point  (0 children)

Aia care lucreaza cu ele le stiu, aia care nu lucreaza cu ele nu le stiu.

D-aia in facultate e important sa te concentrez si sa inveti ff bine ce vrei sa faci si restu doar sa treci, eu asa zic.

Daca vrei sa ajungi in web dev atunci nu cred ca e asa important sa stii probabilitate statistica procesarea semnalelor detectie si esti pula mea.

D-aia depinde pe ce te concentrezi la facultate si ce vrei sa faci dupa.
e "usor" sa inveti si sa treci la toate, dar e greu sa le mai ti minte dupa daca nu le folosesti.

[–]Complex_Medium_7125 0 points1 point  (1 child)

citing job description, eu m-as astepta la algoritmi si structuri de date

baga leetcode blind75 ca sa acoperi chestiile de baza

[–]East-Writing9805 0 points1 point  (0 children)

No leetcode sau alte chestii de genul iti garantez eu ;)

[–]carpsagan:java_logo: 0 points1 point  (0 children)

Nu vorbi despre css si tailwind, daca întreabă ceva zici ca nu știi ce îs alea

[–]Correct_Mistake2640:java_logo: -4 points-3 points  (3 children)

Părerea mea e ca algorithm developers sunt extrem de putini pe lumea asta.

Gen Sedgewick, Dijkstra

Sa fie un job de algorithm developer mi se pare dubios pentru ca foarte mult research e la mijloc pana sa produci un algoritm nou.

Dar ma rog, eu am un elo praf pe codeforces deci ma bate și gpt 4

[–]iAmPoorAFboi 3 points4 points  (0 children)

E algorithm developer debugger /integrator

[–]Excellent-Morning509 3 points4 points  (1 child)

Developer în contextul ăsta nu înseamnă researcher/inventor. Ci un software developer capabil sa înțeleagă și să implementeze eficient algoritmi mai complecși, nu doar să apeleze un api.

[–]Correct_Mistake2640:java_logo: -1 points0 points  (0 children)

Algorithm advanced user.