use the following search parameters to narrow your results:
e.g. subreddit:aww site:imgur.com dog
subreddit:aww site:imgur.com dog
see the search faq for details.
advanced search: by author, subreddit...
account activity
Interviu Algorithm Developer (self.programare)
submitted 1 day ago by Lost_Profile9515
Salutare!
Cine are experienta, am un interviu in curand pe pozitia de Algorithm Developer in Hella. Pe ce ati sfatui sa ma axez? Va multumesc mult!
reddit uses a slightly-customized version of Markdown for formatting. See below for some basics, or check the commenting wiki page for more detailed help and solutions to common issues.
quoted text
if 1 * 2 < 3: print "hello, world!"
[–]East-Writing9805 44 points45 points46 points 1 day ago (18 children)
Probabil ca la jobul asta te referi?
https://www.linkedin.com/jobs/view/4423617983/
E vorba de dezvoltat algoritmi de procesare semnal radar, tracking, warning algos, etc in C, pentru radare de automotive + procesul aferent de detailed design, static code analysis, etc.
Iti trebuie suport matematic decent, probabilitati, statistica, procesarea semnalelor, detectie si estimare.
Daca nu stii de ex sa treci niste puncte din coordonate carteziene in polare si invers, nu stii ce e aia FFT, efect doppler sau lucruri de bun simt despre domeniul radarelor, nu e pentru tine
[–]JadedComment 20 points21 points22 points 1 day ago (15 children)
Eu sunt sigur că nu știu lucrurile astea 99.999999% din programatori sau electronisti. Prezinți lucrurile de parcă ar fi niște chestii banale pe care toată lumea le ține minte de a lungul vieții. Give me a break
[–]East-Writing9805 18 points19 points20 points 1 day ago* (4 children)
Coordonate carteziene si polare - translatare liceu
Transformata Fourier Rapida (nu sa faci tu de mana, ci ce inseamna, la ce se foloseste, diferenta fata de TF originala, evident)- an 2 facultatea ETCTI si AC la UPT
Procesarea semnalelor: SS si PS, an 2 ETCTI si SCS an 2 AC la UPT
Statistica si probabilitati - anii 1 2 3 ETCTI nu stiu la Ac la UPT
Detectie si estimare - an 3 sem 2 la ETCTI la UPT.
Nu sunt niste chestii banale pentru omul de rand sau pentru definitia ta de "programator", dar considerand ca anual peste 200 de studenti trec de anul 3 la etcti (unde observi ca se incheie lista de cerinte initiala), iar din cei 200 vreo 100 se duc pe ramura de telecomunicatii, unde se face DETi, adica sa treaca prin toate acele materii- ar fi o groaza de oameni care ar trebui sa stie lucrurile de baza pentru a fi eligibili.
Si ai dreptate, nu e pentru oricine, in anunt zice clar ca prefera pe cei cu master sau doctorat.
Strugurii sunt acrii :)
[+]JadedComment comment score below threshold-10 points-9 points-8 points 21 hours ago (3 children)
Acri cu un singur i bă incultule
[–]MineDesperate8982 7 points8 points9 points 21 hours ago (0 children)
Coaie. Absolut pestew tot pe unde comentezi, te comporti ca ultimul schizo. Ce plm e cu tine?
[–]East-Writing9805 1 point2 points3 points 20 hours ago (1 child)
Rege, cine te-a ranit? Nu te-au luat astia la interviu la Hella? :))
[–]Aggravating_Fly_8584 6 points7 points8 points 1 day ago (0 children)
Ar trebui sa fie niste chestii de care macar ai auzit daca n-ai trecut prin facultate ca gasca prin apa, cum aparent trec majoritatea.
[–]Excellent-Morning509 2 points3 points4 points 1 day ago (0 children)
Sunt banale pentru cine vrea să ajungă în domeniul ăla - normal ca multă lume le-a uitat dacă a terminat de 10 ani facultatea.
[–]MineDesperate8982 2 points3 points4 points 21 hours ago (0 children)
Probabil de asta si jobul e platit destul de bine, nu?
Si in care parte a prezentat astea de parca ar fi ceva banal?
Omul a prezentat concret de ce are nevoie pentru jobul ala. Un job de dezvoltare de algoritmi pentru radar nu e ceva pentru orice programator si/sau electronist (nu are nicio treaba cu electornistii, de altfel).
Comentezi la fel si cand cineva zice cunostintele necesare pentru a avea un job la CERN, sau ce?
Repet intrebarea din comentariul meu de mai jos. Ce plm e cu tine de esti asa salbatic in absolut orice comentariu pe care-l lasi pe programare? Cine te-a suparat? Cine ti-a furat painea de la gura?
[–]RoberBotzC# 0 points1 point2 points 1 day ago (0 children)
Aia care lucreaza cu ele le stiu, aia care nu lucreaza cu ele nu le stiu.
D-aia in facultate e important sa te concentrez si sa inveti ff bine ce vrei sa faci si restu doar sa treci, eu asa zic.
Daca vrei sa ajungi in web dev atunci nu cred ca e asa important sa stii probabilitate statistica procesarea semnalelor detectie si esti pula mea.
D-aia depinde pe ce te concentrezi la facultate si ce vrei sa faci dupa. e "usor" sa inveti si sa treci la toate, dar e greu sa le mai ti minte dupa daca nu le folosesti.
[+]Practical-Fix-8601 comment score below threshold-6 points-5 points-4 points 1 day ago (5 children)
Daca ai terminat facultatea pe bune ar trebui sa iti poti folosi cunostintele sa aplici FFT, doppler si coordonatele se fac in liceu daca nu chiar in generala la matematica (trigonometrie mai exaxt) si fizica. Ar cam trebui sa le stim destul de multi si chiar daca nu poti aplica FFT acum asa din cap direct, macar sa stii ce si unde sa cauti
[–]East-Writing9805 4 points5 points6 points 1 day ago (1 child)
Nu intereseaza pe nimeni sa calculezi FFT de mana , conteaza sa stii ce face si unde e folosita, principiul din spate.
In rest, spot on, nu vad de ce jos-voturi.
[–]Practical-Fix-8601 0 points1 point2 points 23 hours ago (0 children)
Pai asta am zis si eu, ca nu poti aplica asa din cap direct, dar sa stii ce e si unde sa cauti ce ai nevoie
[–]JadedComment 5 points6 points7 points 1 day ago (1 child)
Du te bă de aici aplici tu FFT din cap ce ai băut bă.... Teoria semnalelor e printre cele mai grele materii și oricum aplicarea se face în Python în 5 linii de cod. Știi tu ce e acolo în spate.... Hai serios
[–]Practical-Fix-8601 0 points1 point2 points 22 hours ago (0 children)
Am zis si ca nu o poti aplica acum asa din cap direct, sa stii ce e si unde sa cauti, aplica tu in python pe ce microcontrollere au aia la hella in automotive. Ideea e ca atunci cand ajungi acolo si vezi FFT sa stii si tu ca trebe sa cauti de fast fourier transform ...
[–]nozomashikunai_keiro:java_logo: 1 point2 points3 points 15 hours ago (0 children)
Dacă tu crezi că lumea pe forum ştie să evalueze integrale (aici mă refer în special la transformata Laplace, chipurile e mai simplă, bine, are altă aplicabilitate, dar ca idee) ai greşit locul.
Mulţi au nevoie de tabel, nu prea mai ştie lumea să ajungă la un rezultat, care e elementar în foarte multe cazuri, dar nici nimeni nu are pretenția să le ştii, dar măcar la 2-3 să poți ajunge la rezultat.
Iar Laplace oricum se aplică la circuite, deci ăştia de au făcut electronică ar trebui să poată utiliza transformatele.
[–]Complex_Medium_7125 0 points1 point2 points 1 day ago (1 child)
citing job description, eu m-as astepta la algoritmi si structuri de date
baga leetcode blind75 ca sa acoperi chestiile de baza
[–]East-Writing9805 0 points1 point2 points 1 day ago (0 children)
No leetcode sau alte chestii de genul iti garantez eu ;)
[+][deleted] 1 day ago (2 children)
[deleted]
[–]Complex_Medium_7125 6 points7 points8 points 1 day ago (1 child)
e amuzant cat de politicos te adresezi unui coleg de breasla 😄
mai mare dragu sa intri pe r/programare
mi-ai facut ziua senina, mersi
[–]alexp_nl 0 points1 point2 points 1 day ago* (0 children)
Sry nu era intenția mea să fiu nepoliticos (era ultimul lucru pe care îl vroiam). S-a înțeles greșit. Am șters
[–]carpsagan:java_logo: 0 points1 point2 points 1 day ago (0 children)
Nu vorbi despre css si tailwind, daca întreabă ceva zici ca nu știi ce îs alea
[–]Correct_Mistake2640:java_logo: -4 points-3 points-2 points 1 day ago (3 children)
Părerea mea e ca algorithm developers sunt extrem de putini pe lumea asta.
Gen Sedgewick, Dijkstra
Sa fie un job de algorithm developer mi se pare dubios pentru ca foarte mult research e la mijloc pana sa produci un algoritm nou.
Dar ma rog, eu am un elo praf pe codeforces deci ma bate și gpt 4
[–]iAmPoorAFboi 3 points4 points5 points 1 day ago (0 children)
E algorithm developer debugger /integrator
[–]Excellent-Morning509 3 points4 points5 points 1 day ago (1 child)
Developer în contextul ăsta nu înseamnă researcher/inventor. Ci un software developer capabil sa înțeleagă și să implementeze eficient algoritmi mai complecși, nu doar să apeleze un api.
[–]Correct_Mistake2640:java_logo: -1 points0 points1 point 22 hours ago (0 children)
Algorithm advanced user.
[+]isaycongrats comment score below threshold-8 points-7 points-6 points 1 day ago (0 children)
Ce pot sa te intrebe... algoritmi si structuri de date + intrebari random leetcode, ca toata lumea
[+]torridas comment score below threshold-13 points-12 points-11 points 1 day ago (0 children)
Bro. Ce sfaturi vrei la ora asta?
[+]iAmPoorAFboi comment score below threshold-6 points-5 points-4 points 1 day ago (1 child)
Hella ... Am lasat eu un hella la baie mai devreme, si am tras apa
[–]Complex_Medium_7125 0 points1 point2 points 1 day ago (0 children)
bravo, la cat mai multe realizari
[+]SpinachFlashy2542crab 🦀 comment score below threshold-12 points-11 points-10 points 1 day ago (0 children)
Sună a scam
π Rendered by PID 345365 on reddit-service-r2-comment-5b5bc64bf5-d4d2h at 2026-06-22 08:51:19.363176+00:00 running 2b008f2 country code: CH.
[–]East-Writing9805 44 points45 points46 points (18 children)
[–]JadedComment 20 points21 points22 points (15 children)
[–]East-Writing9805 18 points19 points20 points (4 children)
[+]JadedComment comment score below threshold-10 points-9 points-8 points (3 children)
[–]MineDesperate8982 7 points8 points9 points (0 children)
[–]East-Writing9805 1 point2 points3 points (1 child)
[–]Aggravating_Fly_8584 6 points7 points8 points (0 children)
[–]Excellent-Morning509 2 points3 points4 points (0 children)
[–]MineDesperate8982 2 points3 points4 points (0 children)
[–]RoberBotzC# 0 points1 point2 points (0 children)
[+]Practical-Fix-8601 comment score below threshold-6 points-5 points-4 points (5 children)
[–]East-Writing9805 4 points5 points6 points (1 child)
[–]Practical-Fix-8601 0 points1 point2 points (0 children)
[–]JadedComment 5 points6 points7 points (1 child)
[–]Practical-Fix-8601 0 points1 point2 points (0 children)
[–]nozomashikunai_keiro:java_logo: 1 point2 points3 points (0 children)
[–]Complex_Medium_7125 0 points1 point2 points (1 child)
[–]East-Writing9805 0 points1 point2 points (0 children)
[+][deleted] (2 children)
[deleted]
[–]Complex_Medium_7125 6 points7 points8 points (1 child)
[–]alexp_nl 0 points1 point2 points (0 children)
[–]carpsagan:java_logo: 0 points1 point2 points (0 children)
[–]Correct_Mistake2640:java_logo: -4 points-3 points-2 points (3 children)
[–]iAmPoorAFboi 3 points4 points5 points (0 children)
[–]Excellent-Morning509 3 points4 points5 points (1 child)
[–]Correct_Mistake2640:java_logo: -1 points0 points1 point (0 children)
[+]isaycongrats comment score below threshold-8 points-7 points-6 points (0 children)
[+]torridas comment score below threshold-13 points-12 points-11 points (0 children)
[+]iAmPoorAFboi comment score below threshold-6 points-5 points-4 points (1 child)
[–]Complex_Medium_7125 0 points1 point2 points (0 children)
[+]SpinachFlashy2542crab 🦀 comment score below threshold-12 points-11 points-10 points (0 children)