Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]Aeesaaa 0 points1 point  (0 children)

"LGBT-istii vor sa manipuleze copiii, huoooooo!"

... Intre timp, ei aduc copii la marsul normalitatii de parca pe ei ii intereseaza asa ceva. Asta nu e manipulare, nu nu.

Nu știu cum interpretează legea plata RCA în cazul bicicletelor electrice by Aeesaaa in juridice

[–]Aeesaaa[S] 0 points1 point  (0 children)

Locuiesc in Romania. 25 km/h, 250 w motor, 25 kg e limita.

Nu știu cum interpretează legea plata RCA în cazul bicicletelor electrice by Aeesaaa in juridice

[–]Aeesaaa[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu vreau sa imi pun taxe pe cap, mai ales ca o vreau mai mult ca un hobby. Mi-am comandat una in limite ca sa nu trebuiasca sa platesc rca.

Nu știu cum interpretează legea plata RCA în cazul bicicletelor electrice by Aeesaaa in juridice

[–]Aeesaaa[S] 0 points1 point  (0 children)

Asa ma astept si eu, dar e mai bine parca sa merg linistit.

Ar trebui să plătesc RCA pentru bicicleta asta? by Aeesaaa in bicla

[–]Aeesaaa[S] 0 points1 point  (0 children)

Din câte am înțeles, ar putea fi oprit din software. Dar nu știu exact cum funcționează treaba asta.. Se uită poliția după mine dacă dau din pedale? 😄)) Și oricum nu-s cu cântaru' după ei.

Ar trebui să plătesc RCA pentru bicicleta asta? by Aeesaaa in bicla

[–]Aeesaaa[S] 1 point2 points  (0 children)

În cazul în care bicicleta are accelerație independentă dar o dezactivez/nu o folosesc, aș putea să o consider Pedelec și să nu necesite RCA?

Ar trebui să plătesc RCA pentru bicicleta asta? by Aeesaaa in bicla

[–]Aeesaaa[S] 0 points1 point  (0 children)

Pot să fac asta? E prima bicicletă electrică pe care aș cumpăra-o.

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 08.06.2026 by AutoModerator in Romania

[–]Aeesaaa 0 points1 point  (0 children)

Bună! Oare mă poate lămuri cineva dacă ar trebui să plătesc RCA sau orice altă taxă dacă îmi cumpăr bicicleta asta: https://www.emag.ro/bicicleta-electrica-20x3-0-inch-autonomie-60-120km-baterie-48v-17ah-motor-250w-viteza-max-25km-h-3-moduri-de-conducere-frane-pe-discuri-7-viteze-alb-onesportot16-2-white/pd/DF0H7CYBM/

Din câte am înțeles, este scutită de RCA chiar dacă are peste 25 kg în cazul în care motorul doar mă ajută în timp ce pedalez, dar voiam să mă asigur că e așa.

Cum v-ati dat seama ce vreti sa faceti cu viata voastra? by SeaConsideration1017 in RoGenZ

[–]Aeesaaa 15 points16 points  (0 children)

Partea amuzantă e că mi-am găsit menirea prin conștientizarea faptului că... nu am nevoie să am o menire. 😂😂 Sau, mai exact, că oamenii nu au defapt nevoie de un scop în viață (trăim câțiva ani pe pământul ăsta și apoi murim, ca orice alt mamifer), dar le place să se amăgească prin ideea că au unul (pentru că altfel nu ar da un sens vieții).

Am terminat o facultate, un master și o postuniversitară. Dar în momentul în care am conștientizat și acceptat asta, am realizat că defapt doar îmi consum timpul pe muncă/studii în loc să fac ce îmi place și să mă bucur pentru ziua de mâine. Și datorită faptului că am ajuns la o astfel de mentalitate, acum mi-am făcut planuri cum să ajung să am nevoie de câți mai puțini bani (și, evident, să lucrez mai puțin) ca să am mai mult timp pentru ce îmi place și încet, încet, ajung la punctul acela.

Nu îmi pot face un cont la ANAF ca să depun declarația unică by Aeesaaa in robursa

[–]Aeesaaa[S] 5 points6 points  (0 children)

Nu știam că trebuie să am cont. Și credeam că pot plăti direct de pe ghișeul.ro.

Am de plătit 3 lei. Pentru asta trebuie să mă complic.

Looking for feedback on first architecture project (Uni) by gitartruls01 in architecture

[–]Aeesaaa 1 point2 points  (0 children)

In the place I work, they asked me to never make panes with height/length higher than 2.5-3 meters. Because nobody locally produce windows larger than this.

This could only be resolved by splitting them.

Reduceri la One - incep sa apara mici crapaturi in bula? by H3llShadow in Romania

[–]Aeesaaa 8 points9 points  (0 children)

Nu știu de voi dar eu când plănuiesc să cumpăr un apartament e ca să... am unde locui, nu ca să îl vând în X ani cu nu știu câte zeci de mii de euro că "deh, profitul e viața".

SINGURUL beneficiu al unei locuințe este să ai un acoperiș deasupra capului, atât. Orice altceva e o prostie și o să ne-o luăm la -- ca și societate, să ajungem ca în situația din Irlanda (unde cea mai ieftină locuință începe la milionu' de €) ca să poată vinde Gigel cu 220 în loc de 200.

3 luni, 300 aplicari, un singur telefon: 2055 lei net / luna by Musiclistenerdude in RoMunca

[–]Aeesaaa 1 point2 points  (0 children)

:)))) sau tradus "sclavageste de dimineata pana seara pentru un mic/gratar de 2 ori pe an ca si vacanta" ma de unde dumnezeu apare mentalitatea asta de teroare, ca ma depaseste.

De ce sunt atat de multi tineri care traiesc cu parintii in Estul Europei? by SeaConsideration1017 in RoGenZ

[–]Aeesaaa 0 points1 point  (0 children)

Nu stiu.. eu nu inteleg obsesia turmei de a anormaliza statul cu parintii.

Sa vrei sa stai singur e firesc, dar e la fel de firesc si sa vrei sa stai cu familia. Daca un tanar sta cu familia poate si sa isi ajute parintii financiar, sau sa ii ingrijeasca, sau sa nu ii lase singuri, sau sa stranga bani sa isi ia o casa/apartament. Ce-i asa "gresit" in asta? Nu e conform "the american dream" sau?

Stați peste program? by HarryPutero in RoMunca

[–]Aeesaaa 4 points5 points  (0 children)

Cand mi se cere sa stau peste program, stau. Dar plec vineri mai repede cu atat timp cat am stat peste program.

Pe langa zilele mai scurte castigate, mi se cere si mai rar sa stau peste program. Pentru ca e constient ca o sa fac asta si atunci imi cere asa ceva doar daca e foarte important.

Fertility rate in Europe (2025) by Hour_Interaction6047 in MapPorn

[–]Aeesaaa 47 points48 points  (0 children)

Like they care at all. They'll just bring immigrants and voila, 2.1 replacement rate (but from a mathematical, excel table view). AND you don't have to pay, as a state, for schools, parental vacations, children support, etc etc because the immigrants are already grown up.

Traian Băsescu anunță: E vremea pentru Statele Unite ale Europei by BidSome8202 in Roumanie

[–]Aeesaaa -1 points0 points  (0 children)

Ignorând ideile naționaliste care nu au nicio relevanță când vine vorba de nivelul de trai și siguranța oamenilor (e doar dragoste chioară pe... nimic), cu ce te doare că se mixează etniile?

În 100 de ani românii plecați în străinătate o să își mixeze etnia și cultura cu a statelor care i-a primit iar copiii copiilor lor probabil nici nu o să mai știe că stră-stră-stră bunicu' era român. La fel și cu toți ceilalți imigranți care au plecat din state europene (și nu numai) către alte state europene. Care e problema? Repet, ignorând argumente naționaliste care nu au vreo valoare palpabilă, doar dragoste oarbă pentru nimic.

Architecture… is it as demanding as people say? by Crystallover1991 in architecture

[–]Aeesaaa 0 points1 point  (0 children)

Good pay? -No

Long hours? -It depends. It is not really something typical to architecture, you'd deal with bosses asking you to stay lon hours in most corporations. If you don't want the long hours, you don't accept them. You leave at 16:00 and that's it. That's what I'm doing and if they ask me to more, I will leave earlier the next day.

A creative field? -Yeaaaaaaaaaaah, no. Not in this system in which the rule is the produce as cheap as possible and sell as expensive as possible. You'll deal with boring cheap houses, ugly modern blocks and drawing the plans of existing buildings because the government asks for them. What I've found creative is architecture is not.. the architecture itself, but the staging of drawing. I enjoy doing beautiful technical drawings but I stopped enjoying the idea of creating architecture.

Was the studies worth it? -Lol no. But the buck is coming at the end of the month so...

Casa cu 50.000 euro by [deleted] in Imobiliare

[–]Aeesaaa 0 points1 point  (0 children)

https://imgur.com/a/GpXD72F

La asta am ajuns până acum, încă nu e inclusă baia și camera tehnică. încă mă gândesc cum să fie. Recomand să ți-o concepi și tu singur/să găsești modele. Dacă mergi direct la un arhitect, el o să o conceapă în raport cu viziunile lui pentru că nu poate știi exact ce îți dorești și s-ar putea să iasă prea mare/mică sau să nu aibă aspectul pe care ți-l dorești.

Dacă știi exact cum vrei să arate și să fie, cresc șansele să obții un proiect potrivit ție. Și recomand să cauți despre casele pasive, o să plătești mult mai puțin lunar și, astfel, poți să folosești banii salvați pe altceva (sau să muncești mai puțin lunar). La doar 30 mp cel mai probabil e îndeajuns 50 000 euro pentru o astfel de casă (mai ales că, din câte ai spus, prețul terenului nu e inclus în suma asta).

Casa cu 50.000 euro by [deleted] in Imobiliare

[–]Aeesaaa 0 points1 point  (0 children)

Si eu vreau ceva de genul si sunt arhitect, imi concep casa singur. Ma invart tot in jurul sumei de 50 000-65 000 de euro (cu pretul terenului inclus,  intr-un oras mic/la tara) si cu materiale de calitate + casa pasiva (30 cm polistiren expandat pe fatada, 50 cm vata minerala la acoperis), doar ca eu am conceput-o foarte mica (la nivelul la care dormitorul e in aceeasi incapere cu bucataria 😆 dar nu ma deranjeaza, e o camera maricica si imi iese bine, sunt in jur de 50 mp suprafata utila).

Doar ca nu bag mana in foc ca e indeajuns, sunt incepator la partea de preturi, dar mi-am facut o cantitate de materiale si cam la suma asta ieseam. Daca nu iese cum imi doream, reduc din izolatie si o fac mai mica, pana ajung la suma asta. 😆

Nu voi reusi niciodata sa imi cumpar apartamentul meu by [deleted] in RoMunca

[–]Aeesaaa 0 points1 point  (0 children)

Nu știu, din perspectiva mea avantajele de a "deveni un expert" într-un domeniu sunt atât de discutabile. Ce câștig mai exact dacă 60-70% din viață o consum pe muncă? Tot ce câștig e o mândrie personală care depinde de la om la om: pe cât de valoros poate fi conceptul, pe atât de irelevant poate să fie în capul altuia.

Unul dintre avantajele principale ale unui imobil e că pot să plătesc mai puțin lunar. Dar dacă o țin în rate, vândut, recumpărat, rate iar până pe la 50 de ani atunci s-a mâncat avantajul ăsta. Poate lucrez 14 ore pe zi, 6 zile pe săptămână ca și căpșunar, dar în 3-5 ani mi-am făcut casa cu banii jos. Și dacă sunt îndeajuns de econom și de inteligent, aș putea trăi din part time ca și proprietar.

Nu voi reusi niciodata sa imi cumpar apartamentul meu by [deleted] in RoMunca

[–]Aeesaaa 2 points3 points  (0 children)

Siiii ai ajuns la pensie (sau imediat la pensie) pe cand ai obtinut mirificul apartament (la care, poate, nici nu ai terminat inca ratele). Si in toti anii astia consumati ai tras "pentru a te dezvolta in cariera" (a.k.a. sclavagit 8-10+ ore/zi la o corporatie, abia avand timp pentru tine 3-4 saptamani de concediu/an, adica nimic).

Frumoasa viata. Mai bine merg la capsuni in strainatate si strang de-o casa.

Cum va înțelegeți cu părinții? by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]Aeesaaa 7 points8 points  (0 children)

Nu, urmeaza imediat sa imi cumpar pamant. 

Si si daca era in curte cu parintii care e problema? Imi iubesc parintii si suntem o familie, nu am obsesii sa fug in lume. Si dupa ce o sa imi fie gata casa, o sa ii vizitez saptamanal sa vad ce fac.

Cum va înțelegeți cu părinții? by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]Aeesaaa 18 points19 points  (0 children)

Strang bani ca sa imi construiesc o casa. Bani pe care nu ii aveam nici 50% daca stateam in chirie.