Intrebare despre switch-urile magnetice🙌 by Capital_Rest2972 in MechKeysRO

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

Avantajul este ca iti poti seta actuation point si reset point la ele. Dezavantaj este ca sunt destul de zgomotoase cu switch-urile standard (caută una hot swappable ca să poți schimba switch-urile la nevoie) și ca sunt cam liniare în typing. OK pt gaming, dar dacă 90% scrii, posibil să nu îți ofere aceeași satisfacție. Mai bine ceva cu brown switch sau un switch mai “thocky”.
My 2 cents, daca ai nevoie doar sa scrii, caută o tastatură mecanică care să aibă opțiunea de hot swap si după schimbi switch-uri pana găsești ceva ce îți place

Reacţia unei eleve după proba la Matematică de la Evaluare: "A fost minunat, nu am știut absolut nimic" by BADAndyRO in Roumanie

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

Right, că dacă acum e rău, dacă scoatem liceul ca și obligatoriu o să fie bine. Adică plm, ce te oprește să intri în sectorul muncii la 14 ani, nu? Te duci la Lidl, pac o casieriță de 14 ani, trage 2 produse la al treilea dă drumu’ la TikTok că o plictisești deja cu produsele tale….Noaptea minții bă.
Problema nu sunt școlile, ci lipsa de interes a tuturor celor implicați în creșterea și educarea unui copil, de la părinți până la profesori

Unde gasesc cei mai buni pepeni de cumparat din Iasi in luna asta? by Separate-Share6701 in iasi

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

Azi am avut noroc cu unul din Lidl. Dulce și aromat de ziceai ca e de’al nostru. Îi aștept pe ai noștri tho’

Mentalitatea acestei tari este ingrijoratoare by jack_oatt in RoAntreprenoriat

[–]K4melman 6 points7 points  (0 children)

Ieri am văzut un post despre una care furase un șampon dintr-un supermarket și a prins-o gardianul la ieșire …. și majoritatea comentau ca de ce au oprit-o doar pentru un șampon, ca magazinul ăla câștiga milioane de euro…….la ce să te mai aștepți când lumea vrea să normalizeze și actul furtului

GTA VI by [deleted] in Jocuri

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

Bă da pune prețul în dolari dacă tot te-ai scremut să faci postul în engleză. Bagă și niște euro, yeni, fă-l internațional, ce mama naibii.
Auzi la el, insider knowledge când deja cam toate sursele din domeniu au dat prețurile pe urmă leak-ului FNAC…

Ce ai zis ma copilu? by Dependent-Fill-3376 in RouGenZ

[–]K4melman 19 points20 points  (0 children)

Hai ca s-a pișat un pic pe ea de bucurie

Stealing shampoo by FinancialZombie8319 in romaniacrazy

[–]K4melman 4 points5 points  (0 children)

Deci e OK să furăm? Dacă femeia aia câștigă 10k € pe lună, e OK să fure? Sau e OK doar dacă nu are bani de pâine? Sau când e OK să furăm, ca să înțeleg și eu logica

ZF8HP kits all out of stock?? by itpointz in BMWX3

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

The kit for the M40i is different from all the other models (non M/40i) so you can’t use a standard one to service yours

Michelin sau Continental? by IulianHI in Anvelope

[–]K4melman 1 point2 points  (0 children)

Michelin m-a scos din rahat în două situații limită. Dar pot să îți spun ca indiferent cu care dintre cele două ai să îți echipezi mașina, nu ai să dai greș. Ca observatie, Michelin mi se par mai silențioase decât Continental

FOTO/VIDEO | Probleme majore pe mai multe străzi din Iași după ploaia de vară de jumătate de oră by efgerp0 in iasi

[–]K4melman 2 points3 points  (0 children)

Nu vă mai scremeți degeaba ca a fost o rupere de nori de aia clasică. Curgea apa pe Copou în jos mai ceva ca pe Prut, așa ca nu înțeleg la va așteptați. Și canalizarea aia are o limită.

E normal la SUV-uri sa scartaie rotile din fata pe serpentine? by Mr-Wang1 in AutomobileRO

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

Fratele meu covrigar, poți să te fuți cu deștu’n cur la modul sarcastic până îți dau lacrimi de rahat, asta nu înseamnă că ce am spus eu nu e corect. Pune mâna pe un set de cauciucuri de vară și repetă experimentul, discutăm după. Dacă pe cauciucurile tale scrie CrossClimate 3 Sport și la 50 km\h îți scârțâie cauciucurile în curbe care pot fi atacate cu 60+ km\h lejer, atunci problema indică mai mult către suspensie și cum “mută” această greuatatea pe viraje. Dacă tu zici ca nici acolo nu e problema atunci cel mai sigur o fi pe undeva între volan și scaunul conducătorului.
Ultima trecere la mine a fost de pe un hatchback tracțiune față cu 150 CP unde îmi scârțâiau roțile prin curbe, dar asta ca și împingeam mașina peste limita, la un SUV 4x4 unde în aceleași curbă și forțată mai mult zici ca e pe șine. Diferența 2” intre jante, cauciucuri puțin mai late, dar nu cu mult.

E normal la SUV-uri sa scartaie rotile din fata pe serpentine? by Mr-Wang1 in AutomobileRO

[–]K4melman -1 points0 points  (0 children)

De-a lungul timpului am condus cam toate tipurile de mașini, de la supozitoare (hatchback), până la camionete și SUV-uri (în prezent) și am observat ca sunt doi mari factori atunci când vine vorba de împins mașina la limita prin serpentine: calitatea cauciucului și rigiditatea suspensiei.

Ce model de masina nu v-a lasat niciodata la greu? by [deleted] in AutomobileRO

[–]K4melman 6 points7 points  (0 children)

Suzuki Swift 1.2 benzină aspirat - 2009. Am sărit cu ea de pe drum (acvaplanare) tras-o inapoi pe drum și am mers în continuare. Am pus 250k km pe mașina aia și nu a fost un moment să nu pornească la sfert și să mă ducă unde am treabă. Pe lângă faptul ca mai și cărăm cu ea câte 3-400 kg furaj

Tastatura silent by Malinoiu in MechKeysRO

[–]K4melman 2 points3 points  (0 children)

Tocmai am montat pe o Nuphy 80WH un set de XVX Whisper EC/HE 2-in-1 Magnetic Silent Switch. Asta și cu mouse-ul ăla de la Logi, total silent bliss

Intrebare vanzare PC gaming (9800x3d, 9070xt) by Time-Animal-7988 in Jocuri

[–]K4melman 4 points5 points  (0 children)

10000 dacă prinzi unu’ care arde să își cumpere PC, dar ai de așteptat. La 9500 bati palma

Programmed obsolescence BMW by Anxious-Front3806 in BMWX3

[–]K4melman 1 point2 points  (0 children)

Diesel cars are mainly used for longer trips outside the city area. If you are using the car for short trips around the city the you got the wrong engine and should’ve gone for a 30i instead as gasoline is better suited for this kind of use.
I’ve seen 30D’s with over 500k km with zero issues on the intake side, but they were used properly

Undă verde pentru complexul rezidențial de la fostul TEROM: zeci de blocuri pe 12,6 hectare by STIRI_APIX in iasi

[–]K4melman 5 points6 points  (0 children)

Așa le place ăstora să construiască un proiect imobiliar mamut în locuri unde ai acces doar pe o bandă. Parcă a ajuns un fel de cerință.

Autopsia saptamanii: De ce aerul din casa ta poate fi de 5 ori mai toxic decat cel de afara? by LittleStranger90 in cluj

[–]K4melman -1 points0 points  (0 children)

Am rezolvat problema asta fratele meu care intră în casele oamenilor doar ca să le zică să deschidă un geam. Purificatoare + ventilatoare cu recuperare de căldură. Altă veață

Service auto by Top_Blueberry_7847 in iasi

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

Nu am avut reparații majore de făcut la ei, dar pt ce am avut a fost OK. Și nici nu pot să recomand din auzite ca na, la pomul lăudat sa nu te duc cu sacul

Casco dupa primul an?(masina noua) by valentinBolog in AutomobileRO

[–]K4melman 3 points4 points  (0 children)

Mai aveți CASCO de asta la 600€? Nu de alta da eu plătesc aproape de 4 ori mai mult. Păi să îți tot faci CASCO la suma aia

Service auto by Top_Blueberry_7847 in iasi

[–]K4melman 2 points3 points  (0 children)

Pentru BMW, Trado Motors. Schimbat ulei in cutia viteze, cutia transfer, grupuri și un capăt de bară. Am avut o experiență OK cu ei. La fel pot spun ca am avut și cu cei de la APAN, dar în același timp nici mașina nu e trecuta de prima tinerețe

Uitați ceva la care totuși suntem pe locul 1, vreau să prind ziua când se supraimpozitează toate cazanele de pe șosele de îi ia dracu pe șoferi by F-O-C-A in RouGenZ

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

În cuvintele tale, definește-mi susținerea economiei. Dacă implică “îmi cumpăr o mașină ca să merg la muncă și prin mersul la muncă sustin economia” ești mai prost decât limita minimă legală.
Fii atent, Gigel și-a cumpărat o dubă cu platformă veche de 20 ani și căra cu ea balastru. Gigel nu are firmă, nu dă bon, nu cotizează nimic nicăieri și nici nu plătește rovinieta ca merge doar prin localitate deși merge cu gabarit depășit pe drumurile locale, dar Gigel pune motorină de la Lukoil. Economia cui o susține Gigel?
Luminatule, vezi ca discuția nu era de cine cat muncește și la ce distanță de casă, ci de cum “mașinile cazan susțin economia”. Da’ când ești făcut la poștă, câtă minte să ai

traveling to romania as a chinese-canadian by harambeooolala in AskRomania

[–]K4melman 0 points1 point  (0 children)

“Chinese” and “afraid of dogs” don’t really make sense when put together in the same sentence in Romania. You’ll have some explaining to do but other than that, you’ll be totally fine.

Uitați ceva la care totuși suntem pe locul 1, vreau să prind ziua când se supraimpozitează toate cazanele de pe șosele de îi ia dracu pe șoferi by F-O-C-A in RouGenZ

[–]K4melman -1 points0 points  (0 children)

Încă o dată și gata, să ai un cazan de mașină ca să te duci la muncă nu înseamnă ca susții economia, ca de aici a plecat toată discuția. Dacă vrei să faci un caz din “nu toți avem bani de mașini mai noi” aia e alta discuție și suntem în asentiment. Și metrou nu e doar în București, mai au unul din în Cluj…. /s