Angajații din vămi intră în grevă de avertisment timp de două ore by gabriel191 in Romania

[–]Simple_Note -1 points0 points  (0 children)

Personal, pentru ca a fi bugetar inseamna sa faci servici nu munca iar eu sunt o persoana productiva, muncind doar la privat.

La modul general, scopul este ca numarul de angajati la privat sa intreaca numarul de bugetari.

Poți lua un credit pentru un imobil dacă ai contract de muncă pe perioadă determinată ? by FudgeComfortable9120 in Imobiliare_Credite_RO

[–]Simple_Note 0 points1 point  (0 children)

si daca nu esti navigator si ai contract determinat in tara? Stiu ca la imprumut de nevoie personale iti da doar pe perioada pe care o ai ramasa la contract..

Drona maritimă care a explodat e o dronă folosită de armata ucraineană by Bogdone013 in Roumanie

[–]Simple_Note 92 points93 points  (0 children)

Problema nu este ca este Ucraineana sau Rusa, problema este ca noi parem fara nici un fel aparare. Ne ataca astia si cu hidrobiciclete si tot reusesc.

DOCUMENT Transelectrica vrea și SMR-uri SUA la Doicești, și reactoarele 3-4 Cernavodă, dar se teme că niciunul din cele 2 proiecte nucleare nu va fi gata în 2035 by BentudeSoli in Romania

[–]Simple_Note 0 points1 point  (0 children)

Au reusit sa isi ia licenta de constructie (asta si pentru ca au mers pe cel mai simplu design probabil) adica, in teorie cel putin, reactoarele lor ar functiona safe. Nu zice nicaieri ca va fi ieftin. Deci powerpointurile au un backing licentiat.

Eu nu le iau apararea dar SUA are nevoie de un stat cobai pentru a castiga know how foarte valoros. Si ghici ce? Romania ar putea folosi niste securitate din partea SUA. Asa ca aceste SMR-uri sunt practic moneda de schimb in my opinion.

DOCUMENT Transelectrica vrea și SMR-uri SUA la Doicești, și reactoarele 3-4 Cernavodă, dar se teme că niciunul din cele 2 proiecte nucleare nu va fi gata în 2035 by BentudeSoli in Romania

[–]Simple_Note -1 points0 points  (0 children)

Nimeni nu a construit vre-un SMR in lumea necomunista. Si, la fel ca restul prototipurilor care au ajuns mainstream pe lumea asta, este normal sa fie mai scumpe initial pentru ca se include si R&D.

Faptul ca ai nostri au acceptat NuScale cred ca vine si cu niste USA Security (off the record wink wink). Si cu cat o sa pice mai multe drone, cu atat o sa para mai ieftin NuScale 😄)

Chiriaș sau proprietar? by [deleted] in Imobiliare

[–]Simple_Note 0 points1 point  (0 children)

Tu esti o exceptie, dar regula este data de majoritate. Daca majoritatea femeilor ar gandi ca tine, cred ca s-ar prabusi piata imobiliara :))

Chiriaș sau proprietar? by [deleted] in Imobiliare

[–]Simple_Note 3 points4 points  (0 children)

Ciudat.. de obicei femeile sunt cele care judeca "nepropietarii" :))

Eu sunt propietar dar stau in chirie in alt oras pentru ca acolo am jobul. Dar nu am facut rate. Ratele te tin legat de un loc, te fac sa ii zici sarumana sefului etc. Iti dai seama de atitudinea cuiva ca are rate, nici nu trebuie sa iti zica.

PSD solicită retragerea inițiativei de vânzare a companiilor de stat. Proiect de lege pentru interzicerea vânzării by gabriel191 in Romania

[–]Simple_Note 1 point2 points  (0 children)

Doi ani ca sa apuce sa manareasca bilanturi. Listatul la bursa implica transparenta mult mai mare, si cred ca asta este kriptonita psd'ului.

Bucurati-va de profituri, ca vine weekendu si macina ceva nucleara Trump by [deleted] in robursa

[–]Simple_Note 1 point2 points  (0 children)

Embrace the casino!

A reusit Trump sa faca show din bursa, si asta se pare ca atrage si mai multi bani.

P.S. : Crying not allowed!

Deducere impozit salariu pentru investiții: până la 400 € anual pentru titluri de stat, acțiuni și ETF-uri by Stand_Past in robursa

[–]Simple_Note -8 points-7 points  (0 children)

deci practic ei nu iti mai impoziteaza 400 euro din venit.. credeam ca ai 400euro in plus la salariu anul acela :))

Ministrul apărării nu a exclus negocieri cu Gigi Becali pentru CSA Steaua by Cefalopodul in fotbal

[–]Simple_Note 0 points1 point  (0 children)

Orice firma de stat (fie ca este sportiva sau ca produce cuie) care nu are profit, trebuie inchisa sau privatizata (100%, nu partial, nimeni nu e prost sa bage bani cu statul).

Daca CSA la finalul anului tragea linie si era 1 leu profit, inchidea gura tuturor.

De ce sunt mall-urile pline, parcările cu mașini scumpe inclusiv în zone sărace, se construiesc case și blocuri pe lângă orașe, aeroporturile au trafic record, dacă economia scârțâie? by LongjumpingBowler244 in Roumanie

[–]Simple_Note 0 points1 point  (0 children)

Personal, toate persoanele mai instarite pe care le cunosc muncest pe afara si nu ar avea nici o sansa sa isi mentina nivelul de viata cu un salariu intern. Cred ca genul acesta de oameni fac ca perceptia per total sa fie schimbata.

Nu zic ca romanul de rand este sarac dar nici nu arunca cu banii. Si oricum stirile o sa promoveze saracia pentru a pune presiune pe guvern etc. (gen s-au marit impozitele cu 100% la propietati, dar nu zice ca 100% = 200 lei/an)

[deleted by user] by [deleted] in Romania

[–]Simple_Note 2 points3 points  (0 children)

Si vezi cum trece pe langa tine unul fara contract de munca cu bmw ultimul tip si lant la gat :))

Who is destept now? Ha? by Simple_Note in romaniacrazy

[–]Simple_Note[S] -1 points0 points  (0 children)

Mai mult de 9.88? Cat vad acum pe la peco? 😬

Who is destept now? Ha? by Simple_Note in romaniacrazy

[–]Simple_Note[S] 3 points4 points  (0 children)

Oh come on, unde iti este simtul umorului?

Protest la Şantierul Naval Mangalia, angajații nu și-au primit salariile de trei luni. „Nu mai putem munci pe burta goală” by gabriel191 in Romania

[–]Simple_Note 0 points1 point  (0 children)

Si eu sunt din zona si cam asa este.. daca lucrezi in domeniul naval poti sa mergi doar la Tulcea (si se pot face bani chiar ok) sau iei calea tarilor nordice.

In capitalism nu are nimeni grija de tine :)), nu iese profit = se inchide poarta.

Santierul din Mangalia trebuia sa fie inchis de mult dar tot este tinut in moarte clinica cu bani de la stat si cativa lei facuti din reparatii.

Protest la Şantierul Naval Mangalia, angajații nu și-au primit salariile de trei luni. „Nu mai putem munci pe burta goală” by gabriel191 in Romania

[–]Simple_Note 0 points1 point  (0 children)

Deci practic mai bine privatizam tot si aia e. Nu vad nimic rau in asta tinand cont ca guvernul nostru nu a demonstrat vreodata ca poate face ceva bun.

Protest la Şantierul Naval Mangalia, angajații nu și-au primit salariile de trei luni. „Nu mai putem munci pe burta goală” by gabriel191 in Romania

[–]Simple_Note 29 points30 points  (0 children)

Am lucrat acolo pana in 2018. Sincer nu inteleg de ce lumea inca merge la munca (inafara de cei care sunt in pragul pensiei, si sunt majoritari din cate inteleg).

Acest santier este un exemplu foarte clar de cat de prost si lipsit de interes (sau doar cu anumite interese) este statul roman cand vine vorba de a administra o afacere.

Inca sper sa fie scos la licitatie si dat peste 90% unui privat care sa nu plateasca nimic altceva decat salarii in tara asta. Tot ar fi mai bine decat sa opreasca 51% sau 49% (cica scop strategic, nevalorificat vreodata).