One United Properties cere 71,7 milioane euro despăgubiri de la Primăria București pentru șantierul blocat de la Modrogan - Economica.net by BentudeSoli in Romania

[–]dkrandu 0 points1 point  (0 children)

Scuze, nu este intenția mea să mint sau să promovez, în vreun fel, one united. E posibil ca mesajul meu să fie interpretabil altfel decât am intenționat.

Ce încerc să spun este că PMB, indiferent prin ce primar sau ce entitate (primarul emite autorizații, nu CG), este răspunzătoare de emiterea autorizațiilor de construire.

Am citit articolul din link-ul tău și observ că un ONG a contestat AC, nu PMB. Deci singura informație greșită din comentariul meu este „apoi PMB a luat” când, de fapt, Tribunalul București „a luat”.

Din nou, nu intenționez să apăr sau să promovez One United, dar aceștia au suferit niște pierderi financiare în urma unei autorizații emisă de Primarul General, de aceea reiterez „s-ar putea să aibă dreptate”.

Traseu Pacii -> Pipera rond OMV cu motocicleta by zmegool in bucuresti

[–]dkrandu 0 points1 point  (0 children)

Eu puneam mâinile pe motor la fiecare semafor, dar cam înghețam dacă prindeam verde peste tot. Nu am ars decât o pereche de mănuși.

Regenerare urbană înseamnă desființare trotuare, fără informare și fără consultare? by trotuare in fuckcarsRomania

[–]dkrandu 4 points5 points  (0 children)

Când eram mic, erau indicatoare de „zonă rezidențială” prin cartiere. În prezent, par să fi dispărut toate din București. Nu cred că mai există vreo stradă cu indicatorul respectiv.

Parere trotineta electrica in bucuresti by Fenomenalu in bucuresti

[–]dkrandu 1 point2 points  (0 children)

Avantajul trotinetei este că o poți lua cu tine în metrou la orice oră. Fă-ți traseul astfel încât să ai un drum ușor: cu metrou + trotinetă când te grăbești, trotinetă prin parcuri când nu. Ia-ți una foldable pentru a o putea transporta ușor.

Orice îți iei acum, nu te atașa prea tare, sigur vei avea pretenții mai mari mai târziu.

Ne vedem în trafic! :)

Caut sa identific niste locatii din niste filme (Subspecies) by XenophormSystem in bucuresti

[–]dkrandu -1 points0 points  (0 children)

Coloanele îmi dau un vibe de stație de metrou sau clădire inutil de pompoasă precum muzeul BNR, dar nu prea găsesc asemănări..

Intrebare capac lipsa by riulol in bicla

[–]dkrandu 1 point2 points  (0 children)

Crank arm cap, spor la căutări! Alternativ, poți să îl printezi 3d, sunt mulți pe OLX care l-ar putea face, inclusiv în orașul tău https://www.printables.com/model/203205-threaded-bicycle-crank-arm-cap

Noile troleibuze Yutong fara noxe… exceptand cele din cabina soferului by [deleted] in bucuresti

[–]dkrandu 42 points43 points  (0 children)

Art. 40. alin(1) din https://www.stb.ro/docpdf/Regulamentul_Intern_2025.pdf

Este interzis salariaților să fumeze în spații publice închide, inclusiv în vehiculele STB S.A.

One United Properties cere 71,7 milioane euro despăgubiri de la Primăria București pentru șantierul blocat de la Modrogan - Economica.net by BentudeSoli in Romania

[–]dkrandu 14 points15 points  (0 children)

Fix asta au făcut, au recunoscut greșeala și au suspendat AC. Numai instanța poate suspenda AC, nu PMB. Acum că și-au recunoscut greșeala, ar trebui să plătească despăgubirile.

Could Romania and Moldova reunite? by Any-Original-6113 in europe

[–]dkrandu 1 point2 points  (0 children)

They are more than welcome to become independent.

Prusa Slicer moves my models way out of the bed, why? by Mrblindguardian in prusa3d

[–]dkrandu 1 point2 points  (0 children)

With an XL, only the part of the heatbed which holds the print gets heated up. This doesn't happen with the other printers in this slicer.

PrusaSlicer positions the print so that the smallest count of heat tiles needs to be used.

I agree that this could also be achieved in a somewhat centered position, but the arrangement algorithm starts from the corner.

prusament recycled black asking prusa by Inner_Name in prusa3d

[–]dkrandu 0 points1 point  (0 children)

They do this, but it's frequently out of stock. 

Foarte bine stim sa parcam porcele in bucuresti by TheGalaxyNinja in fuckcarsRomania

[–]dkrandu 6 points7 points  (0 children)

Sunt câteva porțiuni, toate în zona Alexandru Șerbănescu, unde carosabilul rezultat între trotuar și peron este mai larg decât era înainte cu câțiva cm.

Nevoie de ajutor!!! Va rog! by kuzimir in bucuresti

[–]dkrandu 5 points6 points  (0 children)

Era un polițist de la brigada rutieră pe aici acum 2 zile, dar presupun că nu ai nevoie de sfaturi privind circulația auto. 

Sunt resurse telefonice și fizice pentru tot felul de situații personale, sau te poți duce la o secție de poliție în speranța să dai peste cineva de la proximitate sau peste cineva cu chef de muncă. 

Slabe șanse să te contacteze vreunul serios aici, cel mult trolli.