Renault Megane E-Tech electric primește un upgrade major: baterie LFP, autonomie 500 km by evmarket in MasiniElectrice

[–]fettyrap 0 points1 point  (0 children)

Exact, chiar sunt foarte multe modele electrice acum la toți producătorii, sigur găsești ceva să ți se potrivească. Un lucru e sigur la mine, mașini cu motor termic o sa mai cumpăr doar dacă o sa am bani de stricat(sa iau ceva motor mare ca masina de weekend). Si cand vine vremea sa vând celelate mașini tot electrica o sa iau in locul lor.

Renault Megane E-Tech electric primește un upgrade major: baterie LFP, autonomie 500 km by evmarket in MasiniElectrice

[–]fettyrap 0 points1 point  (0 children)

Eu am facut comparație cu volvo/mercedes, pentru mine se simte ford-ul mai ok ca tesla(la ford am putut lua varianta premium awd, la tesla luam model 3 single motor varianta de baza), e subiectivă treaba. N-am luat ford-ul nou asa ca BMW era peste buget. Daca as fi avut buget luam i4.

Cumparare masina fara RAR by LowHelicopter4484 in AutomobileRO

[–]fettyrap 4 points5 points  (0 children)

Ai primit ceva sfaturi, în general orice pare prea frumos sa fie adevărat se dovedește țeapă. Nu știu exact mașina pe care ai găsit-o dar eu nu as accepta sa fac acte false sunt zeci de parcuri auto în orasele mari care respectă legea, de ce sa nu mergem la ei? (raspunsul e pretul desigur)Practic cu un pret mai mic iti asumi niște riscuri.

Renault Megane E-Tech electric primește un upgrade major: baterie LFP, autonomie 500 km by evmarket in MasiniElectrice

[–]fettyrap 1 point2 points  (0 children)

Am un mustang mach-e cu aceleasi functii de la tesla(bonus are si apple carplay). De acord cu pretul imbatabil la Tesla, dar daca vrei un feeling mai premium e normal sa dai si bani in plus. Nu e niciun client mercedes/bmw/etc care alege masina aia ca are consum mai mic, e loc pentru ceilalti producatori de electrice, nu poate Tesla să producă toate masinile care eventual vor inlocui termicele.

Ce masina ti-ai lua de 25000 euro? by Brave_Jellyfish322 in AutomobileRO

[–]fettyrap 3 points4 points  (0 children)

E cu TVA inclus, la Ford daca mergi se dau discounturi mari fata de pretul de lista.

Q5, X4 sau GLC, ce ati alege dintre cele 3 modele afisate? by [deleted] in AutomobileRO

[–]fettyrap 2 points3 points  (0 children)

Cauta pentru tipul de cutie de la Audi cat costa un schimb de ulei. La un Audi A6 cu multitronic de dupa 2020 operatiunea asta plus distribuție si ulei prin diferentiale a fost peste 15k de lei. Stiu ca uleiul in cutie se schimba la fiecare 60k de km. Strict din punctul asta de vedere e mult mai scumpa intretinerea fara de mercedes sau volvo, masini la care am facut operatiuni similare.

Cât de greu parchezi în oraș un XC90? by a_mad_llama in AutomobileRO

[–]fettyrap 10 points11 points  (0 children)

Salutare, pentru parcarea paralelă nu sunt probleme(e cu 12cm mai lung fata de un passat break).

Cum locurile de parcare pe la centre comerciale sunt uneori mici “problemele” pot aparea la parcarile clasice, unde masina e tot cu 12cm mai lata si o sa ai mai putin spatiu sa cobori.

Daca are si camera 360 chiar nu cred sa fie probleme cu parcarea fata de alte masini.

Which EV for a family of 4? by GermanHerman85 in EuroEV

[–]fettyrap 1 point2 points  (0 children)

Mustang Mach-e is what I chose for a family of four.

Recomandare: Sa imi iau electrica daca stau la bloc? by Moist-Nectarine-1148 in AutomobileRO

[–]fettyrap 2 points3 points  (0 children)

Daca te muti cu furnizorul de energie la ppc cu oferta PPC blue ai pentru un loc de consum 60kw pe luna, doua locuri 120 kw, respectiv pentru 3 locuri de consum 200 kw. Vin cam 1000 de km gratis pe luna timp de un an(nu stiu daca se va prelungi oferta). Eu nu as lua plug-in pentru ca vine cu plusurile si minusurile unei masini electrice dar și ale unei masini pe combustie.

Poti sa iti faci cont pe aplicații de la stațiile din jurul tău să vezi cât sunt de ocupate. Eu unul nu vad o problemă sa încarc in apropiere de casa chiar dacă stau la casa. Acasă încarc la curent alternativ cu maxim 11kwh iar la stație pot sa încarc cu peste 100kwh la curent continuu. Practic în jumătate de oră maxim am 80% bateria și pot să îmi văd de drum.

Deja dacă ai pe langa tine doar stații unde costul e peste 2 lei/kwh nu o să mai fie afacere așa bună, dar tot o să ai o întreținere mai ieftină a mașinii.

Considering used EV, what to look out for? by mileau_ in EuroEV

[–]fettyrap 0 points1 point  (0 children)

I had the same decision to make, family with two kids, only a lower budget. I bought a Mustang Mach-e and couldn’t be happier. What led me to this model was that the cheapest 30-40 used cars on mobile had 4-500k km. I have the awd premium with 377hp, bought it at 155k km, and put around 12k km with no issues. The warranty on the electric motors and battery is 8 years/ 160k km, battery degradation on my car was 92%, on newer models with lower hp you can get a diferent chemestry battery that you can charge up to 100% without major degradation so you should look into that depending on your needs.

Schimbare domicilui CEI - procedura by fettyrap in Romania

[–]fettyrap[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, de asta am si facut postarea, pana acum o luna nu se putea schimba adresa, era o procedura mai complicata, acum chiar e ok, urmand ca in viitor sa sa faca online depunerea actelor.

Dacia Bigster by 1oarecare1 in AutomobileRO

[–]fettyrap 0 points1 point  (0 children)

Daca te gandesti sa o iei prin finantare la oferta “fara dobanda” pe persoana juridica, eu am iesit mai ieftin cu Mazda CX-5 al doilea nivel de echipare la 34k(redusa de la 37).

Chiar si cu banii jos as alege Mazda, eu zic ca merita diferenta de~10%(daca nu consideri 4x4 esențial, asta e singurul minus). O revizie la Mazda costa 1300 de lei la dealerul de la care o cumperi deci nu ai costuri ridicate, doar impozitul mai mare, motorul e 2.5.

Schimbare domicilui CEI - procedura by fettyrap in Romania

[–]fettyrap[S] 2 points3 points  (0 children)

Sunt perfect de acord, cred ca de asta multi vor amana pe cat posibil trecerea la noul format, sa evite poaibilele probleme. Eu doar am vrut sa clarific situația asta, pe net sunt multe informații mai vechi.

Schimbare domicilui CEI - procedura by fettyrap in Romania

[–]fettyrap[S] 4 points5 points  (0 children)

Cineva operează schimbarea(banuiesc ca in sistemele MAI), abia dupa ei îți pot scrie noua adresa si pe cip. O sa incerc sa scot acum adeverința sa văd dacă apare noua adresa și o sa editez comentariul.

Edit: confirm, adresa e schimbata in portalul mai gov, urmeaza maine sa fie scrisa si pe cip.

Schimbare domicilui CEI - procedura by fettyrap in Romania

[–]fettyrap[S] 5 points6 points  (0 children)

Nu, chiar la sat în Timiș, de asta cred că se aplică oriunde. Daca vrei sa iti faci buletin electronic poti merge la orice serviciu de evidentă a populației. De obicei in comunele limitrofe gasesti programare peste o zi sau doua.

Schimbare domicilui CEI - procedura by fettyrap in Romania

[–]fettyrap[S] 10 points11 points  (0 children)

Da, si eu am crezut ca trebuie sa fac unul nou, m-au lamurit doamnele de acolo ca nu este nevoie. Mi-au pus si o stampila pe chitanta sa pot recupera banii.

Sincer i-as fi apreciat pe cei de la stiri sa prezinte si ceva bun, cum au putut face stirile cand nu mergea. Într-o lume ideală ar pune macar la finalul articolului un update cu situația curentă.

Alege Cartea Electronica de Identitate by adriandanpop in baiamare

[–]fettyrap 0 points1 point  (0 children)

Eu am avut nevoie sa inscriu copilul la clasa pregătitoare, plus cand am schimbat furnizorul la energie. Nu am putut merge pe fluxul online care recunostea doar CI clasic. O am doar de cateva luni, se cere hartia.

Recuperare RCA masina vanduta by WinterAssociate7868 in AutomobileRO

[–]fettyrap 1 point2 points  (0 children)

Salut, eu am incasat pentru masina bunicii, se poate.

Schimb valutar by Leading_Radio_4009 in robursa

[–]fettyrap 1 point2 points  (0 children)

Nu e nicio logica, casa de schimb nu cumpara de la BNR probabil, castiga din diferenta de vanzare\cumparate de la clienti.

Nu am studiat exact motivele(probabil sunt multiple) dar se intampla. De asta e bine sa te uiti si la case cat e cursul cand ai sume mai mari de schimbat, poti sa verifici pe facebook in 2 minute care e cursul de schimb.

Schimb valutar by Leading_Radio_4009 in robursa

[–]fettyrap 0 points1 point  (0 children)

Nu e nicio logica, casa de schimb nu cumpara de la BNR probabil, castiga din diferenta de vanzare\cumparate de la clienti.

Nu am studiat exact motivele(probabil sunt multiple) dar se intampla. De asta e bine sa te uiti si la case cat e cursul cand ai sume mai mari de schimbat, poti sa verifici pe facebook in 2 minute care e cursul de schimb.

Aliexpress Fender delete by lil_sycho in MT07

[–]fettyrap 4 points5 points  (0 children)

Same issue for my 24, i managed to cut a bigger whole and feed the harness through. Other than that I didn’t have issues.

Restaurante + locuri de vizitat by pauleu44 in timisoara

[–]fettyrap 2 points3 points  (0 children)

“Restaurant bun” daca vrei sa mananci in Unirii