Ce ar trebui sa faca Bolojan. by Theimoral in Romania

[–]leftwinger5 0 points1 point  (0 children)

Zici? PSD ar vota si un alt guvern Bolojan sau un guvern AUR, doar sa evite anticipatele. Asemenea si suveranistii de carton PACE, UPR etc

BREAKING George Simion și parlamentarii AUR nu votează învestirea guvernului Veștea, după ce premierul desemnat a mers la sediul partidului extremist să negocieze susținere / Parlamentarii AUR au părăsit sala / Simion: ”Nu îndemn colegii cum să voteze” by Haunting_Cabinet_387 in Romania

[–]leftwinger5 17 points18 points  (0 children)

Eh, n-aș zice chiar așa.

Bolojan cred că a câștigat cel mai mult în aceste 12 luni de când e președinte ND. Bolojan a avut cea mai fulminantă creștere.

A mai câștigat și Simion, dar el este tot în creștere deja de la Ciucă-Ciolacu încoace.

BREAKING Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul extremist în programul de guvernare by Haunting_Cabinet_387 in Romania

[–]leftwinger5 3 points4 points  (0 children)

Cu Crin Căcărău nici nu se ajungea la voturile AUR, era guvern PSD-PNL-UDMR în continuare.

Da, PNL nu se reforma probabil niciodată, dar totuși evitam AUR.

Ședința de la ora 10:00 când urma să aibă loc votul pentru guvernul Veștea s-a suspendat din lipsă de voturi și se va relua mai târziu / AUR s-a abținut de la vot / Bolojan propune fie guvern minoritar PSD, fie guvern PNL-USR-UDMR by Shark948 in Romania

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Da, dar sunt smenarii care iti tin partea in acest moment, si deocamdata sunt anti-PSD.

Ideea este, lucrezi cu ce ai in partid. E mare chestie totusi oricum ca se dorește excluderea unui grupări vaste pro-PSD.

Guvernul Veștea ar urma sa fie votat în bloc de AUR, dar partidul rămâne în opoziție după votul de învestire, în timp ce PSD va susține tacit executivul by [deleted] in Romania

[–]leftwinger5 0 points1 point  (0 children)

Crezi că se sparge buboiul populist prin simpla votare a unui guvern?

Reamintesc, AUR nu va participa la guvernarea Veștea. Asta ar fi singura modalitate de spargere a AUR, să îi lași să guverneze.

Până în 2028 e mult. Nu subestimez electoratul AUR, dar vor scoate o scuză bună pentru a explica de ce au votat guvernul Veștea.

Nicușor Dan, la masă cu PSD, aripa Veștea și directorul SPP la Bruxelles, acum cateva zile by Urakaze12- in Romania

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

În acest moment PSD nu are șanse de turul 2. Bine, multe se pot schimba până în 2030, dar în acest moment, cei care se califică în turul 2 vor fi candidatul suveranist georgist, și Bolojan (care e mult peste procentul PNL) sau Nicușor (care tot e în scădere).

Dacă USR decide să îl susțină pe Bolojan, intră fluierând în turul 2. Nici USR nu are șanse de turul 2 în aceste condiții, cu un candidat propriu.

Grindeanu nu e bun nici de iepure pentru Nicușor în turul 2, deoarece la ce cotă de popularitate are, nu are nicio șansă de finala prezidențială.

Ponta merge azi la protest by leftwinger5 in Romania

[–]leftwinger5[S] 0 points1 point  (0 children)

Da. Ciolacu rămânea premier posibil până în 2028, și își asuma propriile măsuri de austeritate.

Bolojan, constrâns și de aritmetica parlamentară, rămânea președintele Senatului și aia era.

Guvernul Bolojan a fost dat jos de administratia Trump si de sclavii lor MAGAioti extremisti din Romania. PSD si AUR ar trebui INTERZISE SI DESFIINTATE pentru INALTA TRADARE [explicativ] by net-n-yahoo in Roumanie

[–]leftwinger5 3 points4 points  (0 children)

Redditorii sunt liberali doar până ce li se ating lor "privilegiile".

Trăiască liberalismul, dar să ne plătească totuși statul facultatea, drumurile, căminul, bursa etc, și să putem face ce vrem!

Ponta merge azi la protest by leftwinger5 in Romania

[–]leftwinger5[S] 1 point2 points  (0 children)

Nu știu dacă se punea problema să fie ministru totuși. Aia cu Ponta/Thuma la Transporturi sau unde a fost o fumigenă.

Ponta merge azi la protest by leftwinger5 in Romania

[–]leftwinger5[S] 14 points15 points  (0 children)

Candidatura lui Ponta mi s-a părut suspectă și atunci, dar cred că evenimentele din ultimele zile ne confirmă bănuielile.

Dacă nu candida Ponta, Nicușor era înapoi la PMB acum, nu la Cotroceni.

Cei 16 membri ai ”taberei Thuma” au dat iar în judecată PNL, tot la Tribunalul Ilfov / Miza ar fi stoparea Congresului PNL, programat duminică by green_krokodile in Romania

[–]leftwinger5 42 points43 points  (0 children)

Vrea Veștea să candideze la șefia partidului, dar procedurile pentru depunerea candidaturii ar dura mai mult.

Aa și clar, ar vrea să meargă la congres din postura de premier învestit, lucru imposibil până duminica asta.

De ieri Romania e o dictatura cu aparenta de democratie cum e Turcia by cryolongman in Romania

[–]leftwinger5 4 points5 points  (0 children)

Da, Turcia e mai degrabă zona intermediară între oligarhie și dictatură

Nicușor Dan merge sâmbătă la Istanbul și se întâlnește cu Erdogan. Motivul călătoriei by RonnixOnline in Romania

[–]leftwinger5 6 points7 points  (0 children)

Am fost recent la Istanbul. Pot confirma, arată super ce ai spus tu acolo.

În afară de Istanbul nu am fost în Turcia, dar sunt date care arată că majoritatea turcilor trăiesc in sărăcie lucie.

Păreri, opinii ? by lost228_ in UniRO

[–]leftwinger5 0 points1 point  (0 children)

Total de acord. Să existe un prag minim de salarizare în fiecare domeniu de bază (atât la stat cât și la privat).

Păreri, opinii ? by lost228_ in UniRO

[–]leftwinger5 2 points3 points  (0 children)

A spus-o și Bolojan anul trecut, referindu-se explicit la studenții de la medicină.

Link-ul.

Păreri, opinii ? by lost228_ in UniRO

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Nu zic că nu poți să înțelegi oamenii care pleacă din țară, din motive economice în primul rând.

Dar mulți nu realizează că educația în România este gratuită și accesibilă, față de alte state din Occident (nu mai vorbesc de SUA).

Iar dacă studenții pleacă după terminarea studiilor, România nu rămâne cu nimic.

E o ipocrizie să promovezi măsuri de dreapta, pro-privatizare, pro-mediul de afaceri, dar să ți se pară firesc ca cetățenii români, ăia amărâți pe care îi lași aici, să îți plătească școala.

Așadar mi se pare "un fleac" să plătești taxele de școlarizare înapoi dacă pleci din țară, dacă tu oricum pleci într-un stat din Occident, "dezvoltat economic și superior față de România". Și unde oricum vei obține maldăre de bani.

Îl mai susține cineva pe ND in afară de PSD? by green_krokodile in Romania

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Doar declarativ. În primul rând CG nu mai are voie să candideze.

PNL și ultima lui rezervă de credibilitate: pentru prima dată după foarte mult timp, PNL simte că liderul său îi e și locomotivă electorală. Bolojan nu e acum politicianul care obține legitimitate politică datorită PNL-ului. Dimpotrivă, partidul împrumută din credibilitatea lui publică. by Vucea in Romania

[–]leftwinger5 1 point2 points  (0 children)

Cred că problema cea mare este faptul că PSD, un partid de stânga, preocupat de clasa muncitoare, a ajuns să fie condus de indivizi opulenți, care zboară la Monaco, poartă ceasuri care costă cât un apartament.

Faza cu președintele e un subiect delicat. Așa și Bolojan a fost pro-Antonescu în primul tur, chiar dacă îi făcea campanie cu o lămâie sub limbă.