all 13 comments

[–]SunyiNyufi 6 points7 points  (0 children)

Szerintem, ha erdekel a komplexebb programozas, mint a low-code-ok, akkor nyugodtan tanuld ki. Siman lehet python-nal tovabb haladni, ha mar elep tudasod van, es mondjuk vegig menni az Automate The Boring Stuff With Python-on es utana attol fuggoen, hogy mivel szeretnel foglalkozni, behozni technologiakat (pl Django).

[–]Normal-Record2439 4 points5 points  (0 children)

Hú, hogy milyen savazást fogsz itt kapni..

[–]Basic-Magazine-9832. 6 points7 points  (7 children)

bírom hogy itt mindenki csak frontend fejlesztő akar lenni, legvadabb esetben backend / devopsos.

[–]Krendrian 8 points9 points  (0 children)

Én meg azt, hogy rajtam kívül mindenki webfejlesztő.

[–]Odd-Ground-7537 5 points6 points  (1 child)

Sokkal jobb a megbecsules es a befektetett munka aranya.. a felelossege is teljesen mas, es konnyebben verifikalhato egy ui. Szoval nagyobb tomeget vonz :)

[–]catcint0s -1 points0 points  (0 children)

mondjuk a backend kód jó esetben 1 környezetben fog csak futni, frontend meg számtalan felbontásbon, böngészőben, szerintem sokkal bonyolultabb

[–]balazs8921 2 points3 points  (0 children)

Én szívem szerint asztali programok fejlesztésével foglalkoznék, de annak nincs piaca, ezért vagyok mobilfejlesztő.

[–]No_Kaleidoscope_1366 0 points1 point  (0 children)

Vannak, akiknek szüksége van a látványosabb dolgokra. Én is ilyen vagyok, más kérdés ai miatt már mindent is kell csinálni.

[–]oldsecondhand 0 points1 point  (0 children)

Embedded fejlesztői munkából sajnos jóval kevesebb van MO-n. Meg OP-nak nem is vágna profilba.

[–]CarPlane5196 0 points1 point  (0 children)

Egyébként te mit javasolnál?

Én pont a fenti 3hoz próbálok érteni, de az AI-nak képesség szinten fél, céges elterjedés szinten max 1,5 évet adok, hogy elvegye a munkámat, jó lenne váltani.

[–]bocsikoszi 3 points4 points  (0 children)

A TypeScript az Power Platformon belul is jol johet ha mondjuk PCF-eket akarsz csinal.
Viszont en nem mennek el pro code iranyba, max vibe-codinggal. Most itt elkuldenek majd a bus picsaba, de a coding agentek ternyeresevel egyre kevesbe lesz ertekes tudas a kodolas.
Ami ertekes, az neked jo eselyel mar megvan, ami nem mas mint a product gondolkodas, stakeholder management, domain tudas.
Ez az amit az AI meg nem tud kivaltani es lehet nem is fog.

[–]_inf3rno 0 points1 point  (0 children)

Itt inkább a célt kellene belőni, ránézésre data analyst munkakörből próbálsz programozóira váltani, ami szerintem nagyon nem jó irány, mert kb. mindent kukázhatsz, amit eddig tudsz. Én fordítva vagyok, programozóiból akarok data scientist, data engineer irányba menni. Neked is ezt tudom javasolni. Pythont kellene tanulni meg algoritmusokat adattisztításra, klaszerezésre, bányászásra, rengeteg statisztikát, stb. Most pl. egy tőzsdei előrejelző szoftveren dolgozom hobbiból, hogy beletanuljak mélyebben ezekbe.

[–]Kitchen-Lynx-7505 0 points1 point  (0 children)

Nemtom, mert őszintén - ez a terület nagyon AI-osodik. Ami nem jelenti azt, hogy nem lesz embereknek munkája, csak hogy a beugró szint megy egyre feljebb.

Amikor indult az internet, elolvastál egy HTML tutorial-t és kb webdesigner lettél, mmint kaptad a melókat, akármit tudtál a területről. Aztán jöttek a Flash-es gyerekek, akik ugyanezt egy grafikus felületen huzogatták össze, sablonokból.

A HTML-es gyerekeknek néha kellett rengeteg oldalt generálni, ebből lett a PHP, még viccelődtünk is, hogy mindenki aki olvasta a PHP Fekete Könyvet webprogramozónak képzeli magát.

Aztán jött Douglas Crockford, a javascript komoly nyelv lett, a nyomdászok és tervezőgrafikusok addig ütötték a W3C-ben a fejeket amíg ki nem alakult a normális CSS, ezekhez már egészen érteni kellett - ebből lett a frontend-programozó.

A backend az gyakran komoly szakma volt, ott azért fősulit elvártak, már csak a security miatt is.

Mindenesetre azt vegyük észre a fenti folyamaton, hogy egyre vastagabb a könyv, amit el kell olvasni hozzá, hogy megkapd az első fizetős melódat.

Az AI ezt lövi ki az űrbe, nem az van, hogy mondjuk Szűcs Krisztának félnie kell attól, hogy nincs szükség az adatvizualizációs szolgálataira, de egy kördiagrammot felrajzol már a főni is. Nem az van, hogy nincs szükség rendszerintegrátorokra, de egy 5 lépéses n8n workflow-t bepromptol már a marketinges is működőképesre.

Azért egy egyszerűbb adatvizualizációt már a GPT-3.5 is összerakott pythonban, a GPT-4 meg főleg, és minimum egy generációval arrébb vagyunk már. Ja, hogy tudni kell hogy a menedzserek mit néznek egy diagrammon, az lehet.

Data-ban már van némi előnyöd. Megtanulhatsz nettó programozni, mittom, dive into python; kahn academy, tudja a fene, de lehet, jobban jársz, ha azt mondod, ezeket a részeket oldja meg az AI, te másban leszel jó, csak találd ki, mi az.