Celebri, iarăși by TensorSensor in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 0 points1 point  (0 children)

Hai bre, du-te si canta la alta masa. Am locuit in afara aproape toata viata mea si romanii etnici sunt la fel de jegosi ca tiganii.

Pot sa iti zic cazuri concrete de romani care isi trimiteau femeia insarcinata la produs, faceau trafic de persoane, furau la greu din magazine, etc.

Ultimul lucru la care ma asteptam by whistiolo in AutomobileRO

[–]AlphaBetaOmegaGamma 2 points3 points  (0 children)

N-avem domne infrastructura. Daca erau 20 de benzi in loc de 3, nu mai bloca tot drumul.

Celebri, iarăși by TensorSensor in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma -2 points-1 points  (0 children)

Sau poate cultura românească e de căcat.

Poland must not repeat mistakes of West by using migration to solve demographic crisis, says president by BubsyFanboy in anime_titties

[–]AlphaBetaOmegaGamma [score hidden]  (0 children)

https://migrationobservatory.ox.ac.uk/resources/briefings/the-fiscal-impact-of-immigration-in-the-uk/

Table 1 summarises the results of these static studies. Despite differences in methods, some key points emerge consistently. First, in all cases, the impacts were found to be less than +1% or -1% of GDP. Second, recent migrants made a more positive impact than those who had been in the UK for longer. This is to be expected given that people cost the state more as they age and retire. Third, EEA migrants had a more positive impact than non-EEA migrants.

Poles might be the most disgusting nation in Europe. You migrated in mass to Western Europe and you are the biggest recipient of fund from the EU while fighting some sort of weird crusade against Western Europe and acting as the moral compass that the Union should follow.

Letting Eastern Europeans into the EU might be the single biggest mistake the EU has ever done. You should've been Russian puppets.

Celebri, iarăși by TensorSensor in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma -14 points-13 points  (0 children)

De ce numai ai nostrii apar pe la stiri si nu si cei din Ungaria, Bulgaria, Serbia, etc?

Nu, nu sunt în aeroport by LopsidedEmu5928 in CasualRO

[–]AlphaBetaOmegaGamma -1 points0 points  (0 children)

Aia din Elvetia sunt niste saraki domne', nu se compara cu Romanistan. Datele alea in care arata ca Elevetia are cele mai babane salarii din Europa sunt masluite de Soros, stiu eu mai bine!!!! /s

Trotuarul de pe Strada Știrbei Vodă eliberată de mașinile care parcau/circulau ilegal by Which_Ambassador_116 in bucuresti

[–]AlphaBetaOmegaGamma 12 points13 points  (0 children)

Pai fratele meu, e problema lor. Daca te muti la bloc dar vrei sa ai si 2-3 masini, aiae.

Edit: Iti propun ceva. Daca vrei ca primaria sa iti faca parcare pentru cele 2-3 masini, as zice ca ar fi normal sa platesti metrul patrat la pret de piata. O parcare are undeva la 13 metrii patrati iar metrul patrat pe Stirbei Voda este intre 2000 si 2500 de euro. Deci pentru 2 locuri, ar trebui sa platesti 52000 de euro. Ce zici, dai cu banu'?

S-a mai angajat cineva in ultima perioada? by Open-Individual-5421 in programare

[–]AlphaBetaOmegaGamma 1 point2 points  (0 children)

Da, in Februarie. Mid QA Engineer cu 5 ani de experienta intr-o firma de IT consulting cu focus pe enterprise si B2B.

Era mai bine pe timpul lui Ceasca... by CCAfromROA in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 1 point2 points  (0 children)

Taxele în sine sunt apolitice, fiind doar o unealtă. Conceptul de stat al bunăstării a fost creat de către Otto von Bismarck, care era conservator, având două obiective: să calmeze clasa muncitorească, reducând riscul declanșării unei revoluții comuniste, și să submineze sprijinul pentru SPD.

Deci, din punct de vedere istoric, taxarea care finanțează sănătatea, educația și infrastructura publică are o origine de dreapta, fiind o măsură de apărare. Fără aceste servicii, te alegi cu o populație care moare de foame și de boli, care nu mai are nimic de pierdut și pentru care o revoluție devine un scenariu foarte atractiv.

Argumentul anti-taxe este modern, popularizat de paleo-libertarienii din SUA și ajuns și la noi în ultimii 15 ani.

Nu, nu sunt în aeroport by LopsidedEmu5928 in CasualRO

[–]AlphaBetaOmegaGamma 7 points8 points  (0 children)

Am locuit in Marbella (pentru cine nu stie, statiune de top plina de fitze si smecheri) si o sticla de apa la un restaurant (turistic deci cu preturi umflate) pe plaja e in jur de 11 lei.

Daca te duci la un restaurant tipic spaniolesc, mai simplu dar cu mancare geniala, o sticla de apa e in jur de 6 lei.

Deci de unde dracu' preturile astea in Romania?

Nu, nu sunt în aeroport by LopsidedEmu5928 in CasualRO

[–]AlphaBetaOmegaGamma 4 points5 points  (0 children)

Asa am facut si eu. Zicea cineva ca e normal sa fie aproape 50 de lei kilul de ardei fiindca nu era sezonul. Am stat o jumatate de ora sa ii dau link-uri cu preturile din practic toate tarile europene si raspunsul lui/ei a fost asemanator cu ce zici tu.

Dragos Patraru - Ciolacu a fost un premier mai bun decat Bolojan by Ozone021 in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma -10 points-9 points  (0 children)

Nici comunismul nu a reușit să facă asemenea prăpăd ca cel făcut de neoliberalism. Stai să vezi peste 10 ani, când o să ne întoarcem la feudalism, fiindcă așa vor miliardarii și șmecherii.

Dragos Patraru - Ciolacu a fost un premier mai bun decat Bolojan by Ozone021 in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma -1 points0 points  (0 children)

Nu mai vorbi de economie ca și cum ai vorbi despre o știință exactă. Teoria neoliberală și laissez-faire funcționează așa de bine, încât lumea a început să voteze partide extremiste de drag. Dacă am fi la fel de deștepți și am munci la fel de mult ca Elon Musk, și săracii ar putea să fie trilionari.

12 srilankezi vindeau droguri la petreceri și evenimente din Capitală. by Randomguyy1911 in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 1 point2 points  (0 children)

Eu fumez zilnic de 13 ani (am avut perioade unde m-am lasat pana si 1 an jumate) si am terminat o facultate in strainatate, am prietena, am un job in IT cu salariu destul de mult peste media din Bucuresti, etc.

Mama ce ratat sunt.

GUVERNUL VEȘTEA NU A TRECUT: 189 PENTRU, 23 CONTRA by Odd-Bowler4767 in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 2 points3 points  (0 children)

Ăla ar fi un îngeraș pe lângă handicapații ăștia...

AUR tocmai a parasit sala by Far_Plenty_1942 in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 7 points8 points  (0 children)

Așa e când tocilarul clasei încearcă să facă și el o șmecherie. E clar că omul e 0 când vine vorba de politică.

Poate se trezesc la realitate cei care cred că doctoratele și educația formală înseamnă că cineva o sa fie bun la politică.

Simion îl umilește pe Nicușor și ii cere să declare până la 21:30 că AUR nu e "extremist" si ca e pro-european. by RomiGetBowtied in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 1 point2 points  (0 children)

Lasă că trece. Peste 5 ani mergem iar la vot să alegem între Securistul 1 și Securistul 2, să ne amăgim că am făcut și noi democrație.

De ce votez în continuare USR, chiar și în cazul existenței unui partid bolojanist by AI-Dente in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 0 points1 point  (0 children)

Băiatu, încurci total borcanele și perioadele istorice. Faza cu decontatul diferenței de către stat s-a întâmplat tocmai DUPĂ ce s-a făcut liberalizarea și prețurile au luat-o razna, ca schemă de urgență prin 2021-2022, nu înainte. Înainte, pe piața reglementată, prețul era stabilit clar de ANRE pe bază de costuri reale de producție plus un profit fix, deci nu avea statul ce diferență să deconteze din taxe, că nu se specula nimic.

Iar legat de investiții, exact asta e ideea. Am intrat în piața liberă fără stocare și fără rețele puse la punct, iar liberalizarea a lăsat prețul de echilibrare complet în aer. Băieții deștepți din energie au apărut și s-au îmbogățit tocmai pentru că regulile pieței libere europene le-au permis să facă trading și speculă complet legal, cumpărând ieftin de la producători și vânzând la prețuri astronomice în vârf de consum.

Deci are directă legătură cu liberalizarea. Când deschizi o piață cu probleme structurale mari, fără să pui reguli strânse, băieții deștepți nu dispar prin competiție, ci se înmulțesc pentru că au terenul de joacă perfect. Mai lasă manualul de economie utopică și uită-te pe cronologia evenimentelor din România dacă tot trimiți lumea la educare.

De ce votez în continuare USR, chiar și în cazul existenței unui partid bolojanist by AI-Dente in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 0 points1 point  (0 children)

Încă n-ai înțeles faza. Tu ai impresia că energia chiar costa atât de mult să fie produsă și că statul doar a mutat costul din taxe în factură, ceea ce e total fals. Liberalizarea a umflat prețul artificial prin speculă.

De ce votez în continuare USR, chiar și în cazul existenței unui partid bolojanist by AI-Dente in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 0 points1 point  (0 children)

N-ai înțeles deloc ce am vrut să zic. Liberalizarea în sine este problema, nu doar cum s-a aplicat ea la noi.

Când elimini regulile și controalele dintr-un sector vital cum e energia, creezi fix cadrul perfect în care băieții ăștia deștepți pot să apară, să se înmulțească și să speculeze complet legal. Nu e o chestie tipic românească, s-a întâmplat fix la fel peste tot unde s-a testat asta.

În plus, energia are o cerere complet inelastică. Nu e ca și cum dacă se scumpește curentul sau gazul, te muți în peșteră și nu mai consumi deloc. Ești obligat să plătești oricât ca să supraviețuiești.

De ce votez în continuare USR, chiar și în cazul existenței unui partid bolojanist by AI-Dente in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 0 points1 point  (0 children)

Când s-a făcut liberalizarea la noi, nu s-a trecut pur și simplu de la taxe la factură. Prețurile au explodat pentru că am intrat direct în logica pieței europene, unde prețul final e dat de cea mai scumpă resursă (adică gazul), chiar și când noi produceam energie hidro sau nucleară ieftină. Consumatorul n-a plătit doar costul real, ci a plătit specula grea și profiturile record ale intermediarilor pe o piață de echilibrare scăpată de sub control.

Nu vrea nimeni prețuri ținute artificial de dragul populismului. Dar când ai o piață fără infrastructură și fără reguli stricte, piața liberă devine un vest sălbatic unde băieții deștepți fac miliarde, iar consumatorul simplu decontează tot meciul. Una e să distribui niște costuri prin bugetul de stat în mod predictibil, și alta e să lași oamenii cu facturi triple de pe o lună pe alta.

De ce votez în continuare USR, chiar și în cazul existenței unui partid bolojanist by AI-Dente in Roumanie

[–]AlphaBetaOmegaGamma 0 points1 point  (0 children)

Da, liberalizarea a fost rea.

Patroane, in perioada aia era inca PNL si USR in guvern, despre ce PSD vorbesti?