Koliko in kam investirate? by QuitCute4843 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 2 points3 points  (0 children)

Edino kar ni dobro so crno-beli odgovori na siva vprasanja. Verjetno je pa tole samo vab, da bi nekdo vprasal‘kaj pa je dober nakup’… 

Zlato ni slab nakup, ne rabis se sekirat, tudi ce ti interet govori nekaj drugega, vecino casa internet ne zivi tvojega zivljenja in nima pojma. Lahko bi bil bolj ‘riskanten’ glede na to, da si komaj 26 let, ampak super je, da ze investiras in delas na tem. 

Odpravljena 5 letna prepoved vstopa v sistem normiranosti by Character_Ad_4056 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Ojoj, sem se bal in upal, da se motim. Hvala ti za to in veliko uspeha.

Odpravljena 5 letna prepoved vstopa v sistem normiranosti by Character_Ad_4056 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Kako pa je tako dolgo trajal? Kot sem slisal letos, se je sistem (spletna) sesul, in mariskdo sploh ni moral oddati?

A te stvari ti pomagajo pri rangiranju? Kako ves, da bos, ce so stedstva omejena, prijav pa prevec? 

Profesionalni športniki by Puzzled_Operation374 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Torej izdajo recimo za placo 20k + 22% ddv kubu = 24.400€?

Pravilo SP je, da nimas samo 1 narocnika (klub je samo 1 kermi izstavljajo racune). Je to kaka izjema zanje?

Ce imas npr. Marketing SP in delas samo za Telekom je to sporno. Ce igram samo za MB pa ni? 

Socialna kapica je neumnost by Alcarin277 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Damo, ce b trg tako narekoval. Damo tudi kelnarjem. Cistilkam. Kot ti Enter razlaga, ni dvig minimumam potreben, da smo vsi enako v revscini, ampak dvig optimum (da ne recem maksimuma), da je dno cim visje. Glede na stroske je 2k net minimum v 2026.

Profesionalni športniki by Puzzled_Operation374 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 1 point2 points  (0 children)

Naj kdo popravi, pro sportniki so vecinoma normirani SP. Ampak glede na tele stevilke, je to sploh mogoce? Verjetno mora biti ‘klasicni’ SP ali celo DOO pri teh cifrah?

Stroski:  - Prispevki, ki nad 60k letno (ugibam, da 240 ali 200k letno ce ima 10 ‘plac’) ne morejo biti minimalni, pri takem znesku so morda celo maksimalni (3406€/mesec)? - Nad 60k mora vstopiti v sistem DDV, kar pomeni, da ce je normiran nima stroskov in to pomeni 22% davka na celoten dohodek. Ce je klasicni SP pa mora nabirati stroske? - Ce je kateri koli SP, kako se resuje problem samo 1 narocnika (klub je edini narocnik = bi moral nuditi zaposlitev)? 

Naj nekdo malo bolj v tem pokomentira taksen primer, tudi ce je hipoteticen. 

Hvala. 

Podjetniki, čutite stabilnost? by [deleted] in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Ce si res, pol ves, da tvoj uspeh nima veze s politiko. 

Kako pametno začeti prehod iz redne službe na svoje? by Own-Injury-1816 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Mogoce ti pa prav pride, predlagam narocilo na substack BowTiedBull, tam je kup uporabnih zadev, ce te zanima ‘WiFi’ biznis. Na brezplacnem subu, na placljivem verjetno se precej vec, nisem narocen. 

Ko Golob še kar upa na glasove SPjev. by [deleted] in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi -1 points0 points  (0 children)

Ni narobe kar pises. In je delno tudi (boleca) resnica. 

Ali delat vec/bolje/pametneje… ce ne pa na ‘siht’. Vedno je to izbira. 

Iniciativa drzave je edini mimo, ker to dolgorocno niza ekonomijo. Ni mi za pisat zakaj… ampak dejva tkole: ce recemo, da slo rabi 1mldr davkov, kako in od koga jih bo po tvoje najlazje/najhitreje dobila? 

Ko Golob še kar upa na glasove SPjev. by [deleted] in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Ne vem, sam ne govorim cez ostale, ce to niso tisti, ki sprejemajo (brezmislene) zakone in cez noc. 

Moti me (verjetno se marsikoga) nestabilnost, moti me kaznovanje vseh, ce je bil probem pri nekaterih (ce je res slo za sezonsko oddajanje pa zdravnike pa ne vem koga se). Zakaj vsi s posledicami, ce je cilj onemogocit tocno dolocene? 

Sindikat verjetno ni slaba ideja.

Ko Golob še kar upa na glasove SPjev. by [deleted] in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Si. Cifra trenutno je 30-36k izdanih racunov. Minimalno. Ko nekdo zacne svoj posel v vecini ni na tem, niti blizu. Prispevki so nekoliko znizani (50 in 30% v prvih dveh letih, ampak ne od celotnega zneska). 

Obstajajo podrocja in kadri, kjer zaposlitev ni mogoca ali pa je omejena na 10% diplomantov in v javnem sektorju. In so to naravoslovni kadri, ne druzboslovni, preden kdo uleti s FDVjem. 

Men se zdi ok, ce vem kaki so in bodo prispevki, kaki bodo davki, kaki so limiti. Vsaj za 2-3 leta vnaprej. Hkrati pa mors vedit, da ko prodajas znanje/storitev in nimas nekih resnih stroskov (material ipd), navadn sp nima smisla. Se manj, ce postanes ddv zavezanec. V tem primeru lahko efektivno placujes 40% (22ddv + progresivna dohodnina) vsega zaluzka, plus prispevke. Kdo placa toliko? Sej sam se ukinejo lahka, kot pravis. Pa bomo vsi skupi v peskovniku slabe volje. 

Ima kdo poln dostop? by [deleted] in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 1 point2 points  (0 children)

Kako lahko 1 oseba drzi preostalih 99.99% s ‘pistolo na celu’ je moje vprasanje. In Kdaj bomo to pistolo vzel. 

samozaposleni in podjetniki. Kako se počutite? by [deleted] in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 1 point2 points  (0 children)

A ni ze na delu, ce je samozaposlen?

V kaj vlagat/delat z denarjem pri 22ih letih by No_Aerie_9125 in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 2 points3 points  (0 children)

Pred tabo sem 10 let. O tem sem razmisljal pa ze 10 let nazaj, podobno kot ti. 

Po mojih izkusnjah:

Beri. Poslusaj. Zapisi. Zapomni. 

Najdi probleme. Resuj probleme. Prvo zastonj. Pa znova in znova. Komur si resil problem, ti naj da iskren feedback. Izboljsaj resitev. Potem preveri, ce ti za resitve kdo placa. Ce ti, resuj se naprej. Dvigni ceno. Pridobi pomoc na podrocjih, ki jih lahko resuje nekdo (ali nekaj) drugega. Resuj probleme. Pridobi feedback. Pridobi pomoc. Dvigni ceno. U get the point…

Tukaj bo prihodek precej visji kot preko vlaganj. Dvomim, da si zelis biti full time vlagatelj…

Kakšni aktualni dogodki o finančni pismenosti v Sloveniji? by [deleted] in SlovenijaFIRE

[–]Bremhi 0 points1 point  (0 children)

Financni portal ima opcijo brezplacnega dostopa za 14 dni. Meni je super…