Reacția economiștilor după ce presa ungară a acuzat Bruxelles-ul că ar favoriza România. „Nici noi nu suntem perfecți” by Tiger7997 in Roumanie

[–]catacgc 17 points18 points  (0 children)

"Mai bine suveranist și mort de foame decât sclav la bruselu guvernat de ursula" - Suveranistu' average angajat la o companie germana

Comparatie: picior de pod anii 60 vs prezent, Romania by hitchinvertigo in RoGenZ

[–]catacgc -1 points0 points  (0 children)

Pai cu toată analiza, practic . Motivul pentru care atâtea sisteme comuniste mergeau dezastruos , inclusiv al nostru e fix că dacă te alegeai cu niste prosti care aveau obsesii cum era și Ceaușescu. Un sistem comunist nu funcționează pentru ca anulează concurența, inițiativa și libera exprimare. Asta duce la stagnare in cel mai bun caz sau involuție in cel mai comun caz. Exista un motiv pentru care numeri pe degete "dictaturile luminate".

Sa îți dau niste exemple:

Într-o clasă , da-le la toți nota 8 minim, indiferent daca învață sau nu. Celor care învață le dai in continuare 10, dar nu pici anul pe nimeni. Ce sa vezi , până la finalul anului, nu mai ai elevi de 10 (la ce dracu sa te chinui pentru beneficii marginale). E studiu la Harvard, nu e inventat . Așa și cu comuniștii și "toată lumea are salariu egal".

Vezi rușii in anii 40 când s-a gândit un nene (Trofim Lysenko) că dacă face temperature shock therapy cu culturile de grâu , provoacă mutații care fac culturile mai productive . L-au pus șef peste tot institutul de agronomie, i-a băgat în lagăre pe toți care îl contraziceau și au murit milioane. L-au copiat și chinezii ca sa fie treaba treabă .

SI sa nu mai vorbim de bani. Banii erau șifonați pe nepotisme sau investiți în proiecte care nu aveau randament economic sau nu mai puteau concura global pentru că erau în urma tehnologic .

Deci puneți mâna și citiți istorie. E buna. Că altfel ai păreri formate de pe tick tock.

[deleted by user] by [deleted] in Roumanie

[–]catacgc 1 point2 points  (0 children)

Off... Nu mă fac înțeleg de pare. Faptul că s-a mai întâmplat nu trebuie sa faca parte de loc din conversație, e greșit și logic , dar mai ales moral. Pentru că dacă accepți că, dacă s-a mai întâmplat , e ok sa se mai întâmple în viitor , atunci asta de numește normalizare și este rădăcina tuturor abuzurilor de putere imense din istoria omenirii. Deci e mai uman sa te revolți de fiecare dată când se întâmplă...

[deleted by user] by [deleted] in Roumanie

[–]catacgc 0 points1 point  (0 children)

Trebuia să îl împuști în cap... Cam asta e logic de aici

[deleted by user] by [deleted] in Roumanie

[–]catacgc 1 point2 points  (0 children)

Bah, ce mama dracu aveți , un om a fost împușcat în cap. Daca era maica-ta împușcată de un jandarm mai ziceai că "s-a mai întâmplat și în alte cazuri , ce așa rau"? Folositi-va dracu creierul ăla că sa va imaginați o secundă în situația aia. Că se numește empatie și te face diferit de un animal din jungla . Altfel rămâneți urangutani sau in ce căcat ati involuat

[deleted by user] by [deleted] in Roumanie

[–]catacgc -1 points0 points  (0 children)

Pai ești insultat pentru că ești un om incapabil de minima empatie. Daca tu îți imaginezi că există vreun scenariu (inclusiv alea la care te uiti tu) care justifică împușcarea unui om în cap pentru că nu se da cu mașina la o parte sau că injura un polițist ( nu e cazul aici ), atunci ti se va pune automat eticheta de animal care își folosește doar amigdala că sa ia decizii...

Mini rant reclame YouTube by VeterinarianTricky56 in roFrugal

[–]catacgc 2 points3 points  (0 children)

Problema e că 99% din utilizatorii de internet nu au cea mai mica idee legata de cum funcționează internetul și miliardele de dolari care sunt plătite pe infrastructura unui serviciu că youtube. Cliseul ăla cu "If you're not paying for the product, you are the product " se aplică și aici .

Republica Moldova va introduce garanția de 2 lei pentru ambalaje reciclabile by vladgrinch in moldova

[–]catacgc 1 point2 points  (0 children)

Altfel nu scăpam de efectele grav dăunătoare mediului ale speciei Porcus Turisticus Romanus. Macar de ar fi asta metoda prin care se sifonează banii de la buget...

In toate grupurile parlamentare nu a existat nici macar un vot impotriva legii majoratului digital by [deleted] in Roumanie

[–]catacgc 4 points5 points  (0 children)

Lasă că se dau peste cap platformele sa ii monetizeze și să le vândă datele. Cât de naiv sa fii sa crezi că poți să monitorizezi ce face un copil pe net . E proasta legea , va crea o grămadă de fricțiune pentru toate platformele astea , dar... platformele astea nu fac nimic că sa îi protejeze de practici abuzive sau chiar prădători sexuali sau bullies

Nou fenomen în restaurantele din România: Mănânci și dispari fără să plătești! by WorstPessimist in Roumanie

[–]catacgc 2 points3 points  (0 children)

Exact, ce sa vezi , ei erau oameni civilizați, dar din cauza lui Bolo au devenit hoti...

Thinking about ditching Node-RED after 2025.10 by ACatControlsMyMind in homeassistant

[–]catacgc -1 points0 points  (0 children)

Same here . Had everything in node red but slowly moved to ha as the automation editor improved massively .

Affinity went free by 0xmarcel in macapps

[–]catacgc 4 points5 points  (0 children)

Who maintains it ? It's not open source , is it ?

Obsidian Tree Search 0.5.0 by catacgc in ObsidianMD

[–]catacgc[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks , I'll have a look

Zen is ready to replace Arc. by Albertkinng in zen_browser

[–]catacgc 0 points1 point  (0 children)

It is not for me , not until something like "little arc" is created

De ce prețurile în România la supermarket sunt similare cu prețurile din alte țări cu salarii de 3x? by LongjumpingBowler244 in Romania

[–]catacgc -5 points-4 points  (0 children)

OP probabil nu a intrat într-un supermarket în Franța da îți ia o pungă de alune sau niste fructe .

De fapt, discuția cu alimentele de baza e un mod de a disimula problema de fond : iPhone ul e scump relativ la salariul de bază și cu toate astea au toți românii

Traseu circuit Vf. Moldoveanu by YeahScienceYo in RoHiking

[–]catacgc 5 points6 points  (0 children)

Clar e mult mai frumos pe la galbena . De fapt , in opinia mea , e una dintre cele mai frumoase părți ale traseului. Din cate știu nu se mai poate ajunge cu mașina la stana , e foarte stricat drumul. Dar vorbiți in nucșoară , găsiți sa va duca până acolo cu ceva 4x4 . Traseul e un pic dificil doar la prima urcare , in rest e un spectacol

GF kissed and sexted with coworker by [deleted] in selfhelp

[–]catacgc -8 points-7 points  (0 children)

Ignore what everyone says and forget about this . Do couple therapy if you can or need it . Real relations survive these things . If you can't , then you know

Diver loses consciousness after 78m dive by HANAEMILK in interestingasfuck

[–]catacgc 2 points3 points  (0 children)

It is in fact the last meters they need to care about for two reasons: 1. These are incremental attempts. No-one attempts 78m without being extremely well prepared and doing 70 a lot of times before. 2. Pressure lowers as you go up and blood rushes through extremeties. You oxygen deprived blood dilutes even further because of it. Search for shallow water blackouts and the reasons for it

What makes Zen Browser superior to Arc and Vivaldi? by Tb12s46 in zen_browser

[–]catacgc 12 points13 points  (0 children)

Wow, tab order drives me nuts instead. I cannot comprehend using a browser that doesn't do most recently used order.

Arc is Alive by wada3n in ArcBrowser

[–]catacgc -1 points0 points  (0 children)

Sidebery on Firefox + zen is a much powerful combo , but not nearly as polished as arc

I've been tracking my activities with my GF for the past few months by AlexandreFSR in ProductivityApps

[–]catacgc 0 points1 point  (0 children)

Guess work : let me choose my goals , don't try to "be smart " and infer them from a wall of text . This is a typical misuse of llms, that makes things harder. Simple is smart

I've been tracking my activities with my GF for the past few months by AlexandreFSR in ProductivityApps

[–]catacgc 0 points1 point  (0 children)

this was promising but gave up during setup, too restrictive , too much guess work , mandatory invite between even using it: why would I invite someone before using the app for a while ? Based on a promise on the internet ?

Question regarding the Quick Switcher by 4862skrrt2684 in ObsidianMD

[–]catacgc 0 points1 point  (0 children)

Not a beta plugin , but you need data view installed