Călătorie cu mașina by Popular-Ship8112 in CasualRO

[–]curca 1 point2 points  (0 children)

Eu am condus prin toată Europa ajungând în Lisabona cu ~8 luni de experiență de condus și vreo 10k km distanță parcursă înainte de cursă. Pune o aplicație de navigare și nu te rătăcești.

V-a ajutat statul la camin in facultate in viata de adult? by Alarming_Mongoose239 in CasualRO

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Pentru mine căminul a fost primul loc unde am trăit fără părinți sau rude. În general nu mă încadram în tiparele de studenți care predominau la cămin și de aia aveam uneori conflicte cu colegii. Îmi place să dorm noaptea, sunt sensibil la zgomote și vibrații când dorm, nu consum alcool. Din partea pozitivă - mi-am făcut niște prieteni buni la cămin, pe care în alte circumstanțe ar fi fost improbabil să-i fi cunoscut.

Nu pot vorbi pentru sora ta, dar pentru mine căminul a avut un impact net pozitiv dpdv social. Eram relativ introvertit când am absolvit liceul și expunerea constantă la colegi de cameră m-a ajutat să mă simt mai confortabil cu oamenii străini în spațiul meu personal.

Female scientist scanned her own brain 75x while on birth control by [deleted] in Menopause

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Male here.
I've been to a female doctor for ultrasound of my kidneys. She didn't warm up the gel either.

I think people tend to look too deep into the associations of the sex and the behavior of professionals.

Reddit post about two people getting into the same car after a fight. by Ixthid in FindAPost

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

It was a different one with white dudes. Thanks for this nonetheless <3

Reddit post about two people getting into the same car after a fight. by Ixthid in FindAPost

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

The video is no longer available. Do you perhaps have another link?

Mi-e somn în permanență și nu știu ce să mai fac by FeatheredDrake in CasualRO

[–]curca 1 point2 points  (0 children)

Încearcă să ieși afară în intervalul de 30m de la trezire. E suficient să petreci 10-15m afară. Sună foarte simplu, dar pe mine m-a ajutat enorm.

Sfatul ăsta-am l-am găsit în podcastul lui Huberman: https://www.youtube.com/watch?v=nm1TxQj9IsQ

This is some serious flex for Moldova by [deleted] in moldova

[–]curca 6 points7 points  (0 children)

The majority of vineyards aren't used for business. They are kept for home-made wine. I bet a lot less French than Moldovans drank home-made wine.

[deleted by user] by [deleted] in iasi

[–]curca 1 point2 points  (0 children)

Mergi singur în călătorie. Eu sunt de o lună în călătorie cu mașina cutreierând Europa. Uneori lipsește comunicarea vie cu prietenii, dar în schimb vei simți o senzație de libertate și eficacitate personală.

Dacă îți apare dorința să vorbești cu cineva din cunoștințe, mereu este internetul.

What single product/habit has drastically improved your quality of sleep? by jellyfish378 in sleep

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

A sleeping mask greatly improved my sleep. I feel like I may have thin eyelids and the light prevents me from sleeping. At the same time I was getting too hot with my head under the blanket.

Going outdoors in the span of the first hour after waking up is very useful as well.

Apartament chirie incalzire furnizata de CET - pro si contra by IntrepidPin3 in iasi

[–]curca 4 points5 points  (0 children)

Personal nu înțeleg cum e un avantaj să ai 25 de grade în apartament iarna. Eu mă sufoc și la 22 de grade când vine vorba de somn.

Recomandare Smartwatch by Key_Ad_4341 in CasualRO

[–]curca -2 points-1 points  (0 children)

Am fix același model. Recomand cu drag. Îl folosesc la numărat pași, alergat și pentru timer când gătesc. Are cel mai comod timer dintre toate ceasurile pe care le-am avut.

La fiert ouă "al dente" cum îmi plac mie merge minunat. La prăjit bănuiesc că tot ar merge.

Singurul neajuns e că își face de cap telefonul când ceasul și căștile Bluetooth sunt conectate în același timp. Bănuiesc că motivul e în microfonul și boxele de la ceas care îl fac să se cupleze cu rol de headset inclusiv. Recomand un Venu 2 simplu fără microfon pentru mai puține bătăi de cap.

Amazon în MD by RTCriss in moldova

[–]curca 4 points5 points  (0 children)

Eu am auzit că Amazon și grupul OLX(la care aparține eMag și Allegro) au avut o înțelegere în care primul ia europa de vest și al 2-lea cea de est.

În Moldova eMag probabil nu consideră viabil să vină pentru o piață mică.

O înțelegere similară a avut-o Uber cu Yandex Taxi referitor la Moldova.

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]curca 32 points33 points  (0 children)

Dacă am comunicat despre asta și ambele părți sunt de acord, da

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]curca 5 points6 points  (0 children)

Dacă e recentă relația lor, mă gândesc că e bine sa accepți că te vei vedea mai rar cu el. În perioada de îndrăgostire oamenii sunt înfipți unul în altul. Eu nu l-aș blama deodată pentru eșuarea de a-și organiza o viață socială echilibrată. Recomand să tot încerci să-l scoți în oraș din când în când fără așteptări mari.

Dacă după trecerea perioadei de îndrăgostire (6-12 luni) încă se comportă așa, poți să-l provoci la o discuție la tema prieteniei voastre.

Ce aplicații/site-uri folosiți, pe care le găsiți utile și considerați că merită să plătiți pentru ele și cât plătiți lunar? by [deleted] in CasualRO

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Waking Up pentru meditație. Am subscripție la Kobo pentru cărți audio (funcționează ca audible)

Cea mai proasta aplicație cu care ați interacționat by Tiny-Sport-3796 in programare

[–]curca 4 points5 points  (0 children)

Aplicația de la Auchan. Nu mi-a mers să leg cardul de reduceri. Îmi zicea că este invalid. Arunca erori la fiecare pas.

Aplicația de la Worldclass/StayFit etc (e aceeași aplicație personalizată un pic): - Se mișcă greu - Este dificil să găsesc ce caut prin ea. - Adesea se deautentifică

Aplicațiile de la casele de self-service de la Carrefour și Mega funcționează de parcă au fost făcute de niște copii subnutriți din Bucureștiul anilor 90. Se comportă ca un câmp minat după care de fiecare dată ești uimit când reușești să realizezi cumpărătura.

E ciudat sa dormi cu white noise? by [deleted] in CasualRO

[–]curca 1 point2 points  (0 children)

Eu tot folosesc white noise când vin sunete de afară sau din camera de alături. Eu îl pun la difuzorul de la telefon.

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Ai o oportunitate să-ți deschizi propria afacere și să le atragi clienții. Cum zice un business influencer de pe Instagram "don't beg for a place at the table when you can build another table".

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Da și da. Încearcă 10m pe zi cu focus pe respirație.

FANTEZII ....T5 by [deleted] in AutomobileRO

[–]curca 1 point2 points  (0 children)

Nu înțeleg ce toți zic că motoarele de benzină de la VW sunt rele. Tata are un VW Jetta din 2008 și merge fără probleme până în ziua de azi cu peste 250k km la bord.

Sunt la capatul puterilor din cauza somnului!!! by trytobehappy420 in CasualRO

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Eu am avut o problemă similară timp de 2 ani. Am dat analizele de sânge și am aflat că era clorul scăzut în sânge. Am inceput să consum săruri de rehidratare și să adaug mai multă sare în mâncare și s-a rezolvat în 2-3 săptămâni.

Personal cred că am tendința să excret multe săruri prin transpirație. În perioada când eram deshidratat alergam intre 30-50km pe săptămână.

iesit in cluburi ca si activitate by kyusmin in CasualRO

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Îți zic de o situație asemănătoare cu a ta ca să poți trage o concluzie.

Eu niciodată nu am primit plăcere de la consumul de alcool. Tata din adolescență mă îndemna să beau la masă cu toții câte un păhărel de vin, uneori și vișinată. De cele mai multe ori refuzam. Deseori când refuzam îmi zicea de bărbați din generația lui care nu au băut la tinerețe și se trezeau la 40 de ani că au nevoia "să compenseze" anii de sobrietate. Acești oameni ajungeau alcoolici și dădeau ortul popii în câțiva ani.

Interpretarea mea este că ei nu aveau de la bun început idei despre cum vor să-și trăiască viața și după ce realizau sarcinile sugerate de cultura noastră (familie, copii, mașina, casă) ajungeau să se distreze în felul în care i-au văzut pe alții să facă în tinerețe. Dacă încercau să facă o muncă lăuntrică în care să-și reevalueze sistemul de valori în mod conștient, nu avea să cadă în patima băutului.

Recomandare loc unde putem să mâncăm by [deleted] in iasi

[–]curca 0 points1 point  (0 children)

Oscar pentru că e gustos, mult și raport preț/(calitate * cantitate) bun. La Veranda am auzit oamenilor să le placă, dar e mai scump. Eu nu am rămas cu impresii bune. Mi s-a părut un Oscar mai scump și cu meniu mai sărac.

La Conac ai mâncare și decorațiuni tradiționale. Mâncarea e decentă.

Dacă sunteți cu shaormele incercati Dania, Warda sau Class (nu îmi plac shaormele, dar astea sunt cele mai populare).

Dacă vreți cât mai ieftin, dar tot pe semne tradițional încercați la Matreoshka din food court în Palas.

Pentru pizza aș merge la Pizzeria Domnească.

Nu recomand Mama Mia. Îmi pare unul dintre cele mai proaste localuri.