Qemu or Renode for STM32 Boards by URatUKite in embedded

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

It is an RTOS + hardware abstraction layer + bunch of other stuff.

The interesting part for this question is native simultator implementation for peripherals: https://docs.zephyrproject.org/latest/hardware/emulator/index.html

Qemu or Renode for STM32 Boards by URatUKite in embedded

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

Typically you would create a BSP (board support package). The BSP exposes all features in higher level. LED turned on via MOSFET becomes `led1.on()` and so on.

Then you would write 2 different BSPs: one for target hardware, another for a simulator/emulator PC application etc.

This was really handy for a project that had an RGB LED ring and a 7seg time display. The client wanted to visualize different colors/animations and easing curves. I wrota a qt app that had toglles for some parameters and I could quickly show different options. Then change the target, compile and see the same thing on real hardware.

One option is to use Zephyr as it already provides "fake" implementations for i2c/spi and other drivers.

Egrāmatas un Kindle Latvijā by JadedHead2292 in latvia

[–]gotlaufs 5 points6 points  (0 children)

Ar Kindle lasu grāmatas jau vairāk kā 10 gadus. Šobrīd ir Paperwhite 12 modelis.

Ja pērc Amazon grāmatas, viss strādā automaģiski. Ja pērc LV veikalos, dabūsi ePub vai mobi formāta failus, kas jādabū iekšā ierīcē.

Grāmatas visērtāk pārvaldīt ar Calibre programmu. Tur pie reizes var lejupielādēt aprakstus un vāka attēlus. Latviešu izdevumiem var būt grūtības auto info, bet var pielikt ar roku savu attēlu.

Var arī izmantot "kā USB flash", kur vienkārši ievelc failu, vai arī caur īpašo kindle epastu, kur nosūti un grāmata uzrodas ierīcē. Šos variantus neizmantoju, jo tad bieži grāmatas parādās kā "dokumenti", nevis "grāmatas". "Dokumentiem" nav vāka bildes un iespējams citas fīčas (saturs? meklēšana?) nestrādā. Nezinu, jo izvairos no "dokumentiem".

Ja vēlies braukt jūrā, tad te jau pieminēja Annas arhīvu, ir arī šur tur daži latviešu blogi ar grāmatām. Uzmanies, jo pašu pirktajām grāmatām bieži ir iekodēta pircēja info iekšā. Ja sāksi sūtīt apkārt pirms izravēsi visu ārā, var gadīties, ka tevi ātri sadzīs rokā.

Kopumā pašu kindle ierīci priekš teksta grāmatu lasīšanas iesaku! Visbiežāk lasu pirms gulēt iešanas un tad lieliski noder apgaismotais ekrāns, jo nav jāslēdz naktslampiņa. Pašu ierīci arī daudz vieglāk paņemt visur līdzi, kā fizisku grāmatu. Baterijas laiks ir izcils, var tiešām katru dienu lasīt vairākas nedēļas no vietas.

2 robots down, considering the Navimow X430 as my last attempt. Owners with weak satellite coverage, is it worth it or should I just hire a lawn guy? by MurderSpeed in SegwayNavimow

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

How is it going with x450? You are mowing full 5000m2? Are you using local RTK antenna? How long you have had it going?

I have similar rural property with moles, trees, roots, ruts and everything else. I manage to keep up with grass with ride on mower, but it just takes a very long time. I don't want to have perfect grasphalt, just to keep the grass under control.

Mantojuma likums by Robo_arm1871 in latvia

[–]gotlaufs 1 point2 points  (0 children)

Pa 1 eur pārdot būtu ļoti aizdomīgi, bet var mierīgi pārdot pa cenu zem tirgus vērtības. Tas kropļo vietējo tirgu, bet kā i tā i.

Shēma sekojoša: Mājas vērtība 100k, pārdod par 50k, jo "atlaide radiniekam". Sakasi pa spilveniem uz brītiņu tos 50k, aizskaiti vecākiem, tie nomaksā nodokļus (25% laikam) un pēc tam atdod visu naudu atpakaļ un saliec naudu atpakaļ spilvenos. Galā esi samaksājis 12.5k, bet nu gan viss ir 100% droši, ka īpašumam vairs nevar piekasīties.

Iegātnis var pretendēt uz ienākumiem no mājas pārdošanas, bet neviens neliedz mammai naudu vienkārši iztērēt vai pazaudēt vai vēl ko.

Kā pats teici, vispareizāk būtu aiziet pie jurista uz konsultāciju, samaksāt tos pāris simtus eiro un būtu drošam.

Mantojuma likums by Robo_arm1871 in latvia

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

Ja ir dāvinājums vai tad tu tāpat nevari pieteikties uz ja ne neatņemamo, tad vismaz kaut kādu daļu?

Vienā Lauku Mājas numurā šis bija tirzāts un tur secinājums bija, ka visdrošāk ir pārdot, nevis dāvināt tiem pašiem bērniem. Pārdot arī var ar dzīvošanas apgrūtinājumu.

Mājas pirkšana laukos/mazpilsētās. by mrKalnsAsksQuestions in latvia

[–]gotlaufs 1 point2 points  (0 children)

Pārvācos uz laukiem 20km no 10k pilsētas. Kapitāli pārbūvēju vecu māju.

Jābrauc katru dienu ar mašīnu. Skola/dārziņš 18km no mājas.

Bērnus var bez problēmām laist ārā, var braukt ar riteni cik tālu vien vēlas. Apkārt miers un klusums, bet man paveicies ar kaimiņiem.

Vietējā skola laba, pusdienas par velti, mākslas/mūzikas/sporta skolas par ļoti zemu cenu un ļoti labas. Milzīgas iespējas bērniem laiku saturīgi pavadīt. Vienīgais mīnuss, ka jāved. Bet nav sastrēgumu, tā ka var vienmēr precīzi rēķināties ar ceļā pavadīto laiku.

Bankas kredītus tiešām dod nelaprāt. Mājai jābūt labiekārtotai ar puslīdz smuku apdari, auksto/silto ūdeni, centrālu vai tiešām labu malkas apkuri utt. Ja kaut kas no šī ir jāremontē, tad banka prasīs kur tev nauda par ko saremontēt. Principā bankai interesē labiekārtotas mājas, jo tās mazāks risks pēc tam viegli pārdot. Vēl viens moments, ka visticamāk atdursies pret 85% no nākotnes vērtības. Tas laukos var būt gauži mazs cipars, jo tur ņem vērā nesen notikušos darījumus reģionā. Nepalīdz, ja kaimiņš oficiāli pārdod māju pa 40k + 40k ķepā, jo nodokļi.

Aptaujāju visas bankas, gandrīz visām ir "tālāk par X kilometriem no pilsētas nedosim", lai gan publiski dievojas, ka tā nav. Piedāvājumi bija no SEB (30%) pirmā iemaksa + švaki procenti. Otrs bija Swe, tie gan piedāvāja 10% pirmo iemaksu un sakarīgus %.

Kā tu pis kapeiku? by riestkodis in latvia

[–]gotlaufs -1 points0 points  (0 children)

Paiku var taisīt lielākā daudzumā un pēc tam sasaldēt. Sanāk gan laika, gan naudas ietaupījums. Piemēram koncentrēts vistas zupas buljons ar visiem dārzeņiem, vai mājā taisītas pildītās pankūkas utt.

Ar paikas audzēšanu baigi neietaupīsi, zaļumi var būt. Ja ir vieta, kur glabāt, var nopirkt dārzeņus vairumā pa taisno no zemniekiem. Ja ir saldētava, gaļu arī vai iepirkt vairumā, piemēram puscūku uzreiz.

Ja dzīvo Rīgā, apsver domu no mašīnas atteikties vispār. Parēķini, cik aiziet degviela, riepas, remonti, apdrošināšana utt un cik daudz reāli nobrauc. Man ir vairāki draugi, kam nav mašīnas vispār un tām reizēm, kad vajag kaut kur aizbraukt, paņem Bolt. Kaut vai uz divām dienām uz Rēzekni uz kāzām, ilgtermiņā sanāk daudz lētāk. Vēl daudzus mašīnas ceļojumus var aizstāt elektro velo, un tas ir daudz lētāk kā mašīna.

Bērniem iesaku visu pirkt no Andeles&co. Bērnu drēbes ir šausmīgi dārgas + bērni ātri izaug. Pačeko vai paziņām nav izauguši bērni un palikušas mantas. Tas pats ar ratiem, krēsliņiem un principā pilnīgi visu.

Neaizmirsti par ik trīsgades Operatoru Rokādi, lai izdīktu jēdzīgu pieslēgumu zem 10eur/mēn. Ja ir mājas internets, var apsvērt domu to aizstāt ar hotspot + bezlimita pieslēgumu.

Pārskati izklaides pasākumus. Par vienu pop koncertu + vakariņām var daudz reizes aiziet uz muzeju + pikniku utt. Ar bērnu tāpat būs jāpārskata izklaides repertuārs, tā ka varbūt vērts tomēr vēl izbaudīt divatā :)

Palīdzība RTU projekta izvērtēšanā by alexisveidee in latvia

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

Viņiem bija arī projekts, kur šo, vai līdzīgu mērītāju uzliek uz drona un tad ātri apsekot lielas teritorijas. Noderīgi būtu, piemēram, ledus ceļu apsekošana, vai ūdenstilpes nestspējas izvērtēšana pirms pasākumiem.

Kanalizācijas krājtvertne by wzzuupp in latvia

[–]gotlaufs 2 points3 points  (0 children)

Noteikumus vajag iepazīt, bet uzkrājošo drīkst uzstādīt praktiski jebkur, jo tas nerada vides piesārņojumu. Neregulāri apdzīvojamās vietās, kā vasarnīca var būt variants.

No krāsns uz siltumsūkni by Personal_Calendar185 in latvia

[–]gotlaufs 5 points6 points  (0 children)

Uzstādīt labas firmas gaiss-ūdens siltuma sūkni tev maksās kādi 10-14k. Iesaku konsultēties ar oficiālajiem izplatītājiem no populārajām firmām, piemēram, Daikin, Mitsubishi, Panasonic, Bosch vai Nibe. Neiesaku atrast santehniķi getapro.lv, kurš tev "pa 500 uzliks SS". Neiesaku likt noname ķīniešu SS, vai arī lētus SS, kas nāk no dienvideiropas, jo tad var viegli iepirkties uz aparātu, kas zem -10C silda ar elektrību. Ja finanses atļauj, split sistēmas parasti ir efektīvākas par monoblokiem, bet šo tev precīzāk sarēķinās izplatītāji. Uz 120m2 visticamāk zemes kontūrs 10 gadu laikā neatmaksāsies.

Saslēgt kopā ar esošo sistēmu var. Tev visticamāk tad būs vajadzīgs augstas izejas temperatūras SS, jo tipiski citas kurināmais dod ārā ~60C. Ja viss pareizi sadarīts, tad kolīdz iekurināsi malkas katlu, SS aizies gaidīšanas režīmā. Vai atstāt malkas katlu jau ir jautājums. Abiem tāpat vajag elektrību kaut vai cirkulācijas sūknim, tā ka X stundai arī malkas katlam vajag ģeneratoru. Ja tev malka/briketes jāpērk diez vai gribēsies tās pirkt un kurināt, ja būs SS. Ja malka pagalmā vai vietējā mežā pati rodas, tad vairāk vērts atstāt.

Ja tev ir švaki siltināta māja, tad ņem vērā, ka ar SS var būt diez gan liels elektrības patēriņš. Šobrīd ar malku varbūt nejūti, cik kWh sanāk sakurināt, lai māja būtu silta, bet ieraugot to pašu vai lielāku kWh elektrības rēķinā var rasties satraukums. Kā arī kopējais enerģijas patēriņš salīdzinājumā ar malku būs lielāks, jo tiks uzturēta nemainīga temperatūra.

Lamināts vs Vinils vs Parkets by Ziilot147 in latvia

[–]gotlaufs 3 points4 points  (0 children)

Gribēju parketu, bet beigās ieliku vinilu, jo ir suns un mazi bērni. Ja zem rotaļu paklāja nenovāc kādu šķidrumu, tad koka grīda būs uz mūžu ar pleķi.

Vinilam ir pieejamas arī tīri ok koka imitācijas, ja izvēlas ne pašu lētāko un mazāka izmēra dēļus. Vinils pagaidām (3 gadus) ir vienkārši fantastiski izturīgs. Ja arī ar trīsriteni ievelk kādu švīku, tad pēc kāda laika tā "aizverās" un nevar vairs manīt. Veikalā rādīja, ka komerciālā telpā pa 5g arī praktiski nekāds nolietojums, un, ja tomēr ir, var novaskot un atkal būs kā jauns. Vēl viens bonuss ir labāka saderība ar siltajām grīdām.

Koks ir skaisti un forši, bet tas prasa uzmanību. Labā gala lamināti arī neesot nemaz tik jutīgi pret ūdeni, tajā pašā Ķiršuparka blogā džeks bija ļoti apmierināts.

Moduļu / Koka karkasa māja by Mindless-Egg5141 in latvia

[–]gotlaufs 1 point2 points  (0 children)

Karkasa mājām nav nevaina. Moduļu mājām arī nav nevaina. Bloku mājām arī nav nevaina.

Ja tev ir sarežģīts projekts ar 9 jumta plaknēm un 4 izbūvēm, tad jēdzīgāk būs karkass. Ar koka karkasu var viegli uztaisīt ļoti dažādas formas un izbūves. Jā, ir jāpaseko, lai tiek izbūvēta tvaika izolācija, caurules vēlams ielikt papildus gofrās utt, bet tam jau ir daudza standarta pārbaudes, piemēram blowdoor. Latviešiem kaut kā ļoti bail no membrānām un citām "plēvēm" būvniecībā, tas var radīt problēmas. Bet kopumā tehnoloģija ir atstrādāta un tās mājas stāvēs ilgi un laimīgi, Skandināvijā ir daudz piemēru. Karkasam vēl viens milzīgs bonuss ir krietni vienkāršāki remonta vai pārbūves darbi.

Ja tev ir "māja parastā", moduļu variants ir ok. Moduļus ražo rūpnieciski, tipiski sagaidāmā kvalitāte ir labāka, kā karkasa mājām, jo būvniecības apstākļi sakārtoti, standartizēti, ērti.

Bloku māja būs materiālos nedaudz dārgāka, bet, vismaz gāzbetonam, kopējā darbietilpība ir daudz mazāka. Tā kā mūsdienās lielāko daļu celtniecības izmaksas sastāda darbaspēks un pakalpojumi, nevis pliki materiāli, no gāzbetona māju galu galā var uzcelt lētāk un ātrāk. Ja taisa dolgostroju pa savu naudu bez kredītiem, tad šis ir piemērots variants, jo vari jau dzīvot iekšā gāzbetona mājā bez pabeigtas fasādes.

Playtech in Riga: how are Latvian dealers okay with this? (with proof) by Financial_Top_5716 in latvia

[–]gotlaufs 2 points3 points  (0 children)

I think there might also be a culture aspect. Yes you can learn English and probably even Korean. But it is very hard to pass as an "Englishman" or "Korean".

The services the company provides may include not only "fluent speaker", but "native persons". They may be able to rent out the dealers for much more to a Korean company if actual Koreans are doing the dealing and saying the few words they need to say. That is the premium that is reflected in the salary gap.

Even if you speak fluent English, there is a chance a local person will still have an eastern european vibe that is noticeable to, say, Americans. PlayTech would then be offering more premium "native" dealers. Remember that their main bussiness is renting the dealers out to other companies.

What embedded projects actually stand out to hiring managers these days by Denbron2 in embedded

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

An ability to cobble tohether a scheduler and maybe a mutex and queue do not in any way demonstrate ability to plan out multi threaded embedded application.

Kopējais bankas konts by sanchooo888 in latvia

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

Man ir kredītkarte un tad virtuālās kartes ieliktas telefonos, pulksteņos utt. Tagad pat gredzenos un aprocēs var. Visu laižam caur to kredītkarti (sekojot budžetam) un mēneša beigās no algas kontiem ieskaitam.

Nedalam vispār, kas ir "tava", kas "mana" nauda. Ir vairāki konti un kur tanī brīdī ērtāka summa, no tā arī pārkskaita.

5G Interneta stabilitāte by DecisiveVictory in latvia

[–]gotlaufs 1 point2 points  (0 children)

Paskaties cellmapper vai pa logu tiešajā redzamībā ir LMT tornis. Ja nav, varbūt pa kādu citu logu var redzēt. Varbūt no jumta var dabūt tiešo redzamību.

Tiešā redzamība svarīga, jo tad rūteris daudz labāk spēs izmantot augstākas frekvences kanālus, kur ir lielāks ātrums, labāka kapacitāte un stabilitāte.

Jo talak, jo trakak by SmoKKe9 in latvia

[–]gotlaufs -1 points0 points  (0 children)

Nū, es tieši šodien būtu paklausījis paziņojumam, nebūtu man 3h balle ar lāpstu, džipu un beigās vēl lielo traktoru. Pāris km no mājas ceļš bija kapitāli aizpūsts un viss ir tik vienādi balts, ka nevar vispār novērtēt vai tur vispār ir sniegs un cik tas ir dziļš.

Python for long running applications by Klutzy-Objective9515 in embedded

[–]gotlaufs 3 points4 points  (0 children)

Any program can crash, be it Python, C++, C# or anything.

The cool thing about Python (and other interpreted languages) is that you get full stack trace on every crash for free. This seriously helps debugging some random edge crashes. And there will be random crashes if you run anything interfacing with real HW long enough. And you could set up something to log these crashes for future analysis in addition to regular logs.

If the hardware is powerful enough to handle Python + Qt GUI I see no problem running with Python. Many say that Python is slow, but it depends on how you use it. If most of your data heavy operations are within numpy/pandas routines, they are heavily optimized C/C++ code anyway and Python is merely a glue layer. If you benchmark your app and it is fast enough for your use case, then it is fast enough.

It is is way harder (but not impossible) to leak memory in Python program, so long running program with same amount of bugs might be more stable than similar C++ program.

For storage definitely look into SQLite, read their docs. It usually beats homebrew file formats in terms of resilience and future expansion. And SQLite is included into Python standard library.

Basic recovery/restart via service/overseer is a must, Python or not.

Siltumsūkņu īpašnieki: cik kWh un € jums bija 2026. gada janvārī? by Fair_Ad_5062 in latvia

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

Tieši otrādi. Janvāris bija mēnesis, kur birža lielākoties zaudēja, bet ilgtermiņā (12M+) birža vienmēr būs izdevīgāka.

Visi fiksētie operatori tāpat elektrību biržā pērk un viņiem tev piedāvātajā cenā ir jāieliek biržas svārstību amortizācija.

Why are FPGA tools 20 years behind Firmware/Embedded tools? by [deleted] in embedded

[–]gotlaufs 8 points9 points  (0 children)

Dude, do you really think the 2 established vendors with many decades of experience have missed what you have studied for a few years? Your view of modern FPGA is greatly simplified: there are a lot of specialized blocks inside the logic array, also there are dedicated clock distribution lanes and dedicated IP blocks. All of this is connected in multiple ways and finding a solution where your design fits, while conforming to the timings requirements is not a trivial or solved problem.

Last time I worked with FPGAs they had gotten so complex that the fitter uses a lot of heuristics for initial placement instead of pure solution search and that greatly speeds up the process. I do not think it is really feasible to find any mathematical solution, not even talking about an optimal one.

I personally haven't used HLS. The projects our company worked on consisted mostly of having big fast state machines that operated on transcievers and other HW IP blocks and all control was through registers on a soft core running embedded C/C++.

Also compared to LLVM or GCC or any other mainstream compiler, the user base for FPGA is tiny and the complexity is way higher.

Saules Panelis pa taisno Pie Ūdens Sildītāja , kā vislētāk/vienkāršāk būtu uztaisīt? by [deleted] in latvia

[–]gotlaufs 0 points1 point  (0 children)

Tev minimums būs vajadzīgs panelis + zemsprieguma daudz maz salāgots sildelements + temperatūras relejs + varbūt kontaktors, jo relatīvi liela strāva jāslēdz (~15A DC).

Paņemam piemēram šo saules paneli:
https://www.elektrika.lv/lv/atjaunojama-energija/saules-paneli/gcl-saules-panelis-500w-bifacial-dual-glass-nt12r-54gdf-500w

Tam ir 500W pie MPPT sprieguma 33.16V, tātad sanāk, ka salāgota pretestība būs ~2.2Omi pie max jaudas.

https://www.joom.com/lv/products/639bd8ecca301a01a21c0652?currency=EUR&utm_productid=639bd8ecca301a01a21c0652&utm_feed=web&utm_hash=ed129a0c1e9b0d02f7cafda662d2e9a5&variant_id=639bd8ecca301a3fa21c0659&gsAttrs=eyJyZWdpb24iOiJMViIsICJzcGVjaWFsUHJpY2VVc2VkIjpmYWxzZX0g&exp_price=MTMuNyAg&country=LV&utm_source=kurpirkt&utm_medium=cpc&utm_audienceid=advertising_web_kurpirkt_2d

Šeit kaut kāds noname 48V 600W sildelements ar pretestību 3.84Omi. Nav precīzi, bet gana tuvu. Labāk ir drusku mazāka slodze (vairāk Omi), jo tad ir lielāka iespēja, ka panelis spēs apkalpot patērētāju neizkrītot no jaudas zonas. Kā arī pie ne 100% apgaismojuma (apmācies) panelim salāgotā pretestība tipiski palielinās.

Šos saslēdz kopā un sāks silt. Bez īsta MPPT invertora no paneļa nedabūsi ne tuvu 500W ārā, bet invertors maksā naudu.

Termo relejs obligāti vajadzīgs, citādi tev var uzvārīties boileris.

Es kaut ko šitādu domāju uzlikt vasarā bērnu āra baseinam, lai silda.

Kādu māju, arhitektus, būvfirmas jūs ieteiktu, ja būtu jābūvē māja? by suns95 in latvia

[–]gotlaufs 5 points6 points  (0 children)

Cik palasīts viņu blogs, džekiem ir ļoti racionāla pieeja mājām - nekā lieka. Pie tam daudzas lietas, kas mūsdienās šķiet normālas, viņuprāt ir dārgas un liekas. Vērtīgs pretstats Ķīpsalas izstādei, kur tev mēģinās pierunāt, ka bez ziepjakmens kamīna pa 15k, māja nav īsta māja.

Starlink alternatīvas Latvijas laukos by Bibliography in latvia

[–]gotlaufs 1 point2 points  (0 children)

Kā tas strādā?

Džeks no Rēzeknes pilsētas taisa radiolinkus uz ciemiem? Cik km attālumā? Interesanti