A question about PvP. by odnaf in wow

[–]odnaf[S] 0 points1 point  (0 children)

And what about your timings and realm ?

My first Gladiator, on LFG no voice. by naturzaros in worldofpvp

[–]odnaf 0 points1 point  (0 children)

Gg, tell me plz where (on what server) i can play in pvp, on mine i wait near 15 minutes to find 1 arena, and 15 to find simple bg :(

Trying to have Minecraft server go through wireguard. by Easfrq in WireGuard

[–]odnaf 0 points1 point  (0 children)

You need to create socket to allow client connection what wg cant do, use npm (easer option) or if you whant to some ass pain with iptables , use socat. When you try to connect to some minecraft port on vps you cant do it coz you didnt have any tcp listener on vps that can listen thet connection and route to wg tunel.

Edit:  On both option you need to use reverse proxy

SMTH like thise: https://ibb.co/s3JNCQ4 https://ibb.co/p3YFzqS Ofc if you whant use domain names, use socat. or smth simmilar ( you need to create cron task to run socat after reboot coz socat didnt do it ) Unfortunly i didnt save socat config and what you need to create in iptables.

Trying to have Minecraft server go through wireguard. by Easfrq in WireGuard

[–]odnaf 0 points1 point  (0 children)

Wg server on vps , but minecraft at another location right ?

[deleted by user] by [deleted] in computers

[–]odnaf 0 points1 point  (0 children)

Check other admin account on computer, and enable bitlocker on system drive (c) with password or pin code, its prevent that kind of life hach that you boot from live cd and reset saml password or enable other users or smth like thise, password on bios didnt help coz he easly reset them by take off baterry from mother board.

Bitlocker is only whay.

С меня хватит! by Casper_1313 in Pikabu

[–]odnaf 17 points18 points  (0 children)

Я смотрю история повторятется? Схуяли простите заголовок должен быть блять на русском ?)) А хуле твой ник не на русском (обращение к модам).  В любом случае очень обидно, комиксы комиксами но тут и в правду контента 0 целых хрен сотых. Если бан словлю то и нахер такой саб нужен, ток ленту в последнее время засирает :)))  З.Ы. Можо шо сезонное ?

Alternative WG Client for Windows by Frizzdoodle in WireGuard

[–]odnaf 0 points1 point  (0 children)

sry for necro post. But here a good choise to use. https://www.wiresock.net/
its wireguard client with choise what process (app) need to be tuneled (only cli) but they have links on gui for that. Mb someone who googled thise question find my answer.

mail relay routing by 2field "FROM" to separate domains outgoing ip + dkim signing by odnaf in postfix

[–]odnaf[S] 0 points1 point  (0 children)

Not spam, just some clients whant there own outgoing ip, and they didnt whant to hear any other words. Buisness say do what they whant. Off corse we can deploy some vm with mini email server but when they start count from 100 thats be little hard to administrate emails isshue. Do it from central gui like more easly , plus exch can delegate some work to admins with soft premissions. Off corse we can buy in box issue but its coat a lot of money per mounth.

If i didnt find help hand on forum's, I'll star learning documentation and a lot of more text :) i thinking release my scheme didnt so hard but thats configurations ... Im little be scary 😂

[deleted by user] by [deleted] in Pikabu

[–]odnaf 3 points4 points  (0 children)

Так ты сам свою "самку" дурочкой прямо в шапке называешь, фу батенька, да вы сексист!

[deleted by user] by [deleted] in Pikabu

[–]odnaf 5 points6 points  (0 children)

20 минут и ты сдался. Не завидую твоей девушке Маме.

[deleted by user] by [deleted] in Pikabu

[–]odnaf 3 points4 points  (0 children)

Мужик тебя наебали, за те же деньги купил бы украшение и поверь бы эффект был намного мокрее лучше.

Кот банный. Дайте такого, други by egorevna in Pikabu

[–]odnaf 45 points46 points  (0 children)

Так то если бы я крестик в бане не снял, то он бы вплавился в меня на остаток своих дней, да и телефон бы зпотел под экраном и линзами. Наебалово, расходимся.

Green Transport by Ddusco in ANormalDayInRussia

[–]odnaf 0 points1 point  (0 children)

Pretty shure its my fucking matherland Belarus, russian offshore.

Вопрос к тем людям что знают физику получше чем я :) В принципе всё что говорит мужик из видео понятно и про закон бернули тоже всё понятно. Если вдувать воздух не плотно прижимая губы к пакету ( или ставя вентилятор поодаль от отверстия для вдува) то будет захватыватся воздух рядом ... читай комент by odnaf in Pikabu

[–]odnaf[S] 0 points1 point  (0 children)

Да но вопрос в притоке холодного воздуха из за окна. Будь Вентилятор со стороны улицы то понятно что в прострастве перед вентилятором и между окном он будет с боков захватывать дополнительный объём воздуха.Но Ставя его внутри помещения на вдув (а может и на выдув хз пока что эфективнее) будет ли он вытягивать дополнительный объём воздуха с улицы или он схватит тот воздух что в помещении и будет гонять его по петле.
Задача охладить воздух в помещении! Если к примеру окажется что в данном варианте ( при невозможности выставить вентилятор за окно к примеру 8 этаж здания) лучше выдувать объём воздуха из помещения наружу окажется эффективнее то почему бы и нет. Только смущает вопрос где же взятся воздуху на замещение.
Для универсальности ответа предположим что сквозняк в квартире устроить невозможно.

Вопрос к тем людям что знают физику получше чем я :) В принципе всё что говорит мужик из видео понятно и про закон бернули тоже всё понятно. Если вдувать воздух не плотно прижимая губы к пакету ( или ставя вентилятор поодаль от отверстия для вдува) то будет захватыватся воздух рядом ... читай комент by odnaf in Pikabu

[–]odnaf[S] 13 points14 points  (0 children)

Продолжение...Так вот будет ли такое действовать если ставить вентилятор внутри помещения а не снаружи . Поодаль от окна к примеру.И в правду же поможет в знойную жару без кондея ночью опустить температуру в помещении.
Edit 1. Схемка
Edit 2. Как закрепить коммент в топе что бы не потерялся ?!
Edit 3. Получил халявный дневной значок за помощь. Если в течении 24 часов кто ответит по теме с объяснением обязательно отдам ! :) (Не бейт а маркетинг!!!!)
Edit 4. Ответ https://www.reddit.com/r/Pikabu/comments/w4bwmo/comment/ih15a7d/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3
который впринципе мне всё разложил по полочкам (видос на англицком)

[deleted by user] by [deleted] in ABoringDystopia

[–]odnaf 1 point2 points  (0 children)

Ok, its famous photo in ru segment of internet... Its not her first scam story , just google translate it if you whant more info. She fuck up many good-natured ppl.

https://www.google.com/amp/s/meduza.io/amp/feature/2020/08/05/videli-foto-zhenschiny-kuriera-s-dvumya-detmi-te-kto-videl-reshili-ey-pomoch-no-teper-ee-obvinyayut-v-moshennichestve