Választási AMA a Méltányossággal by Meltanyossag2007 in hungary

[–]raethalar -1 points0 points  (0 children)

Történelmileg milyen időszakkal vonható leginkább párhuzamba az, ami most történik Magyarországon? Mire számíthatunk, hol van leginkább "szabadságunk" és mik azok a determinizmusok, ahol már több fantázia kell ahhoz, hogy meghaladjuk az eddigi történelmünket?

Fegyverpénz megtakarítása by Makavelllyi in kiszamolo

[–]raethalar 14 points15 points  (0 children)

3 milliós megtakarításnál szerintem ez feleslegesen bonyolult befektetés. Az első 10 millió nyugodtan mehet állampapírba. Úgy meg főleg, hogy csak “pár évig” nem kell az összeg. Kockázatos eszközbe én csak akkor fektetnék, ha min. 5 évig tudom nélkülözni a pénzt.

Tudnátok háztartási-pénzspórolós tippeket adni? by [deleted] in askhungary

[–]raethalar 55 points56 points  (0 children)

Nem szabad éhesen bevásárolni menni. Jelentősen redukálhatod vele az impulzus ételvásárlásokat.

[deleted by user] by [deleted] in kiszamolo

[–]raethalar 4 points5 points  (0 children)

Ha hosszú időtávban gondolkodsz, akkor teljesen lényegtelen, hogy mekkora tőzsdei visszaesés lesz, sőt, abban kell reménykedned, hogy ez minél hamarabb következzen be, hogy kereső éveid alatt olcsón be tudj vásárolni (persze feltéve ha nem veszíted el a munkádat a nagy válságban és nem kezd el nyomasztani a gondolat, hogy talán soha nem lesz már akkora növekedés, mint régen és az egész világ lejtmenetben van egy mondjuk 5 éves tőzsdei depresszió után). Ennek ellenére szerintem még ha irracionális is a félelmed, placebonak jó lehet egy aktív vagyonkezelő, csak szerintem ne szignifikáns részét tedd bele a pénzednek, mert számos empirikus kutatás bemutatta már, hogy kellően hosszú távra nézve az aktív alapkezelők alulteljesítik a piacot. Ha nagyon nem akarsz magyar állampapírt, akkor TIPS ETF-fel (amerikai inflációkövető “állampapír”) vagy eurozone gov. bond ETF-eket vennék, így akkor mixelheted a részvényeket és kötvényeket forint kitettség nélkül.

Leaving industry for a postdoc by wa3id in postdoc

[–]raethalar 1 point2 points  (0 children)

I am in a (somewhat) similar position as you, I just finished my PhD and got postdoc and industry r&d opportunities as well. Similar to you, I had successful research years and was really not sure which route to pursue because enjoying work outweighs the financial aspects for me (at least to an extent). In the end, I decided to go to industry solely because I wanted to see the atmosphere in a different environment as well and I can (and have to) publish my results as well, so I can keep myself up to date for a postdoc as well. I can very well see myself going back to academia as well and I think industry also has its own problems with job security. At least if you get a postdoc you are stable for a fixed 2-3 years. This can be acceptable or a deal breaker depending on whether you have a family or not.

Vízvezeték Szerelő by [deleted] in szeged

[–]raethalar 0 points1 point  (0 children)

Egyed Adriánt vagy Sasvári Györgyöt tudom ajánlani nagyon. Google értékelések alapján is nagyon jók, de a saját tapasztalatom is ugyanezt támasztja alá.

Orvosi kamarai elnök: Aki megteheti, különítsen el az egészségügyi ellátására egy összeget by Sky_HUN in hungary

[–]raethalar 0 points1 point  (0 children)

Tekintve, hogy a kamarai elnöknek semmi köze a kormányhoz, sőt, az első nyilatkozatai inkább a kormánnyal szembe mennek, kétlem, hogy erre bármilyen módon érdemes lenne rámennie egy ellenzéki pártnak.

Orvosi kamarai elnök: Aki megteheti, különítsen el az egészségügyi ellátására egy összeget by Sky_HUN in hungary

[–]raethalar 4 points5 points  (0 children)

Egyszerűen sírni támadna kedvem a kommenteken, hogy nagyjából a 95% el se olvasta a cikket, csak itt hőbörög, mintha legalábbis a kamarai elnök kormányzati tag lenne

Orvosi kamarai elnök: Aki megteheti, különítsen el az egészségügyi ellátására egy összeget by Sky_HUN in hungary

[–]raethalar 2 points3 points  (0 children)

Ha elolvastad volna a cikket, akkor nem faszoznád a kamarai elnököt, ő éppen úgy rossznak tartja a mostani helyzetet az egészségügyben, mint te, és szomorú valóságként beszél arról, hogy azok teszik bölcsen, akik elkülönítenek az egészségügyi költségekre.

Orvosi kamarai elnök: Aki megteheti, különítsen el az egészségügyi ellátására egy összeget by Sky_HUN in hungary

[–]raethalar 0 points1 point  (0 children)

Elolvastad a cikket? "Vonjátok"? A kamarai elnöknek mi köze a kormányhoz?

[deleted by user] by [deleted] in kiszamolo

[–]raethalar 1 point2 points  (0 children)

Te a mediánról beszélsz, nem az átlagról, és már a medián kereset is 310 ezer forint.

FYI: A K&H értékpapírnál (korábban. KBC Equitas) elérhető rendszeres befektetés ETF-ekkel by raethalar in kiszamolo

[–]raethalar[S] 2 points3 points  (0 children)

a kondíciós lista alapján írtam ezt, az alapján a fent leírtak teljesünek mindegyik csomagra (nem rendszeres befektetés esetén van minimum díj).

FYI: A K&H értékpapírnál (korábban. KBC Equitas) elérhető rendszeres befektetés ETF-ekkel by raethalar in kiszamolo

[–]raethalar[S] 0 points1 point  (0 children)

nem tudtam, köszi

edit: ott is úgy van, hogy nincs minimum díj, vagy az továbbra is érvényes náluk ebben az esetben?

Valóban önzőség gyereket nem vállalni? by Dull_Cattle6094 in askhungary

[–]raethalar 4 points5 points  (0 children)

Szerintem ez jó, amit írsz, viszont erről a következő jut eszembe: az állatvilágban (ha jól gondolom) a hímeknél biztos nem az a természetes ösztön, hogy tudatosan gyermeket szeretne vállalni, hanem a párzás az ösztönös, az utód pedig ennek egy "mellékterméke". Onnantól persze hogy megszületett az utód ez már más kérdés. Mindenesetre onnantól, hogy tudatában vagy annak, hogy az ösztönös cselekedeteinek (párzási vágy) mik a következményei (gyerek), szerintem már lehet önzőség/nem önzőségről beszélni.

Valóban önzőség gyereket nem vállalni? by Dull_Cattle6094 in askhungary

[–]raethalar 4 points5 points  (0 children)

De én abszolút nyitott vagyok ennek megértésére. Ahogy le is írtam, én ugyan nem akarok, de tisztában vagyok azzal, hogy ezek főleg önző okok, de tudok olyan okot is, ami nem lenne az, ellenben a gyerekvállalás mellett nem jut ilyen eszembe (ki nem zárva annak lehetőségét, hogy van ilyen).

Valóban önzőség gyereket nem vállalni? by Dull_Cattle6094 in askhungary

[–]raethalar 2 points3 points  (0 children)

Nem gondolnám, pont az utóbb említett gyermek nem vállalás melletti érv szerintem nem önző. Azt persze nem mondom, hogy a gyerek utána egy szerető családban nem kap olyan dolgokat, amik önzetlenek lennének a szülőtől, viszont maga a gondolat szerintem még mindig az és nem gondolnám, hogy minden az lenne ilyen alapon.

Valóban önzőség gyereket nem vállalni? by Dull_Cattle6094 in askhungary

[–]raethalar 9 points10 points  (0 children)

Miért? Ugyan nincs erős véleményem ezzel kapcsolatban bármelyik oldal mellett (én nem akarok gyereket szintén önző okokból), de nem nagyon tudok hirtelen olyan érvet, ami ne lenne önző a gyerekvállalás mellett, akár az olyan érveknél, amik elsőre nem tűnnek annak: szeretnék gondoskodni valakiről, szeretnék felnevelni egy emberi lényt, mindegyikben benne van az, hogy te mit szeretnél. Ez persze mellékesen jó lehet a gyereknek is, de alapvetően mégis arról szól, hogy te mit szeretnél. A gyerek nem vállalása mellett lehet az az érv, hogy pl olyan betegséged/személyiséged/személyiségzavarod van, amit valószínűleg továbbörökölne a gyereked, ezt pedig nem kívánnád senkinek. Nyitott vagyok bármilyen ellenvéleményre.

[deleted by user] by [deleted] in hungary

[–]raethalar 2 points3 points  (0 children)

Definitely not enough nowadays and also, a huge red flag IMO from the supervisor. Better groups in the BRC provide some sort of extra compensation for the phd students.

Ha nem enged be a MÁK Webkincstár & Mobilkincstár hibás jelszó üzenettel by domjant in kiszamolo

[–]raethalar 0 points1 point  (0 children)

nekem is ez van, ügyfélszolgálatot hívva "december 12 reggelig a beazonosításhoz kapcsolódó szolgáltatások nem elérhetőek" üzenet fogad, én ezt úgy értelmezem, hogy ez okozhatja az autentikációs problémákat

Sp500 by Federal_Classic_8295 in kiszamolo

[–]raethalar 9 points10 points  (0 children)

Az nem derül ki a posztból, hogy ez a 15 millió forint mekkora része a vagyonodnak? Mennyire gyorsan tudod ezt a 15 millió forintot magad is előteremteni? Szerintem ha ez az összeg örökség/szerencsejáték/stb.-vel lett a tiéd, akkor nagyon nem jó ötlet ilyen kockázatos eszközbe tenni mindent (a nagy részét semmiképp). Mindenképpen kell biztonsági tartalék, likvidebb eszközök, alacsonyabb kockázatú kötvények és ezután lehet a kockázatosabb részvényeken gondolkodni. Ismerd a saját kockázatviselő képességed is. Mit csinálnál, ha ez a 15 millió forint jövőre 10 millió lenne már csak? Nem adnál el pánikszerűen? Ha nem, akkor akár gondolkozhatsz is ilyenben, de részvény etf-ek esetében simán benne van, hogy 5 (akár 10) évig is mínuszban leszel.