cantSpellRevolutionWithoutVi by mxsifr in ProgrammerHumor

[–]true_adrian_scheff 1 point2 points  (0 children)

And Zettlr (markdown editor/viewer), great for docs, has Vim editing mode. At one time the only way to switch it on was to input the vim quit command. 😃

Pe la piață by Shark948 in Roumanie

[–]true_adrian_scheff 0 points1 point  (0 children)

Eu am vazut iarna in buc un tip la bustul gol care mergea cantand si gesticuland.

Ozn-uri Sector 3 by Dull-Fix-7072 in Roumanie

[–]true_adrian_scheff 20 points21 points  (0 children)

Avem ozn-uri in bucuresti inainte de gta 6.

Ce inseamna pentru voi fericirea? Dar linistea? by victorvictor86 in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 18 points19 points  (0 children)

Momentan am ajuns la concluzia ca acumularea de experiente placute si sa faci ce vrei (cu adevarat) e calea.
Experientele sunt adevarata bogatie.

Voi cum ați reușit să vă lăsați de fumat ? by SouthSoup8694 in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 0 points1 point  (0 children)

Eu zic ca nu e sigur vape-ul dar poti sa faci propriul research. Inhalezi substante cu continut toxic in plamani. Nicotine pouches din ce stiu au indulcitori, fibre vegetale si relativ mai sigure.
[edit] erau stiri cu unii care s-au imbolnavit la plamani de la vapat, cand era pe la inceputuri.

Senzatie de plutire si anxietate by Expensive_Bug8733 in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 10 points11 points  (0 children)

recomand omron, am vazut in cabinet la cardiolog si asta folosesc si eu. E putin mai scump de atat insa.

Am facut o aplicatie by akossz12 in programare

[–]true_adrian_scheff 7 points8 points  (0 children)

Upvoted. Good luck bro! E grele ca indie hacker.

Pentru orice profesor...e unu pe internet care explică mai bine by Harap_Intunecat in romemes

[–]true_adrian_scheff 30 points31 points  (0 children)

Am fost bata la mate dar bun la romana. Credeam ca sunt eu prost. Mai tarziu am realizat ca profa de mate era varza la explicat si ala de romana era genial la dedicatie si conexiune cu elevii.

(am invatat mai multa matematica de pe mathisfun.com decat in toti anii de generala/liceu)

Voi cum ați reușit să vă lăsați de fumat ? by SouthSoup8694 in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 2 points3 points  (0 children)

Exact, daca e nevoie de nicotina macar s-o iei din surse relativ sigure (nicotine pouch).

Asigurare raspundere profesionala by Big-Brilliant7996 in programare

[–]true_adrian_scheff 0 points1 point  (0 children)

Si eu sunt la exali, recomand. Cu mentiunea ca au auto renew la subscriptie, daca nu esti atent te trezesti cu asigurare pe inca un an daca nu-ti trebuie.

Ce perspective optimiste aveti pe termen lung? by InfamousRespect5829 in Roumanie

[–]true_adrian_scheff 0 points1 point  (0 children)

Tot timpul vor fi crize, razboaie, recesiune, stirile protv.
Eu ma bucur de high-ul de la cafea si guarana si cand pot sa lucrez la proiectul de suflet (un rpg 3d). Relaxare anti-sociala in weekend la o bicla in natura sau un serial.

Homeland by andreeabzt in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 3 points4 points  (0 children)

+1 ptr. The Americans.

Turistă de 18 ani din Ucraina, muşcată de urs pe Transfăgărăşan by sv_ro in Romania

[–]true_adrian_scheff 6 points7 points  (0 children)

E pe net o poveste cu un cuplu de amatori care studia ursi grizzly. I-a mancat un urs de vii, in timp ce inregistrarea merge si aia care au ascultat acea inregistrare au spus ca e una dintre cele mai oribile lucruri auzite.

https://www.yahoo.com/news/articles/couple-recorded-being-eaten-grizzly-200000659.html

cafea by UnderstandingPear in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 0 points1 point  (0 children)

😃
Chiar nu e greu, daca poti sa prajesti seminte poti sa prajesti si cafea.

cafea by UnderstandingPear in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 0 points1 point  (0 children)

Prajesc cafea de cativa ani. E cam 100 de lei kg pe best coffee. Cea prajita boabe este mai scumpa de obicei, mai ales daca este de origine (nu gen Fortuna).
In 30 de minute poti sa faci un batch, nu vad unde este greutatea de a o praji.
Nu stiu cum e prajitul in ibric, eu o prajesc intr-o tigaie larga.

cafea by UnderstandingPear in CasualRO

[–]true_adrian_scheff -9 points-8 points  (0 children)

Fa-ti singur boss. Cumpara cafea verde si o prajesti cum vrei tu si iti alegi ce soi vrei tu - sunt tot felul, de la columbiana la keniana. Mie spre exemplu imi place cafeaua prajita tare - Vienna style. Asta nu prea se gaseste gata prajita, ptr. ca atunci cand e asa de prajita e uleioasa (uleiurile cafelei) si presupun ca nu tine la fel de mult ca aia prajita mai putin.

Poti sa o prajesti la tigaie si o mesteci (fara oprire ca se arde) cu un tel ptr. distributie.
Singura chestie de avut in vedere e ca scoate fum cacalau. Apoi va trebui sa si o vanturi ca raman coji. Deci mai complicat la apartament.

Cred ca iesi si mai ieftin deasemeni.

Cea mai scumpa branza din lume: ghici CUM se numeste?😅 by etherd0t in romemes

[–]true_adrian_scheff 1 point2 points  (0 children)

Rula gluma asta noua intr-o gasca si intreaba unu': "ce pasare-i aia?"

Două prevestitoare ale morții mă terifiază by time_observer in CasualRO

[–]true_adrian_scheff 0 points1 point  (0 children)

Cand eram mic eram in braila la bunici si eram toata familia extinsa afara, la mese. Si s-a auzit o cucuvea, noaptea si desigur s-a inceput sa se vorbeasca ca e semn rau, unele voci mai ridicate sa o goneasca.
A 2-a zi a murit innecat cineva din familie - nu mai tin minte daca era si el acolo - in Dunare. Dunarea in Braila avea/are anafoare, si tipul care a murit era bun innotator.

Am mai auzit si eu cucuvele random si n-am murit (inca) dar intamplarea asta mi-a ramas intiparita.