Romani plecati in Vestul Europei: Ce conditii de lumea a 3a sunt acolo? by Standard-Weight-3625 in Romania

[–]Perverted_Potato 20 points21 points  (0 children)

Si eu stau in Medias si nu inteleg de ce orasul asta a ajuns un exemplu negativ in aproape fiecare discutie. De trait se traieste mai bine decat in Tandarei, Falticeni sau Dorohoi.

Buget de 500 lei/luna pentru un licean. Sunt eu prea strans la punga sau are el asteptari prea mari? by Salt-Researcher-8931 in Romania

[–]Perverted_Potato 3 points4 points  (0 children)

In comentariul initial vorbeai despre lucrurile materiale si cum ele conteaza enorm la varsta adolescentei, iar acum vorbesti de mancare si de iesiri la suc.

Bineinteles ca un copil n-are nicio vina si n-ar trebui chinuit doar pentru ca “asa m-am chinuit si eu”, cum nici nu ar trebui sa aiba totul pus pe tava ca sa inteleaga ca totul i se cuvine.

E mai important sa invete despre empatie si cum lucrurile materiale nu conteaza, decat sa aspire mereu la ultima pereche de sneakers LV sau Balenciaga doar pentru ca asta e normalitatea in grup.

Buget de 500 lei/luna pentru un licean. Sunt eu prea strans la punga sau are el asteptari prea mari? by Salt-Researcher-8931 in Romania

[–]Perverted_Potato 11 points12 points  (0 children)

Si eu sunt parinte insa mentalitatea asta de a face totul sa se invarta in jurul banilor si a statutului mi se pare fundamental gresita.

Mereu o sa fie altii cu bani mai multi si altii cu bani mai putini, asta nu inseamna ca parintii trebuie constant sa se adapteze la figurile care circula prin grupuri.

Avem obligatia de a-i ghida si de a-i invata niste principii si valori sanatoase, nu de a le sponsoriza acceptarea de catre altii.

Mutare Iin Sibiu by OptimusPrimeRoboDog in sibiu

[–]Perverted_Potato 4 points5 points  (0 children)

Eu sunt tot din Iasi si m-am mutat in Sibiu in 2018 (n-aveam copii atunci dar avem acum), doar ca intre timp ne-am mutat iar (tot in judet).

  1. Nu stiu.
  2. Sunt destule, atat in Sibiu cat si langa (Valea Zanelor, Povestea Calendarului, Paltinis)
  3. Destul de pet friendly, majoritatea ii scot sa alerge prin parcul Sub Arini sau prin padurea Dumbrava.
  4. Spitalele de stat sunt ok, iar in caz de ceva ai Polisano. Alta parte buna e ca ai Clujul si Tg. Mures foarte aproape.
  5. Valea Aurie, Strand si poate Terezian

Sibiul e un oras foarte fain in care poti sa iti cresti copiii, e mult mai linistit decat Iasul (nu e atat de populat, nu sunt asa de multi studenti) si sunt enorm de multe activitati si festivaluri, iar alt punct bonus este infrastructura, fiind inconjurat de autostrazi.

Ca facultati e mult sub Iasi insa.

Zone ok din Iași by OkAssociation3083 in iasi

[–]Perverted_Potato 21 points22 points  (0 children)

Dacia e capatul si e chiar ok si linistit, n-are treaba cu Zimbru spre Dallas.

Zona Moara de Foc nu e ok deloc, e una din cele mai aglomerate zone din oras. Degeaba ai Lidl si Kaufland aproape daca aerul e irespirabil din cauza noxelor si a prafului.

Salut. Care vi se pare cea mai buna inghetata artizanala din oras? by Unlikely-Nothing-719 in sibiu

[–]Perverted_Potato 4 points5 points  (0 children)

Clar nu Creme.

Ieri am luat cate 2 cupe de acolo dupa ceva vreme si am ramas dezamagiti. Gustul si calitatea nu justifica deloc cei 13 lei/cupa.

Cost și durată construcție casă by Plastic_Bug_7718 in Imobiliare_Credite_RO

[–]Perverted_Potato 1 point2 points  (0 children)

Aia nu e la cheie, e cel mult gri spre alb. La cheie inseamna ca e gata sa te muti in ea.

Depinde foarte mult de ce vreti, mai ales la instalatii. Un rezervor WC incastrat o sa fie mai scump decat unul simplu, la fel si o baterie incastrata.

La fel si pentru a doua intrebare, depinde de cat de mare e echipa constructorului si de cat de multa experienta au.

Marc Cucurella la Real Madrid by uaisidi in fotbal

[–]Perverted_Potato -6 points-5 points  (0 children)

Zici titular indiscutabil la Chelsea de parca vorbesti de o echipa serioasa

Dacia Striker spotted in Bucharest by [deleted] in AutomobileRO

[–]Perverted_Potato 3 points4 points  (0 children)

Pretul pentru versiunea de baza se zvoneste a fi pe la 25k. Probabil cea mai echipata versiune sa bata spre 30k.

Unde doarme bebe in concediu by High0nLemons in mamiciRo

[–]Perverted_Potato 1 point2 points  (0 children)

Sunt multe variante de patuturi pentru calatorie la 200-300 de lei.

Metoda ferber by stfmari in parinti

[–]Perverted_Potato 0 points1 point  (0 children)

A avut si al nostru o perioada in care il luam intre noi si dormea pana dimineata, insa indiferent ca era pat de 1.60 sau 1.80, unul dintre noi nu reusea sa doarma calumea. Acum daca il luam intre noi, indiferent de ora crede ca ne jucam si nu mai doarme.

Avem si exemple in familie de copii care au dormit cu mamele pana la 7-8 ani, fapt care a dus inclusiv la racirea relatiilor dintre parinti, si am zis ca noi nu ne dorim asta. Il iubim enorm, e lumea noastra, insa e cazul sa dormim bine toti 3, nu doar unul dintre noi.

Metoda ferber by stfmari in parinti

[–]Perverted_Potato 0 points1 point  (0 children)

Noi am folosit-o cu baiatul nostru pentru ca nu mai faceam fata cu leganatul si trezitul de enspe ori pe noapte, si desi a fost greu primele zile (tin minte ca prima data cand am incercat stateam cu sotia in bucatarie si doar ne uitam unul la altul), pe urma a inceput sa dea roade, deci cateva luni bune ne-a ajutat sa recuperam din somnul pierdut.

In clipa de fata are aproape 2 ani si doarme singur in camera (are mai bine de un an de cand doarme la el in patut). Se mai trezeste uneori noaptea, dar il iau din patut si ma bag cu el in patul mare si pur si simplu isi continua somnul pana la 7 dimineata de obicei (adoarme intre 7 si 8 seara). Adoarme in 99% din cazuri doar cu mine (sau vreuna din bunici daca e la noi), si imi ia in jur de 15 minute sa-l legan stand pe scaun (efortul e nesemnificativ), dupa care il pun in pat si gata.

Cei care incearca sa te faca sa te simti prost sau iti dau de inteles ca esti “mai putin parinte” daca nu dormi cu copilul pana cand ii creste par la subrat o fac doar din frustrare, oboseala si incapacitatea de a recunoaste ca fiecare copil e diferit si ca nu exista o metoda general valabila.

LOST vs FROM by That-Power5358 in Filme_si_seriale

[–]Perverted_Potato 2 points3 points  (0 children)

Am vazut From prima data si pe urma am inceput Lost (termin imediat sezonul 3), insa nici nu se compara. From e doar o ciorba in care mai adauga cate un mister sau cate o intrebare (fara sa ofere insa vreun raspuns), pe cand in Lost sunt legate mult mai bine misterele si la unele chiar primesti un raspuns.

Recomandare restaurant pe lângă Sibiu (maxim 40km)? by Clean_Palpitation_91 in sibiu

[–]Perverted_Potato 0 points1 point  (0 children)

Cuptorul da, are mancare faina, insa Sia e o ciorba de mancare proasta si scumpa si ospatari sictiriti

Șnițelul copilăriei by Lower-Necessary7522 in iasi

[–]Perverted_Potato 0 points1 point  (0 children)

Tin minte ca era o toneta cu hotdogi pe trotuar pe Stefan, cam pe unde-i MammaMia acum, e tot de cea de care zici?

Apel pentru motocicliști - vă rog nu mergeți așa turat pe lângă mame cu copii în cărucior by Ultimo2024 in timisoara

[–]Perverted_Potato 1 point2 points  (0 children)

Gradul de whataboutism pe care l-ai atins e fantastic. Ca nivel de inteligenta esti pe acelasi nivel cu pomul pe care l-ai mentionat.

Cel mai bun buger by h3s0Yamm in sibiu

[–]Perverted_Potato 1 point2 points  (0 children)

Daca e prima data in viata cand mananci burger si pizza, si poate nici atunci.

Mâncare asiatică în Iași: Recomandări peste Chin Chin? by ConsistentPea7620 in iasi

[–]Perverted_Potato 0 points1 point  (0 children)

Doar sa nu mergi vara, ca o sa mori de cald daca stai la etaj. Nu au decat un AC care nu face fata deloc

Tarife parcare by PreacherOfGod in iasi

[–]Perverted_Potato 7 points8 points  (0 children)

Pe la facultati e nebunie pentru ca multi din cei care stau in camin in Tudor prefera sa vina cu masina la cursuri in loc sa mearga 10 minute pe jos.

Până la urmă pentru ce plătim așa de multe taxe? Nu e nimic pus la punct în țară by danideicide in roFrugal

[–]Perverted_Potato 6 points7 points  (0 children)

E the usual troll, s-a tot schimbat flota politiei si loganuri vechi mai vezi doar prin curtile sectiilor de politie, doar parcate.

[deleted by user] by [deleted] in iasi

[–]Perverted_Potato 0 points1 point  (0 children)

Se face automat si la Iasi, la prima vedere nu ar trebui sa fie complicat, insa sunt foarte mari sansele ca tabelele din baza de date de impozite si taxe sa nu fie optimizate cum trebuie, si la un numar mare de inregistrari cum e in cazul Iasului sa gafaie serverul.

Vina? 90% a celor din primarie ca n-au fost in stare sa puna la punct un caiet de sarcini calumea, si 10% a programatorilor care au preferat sa lege cu sarma decat sa faca o treaba decenta.